Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο γκετι πριν χρόνια είχαν εκτεθη κάποια στεφάνια από λαθρανασκαφες της περιοχής της Αμφίπολης. Αυτά επιστράφηκαν.

Πολλά άλλα μάλλον όμως, δεν...

Με ανοιχτά σύνορα όποιος θέλει μπαίνει, παίρνει ότι βρει και θέλει και φεύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/37276/amfipoli-i-makra-diadromi-ton-arxaiokapilon

 

Διαβάστε και φρίξτε. είμαι από το κινητό και δεν μπορώ να κάνω αποκοπή επικόλληση.

Οχι δεν τα κανουμε εμεις  οι ιδιοι αυτα ,μονο οι πολιτικοι και οι ξενοι ερχονται και τα παιρνουν και γεμιζουν τα μουσεια του εξωτερικου  ...Απο μπαρουφες ειμαστε πρωτοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/37276/amfipoli-i-makra-diadromi-ton-arxaiokapilon

 

Διαβάστε και φρίξτε. είμαι από το κινητό και δεν μπορώ να κάνω αποκοπή επικόλληση.

 

Ναι τώρα όλοι ξύπνησαν και ψάχνουν ποιος θα καταγραφεί στην ιστορία οτι ανακάλυψε πρώτος σημάδια του τάφου.

 

Ωραία τα αφηγείται ο άνθρωπος αλλά το σημείο που μου βρωμάει εμένα είναι αυτό:

 

 

Εγώ θα την κοπανήσω, είπα στον αδερφό μου, βγαίνω από την πόρτα και τρέχω, δύο τη νύχτα, πάω στον ταξιτζή στον γιο του προέδρου. Ήταν μια γριά Πόντια, δικιά μας. 'πάντον, όπου θέλει, μπορεί να έχει άρρωστο' λέει του γιου της. Τού λέω Θεσσαλονίκη πρέπει να πάω, έχω άρρωστο στο νοσοκομείο- ψέματα τού είπα. Το πρωί παίρνει ο διοικητής και μου λέει: την κοπάνησες, έτσι;. Τι να κάνω, τού είπα...

 

Και που ήξερε ο διοικητής που πήγε ο άλλος και μάλιστα σε ποιο δωμάτιο νοσοκομείου βρισκόταν για να πάρει τηλέφωνο και να τον βρεί; Λες και υπήρχε πράκτορας από πίσω που τον ακολουθούσε.

ο πρωί παίρνει ο διοικητής και μου λέει: την κοπάνησες, έτσι;. Τι να κάνω, τού είπα...

 

www.dikaiologitika.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια απορία δεν είναι γιατί έγιναν αρχαιοκαπηλίες αλλά γιατί περίμενε το μνημείο μισό αιώνα για να ανασκαφεί πλήρως...

Ηταν ολοι απασχολημενοι με το πλιατσικο  δεν προλαβαιναν για τυπικοτητες .Μετα τα εριξαν ολα  στους Αγγλους και καθαρισαν τυπικοι Ελληνες ...Τουλαχιστον τα Ελγινεια ξερουμε που ειναι , ολα τα αλλα αναριθμητα  σε ποσοτητα που εχουν "εξαχθει " στην μαυρη αγορα απο δικους μας  "περηφανους Ελληνες"  ανα την επικρατεια  τα αγνοουμε ακομα .Βεβαια ο "βλαχος " που εσκαβε τα χωραφια αν τον ρωτησεις θα σου πει  για  την Αρχαια Ελλαδα ,για εμας και την χωρα μας που ειναι η καλυτερη του πλανητη  και τα σχετικα ,ολα αυτα βεβαια μεχρι να ανοιξει η βαλιτσα και να φανει το μετρητο ...Στην θεωρια πρωτοι και στην πραξη μηδεν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεις με τα Ελγίνεια...καμία σχέση.

Δεν πήγαν με μπουλντόζες να μεταφέρουν κολώνες.

Νομίσματα συνήθως κλέβουν και τέτοια μικροαντικείμενα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεις με τα Ελγίνεια...καμία σχέση.

Δεν πήγαν με μπουλντόζες να μεταφέρουν κολώνες.

Νομίσματα συνήθως κλέβουν και τέτοια μικροαντικείμενα πιστεύω.

Α τοτε ενταξει αφου ειναι μικρα σε μεγεθος ,συγγνωμη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύρια απορία δεν είναι γιατί έγιναν αρχαιοκαπηλίες αλλά γιατί περίμενε το μνημείο μισό αιώνα για να ανασκαφεί πλήρως...

Το Δημόσιο έκρινε ότι υπήρχαν αλλού "πιεστικότερες ανάγκες". :-D

Επίσης, να ζητήσεις χορηγίες απο ιδιώτες (όπως γίνεται σε πολλές άλλες χώρες) είναι βλασφημία.

Οπότε και πάλι καλά να λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν εδω κοντα που μενω,υπάρχει μια αρχαία πολη(απο τα μυθικά χρόνια ακόμα),με κυκλώπειο τείχος και θέατρο.
Το τι αρχαιοκαπηλία εχει πεσει δε μπορειτε να φανταστείτε.

Μια φορα έτυχε να μου φέρουν λαπ τοπ με χτυπημένο δισκο,μηπως κι έσωζα κάνα αρχειο.

Το τι φωτογραφίες αρχαίων ειχα δει.......... Ακομα το σκέφτομαι γιατι δε τον κατέδωσα..

Τοτε σκεφτόμουν οτι θα με καταλάβαινε αυτος,οποτε φοβήθηκα(ημουν 17 τοτε)..

Ο πατερας μου σε εργα που ειχε συμμετάσχει με τη μπουλντοζα του,χτύπησε τάφο με νεκρο πολεμιστή,με ολα του τα κτερίσματα.

Φωνάξανε την αρχαιολογική,ηρθε τα μαζεψε,βγάλανε φωτογραφίες και μετα ο ταφος καταστράφηκε.Τα αντικείμενα που βρεθηκαν,δεν ξανάκουσε κανεις τπτ.

πολλα φταίνε,εμεις όμως πρωτοι.


Ηταν ολοι απασχολημενοι με το πλιατσικο  δεν προλαβαιναν για τυπικοτητες .Μετα τα εριξαν ολα  στους Αγγλους και καθαρισαν τυπικοι Ελληνες ...Τουλαχιστον τα Ελγινεια ξερουμε που ειναι , ολα τα αλλα αναριθμητα  σε ποσοτητα που εχουν "εξαχθει " στην μαυρη αγορα απο δικους μας  "περηφανους Ελληνες"  ανα την επικρατεια  τα αγνοουμε ακομα .Βεβαια ο "βλαχος " που εσκαβε τα χωραφια αν τον ρωτησεις θα σου πει  για  την Αρχαια Ελλαδα ,για εμας και την χωρα μας που ειναι η καλυτερη του πλανητη  και τα σχετικα ,ολα αυτα βεβαια μεχρι να ανοιξει η βαλιτσα και να φανει το μετρητο ...Στην θεωρια πρωτοι και στην πραξη μηδεν .

αν ασχοληθείς λιγο,θα δεις χιλιαδες "τουριστες" να πιάνονται με αρχαία...

ειδικά κατι ακτες τις έχουνε ξεσκίσει πραγματικά,κανουν δηθεν ψαροτουφεκο,εχουν την οικογενεια στη παραλια να κανει μπάνιο, φορτώνουν οτι βρουν.τα βάζουν στο station wagon και γεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα έτυχε να μου φέρουν λαπ τοπ με χτυπημένο δισκο,μηπως κι έσωζα κάνα αρχειο.

Το τι φωτογραφίες αρχαίων ειχα δει.......... Ακομα το σκέφτομαι γιατι δε τον κατέδωσα..

Τοτε σκεφτόμουν οτι θα με καταλάβαινε αυτος,οποτε φοβήθηκα(ημουν 17 τοτε)..

 

Τι αρχαία ήταν αυτά; Είχαν φωτογραφηθεί στο χώμα μέσα αφού σκάφτηκε ή ήταν αλλού; Μήπως ο άνθρωπος που σου έφερε το laptop ήταν αρχαιολόγος ή το επάγγελμά του ήταν σχετικό με τα αρχαία και τα μουσεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αρχαία ήταν αυτά; Είχαν φωτογραφηθεί στο χώμα μέσα αφού σκάφτηκε ή ήταν αλλού; Μήπως ο άνθρωπος που σου έφερε το laptop ήταν αρχαιολόγος ή το επάγγελμά του ήταν σχετικό με τα αρχαία και τα μουσεία;

Οχι ρε ένας χωριάτης με βενζινάδικο ήταν.

Ήταν μικρά μεταλλικά αγαλματίδια, μυκηναικης περιόδου,κοσμήματα και άλλα, μιλάμε για εξαιρετικά πράγματα σε εξαιρετική κατάσταση.

Μόλις διαπίστωσε ότι τράβηξα και αυτόν τον φάκελο άλλαξε διακόσια χρώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...