Προς το περιεχόμενο

δημιουργία video game


glyras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sonyxp, o χαρακτήρας τρέχει τελικά αργά η γρήγορα; Ξέρεις αυτό ούτε εγω το έχω καταλάβει ακόμη.

Ναι τα έκανα με το Photoshop Elements χωρίς να κάνω καμία επεξεργασία κάποιου άλλου αρχείου. Αυτό εξάλλου είναι πολύ πιο χρονοβόρο και δεν έχεις ποτέ το επιθυμητό αποτέλεσμα. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις επιρροές από δουλειές άλλων.

Άπλά σκίτσα που τα βάφεις έπειτα και με την βοήθεια των layers δημιουργείς ένα υποτυπώδες animation, εξαιρουμένου του χαρακτήρα που ακολουθεί κανονικά το walking cycle.

Τα spritesheet τα δημιούργησα με το TexturePacker, πολύ καλό, όσες αλλαγές και να κάνεις, τα φτιάχνει και ξαναγράφει τα δεδομένα χωρίς να ασχοληθείς πολύ.

Ξέρεις ζωγραφίζω και ασχολούμαι με την γλυπτική, το να κάνεις κάτι απλό με το photoshop με τα ρευστά εργαλεία-πινέλα του αλλά και τα Undo που έχει, είναι κάτι σχετικά γρήγορο.

Επεξ/σία από glyras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sonyxp, o χαρακτήρας τρέχει τελικά αργά η γρήγορα; Ξέρεις αυτό ούτε εγω το έχω καταλάβει ακόμη.

εγώ πιστεύω πως τρέχει λίγο γρήγορα,δεν σε αφήνει να καταλάβεις τι έχεις μπροστά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε φίλε μου!!! και πάλι μπράβο για το καλλιτεχνικό σου ταλέντο.

Στείλε μου αν θές το όνομα σου με pm να σε βρω στο facebook να μιλήσουμε .

Ίσως μπορώ να σε βοηθήσω σε κάποια πράματα και εσύ σε κάποια άλλα εμένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sonyxp, o χαρακτήρας τρέχει τελικά αργά η γρήγορα; Ξέρεις αυτό ούτε εγω το έχω καταλάβει ακόμη.

 

 

Λίγο γρήγορος μου φάνηκε ο ρυθμός, κατέβασέ τον λίγο και βάλτο σαν ρύθμιση, δηλαδή Game Speed = Slow Normal Fast

 

να επιλέξει ο χρήστης, με default το Normal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλή ιδεά ως επιλογή να έχεις την ρύθμιση της ταχύτητας και πολύ εύκολο να γίνει. Όλα τα αντικείμενα που κινούνται ρυθμίζονται απο μία μεταβλητή που την ονομάζω speed. Ξεκινάει με 5 και στο τέλος φτάνει στο 7. Την αλλάζεις από την αρχή και έγινε η ρύθμιση. (στο επόμενο όμως, βαριέμαι να το αλλάξω τώρα) 

Η μουσική είναι από ένα site που με 5 ευρώ κατεβάζεισ 5 loops ή ήχους. Ίσως θα έπρεπε να την επιλέξω με περισσότερη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλή ιδεά ως επιλογή να έχεις την ρύθμιση της ταχύτητας και πολύ εύκολο να γίνει. Όλα τα αντικείμενα που κινούνται ρυθμίζονται απο μία μεταβλητή που την ονομάζω speed. Ξεκινάει με 5 και στο τέλος φτάνει στο 7. Την αλλάζεις από την αρχή και έγινε η ρύθμιση. (στο επόμενο όμως, βαριέμαι να το αλλάξω τώρα) 

Η μουσική είναι από ένα site που με 5 ευρώ κατεβάζεισ 5 loops ή ήχους. Ίσως θα έπρεπε να την επιλέξω με περισσότερη προσοχή.

 

ποιό είναι το site που κατεβάζεις μουσικήμ (loops) για παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, όσον αφορά τα παιχνίδια, ο κόσμος κοιτάει τα γραφικά και το Gameplay, άρα ένας προγραμματιστής μόνος του δεν σημαίνει πολλά.

 

Πρέπει δηλαδή να είσαι & προγραμματιστής & γραφίστας & σεναριογράφος

 

Εκτός φυσικά αν βρεις γραφίστα καλό, που σημαίνει ότι θα πρέπει να τον πληρώνεις...

 

Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το όνομα, έχω δει εφαρμογές/παιχνίδια που είναι μαπα και έχουν 100-200κ downloads (απλά 2d sliding games είναι)

 

Να ρωτήσω κάτι εγώ τώρα, τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα?

Αν εγώ πχ θελήσω να φτιάξω ένα παιχνίδι και βάλω μέσα τον σουπερ μαριο, τον μποπ σφουγαρακι, μπορώ?

 

όχι για εμπορικούς σκοπούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Να ρωτήσω κάτι εγώ τώρα, τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα?

Αν εγώ πχ θελήσω να φτιάξω ένα παιχνίδι και βάλω μέσα τον σουπερ μαριο, τον μποπ σφουγαρακι, μπορώ?

 

Εννοείται ότι δε μπορείς. Δεν είναι προφανές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δε μπορείς. Δεν είναι προφανές?

προφανές είναι για εμπορικούς σκοπούς, να βγάλω κάποιο κέρδος δηλαδή!

 

γράψε λίγο στο google apps "Yugioh" (free apps) και θα δεις ότι έχει διάφορα από διαφορετικά άτομα, άρα αυτοί όλοι παρανομούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, όσον αφορά τα παιχνίδια, ο κόσμος κοιτάει τα γραφικά και το Gameplay, άρα ένας προγραμματιστής μόνος του δεν σημαίνει πολλά.

 

Πρέπει δηλαδή να είσαι & προγραμματιστής & γραφίστας & σεναριογράφος

 

Εκτός φυσικά αν βρεις γραφίστα καλό, που σημαίνει ότι θα πρέπει να τον πληρώνεις...

 

Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το όνομα, έχω δει εφαρμογές/παιχνίδια που είναι μαπα και έχουν 100-200κ downloads (απλά 2d sliding games είναι)

 

Να ρωτήσω κάτι εγώ τώρα, τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα?

Αν εγώ πχ θελήσω να φτιάξω ένα παιχνίδι και βάλω μέσα τον σουπερ μαριο, τον μποπ σφουγαρακι, μπορώ?

 

όχι για εμπορικούς σκοπούς!

Δεν έχει σχέσει αν θέλεις να βγάλεις κέρδος ή όχι.

Τα ονόματα προστατεύονται. Να πάρεις τον σουπερ μαριο και να τον βάλεις στο παιχνίδι σου με το ίδιο όνομα όχι δεν μπορείς.

Να πάρεις έτοιμα τα γραφικά του σουπερ μαριο από άλλο παιχνίδι και να τα βάλεις στο δικό σου απαγορεύετε.

Να φτιάξεις δικά σου γραφικά που μοιάζουν με τον σουπερ Μάριο επιτρέπετε.

 

Βέβαια εξαρτάται και από το εαν η εταιρεία που έχει τα copyright θέλει να σε κυνηγήσει.

Το Yugioh μου έβγαλε ένα σωρό εφαρμογές, ποιά εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Στα παιχνίδια που αναφέρεις, γίνεται χρήση αυτού διότι απλά οι εταιρίες αδιαφορούν για τέτοιου είδους κλίμακας παιχνίδια, που δεν τους επιφέρουν καμία οικονομική ζημία από την χρήση της πνευματικής τους ιδιοκτησίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βελτιώσεις το παιχνίδι ή θα το αφήσεις;

 

Φαίνεται λίγο δύσκολο και σου τη σπάει που κάθε φορά που πρέπει να ξεκινάς από την αρχή. Μήπως θα ήταν καλά να βάλεις κανα checkpoint ανά 500m πχ

 

Κατά τα άλλα είναι αρκετά εθιστικό και τα γραφικά είναι πολύ όμορφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...