Προς το περιεχόμενο

Europa Universalis IV


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα άλλο δυνατό στοιχείο του παιχνιδιού που αν επενδύσεις πάνω του μπορείς άνετα να κυριαρχήσεις σε εχθρούς και αντιπάλους είναι η διπλωματία. 

Εχω αρχίσει ένα playthrough με την Αγγλία και έχω επενδύσει τα πάντα στην διπλωματία και στην κατασκοπία σαν ιδέα. Με αυτό τον τρόπο έχω φτάσει μέχρι τα μέσα του 1600 και έχω κατορθώσει όχι μόνο να κυριαρχήσω και να δημιουργήσω την βρετανία αλλά έχω μπορέσει να δημιουργήσω πανύσχηρες συμμαχίες.

Σε μια περίπτωση μπόρεσα μέχρι να στείλω άλλους να πολεμήσουν για μένα καθώς δεν είχα τα καράβια να φτάσω τόσο μακριά και με τις πολεμικές αποζημιώσεις που πήρα να ξεχρεώσω ένα υπέρογκο δάνειο που είχα.

Είναι παράξενο πάντως πόσο πιστά μένουν όλα τα playthrough μου στην ιστορική αλήθεια. Με την βρετανία έχω κατορθώσει να ενώσω όλη την νησιωτική χώρα αλλά δεν έχω μπορέσει να βάλω με τπτ πόδι στην Ευρώπη ενώ έχω μπορέσει να δημιουργήσω αποικίες σε όλες τις ηπείρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τέλειωσα και το gameplay με την Βρετανία και νομίζω ότι πάνω κάτω ακολούθησα την ιστορική πραγματικότητα. Αν και στην Ευρώπη είχα παραμείνει στο νησί και δεν είχα επεκταθεί παραπάνω εκτός από την ισλανδία που την είχα σαν vassal μου σε όλη την διάρκεια των αιώνων τελικά είχα ιδρύσει αποικίες σε όλα τα μέρη του κόσμου με την ανατολική και δυτική αφρική και αυστραλία να έχω την μεγαλύτερη παρουσιά με ισχυρες εκεί αποικίες.

Πάντως σπάνια μπήκα σε πόλεμο με τις μεγάλες δυνάμεις του παιχνιδιού και πάντα πήγαινα μέσω διπλωματίας.

Τώρα λέω να ξαναξεκινήσω με κάποια από τα γερμανικά κράτη για να ιδρύσω αργότερα την Αγια Ρωμαική αυτοκρατορία. Βγαίνει και το dlc σε λίγο καιρό το Conquest of Paradise που θα δώσει έμφαση στην εξερεύνηση

 

http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?733741-Europa-Universalis-IV-Conquest-of-Paradise-%96-Dev-diary-2-Exploring-a-new-world

 

Exploring a new world

One of the most exciting things for me, about playing Europa Universalis IV is exploration - going for Conquest of the New World Idea early, recruiting an explorer, detaching some of your precious few ships and sending them out across the seas. When you find land, you need to build a base to extend your range and keep going, slowly mapping the potential borders of your new empire.

With the Europa Universalis IV:Conquest of Paradise expansion, we are adding a new dimension to the exploration aspect, namely the fact that you will no longer know exactly what you are going to find. This will add true exploration to the game as well as a new challenge to those players that have optimized their strategies by knowing exactly where the New World is and where you need to base yourself to optimize colonial range.

 

Το game θα δημιουργεί νέους χάρτες ώστε να μην γνωρίζεις τι σε περιμένει κατά την εξερεύνηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 8 μήνες μετά...

μιας και εχω φαει προσφατα τρελο κολλημα με το παιχνιδι ειπα να ζωντανεψω λιγο το ποστ...

 

Προσφατα τελειωσα το πρωτο ολοκληρομενο παιχνιδι με το expansion res publica (μεχρι το1821) που ξεκινησα με το μιλανο και κατεκτησα σχεδον ολη την ευρωπη εκτος αγγλιας-ισπανιας (η γαλλια και μονο φτανει νομιζω). 

 

εχει παιξει κανεις το res publica? εντυπωσεις απο τα καινουργια features?

 

Υ.Γ. Σε ολα μα σε ολα τα παιχνιδια που εχω ξεκινησει με εχει αφησει αφωνο το ποσο αχρηστη,αυτιστικη,παρανοικη,ηλιθια χωρα ειναι η ουγγαρια. Εχω στο μυαλο μου παντα να την παρακολουθω για να δω σε τι βαθμο μπορει να φτασουν οι αυτιστικες επιλογες αυτης της χωρας σε ολα μα ολα τα παιχνιδια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω κάποια στιγμή να ξεκινήσω άλλο ένα gameplay με όλα τα update αλλά φυσικά λόγο έλειψης χρόνου όλο το αναβάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ εμε το Res Republica έχει κάποια features που διευκολύνουν το Gameplay. Πέρα από αυτό προσθέσανε στοιχεία που το έκαναν ακόμα ποιο ενδιαφέρον.

 

Το παιχνίδι πάντως είναι εξαιρετικό ... 

 

Ξεκίνησα Βυζάντιο και κατάφερα μετά από πολύ κόπο να εξαφανίσω τους Οθωμανούς !!!! 

Βέβαια μεγάλωσα πολύ για τους άλλους με αποτέλεσμα να μου την πέσουν Μαμαλούκοι, Αραγκορν και Γαλλία παρακαλώ ( μαζί με τους παρατρεχάμενους τους) οπότε με εξαφανίσανε...

Δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ άλλο αφού μοναδικός μου σκοπός ήτανε να εξαφανίσω τους Οθωμανούς με το Βυζάντιο (άλλαξα το ρου της ιστορίας  :-D  )

 

Εκπληκτικό παιχνίδι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδαρα απο τις λίγες...εχω φάει και εγω τωρα τελευταια τρελό κόλλημα...παίζω με τους Βυζαντινούς και προσπαθώ να ξανακάνω την Μεσόγειο Ρωμαική λίμνη...δεν νομίζω να τα καταφέρω αφού το παιχνίδι είναι πολυ δύσκολο και ρεαλιστικό αλλά θα το παλέψω!!!μέχρι στιγμής έχω κατακτήσει τους Οθωμανούς και έχω καταφέρει να πατήσω πόδι στην Ιταλία...όμως βλέπω ότι όλος ο κόσμος τα έχει βάλει μαζί μου οπότε τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα...αξίζει κάποιος να ασχοληθεί μαζί του...ελπίζω να πήγε καλά στις πωλήσεις γιατι το αξίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κανατε και οι 2 με το βυζαντιο δεν το εχω δοκιμασει αλλα μονο και μονο στην σκεψη των reload που θα χρειαστουν για κατι τετοιο ζαλιζομαι.θα Ψηθω να το δοκιμασω παντως.

 

Εγω μεχρι στιγμης εχω τελειωσει μονο ενα playthrough με το milano το οποιο πηγε εξαιρετικα. Αφησα να ζησουν μονο spain.england,burgundy (συμμαχους για να εξαφανισω την γαλλια) και απο αφρικη και κατω.

 

Τωρα παιζω με teutonic order. δυσκολα πολυ στην αρχη γιατι εχεις μονο εχθρους γυρω σου (poland,denmark,lithuania,bohemia) και μονο εναν ψευτο συμμαχο με 5 φανταρια (livoniar order). Μετα απο πολυ κοπο εγινα συμμαχος με γαλλια στα αριστερα και ρωσια στα δεξια και με τις πλατες τους αρχισα να θεριζω τα παντα τριγυρω μου. Τωρα το μονο που με απασχολει ειναι το ag.ex. και να μην παιρνω πολλες επαρχιες στα συνορα με γαλλια και ρωσια για να αποφυγω το border fiction.

 

Κατι καινουργιο που εμαθα σε αυτο το playthrough ειναι οτι οταν μετα απο εναν μεγαλο πολεμο δεν εχεις manpower,εχεις επαναστασεις κτλπ και γενικα αργεις να αναπληρωσεις τον στρατο σου πρεπει αμεσα να κανεις delete οσα στρατευματα εχουν λιγα φανταρια γιατι θα καταστραφεις οικονομικα. Εγω πηρα 17!! δανεια των 160 ducats εκαστο μεχρι να καταλαβω το ποσο συμφερει απλα να ξαναχτισεις τον στρατο σου οταν ανακαμψεις απο το να πληρωνεις στρατο οποιος στην ουσια δεν θα αναπληρωνεται ποτε (ολο και κατι θα χανεις στις επαναστασεις αν δεν τον χασεις και ολοκληρο). Τα δανεια πλεον τα ξεχρεωσα ολα, αλλα αναγκαστικα να  σπαταλησω economic idea που δεν θα το εκανα ποτε σε αλλη περιπτωση γιατι θα εχανα σε αναπτυξη στρατου(θα επαιρνα military) συν τις αλλοις για να ολοκληρωσεις administrative idea θες πολλα χρονια λογω ελλειψης administative skills.

 

πραγματικα μπορω να μιλαω ωρες για αυτο το παιχνιδι.Πρωτη φορα ασχολουμαι με αυτο (στην αρχη ημουν στα προθυρα της αυτοκτονιας μεχρι να καταλαβω τι παιζετε) και απορω τι εκανα τοσο καιρο και με τι αλλα παιχνιδια ασχολιομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το game έχω βαρέσει κάτι επικές χρεοκοπίες με τα δάνεια :P Θέλει προσοχή και το θέμα με τις θρησκείες και γενικά ανομοιογένειες στους πληθυσμούς είτε θρησκευτικές είτε φυλετικές οδηγούν γρήγορα σε επαναστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχοντας μισοτελειωσει αλλο ενα playthrough με novgorod και εχοντας καταλαβει για τα καλα το τι μπορει ενα επιφερει ενα κλικ στο κουμπι "westernize" σε συνδιασμο με καποιους μικροπολεμους (3-4 επαναστασεις των 40κ καθε μηνα) αποφασισα σταματησω να κυνηγαω rebels με κινδυνο της ψυχικης μου υγειας και να προσπαθησω να ανακτησω την βυζαντινη αυτοκρατορια.

 

Πρεπει να ειναι το πιο ατσουμπαλο παιξιμο που εχει κανει καποιος με το βυζαντιο και ομως μεχρι τωρα δειχνει να ρολαρει το πραγμα.

Μην εχωντας διαβασει καποια στρατηγικη εχασα αρκετο χρονο προσπαθωντας να συμμαχισω με ισλαμικες χωρες.καταλαβα πως αυτο δεν ειναι εφικτο οποτε ειπα να ριξω τα διχτυα μου στην δοκιμασμενη συνταγη της γηραιας ηπειρου.

 

Απo τις πρωτες μου ανακοινωσεις ηταν προσφορα συμμαχιας απο σερβια.Πελαγομενος με την ελειψη συμμαχων λεω δεν βαριεσαι?accept.μαζι με την vassalαρα μου athens εχω 2 dip.rel. οποτε παμε για αλλες 2.

 

Ποια δανεια για galleys που διαβασα σε οδηγους και ιστοριες? 200gold,εγγυηση,RM, και τσουπ συμμαχια με aragon με PU naples.Ουφ λεω βρηκαμε και κατι να μας στηριξει παμε για αλλον εναν τωρα.

 

Εντωμεταξυ να σου οι αιμοβοροι σερβοι με προσφορα πολεμου στους βοσνιους?Λεω και τι να κανω εγω να πεταξω στην αλλη ακρη του κοσμου με 6-7 troops?Με εχουν προειδοποιησει και οι τουρκοι.(μην χασουν).Δεν βαριεσαι λεω 2 allies εχω ας μην χασω τον εναν.πολεμο?πολεμο.

παω ισα περα περνω ενα χωριουδακι κατω κατω της βοσνιας, οπα λεω επαρχια?separate peace.Που να την κανω core τοσο μακρια?Sell το ragusa για 120κ.Τα τσιμπαω λεω ευχαριστω ελατε εδω πολωνοι που σε λιγο θα εχετε pu με lithuania παρτε τα 120 και βαλτε μια υπογραφουλα σε ενα παλιοχαρτο ισα να λεμε οτι ειμαστε συμμαχοι.(εχω κανει ειδη annex athens οποτε ειμαστε με 3 dip.rel.)Τσιμπαει και την υπολοιπη βοσνια η σερβια ωπα λεω ψιλομεγαλωσε το συμμαχακι μας,αν του κανω κανα attach army αν κανουν κινηση οι τουρκοι ισως την παλεψουμε.

 

Νασου ξανα πολεμο τα σερβακια με wallacia,ragusa ,(που εχει και την επαρχια που της πουλησα).αντε για παμε να δουμε λεω τσιμπαω τις 2 επαρχιες της ragusa παταω ενα vassalize  και separate peace, τα βρισκουν μπαστουνια τα σερβακια με την wallacia και τους παταει ενα release bosnia που ειχαν παρει πριν λιγα χρονια.Μυριζεται αιμα ο λυκος λεω 3 χωρες απο λιγες επαρχιες το μονο που εχω να κανω ειναι να annexαρω την ragusa και να αρχισω τα claims.

 

εντωμεταξυ να σου το aragon που μας βγηκε πολυμεχαρη εθνος και δωσε πολεμο με france και allies και δωστου πολεμο με venice και allies.Χανει και το alicante χανει και την pu με naples. Τους παταω και ενα separate peace με france τους παταω και ενα reject με venice παει αυτη η συμμαχια.annexαρω ragusa και βλεπω hungary PU με αυστρια.τζαμαουα λεω ελα εδω αυστρια να γινουμε φιλοι παρε ενα alliance.Τσιμπαω και ενα diplomatic idea για να παρω τα 2 πρωτα +1 diplomat,relations και παμε να ρολαρουμε με διπλωματια του θανατου.

 

Austria με Pu hungary,poland,και serbia Πετσοκομενη.not bad.Εν τω μεταξυ τα τουρκαλακια ησυχα.μονο κατι claims και thats all.

 

Χονω εναν πολεμο στην bosnia και την wallacia μπαινουν μεσα και τα σερβακια.μου τσιμπανε μια επαρχια της wallacia τα σερβακια και κανουν separate peace.Ετσι ειστε ρε ομοθρησκοι?vassal η bosnia,vassal και η wallacia με μια επαρχια. Σπαω alliance,royal marriage με serbia (την χτυπαγε μεθυσμενος) παρτε και εσεις τον πολεμο σας.συνοπτικα Vassal και η σερβια και δωστε και πισω στην wallacia την επαρχια που τσιμπησατε πριν γιατι θα την κανω annex πιο γρηγορα απο εσας, να ερθει στα σωστα χερια γρηγοροτερα.

 

Εις το σημερον λοιπον εχω κανει annex bosnia,wallacia και μου μενει στο κεντρο σε λιγα χρονια να annexaro τα σερβακια.

Πηγα και στου λιθουανους αφου ειδα και αποειδα οτι δεν μπαινουν σε PU με πολωνια για να γλιτωσω και εγω καμια dip.rel(δεν με σκεφτεται κανεις) τους κανω και μια alliance και τωρα εχω ολο το βορα απο πανω μου συμμαχους.Austria με pu hungary,poland,lithuania, συν τα σερβακια vassal.

 

Τα τουρκαλακια καθολη την διαρκεια ησυχα.περιμενω τωρα εναν δυνατο τους πολεμο να κανουμε ενα γιουρουσι ολοι μαζι (ψηνονται σχεδον ολοι) μιας και εχει κυριχτει και crusade (εδω καποιος με σκεφτηκε δεν μπορω να πω) να μασουλησουμε λιγο ελλαδιτσα να σταθουμε για τα καλα στα ποδια μας και μετα να αρχισουμε να προδιδουμε συμμαχους :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Τούρκοι αργά η γρήγορα θα γίνουν το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Φτιάξε ισχυρές συμμαχίες γιατί δεν θα την παλέψεις μαζί τους. Εδώ έπαιζα με την Περσία και με είχαν διαλύσει σε όλο το gameplay. Κρατούσα τις επαρχίες με νύχια και με δόντια. Είναι και βλέπεις και σουνίτες και οι Πέρσες σιίτες και δεν τα βρήσκαν με τίποτα.

Τώρα έχω ξεκινήσει άλλο ένα playthrough με την Γαλλία και με φορτωμένα όλα τα expansion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο ισχυρες συμμαχιες δεν νομιζω να μπορω. Εννοω απο αυτες που σε περιπτωση πολεμου να μπορουν να εμπλακουν αμεσα πριν μας ισοπεδωσουν.Ισως μονο την γαλλια αλλα θα εχω προβλημα γιατι θα πουν πως εχω συμμαχια με πολλες υπερδυναμεις.Παντως νομιζω πως σε περιπτωση πολεμου τους εχουμε. βυζαντιο,πολωνια,αυστρια,ουγγαρια,λιθουανια. Τι διαολο. Ειδικα αν μου κυρηξουν αυτοι και δεν μπει καμια κριμαια την κατσανε.Αν μπορεσω να τους αποκλεισω και τα στενα θα μασουλησω την ελλαδα ευκολα και μετα θα ειναι πολυ πιο ευκολα.

 

Γαλλια ε? Δεν μου εχει περασει απο το μυαλο μεχρι τωρα λογο του οτι το θεωρω ευκολο playthrough.Ισχυει κατι τετοιο?Επισης θελω καποια στιγμη να παιξω ενα παιχνιδι σε iron mode να δω ποσο πιο δυσκολο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πρέπει να σταματήσεις τον πόλεμο με τους Αγγλους και μετα να ενώσεις όλα αυτά τα διάσπαρτα μικρά βασίλεια στο έδαφος σου. Λίγο δύσκολο να σου πω την αλήθεια. Σαν πρώτο βήμα μετά από νίκη με του Αγγλους τους πήρα δύο επαρχίες στα βόρεια και τους άφησα δυο στα νότια αρκετά μακριά από την Αγγλια και νομιζω ότι θα μπορέσω να τις προσαρτήσω σε βάθος χρόνου είτε με εξεγέρσεις η με ανοιχτό πόλεμο. Μέχρι να φτάσουν τα στρατεύματα από Αγγλία θα τις έχω καταλάβει αυτές τις περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danis1 η δική μου εμπειρία με Βυζάντιο είναι ότι ο πιο πολύτιμος σύμμαχος τουλάχιστον στην αρχή είναι η Αυστρία... έχει και τη δύναμη και τη φιλοδοξία να σε στηρίξει ενάντια στους Τούρκους.  να τους έχεις στα ώπα ώπα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...