Προς το περιεχόμενο

ForEver DVD-R


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο φιλος λεει του παιζουν ολα 30.000 δισκακια !  να τα χαιρεται  ..

 

Ισχυρογνώμων, ή απλώς ανόητος; Μάλλον και τα δύο! Λες κι έχω κάποιο λόγο να θέλω να πείσω τον οποιονδήποτε...

 

...φυσικά και τα χαίρομαι! Εν αντιθέσει με τα περιεχόμενα των σκληρών δίσκων που μου έχουν σκάσει στα καλά καθούμενα...

 

Ο deesnider δεν ειναι πινοκιο οπως υπονοεις και περιμενω να μας πει τις μαρκες που χρησιμοποιει για

 

να εχουμε μια βαση για την αξιοπιστια των DVD-R.

 

Από μάρκες, εμπιστεύομαι τα γνωστά και χιλιοειπωμένα: That's Ceramic Coated (τα λευκά) και Verbatim. Επίσης, πολύ καλά έχουν αποδειχθεί και κάποια Maxell που αγόραζα κατά καιρούς, τα οποία είχαν την ένδειξη «Anti-Scratch Surface», τα οποία όμως δε βρίσκω πολύ εύκολα πλέον.

 

Σημείωση: Θεωρώ ότι η επιλογή καλής ποιότητας dvd-r είναι απαραίτητη προφανώς, αλλά ακόμα πιο σημαντικό είναι το να τα αποθηκεύεις σωστά. Έχω και κάμποσα no name μεταξύ των πολλών, που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου γραμμένα από φίλους, τα οποία επίσης παίζουν μια χαρά. Έχω δει όμως και επώνυμα-δοκιμασμένα, τα οποία δε διαβάζονται ούτε μετά από ευχέλαιο! Αν ο άλλος πιάνει το δισκάκι, όπως πιάνει την τυρόπιτα (...αφού έχει πιάσει την τυρόπιτα προηγουμένως!), τι να σού κάνει η ποιότητα;   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τα πρόσεχα σαν τα μάτια μου, γιατί μου άφησαν χρόνους; :cry:

Το ότι δεν παίζουν τα αγοραστά (και πανάκριβα), ακόμα δεν το' χω ξεπεράσει, αλλά που θα πάει... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τα πρόσεχα σαν τα μάτια μου, γιατί μου άφησαν χρόνους; :cry:

Το ότι δεν παίζουν τα αγοραστά (και πανάκριβα), ακόμα δεν το' χω ξεπεράσει, αλλά που θα πάει... :-(

 

Το να τα προσέχεις είναι το λογικό και αναμενόμενο. Δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παρουσιάσουν πρόβλημα. Το ότι τα δικά μου δισκάκια δεν έχουν πάθει κάτι μέχρι στιγμής, δε σημαίνει ότι αποκλείεται να πάθουν στο μέλλον. Δεν το ξέρω...

 

Απλώς, συνεχίζω να τα θεωρώ ασφαλέστερη λύση αποθήκευσης των ταινιών μου, συγκριτικά με τους σκληρούς δίσκους.

 

Παρεμπιπτόντως, ξέρεις ποια είναι η μεγαλύτερη ειρωνεία; Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, όσα CD ή DVD έχω συναντήσει, τα οποία άρχισαν κάποτε να μη διαβάζονται, ήταν πρωτότυπα και όχι εγγραφόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοητος ε ? 

 

Δεν είναι μαγκιά...είναι κάτι αντίστοιχο με τη φατσούλα τού πινόκιο, αλλά σε έκδοση με λέξεις αντί για εικόνες. Δε σ' άρεσε , ε; Δεν πειράζει! Ούτε σ' εμένα άρεσε η φατσούλα, αλλά αυτό δεν αποτέλεσε κριτήριο δικό σου για το αν θα την ποστάρεις ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν "εγγραψα" μπόλικα Sony Made In India και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά kal, το κακό όμως είναι ότι γρατζουνάνε εύκολα, οποτε βάζω 4,5 στα 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εγραψα cd tdk για τις διακοπες να ακουμε μουσικουλα  και ειναι κακογραμενα. δυσκολευεται να τα διαβασει ,κολανε κτλ. οχι δεν ειναι χαλασμενο το player γιατι μονο τα tdk δεν παιζουν. αλλα τι περιμενεις οταν ειναι made in india.... οτι ειναι made in india    απλα μακρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εγραψα cd tdk για τις διακοπες να ακουμε μουσικουλα  και ειναι κακογραμενα. δυσκολευεται να τα διαβασει ,κολανε κτλ. οχι δεν ειναι χαλασμενο το player γιατι μονο τα tdk δεν παιζουν. αλλα τι περιμενεις οταν ειναι made in india.... οτι ειναι made in india    απλα μακρια

 

Αν σού πω, ότι τον τελευταίο καιρό έχω βρει κάτι δισκάκια dvd-r, made in ...Iraq(!), τα οποία είναι από τα καλύτερα πού έχω συναντήσει ποτέ, θα το πιστέψεις; Δεν έχει «κλωτσήσει» ούτε ένα κατά την εγγραφή, γράφονται όλα, μηδενός εξαιρουμένου, στη μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει το recorder, παίζουν παντού και έχουν και ...anti-scratch επιφάνεια!

 

Λάβε δε υπ' όψιν σου, ότι αυτή την εκτίμηση την ακούς από άνθρωπο πού έχει γράψει εδώ και 15 χρόνια, αποκλειστικά σε tayio yuden και verbatim, πάνω από ...50.000 δισκάκια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιστευω οτι made in iraq θα ειναι καλυτερα απο ινδια.  οτι βγαινει απο ινδια ειναι σχεδον παντα fail. μην πας μακρια , το πλαισιο ειναι καλος πελατης π.χ. ποντικια τουβλο χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω εγραφα τα intenso  dvd doual  layer και μετα απο καποιους μηνες εσβηναν τα αρχεια απο μεσα, εχασα πολλα δισκακια τετοια, δεν ξερω αν ετυχε και σε αλλους αλλά καλο ειναι να μην τα προτιματε, δωστε κατι παραπανω και παρτε τα verbatim  ή τα taΥto yuden αν το λεω σωστα,  τα μαξελ επισης δεν βγηκαν καλα αυτα τα φτηνα με 0,90 λεπτα και αυτα doble layer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο εμενα, οταν εγραφα σε δισκακια (αφου πια προτιμω τη λυση του σκληρου δισκου για πολλους λογους) Τayio Υuden, μπορει να ηταν ακριβοτερα απο τα υπολοιπα ομως τουλαχιστον ακομα "παιζουν" σε αντιθεση με κατι TDK και VERBATIM τα οποια τα "κλαιω".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως, τα CD & DVD τής TDK, ακούγεται από πολύ κόσμο ότι δεν είναι τής προκοπής. Όσο κορυφή ήταν την εποχή τής κασέτας, τόσο μπάχαλο φαίνεται να τα έκανε με τα δισκάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...