Προς το περιεχόμενο

Συρία: Έτοιμες για στρατιωτική επίθεση οι ΗΠΑ


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν όντως η Συριά κατέχει χημικά, τότε οι αποθήκες δεν γεμάτες με αυτά και αν τις βομβαρδίσουν δεν θα εξαπλωθούν σε ακτίνα χιλιομέτρων; Εύλογη απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ότι είναι τυχαίο ας πούμε που τους πιάνει η ανάγκη να βοηθήσουν μόνο όπου υπάρχουν πετρέλαια... 

 

15,9τρις $ η αξία του πετρελαίου και 11,2τρις η αξία του κρυπτονίτη

να τα λέμε και αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος. Μεινε με τους Συριους τοτε να σφαζονται για κανα χρονο πιστευεις οτι θα σταματησουν?

Εσένα τι σε νοιάζει μεταξύ τους σφάζονται στο σπίτι τους.Δηλαδή αν εγώ πλακώνομαι με τον αδερφό μου μέσα στο σπίτι θα μπουκάρεις εσύ μέσα με την καραμπίνα για να μας χωρίσεις;Όσο άσυλο έχει το σπίτι σου άλλο τόσο έχει και μία χώρα από την στιγμή που δεν πειράζει κάποια άλλη.Γιατί δεν μπορείς να το καταλάβεις;Είναι εσωτερική τους υπόθεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και παραεχει. Ποιος αποφασισε δηλαδη οτι δεν εχει; Τα παντα ειναι μια παγκοσμια σκακιερα και η καθε κινηση επηρεαζει τις ισορροπιες.

Ωραία άρα είσαι σύμφωνος μετά την Συρία να επιτεθεί σε μας γιατί έτσι..Άλλωστε όλα είναι μία παγκόσμια σκακιέρα κάπου θα τους εξυπηρετεί και μία επίθεση εναντίον μας.Μπορεί όμως και όχι αλλά τι να κάνουμε στο σκάκι γίνονται και λάθος κινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία άρα είσαι σύμφωνος μετά την Συρία να επιτεθεί σε μας γιατί έτσι..Άλλωστε όλα είναι μία παγκόσμια σκακιέρα κάπου θα τους εξυπηρετεί και μία επίθεση εναντίον μας.Μπορεί όμως και όχι αλλά τι να κάνουμε στο σκάκι γίνονται και λάθος κινήσεις...

Τι θα πει γιατι ετσι; Αμα εχεις λογο να το κανεις, το κανεις και τελειωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στη Συρία έχουν κανένα λόγο που χτυπάνε ή στο Βιετνάμ ή στην Γιουγκοσλαβία;Εκτός και αν πιστεύεις ότι μεταδίδει το cnn.Κάποτε το state department μιλούσε για μειονότητες βλάχων και τσιγγάνων στην Ελλάδα και καταπάτηση των δικαιωμάτων τους.Ανά πάσα στιγμή βρίσκουν τον "λογο" να σου επιτεθούν;.Πως σου φαίνεται σαν προοπτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O M .Αλέξανδρος σεβάστηκε τα ήθη ,έθιμα και τον άμαχο πληθυσμό κάθε τόπου που  κατέκτησε . τον σεβάστηκαν τον τίμησαν  και κάποιοι τον λάτρεψαν.

 

 

Τα ανοιχτά μυαλά είναι σαν τις κονσέρβες αν πάρουν αέρα χαλάνε! 

Εισαι σιγουρος για αυτο? Αυτα πες τα στους Θηβαιους π.χ. που τους καταεσφαξε. Η σταση του αλεξανδρου απεναντι σε καθε πολη που πολιορκουσε καθοριζοταν αποκλειστικα απο την υποταγη ή οχι των κατοικων. Οποιος αντιστεκοταν αλοιμονο του!!!

 

Okay

Είσαστε αριστεροί και ανθελληνες αλλα καρφωνεστε συνέχεια...

 

Για τους αλλους δεν ξερω αλλα εμενα απο τους αριστερους μας χωριζουν ετη φωτος. Η γνωμη μου για τους αριστερους ειναι η χειροτερη δυνατη.

 

Αυτο δεν σημαινει πως θα καθομαι να τρωω αμασητα τα παραμυθακια...

 

 

Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό στον special one αναφέρομαι που εξομοιώνει τον Αλέξανδρο με τον Χίτλερ.Επίσης έκτισε και καμιά 10 πόλεις και όλοι οι λαοί μεταγενέστερα είχαν να υπερηφανεύονται για το γεγονός ότι πέρασε ο Αλέξανδρος από τα μέρη τους.Σου μοιάζει για κάποιος ανελέητος σφαγέας που τον μισούσαν;Εδώ σκοτονώταν ποιος θα πρωτοπεί ότι πέρασε και από την δική τους περιοχή.

 

Ανελεητος οσο δεν παει! Το γεγονος οτι πολλες πολεις παραδοθηκαν αμαχητι και επομενως δεν επεσε σφαγη δεν λεει τιποτα. Να κοιταξεις τι εκανε σε αυτους που αντισταθηκαν.

 

όχι Φώτη έχεις άδικο εδώ .Αν δεν υπήρχε πρώτα η εισβολή του Δαρείου στην Ελλάδα δεν θα υπήρχαν οι προϋποθέσεις για την εκστρατεία του Αλέξανδρου.Δηλαδή έρχεσαι και μου καις το σπίτι και όταν στο ανταποδίδω είμαι σφαγέας;Τουλάχιστον άτομο σαν και σένα που είναι έξυπνο και έχει βγει και από την πόρτα του σπιτιού του και είδε και δέκα πράγματα είναι άτοπο να τα λέει αυτά.Αυτά δικαιολογούνται για τους θαυμαστές του Μουρίνιο όχι για σένα.Και συμφωνώ δεν είναι το θέμα του topic!On topic τώρα δεν μπορώ να φανταστώ τι συμφέροντα έχουν οι Η.Π.Α στην Συρία αν και εγώ βλέπω ότι σφίγγουν τον κλοιό γύρω από την Κίνα τοποθετώντας σχεδόν σε όλη την Ασία δικές τους κυβερνήσεις.

 

Παλι τα ιδια θα πουμε? Ο ανθρωπος εφτασε στα βαθη στη Ασιας. Θες να σου βαλω τον χαρτη παλι? Ποιος δαρειος και μπαρμπουτσαλα. Αν ηταν αμυνα στον δαρειο θα τον νικουσε θα προχωρουσε και λιγο ακομα και stop. Ο αλλος κατεκτησε τους παντες και τα παντα.

 

Ειλικρινα μερικοι ελληνες ''πατριωτες'' που οταν τα κανου οι αλλοι ειναι σφαγεις, οταν τα κανουμε εμεις ειμαστε ηρωες δεν διαφερετε στο ελαχιστο απο αυτον

 

049_Texas%20Patriot.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όχι πως η Ρώσοι δεν έχουν επέμβει κατά κάποιο τρόπο στον εμφύλιο,Μην ξεχνάμε ότι αυτοί προμηθεύουν τον ασαντ με βόμβες, όπλα κα.

 

Υγ. Αυτό το thread με τον τάφο του μέγα Αλέξανδρου σας επηρέασε πολύ τελικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειλικρινα μερικοι ελληνες ''πατριωτες'' που οταν τα κανου οι αλλοι ειναι σφαγεις, οταν τα κανουμε εμεις ειμαστε ηρωες δεν διαφερετε στο ελαχιστο απο αυτον

 

Είναι η επιβίωση του ισχυρότερου, είτε μας αρέσει είτε όχι, και ενα ρητό λέει: καλύτερα να σε φοβούνται παρά να σε λυπούνται...

 

Δηλαδή το να είσαι πατριώτης είναι κακό? Δεν το κατάλαβα, μην μπερδεύετε τον όρο πατριώτης με τα σημερινά πολιτικά μοτίβα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στη Συρία έχουν κανένα λόγο που χτυπάνε ή στο Βιετνάμ ή στην Γιουγκοσλαβία;Εκτός και αν πιστεύεις ότι μεταδίδει το cnn.Κάποτε το state department μιλούσε για μειονότητες βλάχων και τσιγγάνων στην Ελλάδα και καταπάτηση των δικαιωμάτων τους.Ανά πάσα στιγμή βρίσκουν τον "λογο" να σου επιτεθούν;.Πως σου φαίνεται σαν προοπτική;

Δεν ειμαι φιλοπολεμος, φιλε, τουναντιον. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν εχεις καποιο λογο, πρεπει να επεμβαινεις, ακομα κι αν ειναι σε ξενη χωρα. Ενα τοπικο προβλημα ευκολα ξεπερνα τα συνορα και μπορει να επηρεασει τις ισορροπιες. Για το συριακο ειπα τη γνωμη μου στο ποστ 130 http://www.insomnia.gr/topic/497216-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%B9-%CE%B7%CF%80%CE%B1/page-9?do=findComment&comment=52583240

 

Το ζητημα της επεμβασης δεν τιθεται σε επιπεδο λαου πχ οτι οι Αμερικανοι επεμβαινουν γιατι ειναι κωλολαος, αλλα σε επιπεδο ισχυος. Οποιοσδηποτε λαος που απεκτησε ισχυ, την εξασκησε κι ετσι θα γινεται, γιατι ειναι η ανθρωπινη φυση. Ξερω και τις βρωμιες των Αμερικανων. Κατελαβαν το μισο Μεξικο το 1846 για να βγουν στον Ειρηνικο, στη Συρια θα κολωναν;  Αν εχω διαλεξει αυτο το στρατοπεδο ειναι γιατι θεωρω τους Ρωσοκινεζους χειροτερους. Το θεμα για μενα δεν ειναι η Συρια, αλλα η συγκρουση δυο μπλοκ που διαβλεπω μεσω αυτης. Την δεκαετια που ζουμε και την επομενη παιζεται το μελλον του πλανητη, δηλαδη αν η κυριαρχια θα παραμεινει λευκη ή αν θα γινει κιτρινη. Εκτος αν νομιζεις οτι η μικρη Ελλαδα εχει την πολυτελεια να μη διαλεγει στρατοπεδο και να το παιζει ανεξαρτητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ασε τις λυπες τωρα και το αν εγω  εχω συγκροτημενη σκεψη ή οχι δεν μπορεις να το κρινεις εσυ απλα το θεμα ειναι οτι εσυ ζεις σε μια ουτοπια. Το να καθεσαι απο την πολυθρονα του σπιτιου σου και να μου λες αυτα που λες ειναι πολυ ευκολο. Δεν εχεις καταλαβει οτι παιζονται και συμφεροντα οπως επισης και οτι οταν εισαι ισχυρος και γινονται τετοια εγκληματα κατα της ανθρωποτητας πρεπει να παρεις μερος. Μαλλον εισαι κομμουνιστης και σε πειραξαν αυτα που εγραψα ή εισαι κατα των Αμερικανων γενικοτερα τοτε οντως δεν μπορουμε να συζητησουμε γιατι δεν εχεις καταλαβει βασικα πραγματα. :P

 

Τα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας τα κανουν οι Αμερικανοι ξανα και ξανα τις τελευταιες δεκαετιες.

Οσο για την Συρια δεν υπαρχει εμφυλιος, ξενοι μισθοφοροι και ακραιοι ισλαμιστες προσπαθουν να αφανισουν οτι Χριστιανικο υπαρχει στην περιοχη . Την χρηση χημικων ως προφαση για επεμβαση ηταν θεμα χρονου να την χρησιμοποιησουν οι Αμερικανοι γιατι τα τσιρακια τους χαναν κατα κρατος σε ολα τα μετωπα. Ο Ασαντ δεν ειχε κανενα λογο να χρησιμοποιησει χημικα αρα καταλαβαινουμε πολυ ευκολα το τι πραγματικα εγινε. Απορω πως καποιοι που δηλωνουν ανοιχτομυαλοι και προοδευτικοι παιρνουν το μερος φανατικων ισλαμιστων που θελουν να επαναφερουν εναν ακραιο και απανθρωπο θρησκευτικο μεσαιωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...