Προς το περιεχόμενο

Περιεργο μηνυμα των windows


anwnymh29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο παραδειγμα του topic starter

Νομίζω με τέτοιο όνομα, anwnymh29, μάλλον για γυναίκα μιλάμε.

 

Ναι, γενικά έχεις δίκαιο, αλλά αν υπάρχει κάποιο κακογραμμένο πρόγραμμα μπορεί να μην περιμένει τόσο μεγάλο κομμάτι μνήμης(αρχείο) και να τα χάνει, αν είναι π.χ. βασισμένο σε fat16 λογική αν βρει πάνω από 2Gb θα κολλήσει ή έστω δεν θα ξέρει τι να κάνει.

Πως το 2000 περιμέναμε να καταστραφεί ο κόσμος λόγου του γνωστού ( είναι ακόμα γνωστό; ) bug y2k που απλά οι πρώτοι προγραμματιστές του '70 - '80 για να γλιτώσουν 2byte (που τότε είχαν σημασία) αποθήκευαν την ημερομηνία με μόνο δυο ψηφία με αποτέλεσμα το 2000 να είναι το ίδιο με το 1900 αφού φαίνεται μόνο το 00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επανερχομαι και αφου εκανα οτι μου ειπε ο ELF συνεχιζε να μου βγαζει το ιδιο μηνυμα οπως σας ειπα..Μπηκα παλι στις ρυθμισεις της εικονικης μνημης και εβαλα αυτες τις τιμες..

 

post-241162-0-94233400-1376576473_thumb.png

 

Aπο χτες δειχνει να ειναι ενταξει και η μνημη ειναι στο 45%,τωρα το ερωτημα ειναι αν το ξανακανει να επικοινωνησω με την εταιρεια?4 μηνων λαπτοπ ειναι..

 

Gio τα ελεγξα και ανα μνημη δεν ειχε κατι το τρομερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα στην αναζήτηση msconfig.exe και πήγαινε στις υπηρεσίες/ διεργασίες, δεν ξέρψ πως τα γράφει στα ελληνικά και κλείσε όσα δεν χρειάζεται να ξεκινάνε με το που ανοίγει ο υπολογιστής.Το μήνυμα στο βγάζει γιατί τελειώνει η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, και άσχετα με το θέμα του pagefile το οποίο ελπίζω να λύθηκε, καλό θα ήταν να απενεργοποιήσεις και το "conexant audio message service" το οποίο φαίνεται να σου τρώει κι εσένα γύρω στο 30% της cpu και αν το κάνει σε μόνιμη βάση είναι κρίμα...Δες εδώ:

http://forums.lenovo.com/t5/T400-T500-and-newer-T-series/T420s-Conexant-Audio-Message-Service-consumes-a-lot-of-CPU-time/td-p/948621

και ακολούθησε τις οδηγίες, δηλαδή:

 

"1) At the Windows 8 Start screen, type "Services"
2) Click "Services" (its icon looks like two silver-blue gears)
3) Scroll down to "Conexant Audio Message Service" and double-click it
4) Change the Startup Type to "Disabled"
5) Click the "Stop" button, then click OK and close the Services window"

 

Αν δεις ότι μετά την απενεργοποίηση σου κάνει κάποιο θέμα με τον ήχο (που απ' ό,τι λένε δε θα σου κάνει) κ θες να το ξαναενεργοποιήσεις, απλά ακολουθείς τα ίδια βήματα, με τη διαφορά ότι στο βήμα "4" επιλέγεις Startup Type "Automatic" και στο βήμα "5" πατάς Start

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silverage θα βαλω τωρα εικονες απο τις υπηρεσιες..coolerman οκ ειναι γκαντεμης αλλα αυτη την φατσα την αγαπω :P

 

Πανο το συγκεκριμενο στοιχειο δειχνει να εχει χαμηλη επιδραση στο λαπτοπ μου..Δεν ξερω..

 

Το μηνυμα δεν εχει εμφανιστει ακομα..Ομως η μνημη μου,στις επιδοσεις εχοντας πχ ενα παραθυρο ανοιχτο μονο φτανει και στο 55% δεν ειναι πολυ?Αν ειναι νορμαλ πειτε το μου να μην ασχολουμαι..

 

Λοιπον παραθετω τις υπηρεσιες αν κατι ειναι αχρηστο μου το λετε..(ευχαριστω βρε παιδια για τις απαντησεις σας)

 

1)post-241162-0-99140200-1376647067_thumb.png

 

2)post-241162-0-28856600-1376647093_thumb.png

 

3)post-241162-0-01915000-1376647113_thumb.png 

 

4)post-241162-0-69125500-1376647159_thumb.png

 

5)post-241162-0-43878200-1376647179_thumb.png

 

6)post-241162-0-24846500-1376647202_thumb.png

 

7)post-241162-0-81808200-1376647238_thumb.png

 

8)post-241162-0-79160000-1376647265_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πανο το συγκεκριμενο στοιχειο δειχνει να εχει χαμηλη επιδραση στο λαπτοπ μου..Δεν ξερω..

 

Το ανέφερα, επειδή είδα στο screenshot στο post #13 να σου τρώει ~32% CPU και είδα ότι κι άλλοι με Lenovo + Win8 έχουν το ίδιο θέμα..Αν ήταν της στιγμής κ δεν το κάνει συνέχεια, οκ....Αλλιώς είναι κρίμα μια διεργασία να σου τρώει τόσους πόρους του μηχανήματος χωρίς λόγο...ξαναλέω βέβαια ότι το συγκεκριμένο αφορά χρήση επεξεργαστή έτσι, και όχι μνήμης...Όσο για το 55% δε νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εχεις δικιο Πανο,θα το ελεγχω και αν οντως τρωει τοσους πορους θα κανω αυτο που μου ειπες..

 

Οκ βαζω μια ανω τελεια στο θεμα μου,μιας και δεν μου βγαζει σφαλματα μνημης και αν το ξανακανει θα επανελθω ή θα επικοινωνησω με την Lenovo οσο ειμαι στην εγγυηση.

 

Ευχαριστω θερμα το φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαι ναι παλι τα ιδια... :( Να επικοινωνησω με την εταιρεια βρε παιδια?Εχετε κατι να μου προτεινετε?

Ναι, να βρεις τι καταναλωνει ram την ωρα που εμφανιζεται το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο (πατάς το f8 σαν τρελή πριν εμφανίσει το σήμα των windows και θα βγάλει μενού να το επιλέξεις) και δες αν πάλι θα το βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπες σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο (πατάς το f8 σαν τρελή πριν εμφανίσει το σήμα των windows και θα βγάλει μενού να το επιλέξεις) και δες αν πάλι θα το βγάλει.

Προχωρα λιγο τη σκεψη εαν θελεις. Πιθανοτατα δεν θα εμφανιστει το προβλημα. Μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...