Προς το περιεχόμενο

Πως κάνουμε καλούπια;;;


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι μπορώ να βρω...



Vacuum formed μπορεί να γίνει άνετα με styrene sheet, και να κόψεις/ανοίξεις τις γρίλιες αργότερα με ένα καλό X-Acto κοπίδι. Για καλούπι, χρησιμοποιείς ακόμα και ξύλο.

Vacuum formed αυτό είναι για καλούπι σωστά? το άλλο από ότι είδα είναι σαν καουτσουκ, αυτό τι να το κάνω? και αυτό για καλούπι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι μπορώ να βρω...

 

Vacuum formed αυτό είναι για καλούπι σωστά? το άλλο από ότι είδα είναι σαν καουτσουκ, αυτό τι να το κάνω? και αυτό για καλούπι?

 

Για να σου δώσω μια ιδέα,

http://www.instructables.com/id/Vacuum-Forming-for-Free/?ALLSTEPS

 

κάνε google search για vacuum forming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vacuum forming λέγεται η τεχνική και λογικά(δεν την έψαξα ακόμα) θέλει θάλαμο κενού. Έχεις; Μάλλον όχι, οπότε... Τώρα είδα ότι θέλει πατέντα με σκούπα. Και πάλι πολύ δύσκολο.

 

 

Μερικές επισημάνσεις.

 

Από τα λίγα που ξέρω, δεν αφήνουν ανήγματα στο πάνω μέρος των κουτιών γιατί μπαίνει σκόνη. Αν θες ψάξτο λίγο.

 

Το ξύλο δεν θα έχει το πρόβλημα που λες ότι θα φεύγει η μπογιά του, όχι. Αν σου κάνει σαν υλικό κάντο έτσι απλώς νομίζω ότι δεν το πολυβάζουν στο πσ γιατί είναι μονωτής.

 

Άμα έχεις στράτζα χρησιμοποίησέ την, είναι μέχρι στιγμής η πιο καλή λύση που έχει προταθεί. Για την ένωση ή βρίσκεις κάπου tig ή κάνεις κόλληση με το καμινέτο. Μπορείς όμως να το κάνεις και με σίδερο απλό. Μετά μια καλή βαφή και κομπλέ.

 

3d πριντ δεν το βλέπω πολύ πιθανό γιατί η τεχνολογία είναι ακόμα σε ανάπτυξη και ΑΝ βρεις κάπου που να φτιάχνουν κατά πάσα πιθανότητα θα σου πάρουν τα κέρατά τους.

 

 

 

Κάντο στρατζαριστό. Αν όχι, με ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύλο δεν θα έχει το πρόβλημα που λες ότι θα φεύγει η μπογιά του, όχι. Αν σου κάνει σαν υλικό κάντο έτσι απλώς νομίζω ότι δεν το πολυβάζουν στο πσ γιατί είναι μονωτής.

 

3d πριντ δεν το βλέπω πολύ πιθανό γιατί η τεχνολογία είναι ακόμα σε ανάπτυξη και ΑΝ βρεις κάπου που να φτιάχνουν κατά πάσα πιθανότητα θα σου πάρουν τα κέρατά τους.

 

Ξύλο δεν έχει καμμία σχέση αν είναι μονωτής ή όχι. Αν έχεις καλό αρνητικό airflow είναι πιο σημαντικό από τα υλικά.  Διαφορετικά δεν σε σώνει ούτε η θερμική επαγωγιμότητα του διαμαντιού.

 

3D εκτύπωση το παραπάνω, σχέδιο (αν τροποποιηθεί για εκτύπωση), θα πάρει κάμποσες ώρες να εκτυπωθεί, αλλά δεν είναι δύσκολο να γίνει.

 

Και για vacuum form, υπάρχει μάλιστα από την δεκαετία του 60 "παιχνίδι" της Mattel για να φτιάχνεις. Δεν είναι κάτι νέο, ούτε δύσκολο. Στο ebay μάλιστα έχουν και μέχρι 24χ24 formers (60x60 cm) για να αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την βλακεια μου; Για κουτι pc μιλαμε ετσι; Γιατι δεν παιρνεις ενα aerocool xpredator το οποίο ειναι ετσι ετοιμο; Πιο οικονομικα συμφερουσα λυση δεν ειναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την βλακεια μου; Για κουτι pc μιλαμε ετσι; Γιατι δεν παιρνεις ενα aerocool xpredator το οποίο ειναι ετσι ετοιμο; Πιο οικονομικα συμφερουσα λυση δεν ειναι;

Γιατί:

1) Έχω πάρει ίδη κουτί και απλός είπα να το πειράξω λίγο

 

2)Δεν τα θέλω έτοιμα, έχω χρόνια την κα... να φτιάχνω πράγματα μόνος μου και αφού πιάνουν τα χέρια μου γιατί να μην το δοκιμάσω ;)

 

Vacuum forming λέγεται η τεχνική και λογικά(δεν την έψαξα ακόμα) θέλει θάλαμο κενού. Έχεις; Μάλλον όχι, οπότε... Τώρα είδα ότι θέλει πατέντα με σκούπα. Και πάλι πολύ δύσκολο.

 

 

Μερικές επισημάνσεις.

 

Από τα λίγα που ξέρω, δεν αφήνουν ανήγματα στο πάνω μέρος των κουτιών γιατί μπαίνει σκόνη. Αν θες ψάξτο λίγο.

 

Το ξύλο δεν θα έχει το πρόβλημα που λες ότι θα φεύγει η μπογιά του, όχι. Αν σου κάνει σαν υλικό κάντο έτσι απλώς νομίζω ότι δεν το πολυβάζουν στο πσ γιατί είναι μονωτής.

 

Άμα έχεις στράτζα χρησιμοποίησέ την, είναι μέχρι στιγμής η πιο καλή λύση που έχει προταθεί. Για την ένωση ή βρίσκεις κάπου tig ή κάνεις κόλληση με το καμινέτο. Μπορείς όμως να το κάνεις και με σίδερο απλό. Μετά μια καλή βαφή και κομπλέ.

 

3d πριντ δεν το βλέπω πολύ πιθανό γιατί η τεχνολογία είναι ακόμα σε ανάπτυξη και ΑΝ βρεις κάπου που να φτιάχνουν κατά πάσα πιθανότητα θα σου πάρουν τα κέρατά τους.

 

 

 

Κάντο στρατζαριστό. Αν όχι, με ξύλο.

 

Θα βάλω ανεμιστήρες εξαγωγής οπότε αποκλείω το θέμα σκόνη.

 

Τι παίρνω ηλεκτρόδιο και το λιώνω πάνω στις άκρες αφού πρώτα έχω προθερμάνει την λαμαρίνα?

 

Είχα βρει ένα μαγαζί στην Αθήνα το οποίο κάνει 3D Print. Από εδώ μέσα μου το είχα συστήσει. Μου είχαν πει ότι μπορείς να κάνεις δοκιμαστικά μοντέλα αλλά αυτό δεν είναι για δοκιμαστικό :P, τα δοκιμαστικά είναι μικρά...

 

Ξύλο δεν έχει καμμία σχέση αν είναι μονωτής ή όχι. Αν έχεις καλό αρνητικό airflow είναι πιο σημαντικό από τα υλικά.  Διαφορετικά δεν σε σώνει ούτε η θερμική επαγωγιμότητα του διαμαντιού.

 

3D εκτύπωση το παραπάνω, σχέδιο (αν τροποποιηθεί για εκτύπωση), θα πάρει κάμποσες ώρες να εκτυπωθεί, αλλά δεν είναι δύσκολο να γίνει.

 

Και για vacuum form, υπάρχει μάλιστα από την δεκαετία του 60 "παιχνίδι" της Mattel για να φτιάχνεις. Δεν είναι κάτι νέο, ούτε δύσκολο. Στο ebay μάλιστα έχουν και μέχρι 24χ24 formers (60x60 cm) για να αγοράσεις.

Έχω βάλει real διαστάσεις αν αυτό εννοείς...

 

Έχεις κάποιο link? με έχει μπερδέψει λίγο το ebay που νομίζω γίνετε δουλειά και με πλαστικά φύλλα pvc. Όσο έχω ασχοληθεί με σωλήνες pvc τα ίδια χαρακτηριστικά φαίνεται να έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι παίρνω ηλεκτρόδιο και το λιώνω πάνω στις άκρες αφού πρώτα έχω προθερμάνει την λαμαρίνα?

 

 

Μιλώντας για το αλουμίνιο παίρνεις μια ράβδο αλουμινίου(ειδική) και το map gas κατά προτίμηση, και τα υπόλοιπα τα κάνεις όπως στην ασημοκόλληση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που βλεπω ειναι ενα ορθογωνιο περιγραμα και 5-6 περσιδες...

 

Γιατι δεν το φτιαχνεις απλα και λιτα.. Παρε μια ορθογωνια ραθμο πολυ λεπτη και αρχισε τα κοψιματα/κολληματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vacuum forming ειναι ευκολο κανει κενο με σκουπα ηλεκτρικη στη χειροτερη περιπτωση. Αν βρεις το υλικο και καπου να το βαλεις να το ζεστανεις εισαι κομπλε σε δευτερολεπτα. Ουσιαστικα θα φτιαξει με ξυλο η πυλο στο σχημα και εισαι κομπλε. Τσεκαρε πως φτιαχνουν τα κρανη των stormtrooper για να καταλαβεις πως γινετε ειναι πολυ ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...