Προς το περιεχόμενο

770 ή 7970?


kouklakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 καρτες.
ποια απο τις 2 με overclock θα εχει καλυτερες επιδοσεις και ποιο καλες θερμοκρασιες?

Ευχαριστω!

 

http://www.skroutz.gr/s/3389787/Gigabyte-GeForce-GTX770-2GB-WindForce-3X-OC.html

 

http://www.skroutz.gr/s/2348547/Gigabyte-Radeon-HD7970-3GB-GHz-Edition-OC.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την εβαλα στο pc της γυναικας σημερα γιατι η δικια της κλαταρησε και ειπα να παω σε λιγο καλυτερη και κοιταξα και την 770 αλλα ειπα να ρωτησω και καποιον πιο εμπειρο αμα ειναι να παρω παλι την 7970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της ειχα μια 9800 αλλα που μας αφησε χρονους αλλα τα περισσοτερα παιχνιδια τα επαιζε στο δικο μου :devil:

Οποτε για να μην εχω παλι τετοια της εβαλα την δικια μου και ελεγα να παρω κατι καλυτερο στα 400ε περιπου ή αλλιως παλι σε 7970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

770 ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!



της ειχα μια 9800 αλλα που μας αφησε χρονους αλλα τα περισσοτερα παιχνιδια τα επαιζε στο δικο μου :devil:

Οποτε για να μην εχω παλι τετοια της εβαλα την δικια μου και ελεγα να παρω κατι καλυτερο στα 400ε περιπου ή αλλιως παλι σε 7970

Ζωη σε σας :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάνεις o/c 7970 > 770.

 

Εγώ θα πήγαινα εδώ χωρίς δεύτερη σκέψη, στα 1000mhz με τιμή απλής

 

http://www.amazon.fr/Sapphire-11197-03-40G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B008V25EWI/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1373223228&sr=8-4&keywords=7970

 

 

Με αυτή τη συχνότητα core είναι άνετα πάνω από την reference 770 στοκ vs στοκ.

 

Επιπλέον με 2 * 7970 έχεις την δυνατότητα για μελλοντικό CF και να βάλεις στο δεύτερο μηχάνημα μια π.χ. 7870 που σε 5-6 μήνες θα την βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι απαιτητική gamer η γυναίκα, με 100 ευρό (για μια 7770) θα καθάριζες. Αν όμως είναι, και υπάρχει και το χρήμα φυσικά, τότε χτύπα για 770.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη στιγμή που κάνουν περίπου τα ίδια και αποδίδουν περίπου τα ίδια παίρνεις απλά όποια σου κάθεται καλύτερα στο μάτι.. 

 

και πριν πεταχτεί ο moviemaker να πει για ξεκάθαρα καλύτερες και μονοδρόμους, υπενθυμίζω ότι η συγκεκριμένη gigabyte είναι κλοκαρισμένη στα 1050 από τα 925 που είναι οι reference των review που κοιτάει, οπότε πρακτικά είναι στην ίδια κατηγορία αυτές οι 2 (ούτε βέβαια την nvidia λογικά θα έχουν αφήσει τελείως στοκ γιατί τα κλοκάρουν όλα στη gigabyte τώρα τελευταία) 

 

το όλο θέμα είναι στο ποια παιχνίδια θα υπάρξει υποστήριξη στο μέλλον και γενικά ελέω και κονσολών η ζυγαριά ίσως γύρει προς amd μεριά , ήδη υπάρχει μια τέτοια τάση άλλωστε και πιθανώς γίνει ακόμα πιο έντονη 

 

επίσης αν ήσουν ευχαριστημένος με αυτή που είχες δεν υπάρχει και λόγος να αλλάξεις 

 

ο μόνος πραγματικός λόγος να πας σε nvidia μεριά είναι η 780 και μόνο αυτή (αν σκοπεύεις βέβαια να ξοδέψεις τόσα) 

αν δε πήγες σε 680 όταν πήρες την 7970 πέρα από τη μειωμένη τιμή δε βλέπω λόγο να πας στον κλώνο 770 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάνεις o/c 7970 > 770.

 

Εγώ θα πήγαινα εδώ χωρίς δεύτερη σκέψη, στα 1000mhz με τιμή απλής

 

http://www.amazon.fr/Sapphire-11197-03-40G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B008V25EWI/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1373223228&sr=8-4&keywords=7970

 

 

Με αυτή τη συχνότητα core είναι άνετα πάνω από την reference 770 στοκ vs στοκ.

 

Αρκετά καλή περίπτωση είναι αυτή.

 

Όπως και αυτή http://www.hardwareversand.de/articledetail.jsp?aid=54298&agid=1942&pvid=4aim1fyl3_hiudb5to&ref=12

 

 

 

TS αν ασχολείσαι ειδικά με OC πας σε 7970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές οι κάρτες μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, αν Θέλεις να το ψηρησεις το θέμα η 7970Ghz edition είναι λίγο καλύτερη με περισσότερα futures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια τώρα που το σκέφτηκα κι άλλο ίσως είναι καλή ιδέα να έχει και τις 2 εταιρείες και να έχει την ευχέρεια να παίζει όπου θέλει τα παιχνίδια που θα τρέχουν καλύτερα στη κάθε εταιρεία 

 

βέβαια δε ξέρω στη πράξη πόσο εφικτό είναι να πηγαίνει από το ένα pc στο άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι αυτό είναι λίγο ταλαιπωρία, μπορείς να τα συγκρίνεις τα παιχνίδια στο ένα pc και το άλλο.

Έτσι και αλλιώς θα την παντρευτείς την κοπέλα και τα pc θα ειναι στο ίδιο σπίτι!

Επεξ/σία από venumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...