Προς το περιεχόμενο

Παλιά παιχνίδια ή καινούρια δωρεάν για download


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.

Ελεγα να ξεκινήσω κανένα παιχνιδάκι. Το ζήτημα είναι ότι αφενός ο υπολογιστής μου είναι 3ετίας αφετέρου δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω χρήματα για να αγοράσω κάποιο.

Οπότε σκεφτόμουν τη λύση κάποιου παλαιότερου παιχνιδιού (3ετίας - 5 ετίας - Whatever) το οποίο και θα παίζει μια χαρά με τη σύνθεση μου αλλά και θα είναι δωρεάν.

Εχετε να μου προτείνετε κάποιο site όπου θα μπορώ να κατεβάσω νόμιμα κανένα τέτοιο παιχνίδι?

Να πω επίσης ότι μου αρέσουν αρκετά τα παιχνίδια στρατηγικής με τελευταίο που έπαιξα το Warcraft 2 (μη γελάτε!!!) και advedntures πχ Myst (που το θυμήθηκα εεε!)

Κατι αντίστοιχο ίσως?

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχουν sites όπως το Good Old Games που διαθέτουν αρκετά παλιότερα έως και σχετικά πρόσφατα παιχνίδια σε πολύ οικονομικές τιμές.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν δε θέλεις ή δεν μπορείς να διαθέσεις 5-10 δολάρια, υπάρχει επίσης σωρεία abandonware sites που διαθέτουν δωρεάν παιχνίδια, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το νομικό καθεστώς αυτής της διαδικασίας -συν του ότι τα ασφαλώς abandonware είναι πολύ παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3. Θυμόμουν ότι υπάρχουν κάποια sites αλλά είχα ξεχάσει τον όρο abandonware.

 

Περιμένω και άλλες προτάσεις για παιχνίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψάξεις και εδώ έχει πολλά demo αλλά και πολλά ολόκληρα παιχνίδια.

bigdownload

Και αν δεν σε πειράζει και τόσο το ηθικό ψάξε για mame στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3. Θυμόμουν ότι υπάρχουν κάποια sites αλλά είχα ξεχάσει τον όρο abandonware.

 

Περιμένω και άλλες προτάσεις για παιχνίδια!

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε,farcry το πρώτο υπάρχει δωρεάν αλλά απλά περιέχει και διαφημίσεις,wolfenstein enemy territory(αν και εμένα δε μυ συνδεόταν εύκολα σε matches για κάποιο λόγο),battleforge,πολύ καινούργιο game και f2p,red alert το πρώτο και αυτό free και κατεβάζεται από το επίσημο site.Αυτά θυμάμαι.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε "δωρεάν" Myst, υπάρχει το Myst Online: Uru Live, που είναι η online εκδοχή του URU - Complete Chronicles με πρόσθετο περιεχόμενο (αν σε "τρομάζει" το Online στοιχείο, αυτό χρειάζεται σε μία ή δύο περιπτώσεις μόνο - και πάλι μπορείς να το παρακάμψεις).

Επίσης free μπορείς να βρεις fan made games (βέβαια αυτά έχουν μεγαλύτερη αξία αν έχεις παίξει τα πρωτότυπα παιχνίδια):
Broken Sword (Baphomets Fluch) 2.5
Quest for Glory II : Trial by Fire
King's Quest I: Quest for the Crown
King's Quest II: Romancing the Stones
King's Quest III

Με τα abandonware, από όσο γνωρίζω, τα πράγματα είναι αρκετά σκιερά έως θεοσκότεινα από άποψη νομιμότητας.

 


Fake edit: Τι στο διάολο, κλείνει το gog.com ; :fear:
real edit: Για το gog.com υπάρχει η φήμη ότι μπορεί πρόκειται για διαφημιστικό τρικ (τι σκατά σκεφτόντουσαν; ) και αναμένεται να ανακοινωθεί η μετάβαση από beta σε final). Λίγο χλωμό το κόβω αν είναι έτσι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα είναι πολύ κρίμα για το gog, αποτελούσε τη σοβαρότερη ελπίδα να ξαναβρούμε νόμιμα ορισμένα διαμάντια. Από την άλλη, με το Steam γιγαντωμένο να τινάζει τη μπάνκα το καλοκαίρι με κάποιες απίθανες προσφορές και το gamersgate να ακολουθεί, ήταν δύσκολο το στοίχημα (συν του ότι πολλά από τα δυνατά παιχνίδια του καταλόγου του gog τα είχε ήδη αρκετός κόσμος).

 

Ελπίζω κι εγώ να είναι άστοχη διαφήμιση, αλλά δεν δείχνουν καλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Good Old Games shuts down

PC digital distribution platform GOG, Good Old Games, has announced it’s shut down.

 

“We have recently had to give serious thought to whether we could really keep GOG.com the way it is. We’ve debated on it for quite some time and, unfortunately, we’ve decided that GOG.com simply cannot remain in its current form.

 

“We’re very grateful for all support we’ve received from all of you in the past two years. Working on GOG.com was a great adventure for all of us and an unforgettable journey to the past, through the long and wonderful history of PC gaming.

 

“This doesn’t mean the idea behind GOG.com is gone forever. We’re closing down the service and putting this era behind us as new challenges await.”

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

CD Projekt's official position is that it will have more to say later today. The publisher has also confirmed that Good Old Games has not been totally shut down and that work is on-going.

Περιμένουμε νεότερα για το gog.com σήμερα (ή αύριο ξημερώματα).

πηγή: http://www.bit-tech.net/news/gaming/2010/09/19/gog-com-closes-down/1

 

edit: Το μυστήριο συνεχίζεται. Τουλάχιστον Τετάρτη θα ξέρουμε σίγουρα τί συμβαίνει και Πέμπτη (χμ...) θα μπορούμε να κατεβάσουμε τα παιχνίδια που αγοράσαμε μαζί με τα extras. (Άρα μάλλον μιλάμε για συνέχιση του gog.com με κάποια ανανέωση/διαφοροποίηση στο business model και στο site -υποθέτω).

UPDATE 20.09.2010

First of all, we apologize everyone for the whole situation and closing GOG.com. We do understand the timing for taking down the site caused confusion and many users didn't manage to download all their games. Unfortunately we had to close the service due to business and technical reasons.

 

At the same time we guarantee that every user who bought any game on GOG.com will be able to download all their games with bonus materials, DRM-free and as many times as they need starting this Thursday.

 

The official statement from GOG.com's management concerning the ongoing events is planned on Wednesday. If you want to receive further information about GOG.com, please send an email to [email protected] if you're a media representative or to [email protected] if you're a user without a GOG account.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά καλή χρονιά σε όλους.

 

Πρόσφατα ολκλήρωσα μία προσωπική ιστοσελίδα για ελληνικά παιχνίδια φυλλομετρητή, κι αν μου επιτρέπετε να παραθέσω τον σύνδεσμο: http://www.freegamesonline.gr. Αν σας ενδιαφέρει το θέμα και ρίξετε μια ματιά θα εκτιμούσα πολύ να μου αναφέρετε εδώ τυχόν τεχνικά προβλήματα ή ακόμα και ιδέες αναβάθμισης της σελίδας και οποιοδήποτε άλλο *εποικοδομητικό* feedback. Thanks!

 

Polyniki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

απο που μπορω να κατεβασω μερικα free mini games γαι τον υπολογιστη μου;

αλλα θα ηθελα να μην εχουν μεγαλες απαιτησεις και να μπορω να παιζω μονο με το ποντικη παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...