Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγινα δεκτος τελικα στο προγραμμα που ειχα κανει admission στην Σουηδια και λιγες ωρες μετα αφου εκανα accept το offer μου εστειλε email η course leader! μεχρι στιγμής τουλαχιστον οσο αφορα το admission εχω εμπειρια καλύτερη απο αυτην στο Η.Β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγινα δεκτος τελικα στο προγραμμα που ειχα κανει admission στην Σουηδια και λιγες ωρες μετα αφου εκανα accept το offer μου εστειλε email η course leader! μεχρι στιγμής τουλαχιστον οσο αφορα το admission εχω εμπειρια καλύτερη απο αυτην στο Η.Β

 

Συγχαρητηρια.

Μιλας για course ή programme?

Ετυχε να κανεις αιτηση λιγο πριν τη επιλογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι MA (μαστερ) εκανα αιτηση πριν αρκετους μηνες! Και αρκετα προσκεκτικα δηλαδη συστατικές, επικυρωμένο πτυχιο bachelor εγγραφο που πιστοποιει  οτι και αλλου κανω ηδη master κ.α! Αγγλικα ειχα 6 στο ielts πριν 3 χρονια που εδωσα εκ τοτε οι σπουδες μου ειναι στα αγγλικα και πιστευω οτι επεξε ενα σχετικο ρολο οτι ουσιαστικα εκανα interview με την course leader πριν 1 μηνα περιπου. Ημουν πλήρως σιγουρος για το προγραμμα που ηθελα και τελικα θα ακολουθησω καθως ειναι αρκετα ιδιαιτερο και ομοιο υπαρχει μονο σε 2 πανεπιστημια του UK και κυριως στην Αμερικη τα τελευταια χρονια, συνεπως ημουν και σιγουρος εξ αρχης οτι ο ανταγωνισμος θα ειναι μεγαλος για τις θεσεις οποτε προσπαθησα να αποκτήσω μια σχέση με ατομα που εχουν τον τελευταιο λογο στην επιλογή των φοιτητων (course leaders κλπ). Ειναι σε αρκετα χαλαρους ρυθμους καθως full time ειναι 2 χρονια και το part που θα ακολουθησω εγω ειναι 4! Σκοπος μου ειναι να δω και το σουηδικο συστημα μιας που στο μελλον σκοπεύω να ασχοληθώ με την αναπτυξη προγραμμάτων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινα δεκτος τελικα στο προγραμμα που ειχα κανει admission στην Σουηδια και λιγες ωρες μετα αφου εκανα accept το offer μου εστειλε email η course leader! μεχρι στιγμής τουλαχιστον οσο αφορα το admission εχω εμπειρια καλύτερη απο αυτην στο Η.Β

 σε ποια σχολη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να καταλάβω ρε παιδιά,

 

αν κάποιος κάνει ένα εξ αποστάσεως μαστερ στην Σουηδία δεν θα του το αναγνωρίσει ο ΔΟΑΤΑΠ λόγω του ότι δεν έχει εξετάσεις δια ζώσης, αλλά μπορεί να του το αναγνωρίσει ο αντίστοιχος οργανισμός στην Αγγλία, στην Γερμανία, στην Ολλανδία, στην Δανία κλπ και αντί να πάρει κάποιος 1000 ευρώ μισθό στην Ελλάδα να προτιμήσει έναν διπλάσιο (τουλάχιστον) μισθό σε μια από αυτές τις χώρες?

 

Σωστά?

 

Καλά τόσες χιλιάδες επιστήμονες έχουν φύγει από την Ελλάδα, πότε θα ξυπνήσει αυτό το κράτος? Η χρεωκοπία τελικά δεν ήταν αρκετή?

 

Ρε συ, ήμαρτον! Που λέει και ο Γεωργίου...

 

ΥΓ. Πάντως για επαγγελματική αναγνώριση δεν είναι αναγκαίο να πάμε στο ΔΟΑΤΑΠ, μπορούμε να πάμε στο ΣΑΕΠ που δεν εξετάζει μεθόδους εξετασης αλλά μόνο πόσα ετη σπουδών έχεις κάνει. Για μεταπτυχιακά αρκεί το 1 έτος σπουδών. Ο ΣΑΕΠ έχει αναγνωρίσει σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά των κολλεγίων.

Ο ΔΟΑΤΑΠ δίνει ακαδημαϊκή αναγνώριση που είναι απαραίτητη μόνο αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω ρε παιδιά,

 

αν κάποιος κάνει ένα εξ αποστάσεως μαστερ στην Σουηδία δεν θα του το αναγνωρίσει ο ΔΟΑΤΑΠ λόγω του ότι δεν έχει εξετάσεις δια ζώσης, αλλά μπορεί να του το αναγνωρίσει ο αντίστοιχος οργανισμός στην Αγγλία, στην Γερμανία, στην Ολλανδία, στην Δανία κλπ και αντί να πάρει κάποιος 1000 ευρώ μισθό στην Ελλάδα να προτιμήσει έναν διπλάσιο (τουλάχιστον) μισθό σε μια από αυτές τις χώρες?

 

Σωστά?

 

Καλά τόσες χιλιάδες επιστήμονες έχουν φύγει από την Ελλάδα, πότε θα ξυπνήσει αυτό το κράτος? Η χρεωκοπία τελικά δεν ήταν αρκετή?

 

Ρε συ, ήμαρτον! Που λέει και ο Γεωργίου...

 

ΥΓ. Πάντως για επαγγελματική αναγνώριση δεν είναι αναγκαίο να πάμε στο ΔΟΑΤΑΠ, μπορούμε να πάμε στο ΣΑΕΠ που δεν εξετάζει μεθόδους εξετασης αλλά μόνο πόσα ετη σπουδών έχεις κάνει. Για μεταπτυχιακά αρκεί το 1 έτος σπουδών. Ο ΣΑΕΠ έχει αναγνωρίσει σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά των κολλεγίων.

Ο ΔΟΑΤΑΠ δίνει ακαδημαϊκή αναγνώριση που είναι απαραίτητη μόνο αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Ακριβώς. Είναι τραγικό. Είναι μνημείο κουτοπονηριάς και κομπλεξισμού. Η ανάπτυξη της εκπαίδευσης εξ αποστάσεως είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχουν συμβεί στην εκπαίδευση τελευταία, υποστηρίζοντας την τάση για δια βίου μάθηση και κάνοντας τη μάθηση πιο προσιτή σε ανθρώπους που δουλεύουν και θέλουν να εξελιχθούν.

Εμείς επιμένουμε να κλείνουμε τα μάτια μην τυχόν μας πιάσει κορόιδο κανένας που δεν άξιζε το πτυχίο και μας φάει τη θέση στο δημόσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει εξ αποστάσεως πτυχία κ μεταπτυχιακά αρκεί αυτά να είναι συναφή με εκείνα που προσφέρει το ΕΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ισως τρελη σκεψη, αλλα θα ρωτησω:

συστατικη ειναι δυνατον να παρει κανεις, απο καθηγητη απο distant learning master, με τον οποιο δεν υπηρξε ποτε συναντηση με φυσικη παρουσια, αλλα μονο αμιγως ηλεκτρονικες επικοινωνιες;

Πχ σε καποια μαθηματα ειχα καλες επιδοσεις και θετικα σχολια καθηγητων.

Γινεται να ζητησω κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, υπάρχει κάποια λύση για σπουδές από απόσταση έχοντας φυσική παρουσία μόνο σε εξετάσεις π.χ όπου να δίνουν ένα αναγνωρισμένο και ισότιμο πτυχίο με τα κοινά πανεπιστήμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, υπάρχει κάποια λύση για σπουδές από απόσταση έχοντας φυσική παρουσία μόνο σε εξετάσεις π.χ όπου να δίνουν ένα αναγνωρισμένο και ισότιμο πτυχίο με τα κοινά πανεπιστήμια;

 

 

ΕΑΠ, ανοιχτό πανεπιστήμιο Κύπρου και πολλά πολλά ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τρελη σκεψη, αλλα θα ρωτησω:

συστατικη ειναι δυνατον να παρει κανεις, απο καθηγητη απο distant learning master, με τον οποιο δεν υπηρξε ποτε συναντηση με φυσικη παρουσια, αλλα μονο αμιγως ηλεκτρονικες επικοινωνιες;

Πχ σε καποια μαθηματα ειχα καλες επιδοσεις και θετικα σχολια καθηγητων.

Γινεται να ζητησω κατι τετοιο;

Φανταζομαι μπορεις. Γιατι να μην σου δωσουν? 

Ας μας πει καποιος που εχει σχετικη εμπειρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...