Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για laser εκτυπωτες...


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/5/2019 στις 10:15 ΠΜ, olga kollias είπε

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης Αν ο εκτυπωτης συνεχιζει να εκτυπωνει χωρις καποια εμφανη μειωση του χρωματος του τονερ αλλα ταυτοχρονα ηδη απο προηγουμενη ενδειξη βγαινει προειδοποιηση οτι το δοχειο τελειωσε Ειναι λαθος να συνεχιζω την εκτυπωση η πρεπει να αλλαξω αμεσα το τονερ εστω και αν ακομα τυπωνει αψεγαδιαστα ?

τυπώνεις κανονικά μέχει να σου πεί ότι αδειασε τελείως ή αν αρχίσει να τυπώνει θολά και δεν σε ικανοποιεί η ποιότητα εκτύπωσης...  δεν υπάρχει πρόβλημα αν το κρατήσεις μέχρι τέλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανένας εάν οι laser εκτυπωτές χρειάζονται ειδικό χαρτί; 
Έχω αγοράσει έναν HP 107w και κάθε φορά που εκτυπώνω καπνίζει ή βγάζει ατμό ή σκόνη... δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι είναι!  
Είναι από το χαρτί που χρησιμοποιώ, έχει πρόβλημα ο εκτυπωτής ή είναι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannos13 είπε

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανένας εάν οι laser εκτυπωτές χρειάζονται ειδικό χαρτί; 
Έχω αγοράσει έναν HP 107w και κάθε φορά που εκτυπώνω καπνίζει ή βγάζει ατμό ή σκόνη... δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι είναι!  
Είναι από το χαρτί που χρησιμοποιώ, έχει πρόβλημα ο εκτυπωτής ή είναι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ!

Δεν ειναι 100% φυσιολογικο, αλλα δεν ειναι και ανησυχητικο (δεν ειναι βλαβη). Κατα πασα πιθανοτητα εχει λιγη υγρασια το χαρτι που χρησιμοποιεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και πήρα καινούργιο χαρτί από το ΠΛΑΙΣΙΟ. Ρώτησα μια υπάλληλο, μου έδωσε έναν πάκο και μου είπε αυτό είναι οκ (και) για Laser. Δεν είδα καθόλου τι μάρκα, χαρακτηριστικά κτλ.
Μετά ρώτησα έναν τεχνικό στο κατάστημα εάν είναι φυσιολογικό και μου είπε εν μέρει φυσιολογικό (δεν είναι ανησυχητικό) αλλά και ότι ίσως το χαρτί που χρησιμοποιούσα έχει πάρει υγρασία! 

Εκτύπωσα καμιά εικοσαριά σελίδες με το καινούργιο χαρτί και δεν "κάπνιζε" καθόλου! Οπότε υποθέτω ότι όντως το χαρτί τραβάει υγρασία στο χώρο που βρίσκεται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannos13 είπε

Μετά ρώτησα έναν τεχνικό στο κατάστημα εάν είναι φυσιολογικό και μου είπε εν μέρει φυσιολογικό (δεν είναι ανησυχητικό) αλλά και ότι ίσως το χαρτί που χρησιμοποιούσα έχει πάρει υγρασία!

δεν ημουν εγω παιδια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ. 

Αγόρασα το πολυμηχανημα HP LaserJet Pro M283fdw WiFi Duplex

Δεν το έχω παραλάβει ακόμα και μετά από διάφορα που διάβασα εδώ στο forum σχετικά με τους laser άρχισα να φοβάμαι λιγάκι. 

Πείτε μου τι πρέπει να προσέξω? 

Διάβασα ότι μπορεί να θέλουν αλλαγή κάποια εξαρτήματα όπως drum κτλ αν δεν κάνω λάθος. 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει? 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Notis88 είπε

drum κτλ αν δεν κάνω λάθος.

σ' αυτό το μοντέλο το drum είναι μαζί με το τόνερ, οπότε μην ανησυχείς

όπως όλα τα μηχανήματα πρέπει να είναι οκ οι συνθήκες, όχι πολύ υγρασία στο χώρο, σχετικά καθαρά κ 20-30 πόντους δεξιά, αριστερά, πίσω να υπάρχει κενό να φεύγει ο όποιος ζεστός αέρας από μέσα

Ιδανικά θα παίρνεις μόνο αυθαιντικά τόνερ, πρακτικά, κοστίζουν πολύ, οπότε θα πρέπει να βρεις σωστά συμβατά που να μη σου χαλάσουν την ποιότητα εκτύπωσης κ να μη χύσουν μέσα τόνερ/σκόνες κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

σ' αυτό το μοντέλο το drum είναι μαζί με το τόνερ, οπότε μην ανησυχείς

όπως όλα τα μηχανήματα πρέπει να είναι οκ οι συνθήκες, όχι πολύ υγρασία στο χώρο, σχετικά καθαρά κ 20-30 πόντους δεξιά, αριστερά, πίσω να υπάρχει κενό να φεύγει ο όποιος ζεστός αέρας από μέσα

Ιδανικά θα παίρνεις μόνο αυθαιντικά τόνερ, πρακτικά, κοστίζουν πολύ, οπότε θα πρέπει να βρεις σωστά συμβατά που να μη σου χαλάσουν την ποιότητα εκτύπωσης κ να μη χύσουν μέσα τόνερ/σκόνες κλπ

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Είχα αρχίσει να ανησυχώ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, γενικά τα τόνερ λήγουν όπως τα μελάνια? 

Επεξ/σία από Notis88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Notis88 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Είχα αρχίσει να ανησυχώ! 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, γενικά τα τόνερ λήγουν όπως τα μελάνια? 

Κανονικά δεν λήγουν αλλά όταν έχει τόνερ μέσα και η εκτύπωση γκριζάρι χωρίς λόγο τότε φταίει το τόνερ. Είμαι παθών με 84% τόνερ και ενάμιση χρόνο αγορά τόνερ έβγαζε εκτυπώσεις τέλειες αλλά γκρι. Αγόρασα καινούριο τόνερ πριν 3 ημέρες  και οι εκτυπώσεις πλέον είναι μαύρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chipakos είπε

Κανονικά δεν λήγουν αλλά όταν έχει τόνερ μέσα και η εκτύπωση γκριζάρι χωρίς λόγο τότε φταίει το τόνερ. Είμαι παθών με 84% τόνερ και ενάμιση χρόνο αγορά τόνερ έβγαζε εκτυπώσεις τέλειες αλλά γκρι. Αγόρασα καινούριο τόνερ πριν 3 ημέρες  και οι εκτυπώσεις πλέον είναι μαύρες.

Το ρώτησα άμα λήγουν γιατί η hp έχει ένα τέτοιο θέμα να λήγουν γενικά τα μελάνια της η όταν τελειώσει ένα χρώμα να μην εκτυπώνει ούτε μαύρο.  Πιστεύω τεράστια βλακεια της αυτό το πράγμα αλλά τεσπα. 

Οπότε δηλαδή θα μπορεί να εκτυπώσει και ας είναι και γκρι😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Notis88 είπε

Το ρώτησα άμα λήγουν γιατί η hp έχει ένα τέτοιο θέμα να λήγουν γενικά τα μελάνια της η όταν τελειώσει ένα χρώμα να μην εκτυπώνει ούτε μαύρο.  Πιστεύω τεράστια βλακεια της αυτό το πράγμα αλλά τεσπα. 

Οπότε δηλαδή θα μπορεί να εκτυπώσει και ας είναι και γκρι😉

Πρωτα απ'ολα η "ημερομηνια ληξης" οταν μιλαμε για τονερ δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, εκτος κι αν περασουν καμποσα χρονια. 

Δευτερον, το αν τελειωσουν τα χρωματα και ο εκτυπωτης θα συνεχισει να τυπωνει σε grayscale ειναι καθαρα θεμα μοντελου. Σε καποια μπορει να γινει override, σε καποια οχι. Στο συγκεκριμενο η αληθεια ειναι δε γνωριζω να σου πω, αλλα μολις το παρεις μπορεις να κανεις ενα περασμα απο το μενου του να δεις αν εχει καποια επιλογη του τυπου override toner low/out errors ή κατι παρομοιο. Σε χαμηλοτερα μοντελα απο τις καινουριες σειρες HP υπαρχει παντως. 

Τριτον, το συγκεκριμενο μηχανημα δεν εχει τυμπανα (ειναι πακετο με τα τονερ) αλλα οπως ολοι οι color laser εχει belt. Αυτο ειναι μια μεμβρανη που βρισκεται κατω απο το συρταρι που μπαινουν τα τονερ. Αν αποφασισεις να βαλεις συμβατα, θα πρεπει να παρακολουθεις τακτικα αν αμολανε γραφιτη πανω στο belt. Αν δεις κατι τετοιο κατα προτιμηση αλλαξε μαρκα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Notis88 είπε

Το ρώτησα άμα λήγουν γιατί η hp έχει ένα τέτοιο θέμα να λήγουν γενικά τα μελάνια της η όταν τελειώσει ένα χρώμα να μην εκτυπώνει ούτε μαύρο.  Πιστεύω τεράστια βλακεια της αυτό το πράγμα αλλά τεσπα. 

Οπότε δηλαδή θα μπορεί να εκτυπώσει και ας είναι και γκρι😉

Ολα είναι σχετικά για το θέμα της λήξης των μελανιών. Ληγμένα μελάνια για 1 χρόνο τα αγοράζεις και λειτουργούν μια χαρά ή αγοράζεις καινούριο μελάνι HP και βγάζει Errors ο εκτυπωτής, μου έχει συμβεί και αυτό στον InkJet που έχω. Πράγματι τα τόνερ τυπικά δεν παρουσιάζουν προβλήματα με τη σκόνη που έχουν μέσα τους εκτός από την υγρασία του σπιτιού, αν είναι αρκετή θα επηρεάσει και το τόνερ αλλά και τα χαρτιά εκτύπωσης.. Εμένα για πρώτη φορά στοπν εκτυπωτή μου , μου συνέβη αυτό το γκριζάρισμα στις εκτυπώσεις, και φυσικά με τίποτε δεν μπορούσα να χωνέψω ότι μπορεί να φταίει το τόνερ, μέχρι που αγόρασα καινούρια κασέτα.Βασικά μπήκα σε μία σελίδα που είναι όλοι πονεμένοι από την εκτύπωση για διάφορα θέματα και διάβασα ότι όταν έχετε δοκιμάσει τα πάντα αγοράστε καινούριο γραφίτη και αυτό έκανα.

Επεξ/σία από chipakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά τα ρωτάω αυτά γιατί μέχρι τώρα είχα μόνο inkJet πολυμηχανηματα και αυτό είναι το πρώτο που παίρνω σε Laser και δεν ξέρω και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά όντως μπορεί να συμβεί να γκριζάρει το τόνερ, το έχω πάθει κι εγώ σε ασπρόμαυρο laser. Δεν είναι κάτι τραγικό, αλλάζουμε γραφίτη και καθαρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...