Προς το περιεχόμενο

επισκεψη σε ψυχολογο


luffyole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Crom: Νομίζω πως δεν έχεις πάει ποτέ σε ψυχολόγο. Γι'αυτό μιλάς με αυτό τον τρόπο. Εγώ πήγα στα 16 μου και με μία μόνο επίσκεψη έφυγαν 2 μεγάλες φοβίες από πάνω μου. (Η μία ήταν μικροβιοφοβία σε προχωρημένο βαθμό) 

Μπορεί εσένα να μην σε έχει βοηθήσει κάποιος ψυχολόγος. Κάποιους τους έχει βοηθήσει πάρα πολύ. 

 

Νομίζω πως αναφέρεται όχι σε φοβίες όπως στην περίπτωσή σου αλλά σε ανθρώπους που έχουν συγκεκριμένα προβλήματα που προκύπτουν από την ζωή. Πχ, κάποιος έμεινε άνεργος και δεν έχει ούτε ευρώ να θρέψει το παιδί του ενώ τον κυνηγούν και χρέη και είναι απελπισμένος και βυθίζεται σε ένα είδος κατάθλιψης. Αυτόν σε τι ουσιαστικό θα τον βοηθήσει ο ψυχολόγος; Θα του βρει δουλειά ή θα του θρέψει την οικογένεια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θυμάμαι. Έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε. 
Αλλά με είχε βάλει να σκεφτώ κάποια πράγματα. Και το πάλεψα μόνη μου. (βρήκαμε δηλαδή την πηγή και την "αντιμετώπισα") . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αναφέρεται όχι σε φοβίες όπως στην περίπτωσή σου αλλά σε ανθρώπους που έχουν συγκεκριμένα προβλήματα που προκύπτουν από την ζωή. Πχ, κάποιος έμεινε άνεργος και δεν έχει ούτε ευρώ να θρέψει το παιδί του ενώ τον κυνηγούν και χρέη και είναι απελπισμένος και βυθίζεται σε ένα είδος κατάθλιψης. Αυτόν σε τι ουσιαστικό θα τον βοηθήσει ο ψυχολόγος; Θα του βρει δουλειά ή θα του θρέψει την οικογένεια;

Ψυχολόγος είναι, όχι Τζίνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ατόμου που περιέγραψα, θα του την λύσει την κατάθλιψη ο ψυχολόγος ή όχι; Αυτό είναι το θέμα και χωρίς να γνωρίζω πράγματα από πρώτο χέρι, δεν το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν θα κρεμαστεί τώρα αλλά σε έναν μήνα που θα έχει περάσει η τζούρα αισιοδοξίας και θα καταλήξει στα ίδια. Άμα δεν λύσει τα προβλήματα που έχει θα συνεχίσουν να τον κυνηγάνε ό,τι και να κάνει ο ψυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και να βρεί την δύναμη να ξαναπάρει τα πόδια του.

Το παραπάνω προσπέρασε...

 

Άμα δεν έχεις κατάλληλη ψυχολογία πως θα βγεις να κυνηγήσεις το μεροκάματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψυχολόγος βρίσκει την πηγή του προβλήματος και από κει και πέρα με κατάλληλη συζήτηση προχωράει στην προσπάθεια επίλυσης.

Αν το πρόβλημα είναι πιο πολύπλοκο,ταραχές στον ύπνο, τάσεις πανικού κλπ τότε αναλαμβάνει ο ψυχίατρος που θα χορηγήσει ψυχοφάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ατόμου που περιέγραψα, θα του την λύσει την κατάθλιψη ο ψυχολόγος ή όχι; Αυτό είναι το θέμα και χωρίς να γνωρίζω πράγματα από πρώτο χέρι, δεν το βλέπω

Κατ αρχήν άμα ο ψυχολόγος δεν ήταν σε θέση να λύνει τέτοια προβλήματα, τότε δε θα υπήρχε καν σαν επάγγελμα... Αλλο που στη πράξη υπάρχουν και ψυχολόγοι που δε το πολυκατέχουν και δε πολυβοηθάνε.

Πάντως εξαρτάται και από τη περίπτωση προφανώς για το αν μπορεί ή όχι να γιατρέψει μια τέτοια ασθένεια. Επίσης κάποιοι μπορεί να πάθουν κατάθλιψη μετά από χωρισμό ή μετά από κάποια απόλυση, κάποιοι άλλοι όμως όχι. Γενικά μια ψυχική ασθένεια δεν έχει πάντα κάποια προφανή αιτία, όπως δεν έχει απαραίτητα και μόνο μια αλλά συχνά περισσότερες αιτίες, οπότε υπάρχουν και διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν θα κρεμαστεί τώρα αλλά σε έναν μήνα που θα έχει περάσει η τζούρα αισιοδοξίας και θα καταλήξει στα ίδια. Άμα δεν λύσει τα προβλήματα που έχει θα συνεχίσουν να τον κυνηγάνε ό,τι και να κάνει ο ψυχο

 

Μα για να τα λύσει πάει. Επειδή δεν μπορεί να τα διαχειριστεί μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αντιμετωπιζω ενα θεμα και θελω να το μοιραστω με καποιον ειδικο,τι πιστοποιητικα ν ζητησω και πως μπορω να καταλαβω τη γνησιοτητα τους απο το ψυχολογο,γτ εχω ακουσει οτι κυκλοφορουν πολλοι οτι νανε εκει εξω.

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!

Μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος ? τι σου συμβαινει πες μας ? σε πιανει τρελα ? δεν την παλευεις αλλο?

Για οτι σου συμβαινει να σκεφτεσαι παντα πως θα μπορουσες να ησουν στην ερημο χωρις νερο χωρις καμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν θα κρεμαστεί τώρα αλλά σε έναν μήνα που θα έχει περάσει η τζούρα αισιοδοξίας και θα καταλήξει στα ίδια. Άμα δεν λύσει τα προβλήματα που έχει θα συνεχίσουν να τον κυνηγάνε ό,τι και να κάνει ο ψυχο

Το καλό με την ψυχοθεραπεία είναι πως σου προσφέρει τεχνικές αντιμετώπισης προβλημάτων τις οποίες μαθαίνεις να χρησιμοποιείς μόνος σου στο μέλλον χωρίς τον ψυχοθεραπευτή. Είτε μιλάμε για φοβίες, στρες ή μελαγχολία. Η ψυχοθεραπεία δεν λύνει τα προβλήματα, απλά σε βοηθά να δεις τι λάθη κάνεις στην αντιμετώπισή τους. Τα προβλήματα θα τα λύσεις εσύ.

 

Οπότε σε ένα μήνα που οι στρεσογόνοι παράγοντες θα είναι ακόμη εκεί, η αντιμετώπισή τους θα είναι διαφορετική με αποτέλεσμα καλύτερη διαχείριση του στρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αντιμετωπιζω ενα θεμα και θελω να το μοιραστω με καποιον ειδικο,τι πιστοποιητικα ν ζητησω και πως μπορω να καταλαβω τη γνησιοτητα τους απο το ψυχολογο,γτ εχω ακουσει οτι κυκλοφορουν πολλοι οτι νανε εκει εξω.

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!

 

Ως άτομο που έχει επισκεφτεί ψυχολόγο και ψυχίατρο, θεωρώ πως η γνώμη μου έχει περισσότερη βαρύνουσα σημασία από γνώμες που στηρίζονται σε μη-προσωπικές εμπειρίες, σε θεωρίες, ευχολόγια, στυγνό ξύλινο λόγο.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως, εξαιρούμενου βαριού ψυχιατρικού περιστατικού τύπου ψύχωσης, και αν δεν θέλεις να χάσεις τα λεφτά σου, να μην πας ούτε σε ψυχολόγο μήτε σε ψυχίατρο.

 

Γιατί να μην πας σε ψυχολόγο (στηριζόμενος σε προσωπική εμπειρία)

 

Γιατί θα προσπαθήσει να σε κάνει πλύση εγκεφάλου. Πλύση εγκεφάλου σημαίνει πως με τα λόγια του θα σε κάνει αλλαγή χαρακτήρα ώστε το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις να ενσωματωθεί στον χαρακτήρα σου και να πάψει να σου είναι πρόβλημα. Ο ψυχολόγος δεν λύνει προβλήματα. Απλά ,προσπαθεί να σε ανακουφίσει και να μην στεναχωρίεσαι για το πρόβλημα που έχεις. Να είσαι χαρούμενος και να στρουθοκαμηλίζεις.Εγώ πήγα πριν από σχεδόν 10 χρόνια και έδωσα 50 ευρώ για κάθε επίσκεψη (καμιά 20αρια φορές) και κλαίω ακόμα τα λεφτά μου. Η μόνη ανακούφιση που θα σου προσφέρει είναι πως προσωρινά θα διηγείσαι αυτό που σε κατατρώει. Αλλά ο ψυχολόγος δεν προσφέρει αυθεντικό τρόπο αντιμετώπισης.

 

Γιατί να μην πας σε ψυχίατρο (στηριζόμενος σε προσωπική εμπειρία)

 

Έχοντας κατάθλιψη από την εφηβεία μου, αποφάσισα να παω ορισμένα χρόνια πριν σε ψυχίατρο (που θεωρείται κορυφαίος στην περιφέρεια τρομάρα του :whistle: ). Ο ψυχίατρος φίλε μου(επέτρεψε μου την φιλική προσφώνηση) δεν μου μίλαγε καθόλου για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, μόνο άκουγε και συνταγογραφούσε. Μου συνταγογράφησε και φάρμακα ψύχωσης ενώ δεν έχω ψύχωση. Αυτά τα κάνουν ώστε να βγάζουν περισσότερα ποσοστά από τις φαρμακευτικές εταιρίες. Γίνεσαι δηλαδή πειραματόζωο για τα κέρδη.

Εννοείται πως πήγα μόνο 2-3 φορές. Ακόμα και για μια απλή κατάθλιψη γράφονται 2 είδη φαρμάκων. Το πρώτο, αντικαταθλιπτικό είναι το Prozac που στην Ελλάδα το λέμε Ladose και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Το δεύτερο είδος είναι αντιψυχωσικό που το καταλαβαίνεις μόνο όταν διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης αφού το αγοράσεις.Θα δεις πως άλλη αρρώστια έχεις, για άλλους είναι. Τα αντιψυχωσικά είναι φάρμακα που παραλύουν εντελώς τις εγκεφαλικές λειτουργίες και το βιολογικό σου ρολόι. Κοιμάσαι τουλάχιστον 10 ώρες και το πρωί δεν μπορεί να σε ξυπνήσει κανένας καφές.Δεν μπορείς να διαβάσεις ούτε να δουλέψεις.

 

Συμβουλή μου είναι: άλλαξε περιβάλλον, άλλαξε γυναίκα, άλλαξε εργασία, άλλαξε χώρα. Αν ειχα τα λεφτά θα τα είχα κάνει όλα αυτά. Δυστυχώς δεν τα έχω αλλά δεν ελπίζω σε κανένα ψυχολόγο και ψυχίατρο.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτά τα φάρμακα έχουν μια περίοδο ρύθμισης αρκετά μεγάλη, με 2-3 φορές δεν πρόλαβαν καν να δουλέψουν. Από εβδομάδες έως μήνες για SSRI's (prozac-ladose) και tetracyclics (remeron). Αλλά ναι είναι λίγο ζόρι στην αρχή η αίσθηση κατατονίας.

Στα υπόλοιπα που λες έχω πολλές αντιρρήσεις

 


 

Συμβουλή μου είναι: άλλαξε περιβάλλον, άλλαξε γυναίκα, άλλαξε εργασία, άλλαξε χώρα. Αν ειχα τα λεφτά θα τα είχα κάνει όλα αυτά. Δυστυχώς δεν τα έχω αλλά δεν ελπίζω σε κανένα ψυχολόγο και ψυχίατρο.

Αν είσαι καλά μονάχα όταν όλα γύρω σου είναι καλά, δεν είσαι υγιής. Είσαι κωλόφαρδος. Αλλά όπως συχνά ανακαλύπτουμε, δεν φταίει το περιβάλλον για την κατάστασή μας, αλλά το φίλτρο με το οποίο το επεξεργαζόμαστε. Όσο παραμένει διαστρεβλωμένο το φίλτρο, παραμένει διαστρεβλωμένος κι ο κόσμος.Κι η κατάθλιψη είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αλλάξεις περιβάλλον μπορεί να βοηθήσει (όπως μπορεί να κάνει και τα πράγματα χειρότερα), αλλά συχνά από μόνο του δε βοηθάει για το λόγο που αναφέρει ο frenzy. Σίγουρα όσο λιγότεροι στρεσογόνοι παράγοντες υπάρχουν γύρω σου, τόσο το καλύτερο για την υγεία σου. Το θέμα είναι ότι δε μπορείς πάντα να επηρεάσεις τους παράγοντες αυτούς και να αλλάξεις το περιβάλλον σου, οπότε πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό. Ασε που ένας καταθλιπτικός δεν είναι έτσι κι αλλιώς σε θέση να πάρει σωστές αποφάσεις από μόνος του σχετικά με το τι πρέπει να αλλάξει γύρω του.

 

Davenport, σχετικά με τις προσωπικές εμπειρίες, άλλοι μπορεί να μην έχουν καλές εμπειρίες από δερματολόγους, από καρδιολόγους κ.ο.κ. Οπότε σύμφωνα με τη λογική σου, βγαίνει εύκολα άχρηστος κάθε κλάδος της ιατρικής... όχι μόνο της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...