Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να επανέλθω στη Σουηδία; Έχει κανείς πείρα με το Dalarna? Πως βρίσκει κανείς το πρόγραμμα πριν δεχτεί να συμμετέχει σε μάθημα; Εχω βρει πχ. κωδικό μαθήματος και κάνω αναζήτηση εδώ.   . Μου απαντά "no reservations". Αυτό σημαίνει ότι αν δεν έχω γραφτεί δεν μπορώ να δω το πρόγραμμα; Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Γενικά αν υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί μαθήματα στο Dalarna θα ήμουν ευγνώμων για καθοδήγηση (περιμένοντας τα αποτελέσματα βέβαια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησε ο δεύτερος κύκλος των μαθημάτων στο coursera. Φοβερό μάθημα για όποιον δεν το έχει παρακολουθήσει

 

https://www.coursera.org/learn/cryptocurrency

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω.. εστειλα τα δικαιολογητικα στο ΕΑΠ για ενα μεταπτυχιακο που με ενδιαφερει για το ετος 2017-8, μετα βεβαια που εκανα την ηλεκτρονικη αιτηση..

θα με παρουν καποτε τηλεφωνο για να επιβεβαιωσουν οτι πηγε ο φακελος, και τα δικαιολογητικα ειναι οκ και να αναμενω αποτελεσματα ή να τους ενοχλησω εγω αν ολα ειναι κομπλε με την αιτηση μου? ξερει καποιος?

τα εχω στειλει περιπου 2 βδομαδες τωρα αλλα ουτε φωνη ουτε ακροαση... ειναι λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω.. εστειλα τα δικαιολογητικα στο ΕΑΠ για ενα μεταπτυχιακο που με ενδιαφερει για το ετος 2017-8, μετα βεβαια που εκανα την ηλεκτρονικη αιτηση..

θα με παρουν καποτε τηλεφωνο για να επιβεβαιωσουν οτι πηγε ο φακελος, και τα δικαιολογητικα ειναι οκ και να αναμενω αποτελεσματα ή να τους ενοχλησω εγω αν ολα ειναι κομπλε με την αιτηση μου? ξερει καποιος?

τα εχω στειλει περιπου 2 βδομαδες τωρα αλλα ουτε φωνη ουτε ακροαση... ειναι λογικο?

 

 Τηλ. δεν παιρνουν θα σου στειλουν email οταν βγουν τα αποτελεσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τηλ. δεν παιρνουν θα σου στειλουν email οταν βγουν τα αποτελεσματα

μονο αυτο? δηλαδη περιμενω μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα?? βασικα δεν ξερω καν αν πηγε ο φακελος(υποθετω πως ναι, συστημενο ηταν) αλλα πχ αν μου λειπει ενα χαρτι ή αν δεν φαινεται καλα καποια εκτυπωση δικαιολογητικου που εχω κανει δεν οφειλουν να ειδοποησουν? λες να περιμενω απλα? δεν εχω ξαναμπει ποτε στην διαδικασια αυτη γιαυτο και ρωταω..

θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο αυτο? δηλαδη περιμενω μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα?? βασικα δεν ξερω καν αν πηγε ο φακελος(υποθετω πως ναι, συστημενο ηταν) αλλα πχ αν μου λειπει ενα χαρτι ή αν δεν φαινεται καλα καποια εκτυπωση δικαιολογητικου που εχω κανει δεν οφειλουν να ειδοποησουν? λες να περιμενω απλα? δεν εχω ξαναμπει ποτε στην διαδικασια αυτη γιαυτο και ρωταω..

θενκς

 

Εγω πριν 2 χρονια οταν μπηκα ειχα το ιδιο αγχος εαν πηγαν τα δικαιολογητικα ,τους ειχα παρει κανα 2 φορες τηλ. αλλα συγκεκριμμενη απαντηση δεν δωσανε και μου ελεγα θα δεις στο site τα αποτελεσματα και εαν μπεις θα σου ερθει mail.Κατα καιρους οταν τελιωσουν οι δηλωσεις να μπαινεις στο site γτ βγαζουν και λιστες με ατομα που εχουν ελλιπη δικαιολογητικα.Φανταζομαι στους συγκεκριμμενους στελνουν και καποιο mail

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν 2 χρονια οταν μπηκα ειχα το ιδιο αγχος εαν πηγαν τα δικαιολογητικα ,τους ειχα παρει κανα 2 φορες τηλ. αλλα συγκεκριμμενη απαντηση δεν δωσανε και μου ελεγα θα δεις στο site τα αποτελεσματα και εαν μπεις θα σου ερθει mail.Κατα καιρους οταν τελιωσουν οι δηλωσεις να μπαινεις στο site γτ βγαζουν και λιστες με ατομα που εχουν ελλιπη δικαιολογητικα.Φανταζομαι στους συγκεκριμμενους στελνουν και καποιο mail

τελεια, με καλυψες , οι δηλωσεις τελειωνουν νομιζω 20 δεκεμβριου, οποτε θα εχω κατα νου... λεω να τους ενοχλησω και καποια μερα αν ειναι γιατι θελω πραγματι να μπω , με το που το ειδα μου αρεσε πολυ.... αν και γενικα ειμαι καλυμενος αφου εχω εκτυπωσει την αιτηση που εκανα, και εχω και το αντιγραφο απο το ταχυδρομειο...

για την ιστορια, εχω δηλωσει για την ΔΤΕ, Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

"Εκτός ελέγχου χαρακτήρισε ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου την κατάσταση στα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά προγράμματα σε Ελλάδα και εξωτερικό, που έχουν χαρακτηριστεί «Ελντοράντο της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης» λόγω της μεγάλης ζήτησης και του τεράστιου τζίρου.
Σύμφωνα με καταγγελίες, την τελευταία διετία έχουν αναγνωρισθεί στον ΔΟΑΤΑΠ χιλιάδες τίτλοι που έχουν αποκτηθεί με εξ αποστάσεως εκπαίδευση από ιδιωτικά πανεπιστήμια της Λευκωσίας και της Ιταλίας και έχουν χρησιμοποιηθεί για πρόσληψη στο Δημόσιο. «Δεν υπάρχει τίποτα που να τα απαγορεύει», είπε ο κ. Γαβρόγλου.
http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/ip-paideias-metaptixiaka-ex-apostaseos-gia-proslipsi-sto-dimosio/

 

------

 

Αν ειναι ετσι, γιατι εγω που κανω εξ'αποστασεως με Σουηδια,

δεν εχω ελπιδα αναγνωρισης απο τον ΔΟΑΤΑΠ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω κάνει την διαδικασία για το admission στο πρόγραμμα εξ αποστάσεως MA programme intergrative health science στο πανεπιστήμιο kristianstad. Αρχικά να πω ότι ήδη έχω κάνει skype με αρκετούς module leaders και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος έχοντας ήδη εμπειρία από μεταπτυχιακό που κάνω ήδη. Τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία που λέει qualified έχοντας 185 out of 285. Για κάποιο λόγο χωρίς να αναφέρω κάτι για το admission στους leaders είχαν δεδομένο ότι θα καταφέρω να μπω στο πρόγραμμα και μιλούσαν λες και όντως είμαι στο πρόγραμμα. Με βάση την εμπειρία σας τι πιθανότητες επιτυχίας στο admission έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα τα εξ αποστάσεως εγω τρέχω course απο πανεπιστήμιο της σκωτιας και σε σύντομο διάστημα κατάλαβα την καλή και την κακη τους πλευρά οπως αντιστοιχα και αν το κανεις στο campus οπου υπαρχουν τα θετικα και τα αρνητικά. Το μεγάλο στοιχημα με τα distance learning ειναι να μην χασεις το motivation σου και να διαβάζεις χωρις να χάνεις το προγραμμα σου. Ειναι φυσικο οτι οταν εισαι μακρια απο το campus η επαφη σου με τους συμφοιτητές σου να ειναι μειωμενη το ιδιο και με τους καθηγητές το γεγονός οτι δεν μπορεις χαλαρα να κανεις μια κουβέντα και να συζητήσης για το προγραμμα σε καθιστα σχεδον αυτομάτος με τον καιρο ολο και πιο ουδευτερο με το προγραμμα που τρεχεις. Επιπρόσθετα χανεις λιγο την εννοια του ελένχου ουσιαστικα τρεχεις εναν μαραθώνιο μονο σου και ο αυστηροτερος κριτής ειναι ο ευατο σου, αν βγεις απο το πλανο σου φταις εσυ δεν υπαρχει καποιος να σου "τραβιξει το αυτη" και να διαβάσης η να σου πεταξει την σποντα μεσα στο τμήμα ωστε να σε πεισμώσει. Αν και εφόσον καταφέρεις να ξεπεράσεις αυτο το εμποδιο τοτε εισαι ετοιμος για τον αγώνα και τα αποτελεσματα τουλαχιστον στο δικο μας προγραμμα εδειξαν οτι οι 3 απο τους 11 φοιτητες που κανουν το προγραμμα εξ αποστασεως ειχαν καλυτερα αποτελεσματα στις εξετασεις λαμβάνοντας σαφως μικροτερη βοηθεια σε σχεση με τους αλλους. Οσον αφορα την βαθμολόγηση ειναι περισσότερο αυστηρη στους φοιτητές εξ αποστάσεως (ασχετα αν ανεφερα οτι ειχαμε καλυτερο σκορ) οχι επειδη βαθμολογουν σε αλλη κλιμακα η με αλλα στανταρ αλλα επειδη δεν εχει προγηθεί συνήθως καποιο feedback στα "κλεφτα" συνεπως οτιδήποτε δεν ειναι κατανοητο σε μια εργασια απλα σου ριχνει το βαθμο, επισης δεν υπαρχει η εννοια του καλου και το κακου φοιτητη δεν εχει ιδεα αν βλεπεις τα lectures αν διαβαζεις να πηγένεις στην βιβλιοθήκη αν συμμετεχεις στο μαθημα κλπ. Παρολα αυτα το distance εχει και τα θετικα του πρωτο και καλυτερο κανεις το προγραμμα σου αν θελεις να δεις το μαθημα στις 3 το βραδυ μπορεις οποτε και μπορεις να δουλευεις ανεπηρεαστα για πολλους ειναι φθηνοτερο (δεν μετακομιζεις σε αλλη πολη, χωρα κλπ) και επειδη σου προσφέρει μια Α ευελιξια μπορεις ταυτοχρονα να μετεκπαιδευθείς και σε ενα αλλο προγραμμα. Δεν θα ημουν καθολου αρνητικος στην παροχη αναγνωρισμενων bachelor οπως για παραδειγμα ψυχολογιας που το uel προσφέρει ακομα και αν η πρακτικη που θα κανεις γινει και αυτη εξ αποστάσεως (πχ σε ενα γραφειο η κεντρο στην ελλαδα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανω coursera και ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει ποτε
​να τελειωνει το παραμυθι με τις συμβατικες σπουδες ισως χιχιιχιχι
​συνιστω σε ολους σας να ψαξετε, παιζουν και financial aid προγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεμματα, τα online courses/masters, θελουν τρομερη αυτοπειθαρχια....

Αλλιως το χασες το παιχνιδι.

Ευτυχως ειναι ο χαρακτηρας μου τετοιος που εχω αυτοπειθαρχια, κουραζομαι, αλλα 'μαντρωνομαι' και διαβαζω...οσο ακομη μπορω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...