Προς το περιεχόμενο

mikrotik


tasoskont
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasoskont,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης μην εχουν και τα 2 ρουτερ την ιδια Ip.η Hol universal soldier οσο ξερω δεν εχει username /password.οσο ξερω οτι και να βαλεις παιζει.τουλαχιστον ετσι ηταν παλια.σε βλεπουν σαν Port στο dslam οχι σαν Username

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ συνήθως είχα cable και στην Ελλάδα πάντα είχα Forthnet οποτε εσύ εxεις πιο Up το date πληροφορίες

ναι θυμαμαι οτι δεν εχει username επειδη ειχα πετυχει ατομο που ειχε hol και μετα εβαλε forthnet>ενω ο οτε ειπε οτι γυρισε τον πελατη σε forthnet στην πραξη ηταν ακομα σε hol>και ενω ειχε βαλει το ρουτερ της forthnet με τα στοιχεια της forthnet εμπαινε κανονικα στην Hol.Οπως και αλλες περιπτωσεις που οι πελατες εβαζαν οτι να νε username η δεν εβαζαν τιποτα με το νεο ρουτερ και συνδεοντουσαν .σου στελνω και ενα Pm για μια ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μην εχουν και τα 2 ρουτερ την ιδια Ip.η Hol universal soldier οσο ξερω δεν εχει username /password.οσο ξερω οτι και να βαλεις παιζει.τουλαχιστον ετσι ηταν παλια.σε βλεπουν σαν Port στο dslam οχι σαν Username

Στην HOL ισχύει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

add default route εχω βαλει το pppoe να ειναι gateway δεν βρισκω που το εχει καμια βοηθεια??ριξε μια ματια universal στις ρυθμισεις και πες αν ειναι κατι λαθος η λειπει κατι και πες μου. ευχαριστω

zux.th.png

cgkf.th.png

23eh.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

internet πως τεστάρεις δηλαδή ότι δεν εχεις ? γιατί internet μπορεί να εχεις μια χαρά και να μην εχεις φτιάξει το DNS.


κανε:

ping -t 8.8.8.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το διαγνωστικο των win προβλημα στους DNS βλεπει αλλα δεν περναει ping προς τα εξω που θα επρεπε.εκανα ping -t 8.8.8.8 request time out βγαζει.μηπως  εχω παραλειψει καμια αλλη ρυθμιση στο μικροτικ??μηπως χρειαζεται καποιο NAT rule για να βγαινω ιντερνετ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα εχεις κάνει Routing, θες ένα masquerade rule με out interface το WAN σου

masquerade rule σε ποια καρτελα το φτιαχνω??γιατι στη καρτελα "bridge"---->Nat  δεν ειχε πουθενα επιλογη masquerade

μονο accept drop και κατι αλλες εκτος αν το φτιαχνω αλλου αυτο που μου λες.

 

Δεν μας λες καλύτερα τι ip, gateway και subnet έχεις στο κάθε μηχάνημα;

Στο mikrotik χρησιμοποιείς 2 ethernet;

το pc ειναι 192.168.1.2 με gateway 192.168.1.5

mikrotik ειναι 192.168.1.5

modem ειναι 192.168.1.1

ναι 2 ethernet στην 1 ειναι πανω το μοντεμ και στην 5 το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προληπτικα για να ειμαστε σιγουροι γιατι δεν αφηνεις το adsl router σε bridge και να κανεις ενα Pppoe εικονιδιο απο τα windows για να δουμε αν πραγματι μπενεις.αν μπεις τοτε ειμαστε οκ με το adsl router.αν δεν μπεις τοτε ξερουμε οτι το θεμα δεν ειναι στο Mikrotik αλλα στο adsl router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς πες μας και τι δείχνει στο

IP -> Addresses

vco3.th.png

 

 

προληπτικα για να ειμαστε σιγουροι γιατι δεν αφηνεις το adsl router σε bridge και να κανεις ενα Pppoe εικονιδιο απο τα windows για να δουμε αν πραγματι μπενεις.αν μπεις τοτε ειμαστε οκ με το adsl router.αν δεν μπεις τοτε ξερουμε οτι το θεμα δεν ειναι στο Mikrotik αλλα στο adsl router

εκανα poulinos και ολα καλα μπαινω κανονικα οποτε δεν παιζει θεμα με το adsl router.πιστευω πως ειναι αυτο που λεει ο universal θελει ενα nat rule να αφηνει το εσωτερικο μου δικτυο να βγαινει στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω απο μικροτικ και δυσκολευομαι να το βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα poulinos και ολα καλα μπαινω κανονικα οποτε δεν παιζει θεμα με το adsl router.πιστευω πως ειναι αυτο που λεει ο universal θελει ενα nat rule να αφηνει το εσωτερικο μου δικτυο να βγαινει στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω απο μικροτικ και δυσκολευομαι να το βρω

α οκ δεν ηξερα αν το ειχες δοκιμασει.απλα στο ειπα μηπως δεν το ειχες κανει και εφταιγε αυτος και παιδευοσουν τζαμπα με το Mikrotik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...