Προς το περιεχόμενο

δημιουργία video game


glyras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το εγκαταλείψω. Εδώ στο forum οι περισσότεροι επισήμαναν σημεία βελτίωσης και παρατηρήσεις που πράγματι πρέπει να αλλάξουν. Το θέμα όμως ξεκινάει πάλι από την αρχή, δηλαδή στο ότι ελάχιστοι κατέβασαν το παιχνίδι, περίπου 15 άτομα απο τό εξωτερικό, 50 από Ελλάδα, που πιθανόν να το έλαβαν γνώσει από το forum εδώ και 20 γνωστοί και φίλοι. Πράγμα αρκετά περίεργο εάν αναλογιστής τον τεράστιο αριθμό χρηστών. Θα έπρεπε τουλάχιστον να είχα άρκετά downloads, και ας ήταν δυσμενή τα σχόλια, όπως συμβαίνει σε αρκετά "άσχημα- αποτυχημένα" παιχνίδια. Η άποψη μου είναι ότι εάν δεν έχεις δυνατούς μηχανισμούς προωθήσεις δεν αξίζει η δημιουργία game.  Πιθανόν στις λίστες του google play στο εξωτερικό να μην εμφανίζεται καθόλου και η ευρεσή του να γίνεται μόνο ονομαστικά. Λοιπόν βάση των παραπάνω, γιατί να υπάρξει βελτίωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[..]Η άποψη μου είναι ότι εάν δεν έχεις δυνατούς μηχανισμούς προωθήσεις δεν αξίζει η δημιουργία game.  Πιθανόν στις λίστες του google play στο εξωτερικό να μην εμφανίζεται καθόλου και η ευρεσή του να γίνεται μόνο ονομαστικά. Λοιπόν βάση των παραπάνω, γιατί να υπάρξει βελτίωση;

Ο προβληματισμός σου τυχαίνει να συμπίπτει και ως έναν βαθμό να απαντά στην ανάρτησης μιας πρόσφατης έρευνας που παρατηρεί πως ένα σημαντικό ποσοστό εφαρμογών για WP, iOS και Android (σειρά αναφοράς με βάση τα ποσοστά τους [ναι το Android έχει το χαμηλότερο! :-) ]) θεωρούνται "νεκρές" (δηλαδή εγκαταλελειμμένες) από τους κατασκευαστές τους..

 

Hint: ... καμία φορά το γεγονός ότι ανεβάζεις βίντεο ή εικόνες του παιχνιδιού μπορεί να δρα ανασταλυτικά στον αριθμό των downloads καθώς εξαλείφει την έμφυτη περιέργεια του χρήστη να το δοκιμάσει (και άρα να το κατεβάσει) στην συσκευή του ;)

Επεξ/σία από Directx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αυτού του είδους τα γραφικά δεν έχουν πέραση, δεν μιλάω για το 2D & Sliding, τόσα παιχνίδια είναι τύπου Sliding και έχουν πολύ κοινό.

 

Μιλάω για τα γραφικά, τα χρώματα, τους χαρακτήρες...

 

Προσωπικά μου άρεσε μόνο ο ήρωας, το μέρος καθόλου!

 

Κατά την γνώμη μου, για να πετύχεις(όχι πως θα φτιάξεις το νεο ΛΟΛ) πρέπει να ακολουθήσεις αυτά τα βήματα...

  • Κάνε μια έρευνα σε ότι ήδη υπάρχει για να δεις περίπου το στυλ
  • ΣΥΝΕΡΓΑΣΟΥ με κάποιον γραφίστα (μόνος σου δεν θα φτιάξεις ποτέ γραφικά της προκοπής), θα πρέπει να τον πληρώσεις αλλά μπορείτε να κανονίσετε να πάρει μερίδιο από πωλήσεις.
  • Κοίτα ποια παιχνίδια έχουν ζήτηση, τι παιχνίδια παίζει ο κόσμος δηλαδή? Action? Racing? Προσωπικά σου προτείνω ένα RPG (όχι MMORPG) όπου θα έχεις κάποια levels και θα έχουν τέρατα, npcs, ο παίχτεις θα πρέπει να τα σκοτώσει...κλπ κλπ
  • Δεν πρέπει το παιχνίδι σου να είναι δύσκολο, θυμίσου ότι οι χρήστες είναι από κινητά και δεν έχουν καμιά όρεξη να ασχολούνται με δυσκολίες του παιχνιδιού, δεν υπάρχει και η ευχέρεια που υπάρχει στον υπολογιστή πχ.
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, στο FB υπάρχει ένα παιχνίδι που λέγεται Kings Road, αυτό το παιχνίδι έχει ένα πολύ κακό, σε βάζει να παίζεις ίδιες πίστες σχεδόν συνέχεια για να ανοίξεις ξέρω γω το "Hero level της ίδιας πίστας όπου απλά θα έχει καλύτερα drops" <-- μεγάλο λάθος.
  • Στα RPG πρέπει να έχεις SHOP για όπλα, στολές, σε λογικές τιμές και να μην έχεις 100 διαφορετικά είδη από το καθένα (όπως το Lineage2 που έχει πχ C-Grade Καμιά 50αρια στολές και βάλε <--- είναι πολύ χαζό-κουραστικό για τον παίχτη)
  • Βάλε κάποιο γνωστό-φιλικό όνομα για τις μηχανές αναζήτησης.

Αυτά για τώρα, επειδή είμαι απασχολημένος δεν μπορώ να θυμηθώ άλλα για την ώρα...



ΥΓ: απο κει και πέρα παίζει ρόλο και το όνομα, δυστυχώς η αναζήτηση πάει βάση συμφερόντων...

 

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη, επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό θα το κάνεις για να βγάλεις το ψωμί(βασικά χαρτζιλίκι) σου και όχι να πλουτίσεις, είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις λεφτά από αυτό αν δεν κάνεις ένα όνομα.

 

(αν και το έχεις δωρεάν το παιχνίδι, απλά λέω για μελλοντικά αν βγάλεις κάποιο επι πληρωμής...ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ GAMEPLAY, Αν πετύχεις εκεί τότε θα πετύχεις σίγουρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sonyxp

Εμένα παλη μου αρεσαν τα γραφικά του .

Τωρα για ποσο περαση εχουν και ποσο εμπορικα είναι δεν ξερω , ισως να εχεις δίκαιο.

Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνώ απολυτα ! H αποψη σου είναι ωριμότατη και πολύ εμπεριστατωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sonyxp

Εμένα παλη μου αρεσαν τα γραφικά του .

Τωρα για ποσο περαση εχουν και ποσο εμπορικα είναι δεν ξερω , ισως να εχεις δίκαιο.

Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνώ απολυτα ! H αποψη σου είναι ωριμότατη και πολύ εμπεριστατωμένη.

 

Δεν ξέρω αν είναι έτσι, απλά επειδή είμαι αρκετά στον χώρο του Programming και κυρίως στα παιχνίδια(όχι επαγγελματικά), αυτό έχω συμπεράνει από τα διάφορα forums και οτιδήποτε άλλο εκτός forum.

 

Μερικά από αυτά που είπα είναι και αυτονόητα, πχ: δεν μπορείς κάποιο παιχνίδι σε κινητό να το κάνεις να σου βγάλει την παναγία!

 

Σκέφτομαι στην πτυχιακή μου να κάνω κάποιο MMORPG απλά είναι τόσο γ...ση που λέω να ασχοληθώ καλύτερα με κάποια εφαρμογή και όχι παιχνίδι.

 

Εσείς τι λέτε, για εύρεση εργασίας (κυρίως desktop και όχι παιχνίδια, δύσκολα βρίσκεις δουλειά πάνω σε παιχνίδια) τι είναι καλύτερο? κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι για το βιογραφικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατέβασα το παιχνίδι αλλά βλέποντάς το στο google play, μου άρεσαν αρκετά τα γραφικά του. Οπότε θα συμφωνήσω με το σχόλιο του seedrr σχετικά με το ταλέντο σου. Ιδιαίτερα όταν λες ότι τα έκανες σε μία βδομάδα! Πολύ καλός.

 

Το γεγονός ότι εγώ υστερώ σημαντικά σε αυτό το κομμάτι, ίσως με κάνει να εκτιμώ και να θαυμάζω ακόμα περισσότερο μια δουλειά κάποιου. Σκέψου ότι εδώ και 2,5 βδομάδες έχω έτοιμο ένα flash game σε ποσοστό 90% και δεν έχω να βάλω γραφικά! Κάτι κυκλάκια και κουτάκια βλέπεις μόνο :D

 

Η εμπειρία με το corona sdk πώς σου φάνηκε? Αν και πολλά πραγματάκια τα κάνεις εύκολα και γρήγορα, με ξίνισε λίγο το γεγονός ότι η lua δεν είναι αντικειμενοστραφής γλώσσα. Αν και διάβασα ότι μπορεί κάποιος να κάνει πατέντες προκειμένου να προσομοιώσει αντικειμενοστραφείς ιδιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μπορείς να το δεις σαν ευκαιρία να δοκιμάσεις updates και βελτιώσεις χωρίς να έχεις πολλούς χρήστες με αποτέλεσμα την αυξημένη πιθανότητα αρνητικών reviews και "μείωσης" της αξίας του "ονόματός" σου. 

 

Μην απογοητεύεσαι πάντως. 

 

Δες το σαν την ευκαιρία που σου είπα, το οποίο θα έχει σαν αποτέλεσμα να αναπτύξεις τεχνογνωσία στο πως γίνεται το maintenance και το upgrade - update, δοκίμασε και μάθε τι μπορείς να κάνεις για αυτό, μάθε πως προωθείς την δουλειά σου μέσω ελκυστικών screen shots και βουρ για το επόμενο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα διαφωνήσω πως ένα παιχνίδι εξαρτάται το ίδιο απο τα γραφίκα όσο κ απο το gameplay για το αν πετύχει....αν καταφέρεις κ κάνεις το gameplay  γ@μ@το και τετράγωνα να έχεις για γραφικά δν έχει σημασία...έχω βρει παιχνίδια με ωραίο gameplay (μερικές φορές παίζω παιχνίδια απο το ps1 ακομα) και χάλια γραφικά αλλά να εξακολουθώ να κολλάω...και έχω βρει κ παιχνίδια με τα super γραφικά αλλα το gamaplay γτπ και το παράτησα στην 2η μέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εγκαταλείψω. Εδώ στο forum οι περισσότεροι επισήμαναν σημεία βελτίωσης και παρατηρήσεις που πράγματι πρέπει να αλλάξουν. Το θέμα όμως ξεκινάει πάλι από την αρχή, δηλαδή στο ότι ελάχιστοι κατέβασαν το παιχνίδι, περίπου 15 άτομα απο τό εξωτερικό, 50 από Ελλάδα, που πιθανόν να το έλαβαν γνώσει από το forum εδώ και 20 γνωστοί και φίλοι. Πράγμα αρκετά περίεργο εάν αναλογιστής τον τεράστιο αριθμό χρηστών. Θα έπρεπε τουλάχιστον να είχα άρκετά downloads, και ας ήταν δυσμενή τα σχόλια, όπως συμβαίνει σε αρκετά "άσχημα- αποτυχημένα" παιχνίδια. Η άποψη μου είναι ότι εάν δεν έχεις δυνατούς μηχανισμούς προωθήσεις δεν αξίζει η δημιουργία game.  Πιθανόν στις λίστες του google play στο εξωτερικό να μην εμφανίζεται καθόλου και η ευρεσή του να γίνεται μόνο ονομαστικά. Λοιπόν βάση των παραπάνω, γιατί να υπάρξει βελτίωση

 

Ενδεχομένως για να βελτιώσεις με νέα έκδοση/εις όσα αναφέρεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αυτού του είδους τα γραφικά δεν έχουν πέραση, δεν μιλάω για το 2D & Sliding, τόσα παιχνίδια είναι τύπου Sliding και έχουν πολύ κοινό.

 

Μιλάω για τα γραφικά, τα χρώματα, τους χαρακτήρες...

 

Προσωπικά μου άρεσε μόνο ο ήρωας, το μέρος καθόλου!

 

Κατά την γνώμη μου, για να πετύχεις(όχι πως θα φτιάξεις το νεο ΛΟΛ) πρέπει να ακολουθήσεις αυτά τα βήματα...

  • Κάνε μια έρευνα σε ότι ήδη υπάρχει για να δεις περίπου το στυλ
  • ΣΥΝΕΡΓΑΣΟΥ με κάποιον γραφίστα (μόνος σου δεν θα φτιάξεις ποτέ γραφικά της προκοπής), θα πρέπει να τον πληρώσεις αλλά μπορείτε να κανονίσετε να πάρει μερίδιο από πωλήσεις.
  • Κοίτα ποια παιχνίδια έχουν ζήτηση, τι παιχνίδια παίζει ο κόσμος δηλαδή? Action? Racing? Προσωπικά σου προτείνω ένα RPG (όχι MMORPG) όπου θα έχεις κάποια levels και θα έχουν τέρατα, npcs, ο παίχτεις θα πρέπει να τα σκοτώσει...κλπ κλπ
  • Δεν πρέπει το παιχνίδι σου να είναι δύσκολο, θυμίσου ότι οι χρήστες είναι από κινητά και δεν έχουν καμιά όρεξη να ασχολούνται με δυσκολίες του παιχνιδιού, δεν υπάρχει και η ευχέρεια που υπάρχει στον υπολογιστή πχ.

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, στο FB υπάρχει ένα παιχνίδι που λέγεται Kings Road, αυτό το παιχνίδι έχει ένα πολύ κακό, σε βάζει να παίζεις ίδιες πίστες σχεδόν συνέχεια για να ανοίξεις ξέρω γω το "Hero level της ίδιας πίστας όπου απλά θα έχει καλύτερα drops" <-- μεγάλο λάθος.

  • Στα RPG πρέπει να έχεις SHOP για όπλα, στολές, σε λογικές τιμές και να μην έχεις 100 διαφορετικά είδη από το καθένα (όπως το Lineage2 που έχει πχ C-Grade Καμιά 50αρια στολές και βάλε <--- είναι πολύ χαζό-κουραστικό για τον παίχτη)
  • Βάλε κάποιο γνωστό-φιλικό όνομα για τις μηχανές αναζήτησης.

Αυτά για τώρα, επειδή είμαι απασχολημένος δεν μπορώ να θυμηθώ άλλα για την ώρα...

 

ΥΓ: απο κει και πέρα παίζει ρόλο και το όνομα, δυστυχώς η αναζήτηση πάει βάση συμφερόντων...

 

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη, επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό θα το κάνεις για να βγάλεις το ψωμί(βασικά χαρτζιλίκι) σου και όχι να πλουτίσεις, είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις λεφτά από αυτό αν δεν κάνεις ένα όνομα.

 

(αν και το έχεις δωρεάν το παιχνίδι, απλά λέω για μελλοντικά αν βγάλεις κάποιο επι πληρωμής...ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ GAMEPLAY, Αν πετύχεις εκεί τότε θα πετύχεις σίγουρα...)

 

Αν θέλει να βγάλει λεφτά από το παιχνίδι δεν θα πρέπει να πληρώνει και την εφορία; :-)

 

Υ.Γ:Topic Starter:Μάθε τέχνη και άστη και αν πεινάσεις πιάστη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πουλάς κάτι στο Android Market (και αλλού) σου κρατάτε τον φόρο εκτός από ένα μικρό μερίδιο για την Google(Ανδροιδ Μαρκετ).

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BonJovi:

 

Προτού στραφώ προς την corona SDK, είχα προηγουμένως ασχοληθεί με την Unity και την shiva 3d. Κατα την άποψή μου, όταν πρόκειται για την δημιουργία αμιγώς δισδιάστατων παιχνίδιων θα πρέπει να χρησιμοποιούνται και εργαλεία που είναι πλασμένα γιαύτον τον σκοπό. Από όλες τις 2d game engine που δοκίμασα η corona SDK είναι η πιό αποτελεσματική γιαυτό που κάνει. Από Lua δεν ήξερα τίποτα, αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις και πολλά, είναι υπερβολικά έως γελοία εύκολη.

Πρέπει όμως να επισημάνω ότι όλο το στήσιμο είναι έτσι δομημένο ώστε να βελτιστοποιεί την απόδοση. Πρόσθετα η παραγωγική διαδικασία είναι γρήγορη λόγω απλότητας και ευκολίας της lua και του simulator που διαθέτει, χωρίς να υπάρχει κανένας περιορισμός γιαυτό που κάνει, δηλαδή την κατασκευή μόνο παιχνιδιών.

Φυσικά κατα το στάδιο του compile γίνεται μετατροπή σε java (για την περίπτωση του android).

Κατα την άποψή μου, για την κατασκευή 2d παιχνιδιών είναι μονόδρομος.

Επεξ/σία από glyras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...