Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για laser εκτυπωτες...


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 10 μήνες μετά...
  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σπανιες περιπτωσεις και σε συγκεκριμενα μοντελα,για ποιο μοντελο αναφερεσαι,εγχρωμο ή ασπρωμαυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο,τι εννοουμε να σου καταστρεψει τον εκτυπωτη?

Drum toner ενσωματωμενο λογικα θα εχεις,και οταν φτασει στα τελευταια του συνηθως βλεπεις σημαδια και γραμμες.

Αν ειναι φθηνος samsung πεταξε τον και μην ασχολεισαι,δεν επισκευαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα... Εχω ενα προβλημα με τον εκτυπωτη...Μετα απο το format  που εκανα στον υπολογιστη μου δεν μπορω να εκτυπωσω... Τον εχω εγκαταστησει τον βλεπω αλλα δεν μπορω να κανω την εκτυπωση!!! Καπου μου εμφανιζει (ανενεργο)....Τον διεγραψα παλι κατεβασα τους drivers αλλα παλι εχω προβλημα...Τι γινεται;; Που ειναι το προβλημα;  Ειναι ο εκτυπωτης   hp laser jet 1100....
Καμια βοηθεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν η ποιότητα ενός ασπρόμαυρου εκτυπωτή laser φθίνει αλλά το ποσοστό για το τόνερ είναι 46% και για το drum 28-29%,ποια είναι η πιθανότερη αιτία του προβλήματος;

Επεξ/σία από Blue1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτος εχει ξεχωριστο drum και toner ,πραγμα που σημαινει οτι αφου το toner ειναι μισογεματο τοτε εχεις προβλημα με το drum,οπως ολα δειχνουν τουλαχιστον.Τo drum δεν χρειαζεται να μηδενισει για να αρχισει η ποιοτητα να γινεται πιο αχνη,ή να εχει στιγματα και μουτζουρες,απαξ και χαλασε η κορωνα,ας εχει μεινει και 50% ζωης.Δυστυχως,αλλες φορες μας βγαζουν πολυ παραπανω απο την κανονικη τους ζωη,με ενα ειδος reset ,και αλλες φορες ''τελειωνουν πιο μπροστα''

Με επιφυλαξη λοιπον χρειαζεται αλλαγη του drum.

Βρες στο ιντερνετ πως κανει hard/cold reset και κανε του μηπως και στρωσει.Καποιες φορες για αγνωστο λογο ξυπνανε και ετσι.

 

και ενα τελευταιο,βγαλε το τονερ και κουνα το να δεις αν το νιωθεις βαρυ.Μπορει και εδω να εχεις ψιλοεσφαλμενη ενδειξη και να ειναι πολυ πιο κατω απο το μισο.

Επεξ/σία από Roger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την τόσο κατατοπιστική απάντηση.Το hard cold reset το είδα σε ένα βίντεο.Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει προβλήματα;

Επεξ/σία από Blue1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έφταιγε το τονερ.Ίσως το ότι εκτύπωσα και πολλές σκαναρισμένες σελίδες να αλλοίωσε το ποσοστό αν και είναι σημαντική η απόκλιση.

Με την αναγόμωση τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι το γνησιο δοχειο πρεπει να αναγεμιζεται μια φορα και μετα πεταμα.

Επικρατει γενικοτερα ενα χαος,γιατι θα πρεπει να πεσεις στον σωστο επαγγελματια που θα στο αναγεμισει και οχι σε ενα σωρο μπακαληδες που εχει γεμισει η αγορα,με αποτελεσμα ο εκτυπωτης να κολυμπαει στα τονερ σε καποιο χρονικο διαστημα.

Εαν το αναγεμισεις,να κανεις συχνο ελεγχο αν σου σταζει στο εσωτερικο του εκτυπωτη.Αν χρειαστεις καθαρισμο,εχεις ενα πινελακι και μια ηλεκτρικη και καθαριζεις,ΠΟΤΕ φυσερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω αγορασει 2 ιδιους laser (σπιτι/γραφειο), επειδη βρισκω πολυ φτηνα toner

 

αυτος του γραφειου ειναι πιο νεος, εχει τυπωσει μαλλον λιγοτερο συνολικα, αλλα ειχε και καποιους μηνες μεινει αχρησιμοποιητος.

 

Τωρα μου κανει το εξης: οταν τυπωνω πχ 10 ιδιες σελιδες ασπρομαυρες (εχω μια φορμα και τυπωνω σελιδες σαν φωτοτυπικο για να συμπληρωνω στη φορμα στοιχεια),

η 1η σελιδα βγαινει καλα, αλλα απο τη 2η και μετα βγαζει κατι σαν ειδωλο της σελιδας, λιγο πιο πανω ή πιο κατω απο την κανονικη φορμα (βλεπω δηλαδη ενα αχνο αντιγραφο της ιδιας σελιδας, με διαφορετικο κεντραρισμα απο την κανονικη εκτυπωση)

 

Πως εξηγειται αυτο? φταιει το συγκεκριμενο μαιμου μαυρο toner που χρησιμοποιω? φταει κατι αλλο?

αυτη τη στιγμη δεν αντιμετωπιζω προβλημα για να κανω τη δουλεια μου.

αν πχ φταιει το toner, δεν με νοιαζει, θα το τελειωσω και θα βαλω αλλο.

αν ομως υπαρχει κινδυνος να χαλασει κατι αλλο, τοτε να το προλαβω αν γινεται.

 

τι συμπερασμα βγαζετε? πρεπει να κανω κατι?

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...