Προς το περιεχόμενο

mikrotik


tasoskont
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasoskont,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τοσο μικρο ειναι σε specs που κανει μονο για home use??απο οτι ειδα εχει αρκετα πραγματα μεσα να ασχοληθεις

 

δυσκολα να αλλαξω τον 887 μου στο σπιτι μονο και μονο για το γαμωτο και τις ωρες που εφαγα να τον παραμετροποιησω  :-D

εξαρτατε παντα και τι θεωρει ο καθενας Home use και Professional use.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα παρελαβα,σαν moden εβαλα ενα παλιο baudtec που εδινε καποτε ο οτε το εβαλα σε bridge mode εκλεισα wifi dhcp firewall, dns δεν ειχε επιλογη να κλεισω.στο μικροτικ το μονο που εβαλα ηταν dns της hol αν και ειχε την ip του baudtec σαν dns.το προβλημα τωρα ειναι ενω συνδεομαι κανονικα με τον παροχο το σερφαρισμα ειναι παρα παρα πολυ αργο 2/3 βγαζει connection time out την τριτη θα κανει πολυ ωρα να φορτωσει.μηπως εχω ξεχασει κατι αλλο να ρυθμισω στο μικροτικ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PPΟΕ client έκανες ? η απλός δεν το είπες γιατί το θεωρείς δεδομένο. Tο modem δεν το βάζεις σαν dns ούτε σαν gw ούτε πουθενά είναι transparent άμα κανεις PPΡΟΕ Bridge mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Modem δεν το ειχα βαλει εγω το ειχε παρει μονο του σαν dns server το αφαιρεσα μετα.οχι ppoe client  δεν εκανα δεν ηξερα οτι χρειαζεται οποτε ισως να ειναι εκει το προβλημα.μηπως μπορεις να με βοηθησεις με τις ρυθμισεις που εχει στο ppoe client περα απο αυτες που εχει παρει αυτοματα δεν ξερω αν χρειαζονται ολες και ποιες πχ user password ποια βαζω??dial on demand το τικαρω?use peer dns??αν μπορουσες να με βοηθησεις με την συγκεκριμενη καρτελα θα το εκτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτέλα Dial Out στο PPPoe Client

εκεί που λέει User βάζεις το user name της adsl σύνδεσης ενώ στο Password τον κωδικό.

Από τα υπόλοιπα επιλέγεις το Add Default Route και τα pap chap.

 

Για DNS πήγαινε στο IP -> DNS και βάζεις όποιον dns server θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIAL on demand δεν το βαζεις.θες να ειναι always up.επισης και Pap να βαλεις μονο οσο ξερω ολοι οι παροχοι σαν πρωτευων παιζουν pap .και πλεον τα port forward δεν τα κανεις στο baudtec αλλα στο Mikrotik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το modem το έβαλες σε bridge mode ? η το Mikrotik κάνει PPΡΟΕ στο πουθενά ?



Tα username/password είναι σίγουρα 100% σωστά ?



Δοκίμασε να κανεις PPΡΟΕ και από τα Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχες δικιο ειχα κανει βλακεια με το bridge στο modem ειχε 2 κουτακια bridge και ειχα επιλεξει το λαθος τεσπα εγινε το connect αλλα τωρα δεν εχω ιντερνετ :-D το διαγνωστικο των win7 μου βγαζει οτι εχει προβλημα στους dns server αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχιει γιατι εχω βαλει καρφωτα google dns και δεν περναει ουτε ping ip προς τα εξω μονο το μικροτικ κανω ping. το μοντεμ δεν το βλεπω με ping ουτε εγω ουτε το μικροτικ.μηπως θελει κανα static route  στο μικροτικ καμια ιδεα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...