Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για laser εκτυπωτες...


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη θα αγορασω για πρωτη φορα εχω τις εξης ερωτησεις..

1)Τι ακριβως ειναι το fuser?

2)Tι ειναι το waste toner?

3)Τι ειναι το drum?

4)Tι ειναι το Photoconductor

5)Τι διαφορες εχουν τα toner μεταξυ τους,γιατι απο τι βλεπω στις τιμες διαφερουν.Οσο παραπανω σελιδες,τοσο ανεβαινει η τιμη?ή υπαρχει και κατι αλλο?

5)Ειναι εφικτη η αναγομωση ενους toner?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

1. Το fuser είναι ο "φούρνος" από τον οποιό περνάει η σελίδα αφού σχεδιαστεί πάνω της ο γραφίτης.

2. Το waste toner είναι ο "κάδος" που πέρνει τα "σκουπίδια" του toner

3-4. Το drum όπως και το photocontactor είναι το τύμπανο, αυτό που αναλαμβάνει να φορτίσει με θετικό φορτίο τον γραφίτη για να μεταφερθεί πάνω στη σελίδα.

5. Σε μερικούς εκτυπωτές υπάρχουν τα standard και τα high capacity αν αυτό εννοείς. Τα high capacity συμφέρουν γιατί έχουν καλύτερη σχέση τιμής/σελίδων εκτύπωσης.

6. Ναι αν και εγώ δεν το κάνω γιατί παλαιότερα αντιμετώπισα πρόβλημα και επειδή στον γραφίτη που χρησιμοποιείται στην αναγόμωση δεν υπάρχει ένα λυπαντικό που υπάρχει στο κανονικό μελάνι.

7. Υπάρχει και το belt ή tranfer unit, το οποίο "μεταφέρει"  σελίδα και  τη φορτίζει με αρνητικό φορτίο, για να κολλήσει πάνω ο γραφίτης από το drum.

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Εγω σαν  απλος χρηστης,απο ολα αυτα δεν θα χρειαστω τιποτα εκτος απο τα toner και τα υπολοιπα θα τα χρειαστω μονο σε περιπτωση βλαβης ή πρεπει να τα αγοραζω και αυτα καθε τοσο?

 

Το 2) δεν το καταλαβα,ειναι απαραιτητος αυτος ο καδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,

toner αγοράζεις, waste toner ήτε αγοράζεις (είναι φτηνό) ήτε το αδειάζεις με προσοχή.

Drum χρειάζεσαι περίπου κάθε 2-3 toner, belt και fuser είναι αναλώσημα αλλά εγώ π.χ. αλλάζω μια φορά το 1 με 1μιση χρόνο έχωντας μεγάλο όγκο εκτυπώσεων.

Επίσης αν πας και στη λύση της αναγόμωσης, γίνονται και τα τύμπανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φουρνος εχει διαρκεια ζωης περιπου 200.000 σελιδες αναλογα με το μοντελο.Στα φθηνα μοντελα laser ισως και λιγοτερο.

Παρολαυτα απο τις 100.000 και μετα δειχνει σημαδια καταπονισης,ασε που μπορει να μην φτασεις ποτε αυτες τις σελιδες.

Ακομα και αυτα ισως να μην σε απασχολησουν ποτε γιατι τα φθηνα laser της σειρας consumer δεν βγαζουν ανταλλακτικα και αν χτυπησει ο φουρνος τον πετας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντήσεις (sash21) που δίνεις είναι λίγο μπερδεμένες.
 

6. Ναι αν και εγώ δεν το κάνω γιατί παλαιότερα αντιμετώπισα πρόβλημα και επειδή στον γραφίτη που χρησιμοποιείται στην αναγόμωση δεν υπάρχει ένα λυπαντικό που υπάρχει στο κανονικό μελάνι.

 

ενδιαφέρων, σαν ανακατασκευαστής γνωρίζω πως υπάρχει γραφίτης Universal, Glossy, Matt, με carrier, χωρίς carries και και και....
Ανάλογα στο μοντέλο και ποίος εκτυπωτής είναι. Αλλα για λιπαντικό μέσα στων γραφίτη πότε.
 

 

Κοίτα,

toner αγοράζεις, waste toner ήτε αγοράζεις (είναι φτηνό) ήτε το αδειάζεις με προσοχή.

Drum χρειάζεσαι περίπου κάθε 2-3 toner, belt και fuser είναι αναλώσημα αλλά εγώ π.χ. αλλάζω μια φορά το 1 με 1μιση χρόνο έχωντας μεγάλο όγκο εκτυπώσεων.

 

 

Αυτό δεν ισχύ για όλες της μάρκες εκτυπωτών, είναι πολύ γενικό και δεν αληθέυη. Αλλάζεις Drum μετά από 2-3 Toner σε Kyocera, Samsung, Tally Gericom και και...? Σε HP είναι στα περισσότερα μοντέλα (95%) ενσωματωμένο. Μήλας πολύ γενικά.
 

 

Ο φουρνος εχει διαρκεια ζωης περιπου 200.000 σελιδες αναλογα με το μοντελο.Στα φθηνα μοντελα laser ισως και λιγοτερο.

Παρολαυτα απο τις 100.000 και μετα δειχνει σημαδια καταπονισης,ασε που μπορει να μην φτασεις ποτε αυτες τις σελιδες.

 

 

Δεν έχω αλλάξει πότε φούρνο σε HP, ούτε γνωρίζω να υπάρχει αναλώσιμο για αλλαγή μετά από τόσες σελίδες. Σαν ανταλλακτικό ναι, εσύ αναφέρεσαι για παράδειγμα σε μοντέλα όπως Lexmark, Dell... μπερδεύεις. Ας μάθουμε για ποιον εκτυπωτή ενδιαφέρεται πρώτα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

 

Όσο για την ποιότητα των Toner στην αναγόμωση... αν δεν αλλαχθούν τμήματα που έχουν φθαρεί δεν μπορεί να έχει και σωστό αποτέλεσμα. Στην ανακατασκευή είναι τη θα αλλαχθούν πραγματικά. Σε μια πλήρη ανακατασκευή βλέπουμε την διάφορα. Σε μια εν μερη ανακατασκευή ελαφρός κατώτερα (επειδή και εδώ αλλάζονται υλικά).

Φθηνά αναλώσιμα για Laser εκτυπωτές (ανακατασκευασμένα) έχει εδω για παράδειγμα: Link.png Site: http://www.tonerking.gr">αναλώσιμα εκτυπωτών - Tonerking.gr

Το πως λειτουργεί ένα Toner Cartridge για παράδειγμα εδώ: Source.png Πηγή: http://www.dr-refill.gr/?page_id=32">Λειτουργία Toner

 

Για να επιλέξω εκτυπωτή πρέπει να γνωρίζω πρώτα τη θέλω να κάνω:

1.) όγκο εκτυπώσεις το Μηνά (επαγγελματικά η οικιακά).

 

Όταν ο εκτυπωτής μας λέει 20.000 Σελίδες είναι συνήθως με 5% κάλυψη του φίλου.

Άρα 20.000 δια παράδειγμα (20.000 / 20 εργάσιμες μέρες που θα δουλεύει = 1.000 Σελίδες την ήμερα)
Τώρα 1.000 Σελίδες δια 8 Ώρες = 125 ανά ώρα. Προσοχή με κάλυψη 5% του φίλου.
Έτσι  δεν θα έχουν τα υλικά (Φούρνος και...) του εκτυπωτή πρόβλημα ούτε τα αναλώσιμα του.

Άλλα συνήθως βλέπουν όλη 100.000 Σελίδες και προσπαθούν τα της βγάλουν αν γίνετε και σε μια μέρα.

 

2.) Κόστος αναλώσιμα

3.) αν υπάρχουν περιφερειακά αναλώσιμα DRUM, extra κάδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν έχω αλλάξει πότε φούρνο σε HP, ούτε γνωρίζω να υπάρχει αναλώσιμο για αλλαγή μετά από τόσες σελίδες. Σαν ανταλλακτικό ναι, εσύ αναφέρεσαι για παράδειγμα σε μοντέλα όπως Lexmark, Dell... μπερδεύεις. Ας μάθουμε για ποιον εκτυπωτή ενδιαφέρεται πρώτα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

 

 

Δεν μπερδευω κανεναν,ξερω και γραφω.Αν μπερδευτηκες σημαινει οτι δεν ξερεις.

Επαναλαμβανω,ο φουρνος ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο και η διαρκεια ζωης του αναλογα με την εταιρεια και το μοντελο παιζει απο 150.000 σελιδες μεχρι και 300.000.Πολυ νωριτερα ομως απο τις αναγραφομενες σελιδες θα δουμε προβληματα και μουτζουρες.

Μιλαμε επι το πλειστον για hp και lexmark και δεν μιλησα ποτε για dell.Η dell φτιαχνει με επιτυχια pc και laptops,οταν μαθει τι ειναι εκτυπωτης θα ασχοληθουμε τοτε με αυτην.

 

Αν εισαι refiller οπως λεει και το ονομα σου,θα πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να μαθεις τα αναλωσιμα ανταλλακτικα,ποτε αλλαζονται και ποια ειναι η ζωη που δινει ο κατασκευαστης.

Οτι απορια τεχνικη εχεις περι εκτυπωτων,εδω ειμαι να στην λυσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το φίλο Roger.

Για την ποιότητα αναγόμωσης. Απευθύνθηκα σε 3 καταστήματα, με το ίδιο (όχι πολύ καλό αποτέλεσμα) και από τα τρία μετά από παράπονο πήρα την ίδια απάντηση.

 

Ο φούρνος είναι αναλώσιμο και όπως έγραψα και παραπάνω, στο δικό μου κομμάτι , αλλάζεται μια φορά κάθε ένα με ενάμιση χρόνο.

 

Αν είσαι Refiller και σε έθιξα σου ζητάω συγγνώμη, αλλά στη δουλειά μου δεν μπορώ να παίζω ούτε με την ποιότητα εκτύπωσης αλλά ούτε και με το χρόνο που θα σπαταλήσω για την επισκευή του εκτυπωτή.

 

Οι εκτυπωτές που χρησιμοποιώ και για τους οποίους μιλάω είναι OKI, XEROX, Lexmark, HP kai CANNON. Όλοι laser. Αν θες και τα μοντέλα ευχαρίστως.

 

Για τεχνική απορία είμαι κι εγώ στη διάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D όχι φίλε μου γιατί να θιχτώ; είναι κάτι που δεν γνωρίζω. Δεν είναι και το Classic αναλώσιμο που μπορείς να αγοράσεις από κάποιο καταστήματα στην γειτονιά σου μιλάμε για FUSER. Άλλα χρόνο θα σπαταλήσεις κάποια στίμη:

 

Ο φούρνος είναι αναλώσιμο και όπως έγραψα και παραπάνω, στο δικό μου κομμάτι , αλλάζεται μια φορά κάθε ένα με ενάμιση χρόνο.

 

αναλώσιμο είναι.

 

Την αναγόμωση ξέχασε την!!!

Στην ανακατασκευή αν αλλαχτούν όλα τα τμήματα και χρησιμοποιηθεί spezific Γραφίτης έχουμε ένα αποτέλεσμα 95% με το Original στα Toner. Ως τα υλικά (αναλώσιμα τμήματα της κασέτας) δουλεύουν πολύ τα φτηνά η τα μεσαίας κατηγορίας για να χαμηλώσουν την τιμή της Κασέτας Toner Cartridge. Ο κόσμος δεν θέλει ποιότητα με κέρδος 40% - 50% του Original. Θέλει αν γίνετε 90% ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ σε τιμή που δεν γίνεται να δούλεψη μια κασέτα σωστά. Σίγουρα υπάρχουν και άλλη που πουλάνε σαβούρα σε ακριβές τιμές. Συνήθως κάποιος ρωτάει πόσο κοστίζει κάποιο μοντέλο Toner (τιμή) για να αποφασίσει αν το πάρει (κάνει) η άπλα να σε συγκρίνει πόσο το πουλάει κάποιος άλλος. Δεν μπορεί να δει τη έχει γίνει στην κασέτα, μόνο δοκιμάζοντας ένα προϊών μπορεί να δει ποίος κάνει καλή δουλεία. Δεν μιλάμε για Ιmitation - compatible China εισαγωγές.

Άλλα στης τιμές που έχουν τα αναλώσιμα πλέων γίνεται συνήθως απόσβεση του εκτυπωτή μετά από 3-4 κασέτες (ανακατασκευασμένες) ΟΙΚΙΑΚΟΥΣ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ. Η τιμές εκτυπωτών Laser ξεκινάνε από 60 € πλέων.
Γιατί να μπει κάποιος στων κόπο για FUSER και άλλα μέρη στων εκτυπωτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επαναλαμβανω,ο φουρνος ειναι αναλωσιμο ανταλλακτικο και η διαρκεια ζωης του αναλογα με την εταιρεια και το μοντελο παιζει απο 150.000 σελιδες μεχρι και 300.000.Πολυ νωριτερα ομως απο τις αναγραφομενες σελιδες θα δουμε προβληματα και μουτζουρες.

Μιλαμε επι το πλειστον για hp και lexmark και δεν μιλησα ποτε για dell.Η dell φτιαχνει με επιτυχια pc και laptops,οταν μαθει τι ειναι εκτυπωτης θα ασχοληθουμε τοτε με αυτην.

 

 

Αν θες πες για την Dell, τι προβληματα εχει?

 

Επειδη δεν μιλαμε για επιχειρηση με τεραστιο ογκο εκτυπωσεων,

αλλα για home/small office χρηση με πολυ ελαφρια χρηση οπως αφησε να εννοηθει ο φιλος που ξεκινησε το θεμα και γι΄αυτο ποσταρω κι εγω εδω

(για μενα προσωπικα ο μεσος ορος ειναι 5-10 σελ την ημερα και ισως να λεω και παρα πολλες...πολλες μερες δεν τυπωνω τιποτα)

 

 

εγω πηρα εναν Dell 1250c που τον αγορασα επιτηδες επειδη εκανε 90Ε και στο amazon βρισκω να αγορασω 4 toner (για ολα τα χρωματα) μεχρι και με 30Ε συνολο (7-10Ε το χρωμα), δηλαδη τρομακτικη οικονομια.

Τι γνωμη εχεις?

Μιας και το μοντελο αυτο δεν υπαρχει πλεον, εχεις να προτεινεις κατι παρομοιο για αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω πηρα εναν Dell 1250c που τον αγορασα επιτηδες επειδη εκανε 90Ε και στο amazon

 

Τι γνωμη εχεις?

Μιας και το μοντελο αυτο δεν υπαρχει πλεον, εχεις να προτεινεις κατι παρομοιο για αγορα?

 

 

Κοίτα το μοντέλο που αναφέρεις είναι τεχνικά ίδια με τα παρακάτω που θα σου γράψω.

Αν σου άρεσε ο παραπάνω που αναφέρεσαι δες κάτι αντίστοιχο όπως:

 

Xerox Phaser 6100 / 6010          = Dell 1250

Xerox Phaser 6125                     = Dell 1320

Xerox Phaser 6128                     = Dell 2130 / 2135

Xerox Phaser 6130                     = Dell 2130

Xerox Phaser 6140

 

Τα αναλώσιμα διαφέρουν, κάποια στο πλαστικό κομμάτι της κασέτας όπως και στο Chip.

Σαν εκτυπωτές είναι σχεδόν του ίδιου τύπου που αναφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες πες για την Dell, τι προβληματα εχει?

 

Επειδη δεν μιλαμε για επιχειρηση με τεραστιο ογκο εκτυπωσεων,

αλλα για home/small office χρηση με πολυ ελαφρια χρηση οπως αφησε να εννοηθει ο φιλος που ξεκινησε το θεμα και γι΄αυτο ποσταρω κι εγω εδω

(για μενα προσωπικα ο μεσος ορος ειναι 5-10 σελ την ημερα και ισως να λεω και παρα πολλες...πολλες μερες δεν τυπωνω τιποτα)

 

 

εγω πηρα εναν Dell 1250c που τον αγορασα επιτηδες επειδη εκανε 90Ε και στο amazon βρισκω να αγορασω 4 toner (για ολα τα χρωματα) μεχρι και με 30Ε συνολο (7-10Ε το χρωμα), δηλαδη τρομακτικη οικονομια.

Τι γνωμη εχεις?

Μιας και το μοντελο αυτο δεν υπαρχει πλεον, εχεις να προτεινεις κατι παρομοιο για αγορα?

Η DELL και η SAMSUNG ειναι πολυ νεες εταιρειες στον τομεα των εκτυπωτων.Προσπαθησαν να βγαλουν καποια φθηνα μοντελα laser για να παρουν αυτο το κομματι της αγορας,το γραφειακι δηλαδη,τον φοιτητη,ή οποιον χρειαζεται να τυπωσει λιγες σελιδες το μηνα.

Απο τεχνικης αποψης οπως μιλαω παντα,τα μοντελα αυτα ειναι consumer και αν χαλασουν δεν υπαρχουν ανταλλακτικα ή δεν συμφερει να επισκευαστουν,οποτε πετιουνται.Αυτο φυσικα το ακολουθει και η hp με την lexmark.

Στον τομεα λοιπον των εκτυπωτων υπαρχουν διαφορες συνεργασιες οπου οι εκτυπωτες ειναι ολοιδιοι και αλλαζει η μαρκα στο καπακι.Οι lexmark και οι ibm ειναι ολοιδιοι εκτυπωτες με ιδια ανταλλακτικα οπως και καποια μοντελα της samsung dell ιδια με της hp.

Πισω λοιπον απο αυτο το παρτυ των εταιρειων κρυβεται η hp και η lexmark,δεν μιλαμε για xerox γιατι εχει μονη της μια κατηγορια,οι οποιες δανειζουν τους μηχανισμους τους σε αλλες εταιρειες που τα βαφτιζουν dell ή samsung ή ibm.

Παλι απο τεχνικης αποψης,το προβλημα βρισκεται στις συμβατοτητες των ανταλλακτικων,οπου αγοραζω ολοιδιο ανταλλακτικο hp για να μπει σε samsung και δεν ταιριαζει γιατι εχουν αλλα πλαστικα οι βασεις,ραβε ξηλωνε για να κατσει.Θα πρεπει δηλαδη να παραγγειλεις το γνησιο ανταλλακιτκο samsung να περιμενεις 15 μερες και αν υπαρχει.

 

Τα παραπανω ισως να μην απασχολουν εναν οικιακο χρηστη,ειναι τελειως πληροφοριακα,ο χρηστης θελει ενα φθηνο laseraki να κανει την δουλεια του,ας ειναι και dell.

H ολη αναφορα λοιπον που εγινε,εγινε γιατι ειναι αλλο να βγαζεις 20 χρονια ποιοτικους εκτυπωτες και αλλο να μπηκες στο παιχνιδι πριν 2 χρονια να παρεις το κομματι της αγορας και να παιδευεις τους τεχνικους.

Επεξ/σία από Roger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο δικό μου lexmark (x204n) βλέπω να υπάρχει διαθέσιμο στο εμπόριο photoconductor, αυτό δηλαδή θα πρέπει να περιμένω κάποια στιγμή να τα κακαρώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα  σου βγαλει μηνυμα καποια στιγμη οτι χρειαζεται αλλαγη γιατι τελειωσε η ζωη του.Αν δεν αφηνει μουτζουρες και μαυριλες,κανε το ενα reset και συνεχισε μεχρι να φθαρει και να αρχισει τα σημαδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...