Προς το περιεχόμενο

Συρρίκνωση του μεριδίου αγοράς των iPad, σημαντική αύξηση για τη Samsung


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την Apple να καθυστερεί φέτος το λανσάρισμα του επόμενου iPad, το μερίδιο της αγοράς της φαίνεται να μειώνεται, ενώ η Samsung συνεχίζει σταθερά την ανοδική της πορεία προς την κορυφή της Apple.Συγκεκριμένα, σύμφωνα με νέα έρευνα της IDC για το δεύτερο τρίμηνο του τρέχοντος οικονομικού έτους η Apple φαίνεται να χάνει αρκετό μερίδιο αγοράς έναντι του ανταγωνισμού, με το μερίδιο της να πέφτει στο 32.4% έναντι του 60.3% που κατείχε την ίδια περίοδο πέρσι, πτώση της τάξεως του 14.1%. Από την άλλη, η Samsung εκτιμάται ότι έχει κερδίσει ήδη το 18% του συνολικού μεριδίου, αύξηση 277% σε σχέση με πέρσι, ενώ και οι υπόλοιποι κατασκευαστές βλέπουν τα μερίδιά τους να αυξάνονται έως και 313.9%.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι εν λόγω έρευνα αφορά κομμάτια που έχουν σταλεί στα καταστήματα πώλησης και όχι συνολικές πωλήσεις. Το σίγουρο είναι πως αναμένουμε να δούμε κατά πόσο αυτά τα στοιχεία θα αλλάξουν με την έλευση της επόμενης γενιάς iPad/iPad Mini.

 

Link.png Site: macrumors.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

"Θα πρέπει να σημειωθεί ότι εν λόγω έρευνα αφορά κομμάτια που έχουν σταλεί στα καταστήματα πώλησης και όχι συνολικές πωλήσεις."

 

Αυτο τα λεει ολα. Απο πέρσι μεχρι φετος η samsung και ολοι οι υπόλοιποι δουλεύουν συνεχώς για να γεμίσουν την αγορα με δικα τους tablets.

 

Το θεμα ειναι ποσοι θα τα αγορασουν, γιατι εγω ακομα στα ραφια τα βλεπω να καθονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ποσοι θα τα αγορασουν, γιατι εγω ακομα στα ραφια τα βλεπω να καθονται.

Και εγώ κάθε φορά που πάω σε κατάστημα ηλεκτρονικών βλέπω τα προϊόντα apple να κάθονται στα ράφια... Δεν έχω δει καμιά φορά ουρά για το ποιός θα προλάβει να τα αγοράσει... Αλλά μάλλον έχουν πουληθεί όλα για αυτό δεν έχει κόσμο. Γιατί είναι γνωστή τακτική αυτή, όλοι στέλνουν υπερβολικά πολλά κομμάτια για να γεμίσουν την αγορά αλλά μόνο η apple τα πουλάει όλα μέχρι το τελευταίο ενώ τα άλλα ξεμένουν και τα γυρνάνε πίσω...

 

Τώρα που το σκέφτομαι σε κανένα τέτοιο προϊόν δεν έχω δει ουρά αλλά μιας που είπες ότι βλέπεις όλα τα άλλα να κάθονται είπα να πω και εγώ για αυτό που έχω δει. Όχι τίποτα άλλο αλλά, σαφώς, η προσωπική εκτίμηση του καθενώς είναι και η παγκόσμια αγορά.

 

Υ.Γ. Έλεος πια με τους haters vs lovers...

 

Λογικό είναι να έχει πέσει το μερίδιο γιατι έχει μειώσει την παραγωγή του iPad για να τελειώσει το stock εν όψει της κυκλοφορίας του νέου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος πως από το 60% στο 30% ειναι14% πτώση, γαμώ την αριθμητική μου;

50% πτώση είναι. .

Τι σκατά συγκρίνουν;

Τη μεταβολή σε σχέση με τον ωροσκόπο;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ταμπκλετες είναι και λίγο φουσκα που σταθεροποιείται. Εκαναν το peak τους και τωρα ωριμάζουν. Του χρόνου όλοι θα πέσουν (εκτός ισως από κινεζιες).

 

Βαλονται (τις ανταγωνίζονται) επιπλέον από τα μεγάλα κινητά (>4.5'') που καθιστούν τις μικρές ταμπλέτες μάλλον πολυτέλεια. Προσωπικά τις θεωρώ λιγότερο χρησιμο gadget από τα subnotebook (netbook) και είναι για λιγο browsing και όχι σοβαρή δουλειά (δεν μπορείς να γράψεις). Το μέλλον είναι κατά τη γνωμη μου στις μεγαλύτερες ταμπλέτες (9-10'') και μετά γενικά θα έρθει ηρεμία θα πουλάνε όσο πρέπει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος πως από το 60% στο 30% ειναι14% πτώση, γαμώ την αριθμητική μου;

50% πτώση είναι. .

Τι σκατά συγκρίνουν;

Τη μεταβολή σε σχέση με τον ωροσκόπο;

 

14% πτωση ως προς τον αριθμο των tablets που πουλησε (14.6m απο 17m). 

 

Ομως επειδη η αγορα των tablets μεγαλωσε κατα 59% σε σχεση με το περσινο q2, το μεριδιο της επεσε απο το 60% στο 32% γιατι ο κοσμος προτιμαει το android και στα tablet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ομως η apple ειναι στην κορυφή, εντάξει προφανώς και θα χάσει ενα σημαντικό μερίδιο αγοράς αφου υπάρχει πλεον ανταγωνισμός και δεν παίζει μονη της αλλα ακομα δεν εχει παρουσιάσει το καινούργιο ipad και ipad mini οποτε ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ipad? ποιος παίρνει Ipad? Ενα λειτουργικό γεμάτο περιορισμούς φτιαγμένους για να σε βασανίζουν σε μια ιδέα (τα ταμπλετς) που έτσι και αλλιώς είναι περιοριστικά. Αυτό το πράγμα ούτε flash   δεν παίζει (τα άλλα δλδ android το προσπαθούν με μικρές χακιες). Γιατί ο άλλος να δώσει ένα κάρο λεφτά να πάρει κάτι που τα κάνει όλα όπως θέλει αυτό.. Τα android είναι πολυ πιο ελεύθερα και οικονομικά. Το θεό σου δες

να αγοράσεις και να κάνεις για να συνδέσεις ένα κ..φλασάκι!!! Ποιος πληρώνει για να κάνει αυτό το πράγμα?

 

Εχω ξαναπεί την άποψη μου για το ios. Είναι παράλογο που έχει τις πωλήσεις που έχει και βρίσκω επίσης παράλογο μετά από τόσο καιρό τό ότι έχει πέσει ΜΟΝΟ τόσο ΛΙΓΟ.  :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ομως η apple ειναι στην κορυφή, εντάξει προφανώς και θα χάσει ενα σημαντικό μερίδιο αγοράς αφου υπάρχει πλεον ανταγωνισμός και δεν παίζει μονη της αλλα ακομα δεν εχει παρουσιάσει το καινούργιο ipad και ipad mini οποτε ...

 

To ipad4 και mini κυκλοφόρησαν τον Νοέμβριο του 2012 αλλά αν προσέξεις το διάγραμμα το μερίδιο αγοράς συνεχίζει να πέφτει από το Q4'12 προς το Q1-Q2'13.

 

Δεν νομίζω το επιχείρημα "θα βγάλει κάτι νέο σύντομα και θα δείτε" ισχύει εδώ καθώς έβγαλε κάτι νέο πέρυσι και δεν βοήθησε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ipad4 και mini κυκλοφόρησαν τον Νοέμβριο του 2012 αλλά αν προσέξεις το διάγραμμα το μερίδιο αγοράς συνεχίζει να πέφτει από το Q4'12 προς το Q1-Q2'13.

 

Δεν νομίζω το επιχείρημα "θα βγάλει κάτι νέο σύντομα και θα δείτε" ισχύει εδώ καθώς έβγαλε κάτι νέο πέρυσι και δεν βοήθησε πολύ.

 

Δεν νομίζω παντως οτι η apple θα χάσει σύντομα την κορυφή, αν βγάλουν οι αλλοι ανταγωνιστές της κατι καλύτερο τεχνολογικά και ποιοτικά η μαλλον αν συνεχίζουν να βγάζουν τοτε ναι ας την χάσει την κορυφή και μεγαλύτερο μερίδιο αν προτιμάει αλλα προιόντα ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ipad? ποιος παίρνει Ipad? Ενα λειτουργικό <strong>γεμάτο περιορισμούς</strong> φτιαγμένους για να σε βασανίζουν σε μια ιδέα (τα ταμπλετς) που έτσι και αλλιώς είναι περιοριστικά. Αυτό το πράγμα ούτε flash δεν παίζει (τα άλλα δλδ android το προσπαθούν με μικρές χακιες). Γιατί ο άλλος να δώσει <strong>ένα κάρο λεφτά</strong> να πάρει κάτι που τα κάνει όλα όπως θέλει αυτό.. Τα android είναι πολυ πιο ελεύθερα και οικονομικά. Το θεό σου δες <a href="http://www.youtube.com/watch?v=VyeWy1Q_buU">τι χρειαζεται</a> να αγοράσεις και να κάνεις για να συνδέσεις ένα κ..φλασάκι!!! Ποιος πληρώνει για να κάνει αυτό το πράγμα?</p>

<p> </p>

<p>Εχω ξαναπεί την άποψη μου για το ios. Είναι παράλογο που έχει τις πωλήσεις που έχει και βρίσκω επίσης παράλογο μετά από τόσο καιρό τό ότι έχει πέσει ΜΟΝΟ τόσο ΛΙΓΟ. :P</p>

 

Το ποιος ειναι παραλογος στο σκεπτικο του φαινεται απο τη πορεια στην αγορα . Εξακολουθει το ipad να εχει την πρωτοκαθεδρια για 2 κυριως λογους ο ενας ειναι η απροβληματιστη λειτουργια και η ποιοτητα των εφαρμογων καιο αλλος ειναι το design .

Αυτα τα χαρακτηριστικα κοστιζουν και η αγορα ειναι διαθετημενη να τα πληρωσει. Τωρα υπσρχουν και οι καρμιρηδες - κακογουστοι για ολους αυτους εχουν βγει τα κινεζικα αυτο λεγεται ανοιχτη αγορα οταν υπαρχουν προιοντα για ολα τα βαλαντια και τα γουστα. Τα υπολοιπα ειναι καθαρα κομπλεξ των haters- δεν μπορω να τα αγορασω τελεια και παυλα.

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WorldWide=US? Γιατί πολλές φορές οι Αμερικάνοι ΑΥΤΟ εννοούν. Δηλαδή, στην Κίνα, την Ινδία κλπ, αγοράζουν Ipad 1 στους 2;

 

Δεν έχει σημασία καθώς είναι σύγκριση της ίδιας αγοράς, και αυτή η σύγκριση δείχνει πτώση.

 

Στην κίνα όσοι έχουν χρήματα για tablets αγοράζουν 1 στους 2 ipad. Είναι τεράστιες αγορές και υπάρχει εκατομμύρια πιθανοί πελάτες από τα 2 δις κατοίκους συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...