Προς το περιεχόμενο

Σε άνοδο οι πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων στην Αμερική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλο και περισσότεροι Αμερικανοί, προτιμούν τη χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων αντί των παραδοσιακών ή του καπνού όπως αναφέρει έρευνα του ειδησεογραφικού δικτύου Bloomberg.Αρκετές από τις μεγάλες καπνοβιομηχανίες ετοιμάζονται να παρουσιάσουν τα δικά τους ηλεκτρονικά τσιγάρα στην αγορά ακολουθώντας το δρόμο αρκετών προμηθευτών που βρίσκονται στη συγκεκριμένη αγορά εδώ και χρόνια. Οι πωλήσεις των ηλεκτρονικών τσιγάρων αναμένεται να ξεπεράσουν τις πωλήσεις των παραδοσιακών τσιγάρων έως το έτος 2047 αν διατηρηθεί ο ρυθμός πώλησης τους, γίνοντας η πρώτη επιλογή με την οποία θα έχουν πρόσβαση στην νικοτίνη οι Αμερικανοί.

 

Η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (F.D.A) των Η.Π.Α βρίσκεται σε εγρήγορση και αναμένεται έως τον Οκτώβριο να θέσει κανόνες στο πως θα διανέμονται στην αγορά. Αρκετές Πολιτείες ήδη βλέπουν με θετικό μάτι τη φορολόγηση των ηλεκτρονικών τσιγάρων με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον οποίο φορολογούνται τα τσιγάρα.

 

Στην αντιπέρα όχθη ερευνητές εξακολουθούν να ερευνούν και να θέτουν προς συζήτηση για το αν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι πιο υγιεινά από τους προκατόχους τους, ένα ερώτημα στο οποίο θα προσπαθήσει να απαντήσει και η υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων των Η.Π.Α.

 

Link.png Site: Businessweek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον ήπιατε οσοι ατμίζετε...

Εγινε μοδα και θα πληρώσετε...τωρα οπως οι καπνιστες...

Δεν θα φτιάχνετε υγρα και τετοια, νικοτηνη μονο απο φαρμακειο...κτλπ

 

Ελπιζω να κοψατε το απλο τσιγαρο με το ηλεκτρονικο και μετα το ηλεκτρονικό τελείως.

 

Γι αυτο δεν το πήρατε άλλωστε;

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινησα στα 22 και το εκοψα στα 38 και κατι,  εχει 20 μηνες πλεον που ειμαι απεξαρτημενος απο την διαολοσυνηθεια.   ειναι η μεγαλυτερη μακακια που εκανα στην ζωη μου. Ευτυχως το εκοψα γιατι απλα το σιχαθηκα και δεν θελω ουτε να το μυριζω....ποτε ξανα λοιπον και ειμαι πολυ χαρουμενος για αυτο, λυπαμαι τους ανθρωπους που ειναι τοσο εξαρτημενοι και πειραματιζονται και με τα ηλεκτρονικα τσιγαρα που ομως δεν ξερουμε τι κακο μπορουν και αυτα να κανουν στον οργανισμο....

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να μειωθεί το τσιγάρο για θέμα υγείας δικιάς μας και των γύρω μας βγάζουμε και προωθούμε και ηλεκτρονικές ΜΠΙΜ.

 

Ειμαι σίγουρος οτι θα εχουν σκεφτεί πως θα βάλουν ταμπελίτσες οπως στα παραδοσιακά πακέτα για να να αποτρέπουν να καπνίζει ο κόσμος

 

Enough said

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμιζω πανω απο 2 χρονια κι ολο αυτο τον καιρο μονο καλα εχω δει στον οργανισμο μου και στους γυρω μου.

Μπορω να αναλυσω πολλα,μεχρι και εξετασεις σε γιατρο εχω κανει αλλα μαλλον πιο πολυ σας ενδιαφερει να ειρωνευεστε παρα να μαθετε.

Αν ηταν ευκολο να κοψουμε το καπνισμα θα το ειχαμε κανει ηδη ολοι μας...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμιζω πανω απο 2 χρονια κι ολο αυτο τον καιρο μονο καλα εχω δει στον οργανισμο μου και στους γυρω μου.

Μπορω να αναλυσω πολλα,μεχρι και εξετασεις σε γιατρο εχω κανει αλλα μαλλον πιο πολυ σας ενδιαφερει να ειρωνευεστε παρα να μαθετε.

Αν ηταν ευκολο να κοψουμε το καπνισμα θα το ειχαμε κανει ηδη ολοι μας...

Αν το θελησεις πραγματικα αγαπητε, θα το κοψεις και εσυ και ο οποιοσδηποτε.....

Το θεμα ειναι θελεις? πραγματικα ομως οχι π@π@ριες...

Δηλαδη εγω ειμαι ο μαγκας ας πουμε και ολοι οι αλλοι οχι.....ΘΕΛΗΣΗ χρειαζεται και να καταλαβετε τα δηλητηρια που μπαινουν μεσα στα πνευμονια στο αιμα και στον εγκεφαλο.....

Δεν θελω να πω περισσοτερα.....ενα τελευταιο μονο....αυτα στα λεει ανθρωπος που καπνιζε για την πλακα ενα πακετο και μαλιστα 100αρια τσιγαρα....με 4 τζουρες το τελειωνα, φαντασου τωρα ρουφηγμα....!!!

Τα συμπερασματα δικα σου και των υπολοιπων....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παμε εκει τωρα...μπορει αυριο να ξυπνησω και να τα κοψω ολα.

Ξερεις πως παει...λιγο η πιεση στη δουλεια,στο σπιτι,τα οικονομικα μετρια,δεν βοηθανε πολλα για να το κοψεις μαχαιρι.

33 χρονων ειμαι και στα 30 μου καπνιζα 2 25αρια πακετα τη μερα οποτε ξερω.

Επαναλαμβανω:Δεν ειναι καλο ουτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο,ομως ειναι καλυτερο απο το κανονικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παμε εκει τωρα...μπορει αυριο να ξυπνησω και να τα κοψω ολα.

Ξερεις πως παει...λιγο η πιεση στη δουλεια,στο σπιτι,τα οικονομικα μετρια,δεν βοηθανε πολλα για να το κοψεις μαχαιρι.

33 χρονων ειμαι και στα 30 μου καπνιζα 2 25αρια πακετα τη μερα οποτε ξερω.

Επαναλαμβανω:Δεν ειναι καλο ουτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο,ομως ειναι καλυτερο απο το κανονικο.

Αυτη ειναι και ψευδαισθηση που σου δινει το τσιγαρο...οτι θα σε χαλαρωσει και θα σε κανει να αντιμετωπησεις τις δυσκολιες τις ζωης πιο ευκολα. Δεν ειναι ετσι ομως....ειχα διαβασει καπου στο νετ ενα απιστευτο βιβλιο σε μορφη pdf το οποιο πραγματικα με εκανε και ειδα απο την αντιθετη σκοπια το πως εχουν τα πραγματα. Για μενα ηταν ενα απο τα + να καταλαβω τι κακο κανω στον εαυτο μου, δυστιχως δεν θυμαμαι ποιο ειναι να σου ελεγα να το διαβασεις....απιστευτο βιβλιο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παμε εκει τωρα...μπορει αυριο να ξυπνησω και να τα κοψω ολα.

Ξερεις πως παει...λιγο η πιεση στη δουλεια,στο σπιτι,τα οικονομικα μετρια,δεν βοηθανε πολλα για να το κοψεις μαχαιρι.

33 χρονων ειμαι και στα 30 μου καπνιζα 2 25αρια πακετα τη μερα οποτε ξερω.

Επαναλαμβανω:Δεν ειναι καλο ουτε το ηλεκτρονικο τσιγαρο,ομως ειναι καλυτερο απο το κανονικο.

 

 

με μετρια οικονομικα και καπνιζεις για να βοηθησεις τον εαυτο σου... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καπνιζω,ατμιζω.

Με το καπνισμα χαλαγα κοντα 200 ευρω το μηνα ενω τωρα περιπου 30 ευρω/μηνα.

δεν θελω να σου την πω, αλλα οι περισσοτεροι ξαναγυρνανε στο κλασικο τσιγαρο.....επισης δεν ξερεις τι παρενεργειες μπορει να σου προκαλεσει αυτο το υποκαταστατο, ειχα διαβασει καπου οτι εχει απαγορευτει σε καποιες αγορες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...