Προς το περιεχόμενο

αποστολή δέματος στην Αφρική


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Crom271: ;έχε χάρη που μετά το "Άλλου αυτα..." βάζεις  :) .αλλιώς θα σε άρχιζα στις ομορφιές του παλιού  :) :)

 

πάμε τώρα σοβαρά.

 

και ΝΑΙ ρε παιδιά μπορεί να είμαι μέλος χρόνια , αλλά ΙΔΕΑ δεν είχα περί αυτής της απάτης , και δεν έχω και όρεξη να κάνω πλάκα , ειδικά σε αυτή την εποχή που ζούμε , αυτό είναι το ένα . 

 

το άλλο είναι ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ . να το ξαναπώ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (χωρίς πολλά-πολλά)

 

και από περιέργεια. 1) πως διάολο με βρήκε , σε αγγελία σε ελληνικό site (αγγελιόπολις ή xe.gr δε θυμάμαι, κάποιο απ' όλα) , 2) πως στήνεται η απάτη αυτή ? (άπαξ και δεις τα χρήματα στο paypal, δεν τα έχεις ? ή μετά αξιώνει αποζημίωση και σε γδέρνει με κάποιον τρόπο?) ΡΕ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ στα γεράματα...

 

UPDATE : νομίζω βρήκα την απάντηση στην ερώτησή μου εδώ :

 

Απατεώνες δημιουργούν ένα PAYPAL κόντο με μια πιστωτική κάρτα. Μετά σας στέλνουν τα χρήματα για το αυτοκίνητο και μόλις πάρουν το αυτοκίνητο λένε στην τράπεζα της πιστωτικής κάρτας να κάνουν ακύρωση της πληρωμής. Σκοπός τους είναι να σας πάρουν τα έξοδα μεταφοράς δηλ. τα 800 έως 2000 ευρώ που σας τα έχουν τάχα προκαταβάλει και τα οποία πρέπει να τα πληρώσετε εσείς κατευθείαν στην μεταφορική εταιρεία. Τα χρήματα αυτά, της μεταφοράς, αν τα στείλετε θα τα χάσετε.Σας απειλούν μάλιστα ότι θα σας κάνουν μήνυση. Αν δεν μπουν τα λεφτά στην τσέπη σας, αν δεν εισπράξετε δηλ. τα χρήματα, μην πιστεύετε τίποτα και κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα νόμιζα πως έκανες πλάκα. Μου φάνηκε παράξενο τόσα χρόνια στο ινσομνια να μην εχεις πάρει χαμπαρι την πιο γνωστή ίσως απάτη.

 

Κατά τα αλλά διάβασε στην ενότητα internet ένα θέμα που είναι pinned για νιγηριανες απάτες. Ή γκουγκλαρε Nigerian scam π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης υπάρχει τρόπος να τον εκθέσω από το e-mail ? είναι gmail . (καταγγελία κάπου με τα στοιχεία να μην την πατήσουν ακόμα περισσότεροι -εγώ π.χ. παρά τσακ να την πατούσα!)

 

και τέλος από την εμπειρία σας υπάρχει τρόπος να τον χορέψω σε δούλεμα ή να τον αγνοήσω πλέον λέτε καλύτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί που τους δουλεύουν. Τους βάζουν δηλαδή να παίρνουν τηλεφωνα και να χρεώνονται, τους στελνουν σε ψεύτικα ραντεβού κλπ

 

Ψάξε στο ίντερνετ για scam 419 eaters η κατι παρόμοιο.

Είμαι από κινητό τώρα άλλως θα σου έβαζα ένα site που είχα βρει...

 

Καταγγελία δεν αξίζει να κανείς και δεν πρόκειται να βγει καμία ακρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crom271: ;έχε χάρη που μετά το ")

 

και από περιέργεια. 1) πως διάολο με βρήκε , σε αγγελία σε ελληνικό site (αγγελιόπολις ή xe.gr δε θυμάμαι, κάποιο απ' όλα) , 2) πως στήνεται η απάτη αυτή ? (άπαξ και δεις τα χρήματα στο paypal, δεν τα έχεις ? ή μετά αξιώνει αποζημίωση και σε γδέρνει με κάποιον τρόπο?) ΡΕ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ στα γεράματα...

 [/i]

Συνήθως σου στέλνουν ενα ψεύτικο email και καλά απο το paypal (το οποίο είναι ολόιδιο με το γνήσιο) που λέει οτι έχουν μπει τα χρήματα. Κάποιοι την πατανε και χωρίς να μπουν στο paypal να ελέγξουν στέλνουν το αντικειμενο.

Αν το προχωρήσεις με τον τυπο λογικά αυτό θα συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...