Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταζομαι μπορεις. Γιατι να μην σου δωσουν? 

Ας μας πει καποιος που εχει σχετικη εμπειρια..

Στη δική μου περίπτωση ήταν ο thesis supervisor που μου έδωσε συστατική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικά με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού, δεν είναι απαραίτητο να χρειάζεται μόνο αν θέλει κάποιος να δουλέψει στο δημόσιο. Σε παλιότερο εργοδότη μου, επειδή είχε μπει σε κάποιο πρόγραμμα (ΕΣΠΑ? δεν γνωρίζω σίγουρα) οι ελεγκτές ζητούσαν να έχω αναγνώριση του πτυχίου μου από Βρετανικό Κολέγιο με σπουδές στην Ελλάδα. Το οποίο φυσικά δεν είχα κάνει ποτέ. Ούτε ο εργοδότης το γνώριζε οτι χρειάζεται όταν με προσέλαβε. Οπότε δεν είναι μόνο το δημόσιο, αλλά ότι μπορεί να έχει σχέση με το δημόσιο ακόμα και σε ιδιωτική επιχείρηση.

 

Συστατικές μπορεί να σου δώσει ο καθηγητής, εξαρτάται όμως από τον καθηγητή. Είχα καθηγητή που από την αρχή του μαθήματος είχε ανακοινώσει πως αν έκανες κάποιες επιπλέον εργασίες και είχες άνω του 80% στις περισσότερες σου έδινε συστατική.

 

Και η ερώτησή μου για την αναγνώριση. Είχα διαβάσει σε παλαιότερο post ότι πρέπει να δώσεις εξετάσεις σε τουλάχιστον ένα μάθημα (φυσική παρουσία) στο πανεπιστήμιο για να υπάρχει πιθανότητα να αναγνωριστεί. Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει ακόμα;

Επίσης τα μεταπτυχιακά ενός έτους 60 ECTS τουλάχιστον μέχρι πέρσι δεν αναγνωρίζονταν. Πρέπει να είναι άνω των 90 ECTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού, δεν είναι απαραίτητο να χρειάζεται μόνο αν θέλει κάποιος να δουλέψει στο δημόσιο. Σε παλιότερο εργοδότη μου, επειδή είχε μπει σε κάποιο πρόγραμμα (ΕΣΠΑ? δεν γνωρίζω σίγουρα) οι ελεγκτές ζητούσαν να έχω αναγνώριση του πτυχίου μου από Βρετανικό Κολέγιο με σπουδές στην Ελλάδα. Το οποίο φυσικά δεν είχα κάνει ποτέ. Ούτε ο εργοδότης το γνώριζε οτι χρειάζεται όταν με προσέλαβε. Οπότε δεν είναι μόνο το δημόσιο, αλλά ότι μπορεί να έχει σχέση με το δημόσιο ακόμα και σε ιδιωτική επιχείρηση.

 

Συστατικές μπορεί να σου δώσει ο καθηγητής, εξαρτάται όμως από τον καθηγητή. Είχα καθηγητή που από την αρχή του μαθήματος είχε ανακοινώσει πως αν έκανες κάποιες επιπλέον εργασίες και είχες άνω του 80% στις περισσότερες σου έδινε συστατική.

 

Και η ερώτησή μου για την αναγνώριση. Είχα διαβάσει σε παλαιότερο post ότι πρέπει να δώσεις εξετάσεις σε τουλάχιστον ένα μάθημα (φυσική παρουσία) στο πανεπιστήμιο για να υπάρχει πιθανότητα να αναγνωριστεί. Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει ακόμα;

Επίσης τα μεταπτυχιακά ενός έτους 60 ECTS τουλάχιστον μέχρι πέρσι δεν αναγνωρίζονταν. Πρέπει να είναι άνω των 90 ECTS.

Από εδώ

"Ειδικότερα, το πρόγραμμα θα πρέπει :

να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών ) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
18 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Από τσάμπα ή πάμφθηνα μόνο το university of the people υπάρχει? θέλω να βρω κάτι σε english literature ή δημοσιογραφεία

απο ποτε ειναι τσαμπα / παμφθηνα το UoP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάποια εμπειρία από εξ' αποστάσεως μεταπτυχιακό σε σουηδικό πανεπιστήμιο τι απαιτήσεις χρόνου υπάρχουν. Όταν λέει Full-Time είναι όντως full-time; Πόσο εφικτό είναι να το κάνει κάποιος ενώ εργάζεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για κάποιον που θέλει να μάθει να φτιάχνει ιστοσελίδες οχι εντελώς αρχάριο και θέλει να κοιτάξει σε Coursera Udemy κτλ σε τι courses να κοιτάξει Και γενικότερα ποιο site Προτείνετε;

Χρειάζεται να παρακολουθήσει Web Developement η μαθήματα HTML CSS που διδασκουν κυρίως στο Web design είναι αρκετά;

Εχει εμπειρία κανείς  απο τα εν λόγο site ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα, έχει κάνει κάποιος προπτυχιακό  εξ αποστάσεως στο ανοικτό πανεπιστήμιο Αγγλίας, το οποίο  αναγνωρίζεται απο τον Δοαταπ; Ή γενικά απορρίπτουν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο; 

Τα τηλέφωνα πάντως τα απορρίπτουν αυτό είναι σίγουρο :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει, τι ισχύει για την αναγνώριση ετήσιων online μεταπτυχιακών στη Σουηδία. Εξακολουθούν να μην αναγνωρίζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astl123 είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει, τι ισχύει για την αναγνώριση ετήσιων online μεταπτυχιακών στη Σουηδία. Εξακολουθούν να μην αναγνωρίζονται;

Ο,τι ειναι απο 60 ects και κατω δεν αναγνωριζεται, τουλάχιστον ακαδημαϊκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Ο,τι ειναι απο 60 ects και κατω δεν αναγνωριζεται, τουλάχιστον ακαδημαϊκα.

Αυτό το γνωρίζω. Αναφέρθηκα στο πλήρως εξ αποστάσεως μιας κι από ό,τι γράφτηκε και σε προηγούμενες αναρτήσεις εδώ δεν αναγνωρίζονταν μέχρι πρότινος. Απευθύνθηκα στον ΑΣΕΠ αλλά με παρέπεμψε στον νέο νόμο από τον οποίο, αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να αναγνωρίζονται. Είπα μήπως είχε πρόσφατη εμπειρία κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astl123 είπε

Αυτό το γνωρίζω. Αναφέρθηκα στο πλήρως εξ αποστάσεως μιας κι από ό,τι γράφτηκε και σε προηγούμενες αναρτήσεις εδώ δεν αναγνωρίζονταν μέχρι πρότινος. Απευθύνθηκα στον ΑΣΕΠ αλλά με παρέπεμψε στον νέο νόμο από τον οποίο, αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να αναγνωρίζονται. Είπα μήπως είχε πρόσφατη εμπειρία κάποιος.

Υπαρχουν καλα νεα. Διαβασε εδω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...