Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά αποτελέσματα για Samsung και HTC με αντίθετη πορεία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά δεσποινίδες, μη φανατζεστε τόσο με τις αναβαθμίσεις. Υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα πάνω σε ένα smartphone. Όσο για τα οικονομικά αποτελέσματα,όπως σωστά παρατηρησε κάποιος παραπάνω, η Samsung μόνο φραπεδιερες δεν βγάζει. Οπότε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Κ σε περίπτωση που δεν θα πήγαινε τόσο καλά μια Samsung ναυ-αρχιδα (συγγνώμη για την παύλα,ήταν σκόπιμη),θα πουλήσει εκεί μερικές κουζίνες,μερικά ψυγεία και πλυντήρια και πάλι πρώτη θα είναι. Τύπου Yamaha,από μηχανές μέχρι κιθάρες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν είμουν η HTC και έβλεπα ότι δε τα βγάζω πέρα με τις αναβαθμίσεις των κινητών μου,θα έβαζα το sense μόνο στα high end(με επιλογή κ pure android) και σε όλα τα υπόλοιπα μόνο pure android!

Έτσι θα έχω μόνο μια συσκευη το χρόνο να αναβαθμίσω με το δικό μου UI και όλες οι υπόλοιπες θα τις αναλαβανε η google!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσοι νομιζετε οτι ασχολουνται με τις αναβαθμησεις?ολοι σαν εμενα και εσας ειναι?μιλαμε για εκατομμύρια συσκευες.Ολα ειναι θεμα μαρκετιγκ και ρεστου .επεσε πολυ διαφημιση στη σαμμυ παγκοσμιος.δικα της εργοστασια αρα πιο γρηγορη παραγωγη.Ολα αυτα παιζουν ρολο στη προωθηση ενως προιοντος.Επειδη ειμαι στη πωληση χρονια αυτο ειναι το α και το ω στην ιστορια.Εχεις λεφτα ?Eχεις το πανω χερι.Δυστυχως η HTC εξαρτιεται απο αλλους σε θεμα hardware κινητου αρα λογικο πχ η σαμυ να κοιταει πρωτα τη δικη της παραγωγη και μετα των αλλων.

 

ΥΓ: περσι δεν ηταν που η σαμμυ στο xda ειχε βαλει δικα της ατομα για να μαυρισουν το htc one x?αποδειχτηκε φετος που το παραδεχτηκε.Δε θελει και πολυ μια εταιρια για να παρει τη κατω βολτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάει χρόνια το θέμα με τις αναβαθμίσεις στην htc.

Το 2005 αγόρασα smartphone της με 1.050 €

Το Qtek 9000 και δεν ανέβηκε ούτε μία αναβάθμιση. Δεν πήγε δηλαδή από την 5.0 στην 6.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμαρινα>ανθρακονημα

 

 

μπορεις να την βαφεις,να την ισιωσεις και δεν σπαει απλα μονο στραβωνει.

 

 

και εμεις χαζευουμε τα χαζολαμποργκινι.

 

Τωρα για κινητα μιλαμε ή για ντουλαπες;

Στα κινητα λοιπον ειναι καλυτερο το πολυκαρβονικο, δεν βαθουλωνει, δεν γρατζουνιεται τοσο ευκολα, εχεις αποσπωμενη μπαταρια και το αλλαζεις αμα λαχει

 

 

χαχαχα ναι κ η apple διαφημιζει οτι δεν ειναι μεταλο ειναι αλουμινιο. Ρε σταματηστε να βασιζεστε στις διαφημισεις για πηγη μορφωσης . Το σουπερ μαγικο υλικο σου  λεγεται polycarbonate plastic και μαντεψε τι ? ειναι και πλαστικο 

οπως και ολα τα πολυμερη με βαση τον ανθρακα (ετυμολογικα το polycarbonate) 

http://plastics.ides.com/generics/25/polycarbonate-pc

 

Μαλλον εσυ πρεπει να μορφωθεις καλυτερα, εγω δεν βλεπω διαφημισεις.

 

To πολυκαρβονικο χρησιμοποιειται μεχρι και σε αλεξισφαιρα τζαμια ( παραδειγμα ), δεν σπαει, δεν βαθουλωνει, δεν γρατζουνιεται τοσο ευκολα, και οταν γρατζουνιεται δεν φαινεται τοσο ασχημο οσο το αλουμινιο.

 

To να συγκρινεις το πλαστικο με το πολυκαρβονικο, ειναι σαν να συγκρινεις την βουρτσα με την λουτσα. Απλα καμια σχεση ενα πλαστικο τηλεφωνο με ενα πολυκαρβονικο.

 

 

Το εμφανες πλεονεκτημα του αλουμινιου ειναι η καλυτερα απαγωγη θερμοτητας. Κατι αλλο δεν ξερω.

 

 

------

 

Δεν εχω Galaxy, δεν εχω iphone, το τηλεφωνακι μου πλαστικο ειναι. Αλλα αν μου φερεις 2 ιδια τηλεφωνα, με μονη διαφορα aluminium vs polycarbonate, θα διαλεξω χωρις σκεψη το δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό τι σχέση έχει; Το φόρουμ ξέρεις, είναι θεματικό, οπότε μπορείς να βρεις κάπου απείρως καταλληλότερο μέρος να πεις αυτό που έχεις μέσα σου! Τι να πω εγώ δηλαδή, να ευχηθώ στον Αη-Βασίλη να μου βρει γκόμενα κοκκινομάλα; Γενικά μιλώντας και φιλοσοφώντας τη ζωή, άμα θέλεις κάτι προσπάθησε να το αποκτήσεις! Μην περιμένεις κάποιον άλλο να στο δώσει!

 

Πιθανότατα δεν έχεις μείνει ποτέ άνεργος, ή σου έχουν έρθει όλα όπως θέλεις στην ζωή σου. Να είσαι καλά και να σε χαίρεσαι, αλλά δεν συμβαίνει με όλους όμως φίλε μου να τους πηγαίνουν όλα καλά. Μιλάς σαν πολύ υπεράνω, αλλά πρόσεχε μόνο μην σου τύχει και σένα καμιά αναποδιά και χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου, που δεν στο εύχομαι. Με άλλα λόγια κράτα μικρό καλάθι, γιατί στην Ελλάδα ζεις. Εκτός και αν είσαι βύσμα τρελό ή δημόσιος υπάλληλος που έχεις καταφέρει να μην βγεις σε "εφεδρία". Ή πάλι δεν ξέρω αν έχεις φύγει και δουλεύεις στο εξωτερικό.

Επιπλέον, γιατί είναι άσχετο το σχόλιο μου;; Δεν είναι πιο άσχετο που τόσοι εδώ μέσα που δεν κερδίζουν τίποτα από τα καλά οικονομικά αποτελέσματα της Samsung, ή της HTC, (ή αν το θέλεις δεν χάνουν και τίποτα, εκτός αν δουλεύουν για αυτές τις εταιρείες) ασχολούνται τόσο πολύ με αυτά τα αποτελέσματα λες και έχουν.. μετοχές στις εν λόγω εταιρείες;;

Οπότε, συγγνώμη, αλλά πιστεύω ότι το σχόλιό μου ίσως είναι το πιο εύστοχο από όλα τελικά..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν έχεις μείνει ποτέ άνεργος, ή σου έχουν έρθει όλα όπως θέλεις στην ζωή σου. Να είσαι καλά και να σε χαίρεσαι, αλλά δεν συμβαίνει με όλους όμως φίλε μου να τους πηγαίνουν όλα καλά. Μιλάς σαν πολύ υπεράνω, αλλά πρόσεχε μόνο μην σου τύχει και σένα καμιά αναποδιά και χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου, που δεν στο εύχομαι. Με άλλα λόγια κράτα μικρό καλάθι, γιατί στην Ελλάδα ζεις. Εκτός και αν είσαι βύσμα τρελό ή δημόσιος υπάλληλος που έχεις καταφέρει να μην βγεις σε "εφεδρία". Ή πάλι δεν ξέρω αν έχεις φύγει και δουλεύεις στο εξωτερικό.

Επιπλέον, γιατί είναι άσχετο το σχόλιο μου;; Δεν είναι πιο άσχετο που τόσοι εδώ μέσα που δεν κερδίζουν τίποτα από τα καλά οικονομικά αποτελέσματα της Samsung, ή της HTC, (ή αν το θέλεις δεν χάνουν και τίποτα, εκτός αν δουλεύουν για αυτές τις εταιρείες) ασχολούνται τόσο πολύ με αυτά τα αποτελέσματα λες και έχουν.. μετοχές στις εν λόγω εταιρείες;;

Οπότε, συγγνώμη, αλλά πιστεύω ότι το σχόλιό μου ίσως είναι το πιο εύστοχο από όλα τελικά..

 

Τα οικονομικα αποτελεσματα δειχνουν την πορεια που εχει καθε εταιρια. Αλιμονο αν κερδιζαμε και εμεις λεφτα απο αυτες.

Απλα κουβεντα γινεται.

 

Για το αλλο με τους υπαλληλους που λες, κοιτα και την Apple, που εχει περισσοτερα εσοδα, και δεν εχει ουτε support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμαρινα>ανθρακονημα

 

 

μπορεις να την βαφεις,να την ισιωσεις και δεν σπαει απλα μονο στραβωνει.

 

 

και εμεις χαζευουμε τα χαζολαμποργκινι.

 

Αμα στραβωσει ή χαλασει η λαμαρινα του κινητου θα το φερω να του κανουμε μια βαφη στο φουρνο αφου το φερω στα ισα του στον τορνο πρωτα.. λολ

 

Οσο για το θεμα των αναβαθμισεων που ακουστηκε, εσεις αμα δεν θελετε βελτιωσεις στα κινητα σας, νεα features, ακομη πιο βελτιωμενα OSes και το κυριοτερο καλυψη κενων ασφαλειας και bugs πολλες φορες σε ενα κινητο που το χρυσοπληρωσατε δικαιωμα σας. Αλλα το ασπρο μαυρο δεν θα το κανετε επειδη η ζηλια εχει γινει ... ψωρα..

Ελεος πια.. Σαν τα μωρα παιδια..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για κινητα μιλαμε ή για ντουλαπες;

Στα κινητα λοιπον ειναι καλυτερο το πολυκαρβονικο, δεν βαθουλωνει, δεν γρατζουνιεται τοσο ευκολα, εχεις αποσπωμενη μπαταρια και το αλλαζεις αμα λαχει

 

 

 

 

πρωτα απο ολα δεν υπαρχει καλυτερο-χειροτερο.ο καθενας παιρνει οτι θελει.δευτερον αφου θα δωσω 550 και 600 ευρα περιμενω αριστη ποιοτητα κατασκευης και οχι ψευτοπλαστικο(οπως σε κινητα των 100 ευρω).και δεν υπαρχει κατι καλυτερο,για μενα φυσικα,απο την ποιοτητα του htc one.

 

 

 

για να σε προλαβω δεν εχω τιποτα με την σαμσουνγκ ουτε εχω htc.ενα νοκια ν9 εχω(πολυκαρβονικο πλαστικο ;) ) και το προηγουμενο κινητο μου ηταν σαμσουνγ note το οποιο λατρεψα και ακομα λατρευω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung κατάφερε να έχει ότι και η Apple: fans που ότι και να τους πασάρει θα το πάρουν.

Ξέρω πολύ κόσμο που δεν ξέρει που του παν τα τέσσερα και το μόνο που λέει είναι ότι το s4 είναι καλύτερο. Αν ρωτησεις γιατί δεν ξέρουν. Καλά καλά δεν μπορούν να βάλουν ένα widget στην αρχική οθόνη.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό το κινητό, αλλά θεωρώ ότι είναι υπερεκτιμημενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα δεν υπαρχει καλυτερο-χειροτερο.ο καθενας παιρνει οτι θελει.δευτερον αφου θα δωσω 550 και 600 ευρα περιμενω αριστη ποιοτητα κατασκευης και οχι ψευτοπλαστικο(οπως σε κινητα των 100 ευρω).και δεν υπαρχει κατι καλυτερο,για μενα φυσικα,απο την ποιοτητα του htc one.

 

 

 

για να σε προλαβω δεν εχω τιποτα με την σαμσουνγκ ουτε εχω htc.ενα νοκια ν9 εχω(πολυκαρβονικο πλαστικο ;) ) και το προηγουμενο κινητο μου ηταν σαμσουνγ note το οποιο λατρεψα και ακομα λατρευω

 

 

Μα ουτε εγω εχω high end κινητο.

Αλλα η αληθεια να λεγεται, ποιοτητα κατασκευης προσφερει το πολυκαρβονικο, και οχι το αλουμινιο, ΤΕΛΟΣ

 

Τα ειπα σε προηγουμενα μηνυματ, ψαξε, βρες ρωτα.

 

 

Η Samsung κατάφερε να έχει ότι και η Apple: fans που ότι και να τους πασάρει θα το πάρουν.

Ξέρω πολύ κόσμο που δεν ξέρει που του παν τα τέσσερα και το μόνο που λέει είναι ότι το s4 είναι καλύτερο. Αν ρωτησεις γιατί δεν ξέρουν. Καλά καλά δεν μπορούν να βάλουν ένα widget στην αρχική οθόνη.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό το κινητό, αλλά θεωρώ ότι είναι υπερεκτιμημενο.

 

Φυσικα, καμια σχεση.

Αδαεις υπαρχουν σε ολες τις πλατφορμες.

 

Η Samsung εφτιαξε ονομα γιατι προσφερει τις καλυτερες android συσκευες. Θα μπορουσε να επαναπαυτει στο S3, αλλα εβγαλε το βελτιωμενο S4 κλπ

 

Υπερεκτιμημενο δεν ειναι σε καμια περιπτωση, εχει high end hardware και πραγματικα καινοτομει στο software κομματι.

Εγω θα προτιμουσα την AOSP εκδοση παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα κοροιδευουμε τα μηλοπαιδα...Αντε παμε ολοι μαζι "Βλεπεις Samsung ειναι καλο...."
 

Μη λεμε οτι θελουμε,

Η Samsung εφτιαξε το ονομα της χαρη στην Apple. Προ-iphone το επιπεδο των κινητων της συναγωνιζοταν την Alcatel και την Sagem.. Και ξαφνικα (μετα το iphone)..ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ!!! Εκει που ακουγαν touch, οι Κορεατες, και εψαχναν την Samantha Fox, ηρθε η Apple (και το Android που τους ταιριαξε κουτι) και τους εκανε μαγκες. Χωρις την Apple ακομα flip-flop και slide-phones θα εβγαζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα κοροιδευουμε τα μηλοπαιδα...Αντε παμε ολοι μαζι "Βλεπεις Samsung ειναι καλο...."

 

Μη λεμε οτι θελουμε,

Η Samsung εφτιαξε το ονομα της χαρη στην Apple. Προ-iphone το επιπεδο των κινητων της συναγωνιζοταν την Alcatel και την Sagem.. Και ξαφνικα (μετα το iphone)..ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ!!! Εκει που ακουγαν touch, οι Κορεατες, και εψαχναν την Samantha Fox, ηρθε η Apple (και το Android που τους ταιριαξε κουτι) και τους εκανε μαγκες. Χωρις την Apple ακομα flip-flop και slide-phones θα εβγαζε...

 

Ναι, νταξ.

 

Δες αυτο:

http://www.gsmarena.com/samsung_f700-1849.php

 

και αυτο:

 

http://www.engadget.com/2006/08/29/samsungs-touchscreen-sgh-z610-sees-fcc-approval/

 

 

Ειναι γνωστο οτι κηνυγαγε την touch τεχνολογια, τωρα οτι η Apple προλαβε και την μαρκεταρε/προωθησε/υλοποιησε σωστα ειναι αλλο.

 

Οποτεθα ελεγα, οτι μαλλον η Apple εφτιαξε το ονομα της 'τελειοποιοντας' σχεδια αλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα κοροιδευουμε τα μηλοπαιδα...Αντε παμε ολοι μαζι "Βλεπεις Samsung ειναι καλο...."

 

Μη λεμε οτι θελουμε,

Η Samsung εφτιαξε το ονομα της χαρη στην Apple. Προ-iphone το επιπεδο των κινητων της συναγωνιζοταν την Alcatel και την Sagem.. Και ξαφνικα (μετα το iphone)..ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ!!! Εκει που ακουγαν touch, οι Κορεατες, και εψαχναν την Samantha Fox, ηρθε η Apple (και το Android που τους ταιριαξε κουτι) και τους εκανε μαγκες. Χωρις την Apple ακομα flip-flop και slide-phones θα εβγαζε...

Δε θα μπω σε αντιπαραθεση,απλα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις ποτε ξεκίνησε η κοντρα μεταξύ της apple και της samsung και μετα ψάξε και ποτε εκτοξευτικαν οι πωλησεις του iphone(και της samsung)?Και αν μπορέσεις κανε το συσχετισμο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουτε εγω εχω high end κινητο.

Αλλα η αληθεια να λεγεται, ποιοτητα κατασκευης προσφερει το πολυκαρβονικο, και οχι το αλουμινιο, ΤΕΛΟΣ

 

Τα ειπα σε προηγουμενα μηνυματ, ψαξε, βρες ρωτα.

 

 

 

 

To πολυκαρβονικο προσφερει ποιοτητα κατασκευης σε συσκευες οπως λουμια και ν9,το οποιο ειναι ενα κομματι πολυκαρβονικο και πολυ στιβαρο,οχι σε συσκευες οπως σαμσουνγκ που το πιανεις και νομιζεις οτι κρατας παιχνιδι απο το 3χρονο παιδι σου.σεβομαι του να εισαι φαν μπου μιας εταιριας αλλα εδω μιλαμε σοβαρα,αμα ειναι να λεμε ποσο γαμαουα ειναι η σαμσουνγκ και ποσο σκιζει την απλ και οτι η htc ειναι για τον πεο τοτε συγνωμη αλλα δεν μπορω να κανω τετοιου ειδους συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...