Προς το περιεχόμενο

Κολλάει στην εγκατάσταση των windows


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε μετά και την άλλη , για να βεβαιωθείς αλλάζοντας της θέση, μήπως φταίει το memory slot.

Αν φταίει  η μνημη τυχερός είσαι. Θα βρεις μια μεγαλύτερη να κάνεις καλλίτερα τη  δουλειά σου.

Εγώ ταλαιπωρήθηκα μέρες μέχρι να το βρω. Η δικιά μου, η προβληματική, ήταν elixir 256MB.

Δοκίμασε μετά αν προχωράει η εγκατάσταση.

Ένας τρόπος να βεβαιωθείς είναι και αυτός. Αν προχωράει η εγκατασταση το hdsentinel το τρέχεις και από windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έβαλα την 512 πάνω μόνη της και το memtest μετά από ένα μισάωρο περίπου έβγαλε μήνυμα ότι ο έλεγχος τέλειωσε και δεν βρήκε σφάλμα. Μετά βάζω την 256 μόνη της και ξανατρέχω το test. Το memtest έβγαλε συνολικά 920 σφάλματα. Η μνήμη είναι για πέταμα. Φίλε Rod@X και η δικιά μου 256 είναι elixir. Φαίνεται κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχουν. Δεν μπορώ να παραπονεθώ όμως γιατί αυτή η μνήμη ήταν βγαλμένη από ακόμα παλιότερο υπολογιστή. Κοντά στο 2000. Αφήνοντας πάνω μόνο την 512 Kingston, η εγκατάσταση τέλειωσε με την πρώτη. Τώρα γράφω τους οδηγούς και είμαι έτοιμος. Θα πάρω και άλλη μια 512 αν βρω να την βάλω πάνω γιατί με 512mb δεν γίνεται ούτε δουλειά γραφείου. Θα τρέξω και το HD Sentinel έτσι από περιέργια να δω τι θα βγάλει, αλλά μέσα από τα windows.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μια χαρά τώρα. Βρήκα και κάτι καινούριες Ram 2*1GB Kingston στο eBay με 20 ευρώ και θα είναι μια χαρά ο υπολογιστής. Τουλάχιστον για τη χρήση που τον θέλουν οι δικοί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που βοήθησα.

Φτηνές μνήμες θα βρεις και εδώ στις αγγελίες.http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/ram/

Και αν οχι, βάλε μια αγγελία ζήτησης, θα βρεις σίγουρα και πιο γρήγορα..

 

Ας μείνει το 20ρικο σου στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι προφανώς στην μνήμη Ram και το καταλαβαίνεις με την πρώτη ματιά γιατί όπως είπες πριν <<δεν κολλάει στο ίδιο σημείο>> άλλα σε διαφορετικά σημεία πάντα. Αυτό συνήθως είναι πρόβλημα της Ram να ξέρεις. checkαρε ένα ένα τα dimm και βλέπεις... άλλα με το πρώτο error που θα φας η μνήμη είναι για άλλαγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι προφανώς στην μνήμη Ram και το καταλαβαίνεις με την πρώτη ματιά γιατί όπως είπες πριν <<δεν κολλάει στο ίδιο σημείο>> άλλα σε διαφορετικά σημεία πάντα. Αυτό συνήθως είναι πρόβλημα της Ram να ξέρεις. checkαρε ένα ένα τα dimm και βλέπεις... άλλα με το πρώτο error που θα φας η μνήμη είναι για άλλαγμα...

Η προβληματική RAM έβγαλε 10 σφάλματα στα πρώτα 2 δευτερόλεπτα του test με το memtest86. Συνολικά 920. Δεν το ήξερα ότι αυτό το σύμπτωμα παραπέμπει απευθείας σε RAM. Νόμιζα ότι ο δίσκος ήταν χαλασμένος σε διαφορετικά σημεία και κολλούσε στην αντιγραφή αρχείων. Ευχαριστώ για το tip. Θα το έχω υπόψιν άλλη φορά. Τώρα είναι έτοιμο το pc. Με το που έβγαλα τη RAM έγινε κανονικά η εγκατάσταση. Αύριο θα μου στείλει και ένα μέλος 2GB μνήμες RAM καινούριες και θα αλλάξω και την καλή που έχω τώρα. Με 2GB είναι max το συγκεκριμένο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προβληματική RAM έβγαλε 10 σφάλματα στα πρώτα 2 δευτερόλεπτα του test με το memtest86. Συνολικά 920. Δεν το ήξερα ότι αυτό το σύμπτωμα παραπέμπει απευθείας σε RAM. Νόμιζα ότι ο δίσκος ήταν χαλασμένος σε διαφορετικά σημεία και κολλούσε στην αντιγραφή αρχείων. Ευχαριστώ για το tip. Θα το έχω υπόψιν άλλη φορά. Τώρα είναι έτοιμο το pc. Με το που έβγαλα τη RAM έγινε κανονικά η εγκατάσταση. Αύριο θα μου στείλει και ένα μέλος 2GB μνήμες RAM καινούριες και θα αλλάξω και την καλή που έχω τώρα. Με 2GB είναι max το συγκεκριμένο PC.

 

Παρακαλώ σιγά... δεν είναι απόλυτο το tip άλλα κατά 80% σε τέτοιες περιπτώσεις να το έχεις υπόψιν σου!  ;)

Μια χαρά θα είσαι με 2GB σε xp. Για την χρήση που προορίζετε το μηχάνημα δηλαδή... Έκτος και αν οι γονείς σου ζητήσουν καμιά μέρα να παίξουν κάνα crysis  χα χα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι γονείς μου είναι πολύ hardcore gamers... :P Λίγο ίντερνετ και λίγο microsoft access που θέλει ο πατέρας μου και φτάνει.

 

Βάλε του κάνα Linux η FreeBSD εκεί θα αρχίσουν τα ωραία!  :shock:

 

αν εχεις κατο απο 1γβ ραμ δεν κανει την εγκαταστασει αυτο εκανε σε εμενα σε ενα παλιο pc kai εβαλα 1 τουλαχιστων και ολα κομπλε.

 

Είσαι σίγουρος? εγώ κάποια στιγμή έκανα αναβάθμισή σε ένα μηχάνημα το οποίο είχε win xp με 512 μην σου πω και 256 αν θυμάμαι καλά! Φρίκη!!!  :shock:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όντος οι Elixir είναι τελείως για πέταμα είχα και εγώ παλιά πρόβλημα με 2 τέτοιες. 

 

Όσο αφορά τα Windows XP 32bit οι ελάχιστες απαιτήσεις τους είναι στα 256MB RAM, τα είχα εγκαταστήσει στο παρελθόν σε μηχανήματα και με 512 και με 256 και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Βέβαια καλό θα είναι να έχεις πάνω από 1GB γιατί ούτε το Google δεν θα σου φορτώνει..!   :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...