Προς το περιεχόμενο

Europa Universalis IV


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και δεν υπάρχει νήμα για το game που μπορεί να καταστρέψει κάθε κοινωνική ζωή ενός strategy player έιπα να το ανοίξω :P

Για τους ελάχιστους που δεν γνωρίζουν το europa universalis είναι ένα grand strategy που σας επιτρέπει να αναλάβετε τις τύχες από τους αζτέκους της Αμερικής μέχρι τους μογγόλους η τους Ισπανούς από το 1444 μέχρι το 1821 και να χτίσετε στην κυριολεξία την δικιά σας παγκόσμια αυτοκρατορία.

 

 

 

 

 

δημιουργία πανίσχυρου στρατού, θεμελίωση της αυτοκρατορίας σας με διαχείριση των πόλεων και κατασκευή υποδομών, διπλωματία με βασιλικούς γάμους, υποκίνηση επαναστάσεων, εμπόριο, εξερεύνηση σε μέρη που δεν έχει ξαναβρεθεί ο πολιτισμένος κόσμος και δημουργία αποικίας είναι μερικά από τα όπλα που έχεις για να κατακτήσεις τον κόσμο.

Μιλάμε λίγο που το δοκίμασα το game μια και μου το φέρανε σήμερα με έχει ενθουσιάσει και βρήκα το επόμενο μου αγαπημένο μου grand strategy μετά το crusader kings 2 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα τους Αζτέκους αν και με μεγάλο ντισαβαντάζ στην τεχνολογία θα το παλέψω να δω που θα με βγάλει. 

Όνειρο μου φυσικά  να καταλύσω τα μονοθεϊστικά έθνη στην Ευρώπη και να προσηλυτίσω τους και καλά πολιτισμένους Ευρωπαϊκούς λαούς στον θεό Ήλιο και τους ακόλουθους του :). Δύσκολο και θα δούμε πως θα πάει.

Το πρώτο πράγμα που έκανα  ήταν να διαλύσω το μικρό ανεξάρτητο έθνος που βρισκόταν στην κεντρική Αμερική.  Για να γίνει ποιο εύκολο το σχέδιο μου έκανα με την μια βασιλικό γάμο με τους Μαγια και μετά συμμαχία μαζί τους.

Μετά φυσικά δεν έχασα χρόνο και πήγα σε ανοιχτό πόλεμο μαζί τους ζητώντας και την βοήθεια των  συμμάχων Μαγια. 

Με τόσο μεγάλη πολεμική δύναμη τους κατέκτησα πανεύκολα και φυσικά διέλυσα το κράτος τους και άρχισα τον πολιτιστικό τους αφανισμό να χάσουν δλδ την εθνική τους ταυτότητα και να μετατραπούν σε αζτέκους.

Το επόμενο βήμα φυσικά στα πολεμοχαρή σχέδια μου οι Μαγια. Αφού πρώτα κανόνισα τα εσωτερικά ζητήματα και έφερε την οικονομία στα μέτρα μου πήρα ένα δυσθεώρητο δάνειο των 100 ducats και το μετέτρεψα σε στρατεύματα. 

Το επόμενο βήμα ήταν ο ανοιχτός πόλεμος με τους Μαγια φυσικά για τον αφανισμό τους.

Μετά από ένα χρόνο μάχες η τελευταία πόλη των Μαγια έπεσε και αμέσως μπήκε σε σχέδιο ο πολιτιστικός τους αφανισμός ώστε να μειώσω τις πιθανότητες επανάστασης.

 

f3xe.jpg

 

 

Πλέον ξαναέφτιαξα την οικονομία και τώρα περιμένω να ανέβω lvl στα τεχνολογικά πεδία ώστε να μπορέσω να παράγω πλοία και να μάθω βασικά την τεχνολογία για εξερεύνηση ώστε να μπορέσω να αποικίσω και τα υπόλοιπα εδάφη της Αμερικανικής ηπείρου. 

Δεν ξέρω αν προλάβω να το κάνω πριν εμφανιστούν οι Ευρωπαίοι στα εδάφη μου πάντως ανεβαίνουν lvl πάρα πολύ αργά. 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μακρηγόρησε η αυτοκρατορία. Γύρω στο 1500 εμφανίστηκαν οι πρώτοι ευρωπαίοι και 50 χρόνια μετά άρχισαν τον αποικισμό καθώς εγώ ακόμα πάσχιζα να κάνω κάποια τεχνολογική πρόοδο...

Στα 1600 μου ήρθαν και οι Αγγλοι δίπλα δημιουργώντας αποικίες και λίγα χρόνια αργότερα μου κήρυξαν πόλεμο. Η ήττα ήταν αναπόφευκτη καθώς αυτοί πολέμαγαν με μουσκέτα και εγώ ακόμα με τόξα και ακόντια.. :P

Τώρα έχω πάρει την Ιαπωνία που εκεί έχει το ενδιαφέρων ότι πρέπει αρχικά να ενώσεις όλα τα σογκουνάτα σε μια ενιαία αυτοκρατορία.

Απλά το game παιδιά τα σπάει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μακρυγορευεσε η αυτοκρατορία. Γύρω στο 1500 εμφανίστηκαν οι πρώτοι ευρωπαίοι και 50 χρόνια μετά άρχισαν τον αποικισμό καθώς εγώ ακόμα πάσχιζα να κάνω κάποια τεχνολογική πρόοδο...

Στα 1600 μου ήρθαν και οι Αγγλοι δίπλα δημιουργώντας αποικίες και λίγα χρόνια αργότερα μου κήρυξαν πόλεμο. Η ήττα ήταν αναπόφευκτη καθώς αυτοί πολέμαγαν με μουσκέτα και εγώ ακόμα με τόξα και ακόντια.. :P

Τώρα έχω πάρει την Ιαπωνία που εκεί έχει το ενδιαφέρων ότι πρέπει αρχικά να ενώσεις όλα τα σογκουνάτα σε μια ενιαία αυτοκρατορία.

Απλά το game παιδιά τα σπάει!

Τόσο γρήγορα περνάει ο χρόνος; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα παιχνίδια που περίμενα πως και πως. Όταν βρω χρόνο θα κάνω convert το save του Βυζαντίου από το Crusader Kings ή θα ξεκινήσω εξ αρχής με αυτό για πρόκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βυζάντιο είναι πανδύσκολο. Είχα ξεκινήσει με αυτό αλλά δεν μπόρεσα να κάνω και πολλά καθώς οι οθωμανοί σε λίγα χρόνια ότι και να κάνεις σου την πέφτουν για να σε κατακτήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδάρα...Το μονό που μ εκανε να ξεκολλήσω απο το CiV ΒΝW .

Ειχα να ασχοληθω με game της paradox απο το HoI 2 και δυστηχως για καποιο λογο δεν ασχοληθηκα καθολου με το CK2

πραγματικά το καταευχαριστήθηκα ,καθως σε σχεση με το HoI εχει γινει τρομερη δουλεια στα πάντα.Πλεον το UI ειναι αρκετα user friendly και το game ειναι stable χωρις ακομα καποιο μεγαλο patch.

Εχει κάποια θεματάκια τοσο με το balance όσο και με την ΑΙ που ελπίζω να patchαριστουν στο μέλλον (ειδικά με τους στρατους του ΑΙ που αποφευγουν συνέχεια την μαχη και κανουνε βολτες στο χαρτη,που ειναι το τοπ εκνευριστικό).

Πρωτο δοκιμαστικό game με Timurids στο ironman mode (που και κει ελπιζω να το διορθωσουν , καθως απο ενα σημειο και μετα το παιχνιδι γίνεται unplayable με τις τοσο συχνες παυσεις  για autosave).Για τo επομενο game εχω σκόπο να παρω κάποια σκανδιναβική χωρα...

 

@check2fire

περιμενω και αλλα AAR ,θα ποστάρω και γω τα δικά μου οταν βρω χρόνο.Οι Αζτεκοι όντως πρέπει να ειναι τερμα οσο αφορα την δυσκολια,θα τους δοκιμάσω και γω κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον στρατό γίνετε και στο crusader kings 2. Αν δούνε δλδ ότι υστερούν σε στρατεύματα σε αποφεύγουν πάντα. Μπορείς να τους πιάσεις όμως αν μπουν σε δύσβατες περιοχές που τους μειώνει την ταχύτητα μετακίνησης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ η ιδέα του CK 2 ... Το αγόρασα σχεδόν όταν βγήκε. Ωστόσο μου φάνηκε λίγο αφιλόξενο! Το tutorial ήταν κάπως, με αποτέλεσμα να μην ασχοληθώ σχεδόν καθόλου. Σκέφτομαι τώρα το EU IV... Θα φάω την ίδια πίκρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καθήσεις να μάθεις πως δουλεύει το game ναι θα φας την ίδια πίκρα. Πάντως μπορείς να ρωησεις όποιο απορία έχεις πάνω στους μηχανισμούς του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καθήσεις να μάθεις πως δουλεύει το game ναι θα φας την ίδια πίκρα. Πάντως μπορείς να ρωησεις όποιο απορία έχεις πάνω στους μηχανισμούς του.

Πάντως οφείλεις να παραδεχθείς ότι το tutorial ήταν ανεπαρκές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα ένα μήνα να το μάθω το game, όντος ήταν ανεπαρκές και νομίζω ότι δεν θα έκανα τπτ αν δεν έβλεπα διάφορα guide στο internet. Πάντως αν έχεις πάρει το κολάει στο crusader kings μετά σου φαίνετε παιχνιδάκι το europa.



Έπαιζα παλιά το Knights of Honor και μου άρεσε πολύ, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καμιά ομοιότητα με αυτό το παιχνίδι?

 

Δεν το ξέρω το game που αναφέρεις πάντως δεν έχεις αυτές τις μάχες real time μάχες με στρατεύματα. Οι μάχες και ναυμαχίες του είναι απλά ένας πίνακας με στατιστικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ η ιδέα του CK 2 ... Το αγόρασα σχεδόν όταν βγήκε. Ωστόσο μου φάνηκε λίγο αφιλόξενο! Το tutorial ήταν κάπως, με αποτέλεσμα να μην ασχοληθώ σχεδόν καθόλου. Σκέφτομαι τώρα το EU IV... Θα φάω την ίδια πίκρα; 

 

το tutorial ειναι σχεδον τζαμπα κοπος.Παντως αν εχεις καποια εξοικίωση με τιτλο της paradox δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα.

Προσωπικά εχοντας παίξει HoI δεν ειχα θεμα με το game και την φιλοσοφία του,ενω το interface ειναι απειρες φορες ποιο user friendly και επεξηγηματικό σε σχέση με το HoI.

Παντως ναι θέλει κάποιο διάβασμα (ειδικά το combat mechanic) ,αν και τα βασικά θα τα μάθεις στο πρώτο σου δοκιμαστικό game.

Για μένα δοκιμασέ το demo και ανάλογα κρίνεις.

 

Αυτό με τον στρατό γίνετε και στο crusader kings 2. Αν δούνε δλδ ότι υστερούν σε στρατεύματα σε αποφεύγουν πάντα. Μπορείς να τους πιάσεις όμως αν μπουν σε δύσβατες περιοχές που τους μειώνει την ταχύτητα μετακίνησης τους.

 

Οκ κάποια στιγμη θα τους πιασεις δεν λέω,αλλά να κανεις μονιμα τετοιου ειδους ανουσιο micro real time ,ενω στο κυριως μετωπο γινεται της ποπης πιστευω ειναι περιττό.

Χωρια οτι ειναι ηλίθιο να βολταρει ενας στρατος 2.000 ανδρων μονιμα σε εχθρικό εδαφος χωρις κανένα πέναλτυ.

Θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον ενα πέναλτυ σε μορφη  attrition σε περιπτωση που εισαι πάνω απο κάποιους μηνες σε εντελώς εχθρικη περιοχη και δεν κανεις π.χ siege ,οπως υπάρχει για παραδειγμα το attrition στα καραβια μετα απο κάποιο καιρο σε ανοιχτή θάλασσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...