Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως επισημαίνεται στην ανακοίνωση, μετά την απομάκρυνσή τους, αποκαλύφθηκε κάτω από τη βάση των Σφιγγών, το ανώτερο τμήμα του μαρμάρινου θυρώματος, το οποίο καλύπτεται με fresco σε μίμηση ιωνικού επιστυλίου και φέρει διακόσμηση με κόκκινο, μπλε και μαύρο χρώμα.

Αμέσως, κάτω από το ιωνικό επιστύλιο, αποκαλύφθηκαν δυο ιωνικά επίκρανα των παραστάδων της θύρας, επίσης επικαλυπτόμενα με fresco και επιζωγραφισμένα με τα ίδια χρώματα.

Οι εργασίες θα συνεχιστούν την Παρασκευή με προτεραιότητα την στερέωση και συντήρηση των σημερινών ευρημάτων.

 

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231341935

 

l_14699.jpg

 

600x491_2108-greece-archaeology-Amphipol

 

76181FC3B978E5CE5C4B06B4BD6DB6A3.jpg

 

BFAA36F95A34C9228C6DEBAE8CB68586.jpg

 

45E02FDB1C473DF880B554D14CB7DD12.jpg

 

http://www.yppo.gr/2/g22.jsp?obj_id=58074


Επίσης μετά απο επεξεργασία της σημερινής φωτογραφίας, φαίνεται οτι βγάλανε αν όχι όλο, μεγάλο μέρος του χώματος πίσω απο τις σφίγγες.. Κρίμα που δεν εχουμε φωτογραφία, ίσως να έχει κάποια τοιχογραφία και περιμένουν να την καθαρίσουν προσεκτικά πρώτα..

 

Και το "σοβατεπί" (έτσι το λέω εγώ :P ) φαίνεται μεγαλύτερο απο χθές, καθώς και κάτω δεξιά φαίνεται κάτι αλλά λογικά εργαλεία θα είναι..

 

image.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω ιδεα απο αρχαία αρχιτεκτονική,επιχωματώσεις επι τους αιωνες κλπ κλπ κλπ 

αλλα κατι μου λέει πως απο τις τελευταιες φωτο στηνα ριστερη (τη σημερινη) το κενο αναμεσα στα 2 "κιονοκρανα" ειναι το πάνω μέρος της "κάσας" της εισόδου .

 

sci-fi πιθανότατα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα απο αρχαία αρχιτεκτονική,επιχωματώσεις επι τους αιωνες κλπ κλπ κλπ 

αλλα κατι μου λέει πως απο τις τελευταιες φωτο στηνα ριστερη (τη σημερινη) το κενο αναμεσα στα 2 "κιονοκρανα" ειναι το πάνω μέρος της "κάσας" της εισόδου .

 

sci-fi πιθανότατα :P

 

Σωωωωραααααιιιιιιιοοοοοος.. αυτό είναι φίλε.. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει

Θέλω να ρωτήσω την Δήμητρα αν ξέρει.. Τι μας λένε αυτές οι φωτό για το είδος του τάφου.. Επειδή δεν έχω ιδέα απο τάφους γενικότερα, ο Ιωνικός ρυθμός ήταν συνηθισμένος σε τέτοιους τάφους εκείνης της εποχής και στο χώρο της Μακεδονίας; Και αν τα σχέδια πάνω στα μάρμαρα είναι χαρακτηριστικό κάποιας πόλης, ή είδος τάφου..

 

Επίσης στη παρακάτω φωτόγραφια φαίνεται να έχει ξεφλουδίζει το χρωματισμένο fresco και απο κάτω του βλέπουμε το ίδιο σχέδιο σε μαύρο όμως.. Αυτό σημαίνει οτι οι αρχαίοι σχεδίαζαν πρώτα το σχέδιο που ήθελαν να ζωγραφίσουν με κάποιο κάρβουνο ίσως (οπως εμείς έχουμε το μολύβι) και μετά τα έβαφαν;

 

Ξέρουμε γενικότερα την διαδικασία βαφής των μαρμάρων και πώς άντεξαν στο χρόνο;

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις :P

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι δεν θα έδινα για να δω πώς ήταν πραγματικά ο τάφος εκείνη την εποχή.

θα γίνω ψηφιακές αναπαραστάσεις....αλλά άλλο το να το έβλεπες live αιώνες πριν...

Σωωωωραααααιιιιιιιοοοοοος.. αυτό είναι φίλε.. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει

Θέλω να ρωτήσω την Δήμητρα αν ξέρει.. Τι μας λένε αυτές οι φωτό για το είδος του τάφου.. Επειδή δεν έχω ιδέα απο τάφους γενικότερα, ο Ιωνικός ρυθμός ήταν συνηθισμένος σε τέτοιους τάφους εκείνης της εποχής και στο χώρο της Μακεδονίας; Και αν τα σχέδια πάνω στα μάρμαρα είναι χαρακτηριστικό κάποιας πόλης, ή είδος τάφου..

 

Επίσης στη παρακάτω φωτόγραφια φαίνεται να έχει ξεφλουδίζει το χρωματισμένο fresco και απο κάτω του βλέπουμε το ίδιο σχέδιο σε μαύρο όμως.. Αυτό σημαίνει οτι οι αρχαίοι σχεδίαζαν πρώτα το σχέδιο που ήθελαν να ζωγραφίσουν με κάποιο κάρβουνο ίσως (οπως εμείς έχουμε το μολύβι) και μετά τα έβαφαν;

 

Ξέρουμε γενικότερα την διαδικασία βαφής των μαρμάρων και πώς άντεξαν στο χρόνο;

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις :P

 

image.jpg

έχω δώσει δύο αξιόλογα εγχειρίδια, μελέτησε τα και θα έχεις απαντήσεις σε ότι ρωτάς.

 

το χώμα που τα σκεπάζει πέρα από την ιδιότητα να τα καλύπτει, έχει και την ιδιότητα να τα διατηρεί ως ένα βαθμό. Για το χρώμα σε ιδανικές συνθήκες διατηρείται, αν έρθει στο φως και σε επαφή με την ατμόσφαιρα θα αρχίσει να αλλοιώνεται ώσπου στο τέλος θα χαθεί. Συνήθως σε θολωτές κατασκευές προστατεύεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αμφίπολη είναι «Mακεδονική»

 

http://www.protothema.gr/greece/article/403984/salos-me-diloseis-skopianou-arhaiologou-i-amfipoli-einai-makedoniki/

 

 

χααχαχχαχαχχααχα!!!!! Δειτε φατσα… ποσα κιλα μπαφο εχει κανει ο τυπας ?   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέει κατι λάθος. Στο διαμέρισμα της Μακεδονίας ανήκει η Αμφιπολη.

 

Το πρόβλημα είναι η ερμηνεία της Μακεδονίας όμως :P

 

25 χρόνια να λυθεί ένα τόσο απλό ζήτημα. Θα μου πεις 1000 χρόνια οι Βυζαντινοί αυτοαποκαλούνταν Ρωμαίοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fresco τι είναι;

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%89%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1

Η τεχνικη της νωπογραφίας ή φρεσκογραφίας (επειδή στην τοιχογραφία για να διατηρηθούν περισσότερο τα χρώματα, τα απλώνουν στον τοίχο όσο αυτός ακόμα είναι υγρός, νωπός, φρέσκος, δροσερός)

Η τεχνική φρέσκο θεωρείται ιταλική, αλλά νωπογραφίες με την ίδια τεχνική είχαμε και στην αρχαία Κνωσσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι η ερμηνεία της Μακεδονίας όμως :P

 

25 χρόνια να λυθεί ένα τόσο απλό ζήτημα. Θα μου πεις 1000 χρόνια οι Βυζαντινοί αυτοαποκαλούνταν Ρωμαίοι...

Πώς έπρεπε να αυτοαποκαλούνται; Βυζαντινοί;

 

Μετά τις τελευταίες φωτογραφίες, ξεκαθαρίζει αρκετά πώς είναι σε γενικές γραμμές το πρόπυλο και ο προθάλαμος (όχι οι αναλογίες και οι διαστάσεις τους, φυσικά), δεν υπάρχουν άλλωστε και πολλές λύσεις για να στεγάσεις έναν τέτοιο χώρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνική φρέσκο θεωρείται ιταλική, αλλά νωπογραφίες με την ίδια τεχνική είχαμε και στην αρχαία Κνωσσό.

 

Ιταλικός ορισμός  όχι τεχνική  ...

fresco για νωπογραφία , secco για ξηρογραφία ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αμφίπολη είναι «Mακεδονική»

 

http://www.protothema.gr/greece/article/403984/salos-me-diloseis-skopianou-arhaiologou-i-amfipoli-einai-makedoniki/

 

 

χααχαχχαχαχχααχα!!!!! Δειτε φατσα… ποσα κιλα μπαφο εχει κανει ο τυπας ?   :-D

 

 

Πάντως κάτι στο οποίο συμφωνώ με τον αρχαιολόγο, είναι η κριτική του για τα ελληνικά ΜΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...