Προς το περιεχόμενο

ΣτΕ: Δεκτή αίτηση πτυχιούχου ΤΕΙ για αποζημίωση


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στα κολεγια κανουν του μακακες γιατι παιζονται συμφεροντα ενω το τειτζη μπορουν και τον πατανε, αλλα οκ συμφωνω μαζι σου αλλα οπως σου ειπα οταν καταργεις την ανωτερη βαθμιδα και την κανεις ανωτατη, οταν κανεις πιο δυσκολη την κτηση πτυχιου και βαζεις τοσα μαθηματα αχρηστα για να ανεβασεις το επιπεδο τοτε ζηταω δικαιωματα.

 

ποια κολεγια δίνουν δικαιώματα επιπεδου ηλ/μηχ πολυτεχνικής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποια κολεγια δίνουν δικαιώματα επιπεδου ηλ/μηχ πολυτεχνικής? 

http://www.esos.gr/article/kolegia/kollegia-entos-triminou-i-anagnorisi-ton-epaggelmatikon-dikaiomaton-ptixia-kai-oxi-bebaioseis-stous-ptixiouxous-me-apofasi-tou-ip-paideias

 

http://www.amc.edu.gr/study-programs/undergraduate-programs/ba-school-of-polytechnic/beng-electrical-and-electronic-systems.html#περιγραφη

 

Επισης στην σελιδα του ΤΕΕ λεει: Τακτικά μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας είναι υποχρεωτικά όλοι οι ελληνικής ιθαγένειας διπλωματούχοι του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, των πολυτεχνικών σχολών της χώρας και των ισότιμων σχολών του εξωτερικού. 

 

Τα παιδια που πανε στα κολεγια εχουν το ιδιο προγραμμα που θα εκαναν εκει αρα ειναι ισαξια με τα πανεπιστημια που εχουν σαν κεντρικη εδρα και εχουν τα ιδια δικαιωματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.esos.gr/article/kolegia/kollegia-entos-triminou-i-anagnorisi-ton-epaggelmatikon-dikaiomaton-ptixia-kai-oxi-bebaioseis-stous-ptixiouxous-me-apofasi-tou-ip-paideias

 

http://www.amc.edu.gr/study-programs/undergraduate-programs/ba-school-of-polytechnic/beng-electrical-and-electronic-systems.html#περιγραφη

 

Επισης στην σελιδα του ΤΕΕ λεει: Τακτικά μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας είναι υποχρεωτικά όλοι οι ελληνικής ιθαγένειας διπλωματούχοι του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, των πολυτεχνικών σχολών της χώρας και των ισότιμων σχολών του εξωτερικού. 

 

Τα παιδια που πανε στα κολεγια εχουν το ιδιο προγραμμα που θα εκαναν εκει αρα ειναι ισαξια με τα πανεπιστημια που εχουν σαν κεντρικη εδρα και εχουν τα ιδια δικαιωματα. 

 

Οι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων δεν δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωριστεί το πτυχίο τους?

Γιατί να μην δίνουν και τα κολέγια αφού είναι παραρτήματα των έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων δεν δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωριστεί το πτυχίο τους?

Γιατί να μην δίνουν και τα κολέγια αφού είναι παραρτήματα των έξω?

Γιατι δεν πανε εξω αλλα στην ελλαδα αυτη ειναι η πουστια απλα κανουν και καλα το ιδιο προγραμα σπουδων το οποιο ειναι "υψηλου επιπεδου".

 

Επισης το αλλο τρελο λεει οτι δεν θεωρονται ανωτατη τριτοβαθμια εκπαιδευση ΑΛΛΑ εχουν τα ιδια δικαιωματα με τα ΑΕΙ....δηλαδη μας κοροιδευουν μες στα μουτρα μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πανε εξω αλλα στην ελλαδα αυτη ειναι η πουστια απλα κανουν και καλα το ιδιο προγραμα σπουδων το οποιο ειναι "υψηλου επιπεδου".

 

Επισης το αλλο τρελο λεει οτι δεν θεωρονται ανωτατη τριτοβαθμια εκπαιδευση ΑΛΛΑ εχουν τα ιδια δικαιωματα με τα ΑΕΙ....δηλαδη μας κοροιδευουν μες στα μουτρα μας!!!

 

Αν είναι έτσι είναι εξωφρενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα η συγκεκριμένη είδηση αφορά τον μη ορισμό δικαιωμάτων συγκεκριμένου ΤΕΙ αλλά επί της ευκαιρίας ανέφερα και την παράλογη κατά την γνώμη μου απαίτηση εξίσωσης δικαιωμάτων ΑΕΙ/ΤΕΙ.

 

 

Δεν υπάρχει καμια εξίσωση ρε φίλε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Τα λεγόμενα κλιμάκια τα ξέρεις; Με άλλα ασχολείται των δομικών έργων ΤΕΙ κι άλλα ο Πολ. Μηχ. Όσο για τα εφόδια άστο, 5 τόμοι μαθηματικά παραπάνω δε σημαίνει ότι είσαι φωστήρας κ καλός μηχανικός. Την ώρα που εσύ πχ. μπορεί να πατάς στο τέλος του εξαμήνου για να περάσεις τα μαθήματα, ο άλλος έχει 4-5 εργαστήρια υποχρεωτικά κάθε βδομάδα όλο το εξάμηνο.  Όπως πχ Άλλο ο Ηλεκτρολόγ. Μηχανικ. και άλλο Ο Ηλεκτρονικός Μηχ. Τ.Ε που είμαι εγώ. Όσο άσχετος είμαι εγώ με εγκαταστάσεις τόσο άσχετος είναι κι αυτός με αναλογικά ηλεκτρονικά . Υπάρχουν σαφείς διαχωρισμοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμια εξίσωση ρε φίλε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Τα λεγόμενα κλιμάκια τα ξέρεις; Με άλλα ασχολείται των δομικών έργων ΤΕΙ κι άλλα ο Πολ. Μηχ. Όσο για τα εφόδια άστο, 5 τόμοι μαθηματικά παραπάνω δε σημαίνει ότι είσαι φωστήρας κ καλός μηχανικός. Την ώρα που εσύ πχ. μπορεί να πατάς στο τέλος του εξαμήνου για να περάσεις τα μαθήματα, ο άλλος έχει 4-5 εργαστήρια υποχρεωτικά κάθε βδομάδα όλο το εξάμηνο.  Όπως πχ Άλλο ο Ηλεκτρολόγ. Μηχανικ. και άλλο Ο Ηλεκτρονικός Μηχ. Τ.Ε που είμαι εγώ. Όσο άσχετος είμαι εγώ με εγκαταστάσεις τόσο άσχετος είναι κι αυτός με αναλογικά ηλεκτρονικά . Υπάρχουν σαφείς διαχωρισμοί

Καλα αυτα εργαστηρια κολαση 4-5 καθε εξαμηνο και στις τελικες να εχεις τους μαλακες του υπευθυνους να τα βαζουν ολα την ιδια μερα και να τρεχεις σαν το βεγγο.

 

Παντως εχουμε αρκετα κοινα μαθηματα ειδικα τα πρωτα εξαμηνα, εγω εκανα ηλεκτρονικα 1 κ 2, ψηφιακα και ισχυος. 

 

Αν είναι έτσι είναι εξωφρενικό.

Ετσι ειναι δυστηχως και το ακομα χειροτερο αν ισχυει (μου το εχουν πει ) ειναι οτι σε αρκετες σχολες επειδη πολλοι φευγουν για τα ιδιωτικα αρχισαν να ειναι πιο "ελαστικοι"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απ' ότι κατάλαβα η συγκεκριμένη είδηση αφορά τον μη ορισμό δικαιωμάτων συγκεκριμένου ΤΕΙ αλλά επί της ευκαιρίας ανέφερα και την παράλογη κατά την γνώμη μου απαίτηση εξίσωσης δικαιωμάτων ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Δεν υπάρχει καμια εξίσωση ρε φίλε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Τα λεγόμενα κλιμάκια τα ξέρεις; Με άλλα ασχολείται των δομικών έργων ΤΕΙ κι άλλα ο Πολ. Μηχ. Όσο για τα εφόδια άστο, 5 τόμοι μαθηματικά παραπάνω δε σημαίνει ότι είσαι φωστήρας κ καλός μηχανικός. Την ώρα που εσύ πχ. μπορεί να πατάς στο τέλος του εξαμήνου για να περάσεις τα μαθήματα, ο άλλος έχει 4-5 εργαστήρια υποχρεωτικά κάθε βδομάδα όλο το εξάμηνο.  Όπως πχ Άλλο ο Ηλεκτρολόγ. Μηχανικ. και άλλο Ο Ηλεκτρονικός Μηχ. Τ.Ε που είμαι εγώ. Όσο άσχετος είμαι εγώ με εγκαταστάσεις τόσο άσχετος είναι κι αυτός με αναλογικά ηλεκτρονικά . Υπάρχουν σαφείς διαχωρισμοί

 

Αναφέρω πως είναι παράλογη η απαίτηση εξίσωσης και όχι πως υπάρχει εξίσωση.

 

Όσο για τους 5 τόμους μαθηματικά, θες να μου πεις τώρα ότι θα κάτσουμε εμείς οι δύο να βάλουμε κάτω τα προγράμματα σπουδών των δύο σχολών και να πούμε την γνώμη μας το πόσα μαθηματικά, πόσα μπετά, πόσες στατικές και πόσα εργαστήρια καθιστούν έναν μηχανικό επαρκή σε γνώσεις τι επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει έχει με βάση την δική μας εκτίμηση? Αυτό υποτιθεται πως έχει γίνει και έχουν εκτιμηθεί αυτά.

Επιπλέον σε όποιον δεν του αρέσουν τα δικαιώματα μπορεί κάλιστα να μην σπουδάσει σε αυτά τα ΤΕΙ και όχι να σπουδάσει και μετά να ζητάει τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...