Προς το περιεχόμενο

770 ή 7970?


kouklakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Suzumishi,Rebirth,Tommy_gr κάποιοι τελευταίοι που τους πρότεινα nvidia σε πμ γιατί έχω σβήσει και πολλά λόγω χώρου.

 

Ξέρεις ποια είναι η διαφωνία μου μαζί σου;

Λες ότι η 770 δεν έχει τίποτα φρέσκο..οk ας πάω πάσο!

 

Πες λοιπόν ότι εγώ έχω μια 6950 αυτή την στιγμή και χρειάζομαι αναβάθμιση για να παίξω τα παιχνίδια που γουστάρω..Πουλάω την 6950 140€ (λέμε τώρα) και από την τσέπη μου μπορώ να δώσω max 260€ να τα κάνω 400€..

Γιατί να μην διαλέξω 770 που είναι ένα νέο προϊόν στην αγορά,με καλύτερη μεταπώληση,καλύτερες επιδόσεις από 680-7970 (έστω και λίγο καλύτερες,έστω και όχι σε όλες τις περιπτώσεις) και έχει και καλύτερη τιμή στις περισσότερες των περιπτώσεων; 

 

Για την 680 δεν το συζητάω καν..δεν πας με τίποτα,η μόνη που παίζει να σκεφτείς είναι η 7970 για τα παιχνίδια. Τα οποία παιχνίδια εγώ προσωπικά δεν θα τα αγόραζα έτσι και αλλιώς οπότε κλάιν μάιν.

Να έδινε παιχνίδια με σοβαρό multiplayer να το σκεφτόμουν,τώρα τι να το κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=33576&cat=5

 

Πως μπορεί να τα πάρει ο αγοραστής της κάρτας τα παιχνίδια; Με όλες τις ATi; Δεν βλέπω κάτι.

 

Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που δείχνει καλύτερα σε ATi, όπως στην nvidia λόγω Cuda;

Grid2, Tomb Raider. Για πολυ καιρο "δειχνουν" καλυτερα απο καθε nvidia. Μπορει να εχει ημερομηνια ληξης, αλλα εχει και τοσο καιρο που δειχνουν καλυτερα σε amd. Λογω cuda δεν εχει πεσει υποψιν μου να "δειχνει" καλυτερα καποιο game. Physx εννοεις?

Σε καλυψα?

 

Ξεκαθαριζουν τα πραγματα ακομα περισσοτερο με αυτο το video.

 

Με δεδομενο οτι σε stock ειναι καλυτερη η GTX 770 απο την 7970 και το γεγονος οτι με Overclock κοντραρονται και ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα, τοτε η GTX 770 αποτελει ξεκαθαρα καλυτερη επιλογη ακομα και αν δεν υπολογισουμε τα extra features.

because F*** logic! thats why! :P Αν και σε παω γιατι τα λες ολα με το ονομα τους, θελω μια εξηγηση εδω. Πως προεκυψε το "ξεκαθαρα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suzumishi,Rebirth,Tommy_gr κάποιοι τελευταίοι που τους πρότεινα nvidia σε πμ γιατί έχω σβήσει και πολλά λόγω χώρου.

 

 

Είναι αυτό που έλεγαν οι μαμάδες μας "φέρτε μια κορνίζα να το κρεμάσω στον τοίχο"..

Καντο κ δημόσια καμιά φορά,εξάλλου θα σ'ευχαριστουν μετά τα παιδιά για την πρόταση.. :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει και στις "αναβαθμίσεις" αν και δεν φτιάχνω πολύ συνθέσεις,και στις "κάρτες γραφικών" η 650ti boost (660 σε καλή τιμή επίσης πχ) είναι επιλογή που προτείνω αν και αυτά δε λένε και τίποτα.

 

@Doc η 7970GE δεν είναι χειρότερη στις επιδόσεις.Δε σου πε κανείς να μην διαλέξεις την 770 απλά είπα πως δεν είναι κάτι φρέσκο μη κοροιδευόμαστε σε τεχνολογικό forum.Θέμα προσωπικού γούστου είναι στη τελική μεταξύ τους ή κάποιας χρήσης που μπορεί να υπερέχει η μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doc η 7970GE δεν είναι χειρότερη στις επιδόσεις.Δε σου πε κανείς να μην διαλέξεις την 770 απλά είπα πως δεν είναι κάτι φρέσκο μη κοροιδευόμαστε σε τεχνολογικό forum.Θέμα προσωπικού γούστου είναι στη τελική μεταξύ τους ή κάποιας χρήσης που μπορεί να υπερέχει η μία.

 

Δεν είπα ότι έχει νέα τεχνολογία φίλε μου :)

Aπό την στιγμή όμως που είναι ένα νέο προϊόν στην αγορά με ότι συνεπάγεται αυτό γιατί να μην το προτιμήσει ο κόσμος;

 

Εγώ προσωπικά 400+ για 2 χρονών κάρτα δεν τα έδινα..και ας έχει και ίδιες επιδόσεις! Και δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι καλές κάρτες έτσι..ίσα ίσα,είναι καρτάρες..αλλά..  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι έχει νέα τεχνολογία φίλε μου :)

Aπό την στιγμή όμως που είναι ένα νέο προϊόν στην αγορά με ότι συνεπάγεται αυτό γιατί να μην το προτιμήσει ο κόσμος;

 

Εγώ προσωπικά 400+ για 2 χρονών κάρτα δεν τα έδινα..και ας έχει και ίδιες επιδόσεις! Και δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι καλές κάρτες έτσι..ίσα ίσα,είναι καρτάρες..αλλά..  :)  Παιχνιδοκαρτες !

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ποια είναι η διαφωνία μου μαζί σου;

Λες ότι η 770 δεν έχει τίποτα φρέσκο..οk ας πάω πάσο!

 

Πες λοιπόν ότι εγώ έχω μια 6950 αυτή την στιγμή και χρειάζομαι αναβάθμιση για να παίξω τα παιχνίδια που γουστάρω..Πουλάω την 6950 140€ (λέμε τώρα) και από την τσέπη μου μπορώ να δώσω max 260€ να τα κάνω 400€..

Γιατί να μην διαλέξω 770 που είναι ένα νέο προϊόν στην αγορά,με καλύτερη μεταπώληση,καλύτερες επιδόσεις από 680-7970 (έστω και λίγο καλύτερες,έστω και όχι σε όλες τις περιπτώσεις) και έχει και καλύτερη τιμή στις περισσότερες των περιπτώσεων; 

 

Για την 680 δεν το συζητάω καν..δεν πας με τίποτα,η μόνη που παίζει να σκεφτείς είναι η 7970 για τα παιχνίδια. Τα οποία παιχνίδια εγώ προσωπικά δεν θα τα αγόραζα έτσι και αλλιώς οπότε κλάιν μάιν.

Να έδινε παιχνίδια με σοβαρό multiplayer να το σκεφτόμουν,τώρα τι να το κάνω...

Ναι αλλα δεν μπορεις να μην παραδεχτεις οτι εδωσε παιχνιδαρες,ασχετα αμα ειχαν ολα μουφα multiplayer,καταταλα σου εδωσε δωρο το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας (συμφωνα με το Metacritic) και αλλους 2 AAA τιτλους (Tomb Raider,Far Cry3). Αν εδινε μουφοπαιχνιδα θα λεγατε οτι δινανε γτπ παιχνιδια, οποτε καταλαβαινεις πως θα πηγαινε.. Δλδ ηθελες κανα Cod ή κανα Bf3 δωρο?? Εμμ αν περιμενες λιγο ακομα (!!!!) θα επαιρνες τον οκτωβρη την 9950 με Bf4,Watch dogs κτλπα αλλαααα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν μπορεις να μην παραδεχτεις οτι εδωσε παιχνιδαρες,ασχετα αμα ειχαν ολα μουφα multiplayer,καταταλα σου εδωσε δωρο το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας (συμφωνα με το Metacritic) και αλλους 2 AAA τιτλους (Tomb Raider,Far Cry3). Αν εδινε μουφοπαιχνιδα θα λεγατε οτι δινανε γτπ παιχνιδια, οποτε καταλαβαινεις πως θα πηγαινε.. Δλδ ηθελες κανα Cod ή κανα Bf3 δωρο?? Εμμ αν περιμενες λιγο ακομα (!!!!) θα επαιρνες τον οκτωβρη την 9950 με Bf4,Watch dogs κτλπα αλλαααα :P

 

Καλά ναι αμα περίμενα και κανα χρόνο ακόμα θα έπαιρνα Bf5...

Δεν θα ήθελα κανένα παιχνίδι δώρο..πτώση τιμής θα ήθελα γιατί μιλάμε για παιχνίδια που δεν θα τα αγόραζε ο περισσότερος κόσμος (εκτός του Crysis 3).

 

Έτσι και αλλιώς τα παιχνίδια που πραγματικά αξίζουν τα χρήματα μου τα αγοράζω και μόνα τους όποτε θέλω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι και εγω θα προτιμουσα μια καλυτερη τιμη πχ παρα παιχνιδια,αλλα τουλαχιστον ηταν 3ΑΑΑ games..

 

Αντε γαμω να ερθει η 760,οι ΑΤΙ μου ερχοντουσαν πιο γρηγορα χαχαχα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μετα απο λιγη σκεψη θα χτυπήσω την 770 εφοσον στο pc της γυναικας υπαρχει ηδη η 7970!

Οποτε θα εχω και τις δυο για δοκιμες και οποια μου κατσει καλυτερα :))))

Σας ευχαριστώ ολους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε η 7970 ειναι πιο παλια ειτε η 770 πιο καινουργια,ειναι απλα οι προτασεις της καθε εταιριας στα λεφτα αυτα.Στην πραξη οποια απο τις 2 και να παρει καποιος δεδομενου οτι προηγουμενως δεν ειχε 7870ΧΤ ή7950 και 660ti ή 670 θα μεινει ικανοποιημενος οποια και αν διαλεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grid2, Tomb Raider. Για πολυ καιρο "δειχνουν" καλυτερα απο καθε nvidia. Μπορει να εχει ημερομηνια ληξης, αλλα εχει και τοσο καιρο που δειχνουν καλυτερα σε amd. Λογω cuda δεν εχει πεσει υποψιν μου να "δειχνει" καλυτερα καποιο game. Physx εννοεις?

Σε καλυψα?

 

because F*** logic! thats why! :P Αν και σε παω γιατι τα λες ολα με το ονομα τους, θελω μια εξηγηση εδω. Πως προεκυψε το "ξεκαθαρα"?

Έχουν κάποιες επιλογές στα Graphic settings που ενεργοποιούνται μόνο αν έχεις ATi τα συγκεκριμένα παιχνίδια που ανέφερες; Δεν νομίζω.

Το έγραψα και πριν. Το Just Cause 2, έχει Cuda Acceleration στο νερό, κάτι που μεταφράζεται πως σε nvidia κάρτες γραφικών δείχνει καλύτερα.

 

Ναι αλλα δεν μπορεις να μην παραδεχτεις οτι εδωσε παιχνιδαρες,ασχετα αμα ειχαν ολα μουφα multiplayer,καταταλα σου εδωσε δωρο το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας (συμφωνα με το Metacritic) και αλλους 2 AAA τιτλους (Tomb Raider,Far Cry3). Αν εδινε μουφοπαιχνιδα θα λεγατε οτι δινανε γτπ παιχνιδια, οποτε καταλαβαινεις πως θα πηγαινε.. Δλδ ηθελες κανα Cod ή κανα Bf3 δωρο?? Εμμ αν περιμενες λιγο ακομα (!!!!) θα επαιρνες τον οκτωβρη την 9950 με Bf4,Watch dogs κτλπα αλλαααα :P

Γιατί μιλάμε για παρελθόν; Σαν να προσπαθείτε όσοι έχετε τις εν λόγω κάρτες να δικαιολογηθείτε που τις έχετε. Τόσο η 7950 όσο και η 7970 είναι από τις πιο δυνατές κάρτες της αγοράς και πιστεύω ότι για αρκετό καιρό ακόμα θα ικανοποιούν τους κατόχους τους. 

Είδαμε ότι τα παιχνίδια που έδιναν, πλέον δεν τα δίνουν όλα τα καταστήματα. Σίγουρα τα δίνει το Πλαίσιο, αλλά η τιμή των καρτών είναι πολύ υψηλότερη από τα υπόλοιπα. Δώρον άδωρον.

 

Καλημέρα!

Μετα απο λιγη σκεψη θα χτυπήσω την 770 εφοσον στο pc της γυναικας υπαρχει ηδη η 7970!

Οποτε θα εχω και τις δυο για δοκιμες και οποια μου κατσει καλυτερα :))))

Σας ευχαριστώ ολους!

Θα ήταν καλή ιδέα να κάνεις μία παρουσίαση. :)

 

Παρουσιάζετε ως Feature τα Bundles, αλλά από την άλλη δεν παρουσιάζετε ως Feature το PhysX της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PhysX καλά κάνουν και δεν το παρουσιάζουν γιατί είναι Poorly Optimized σε όλους τους τίτλους..

ΕΙδικά στο Batman που έχει μεγάλη διαφορά ας πούμε, 3*GTX580 δεν έφταναν για να το παίξεις Dx11 + PhysX χωρίς σπαστικά Drops..

 

Να φανταστείς το Mafia 2 που βγήκε το 2009, τώρα το έπαιξα όπως πρέπει με PhysX, τότε με την 480 δεν έπαιζε καθόλου καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PhysX καλά κάνουν και δεν το παρουσιάζουν γιατί είναι Poorly Optimized σε όλους τους τίτλους..

ΕΙδικά στο Batman που έχει μεγάλη διαφορά ας πούμε, 3*GTX580 δεν έφταναν για να το παίξεις Dx11 + PhysX χωρίς σπαστικά Drops..

 

Να φανταστείς το Mafia 2 που βγήκε το 2009, τώρα το έπαιξα όπως πρέπει με PhysX, τότε με την 480 δεν έπαιζε καθόλου καλά..

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με το PhysX σε κανένα παιχνίδι μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...