Προς το περιεχόμενο

ερωτηση σχετικα με εγγυηση


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εστειλα για αντικατασταση στην commetron ενα ps vita που εχω

πριν λιγο λαμβανω ενα μηνυμα που λεει σας ευχαριστουμε που επιλέξατε το επισημο service της Sony παιρνω στην commetron και μου λεει ο υπαλληλος οτι για να λαβατε το μηνυμα το μηχανημα εχει φυγει καιεγινε αντικατασταση φυσικα ηταν απορθυμος να το διασταυρωσει στο pc αλλα δεν ειχε οτι αριθμο αποστολης να δωσει. και μου λεει οτ θεικο οτι δεν ανανεωνεται η εγγυηση μα αφου ειναι καινουριο μηχανημα πως δεν ανανεωνεται η εγγυηση?

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εγγύηση σου συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε. Δηλαδή αν στείλεις ένα προϊόν τελευταία μέρα της εγγύησης θα το αλλάξουν αλλά δεν κάνουν επέκταση της εγγύησης για άλλα δύο χρόνια. Δύο χρόνια έχεις με όσες αντικαταστάσεις προκύψουν. Κανονικά πρέπει να αφαιρείται ο χρόνος που μεσολάβησε από το αίτημα σου μέχρι την παραλαβή. Αλλά κι αυτό σπανίως γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κανονικα πρεπει να εχεις αλλα δυο χρονια εγγυηση!

γιατι απο τη στιγμη που σου δινουν ενα καινουριο προινο (πχ απο αντικατασταση) ειναι σαν να το αγορασες εκεινη τη μερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα πρεπει να εχεις αλλα δυο χρονια εγγυηση!

γιατι απο τη στιγμη που σου δινουν ενα καινουριο προινο (πχ απο αντικατασταση) ειναι σαν να το αγορασες εκεινη τη μερα!

 

 

Μα είναι προϊόν από αντικατάσταση. Δεν είναι α. απαραίτητα καινούριο (μπορεί να είναι refurbished) και β. δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς με εκείνη την ημερομηνία αλλά με χ μέρες/μήνες/χρόνια πριν από αυτή. Το προϊόν αντικαθίσταται επειδή η εταιρεία αναγνωρίζει ότι η βλάβη υπήρχε ή υπήρχε αλλά δεν εκδηλώθηκε από την πρώτη μέρα της αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πολλά προϊόντα (αν όχι σε όλα) η αντικατάσταση δεν συνεπάγεται μεταβολή της εγγύησης.

το σκεπτικό είναι ότι "κανονικά είμαι υποχρεωμένος ως εταιρία να στο επισκευάσω εντός εγγύησης. εγώ, για δική μου ευκολία, στο αντικαθιστώ (γιατί μου είναι πιο απλό ή πιο οικονομικό από το να το επισκευάσω). παρόλα αυτά όμως το αναγνωρίζω σαν αποκατάσταση του ελλατωματικού και ως τέτοια συνεχίζεις να έχεις την αρχική εγγύηση, όποια και αν είναι αυτή"

σωστό; λάθος; δεν ξέρω

αλλά σίγουρα πάγια τακτική που εφαρμόζεται αρκετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@fylatos

 

ποιος ειπε οτι δεν εχεις αποδειξη ? εννοειται οτι οταν παιρνεις προιον απο σερβις/αντικατασταση παιρνεις κανονικα αποδειξη με το τι σου εκαναν! εγω οταν πηγα το κινητο για αλλαγη καμερας οταν το πηρα απο το σερβις ειχε και μια αποδειξη που ελεγε τι ακριβως εκαναν στο κινητο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fylatos

 

ποιος ειπε οτι δεν εχεις αποδειξει ? εννοειται οτι οταν παιρνεις προιον απο σερβις/αντικατασταση παιρνεις κανονικα αποδειξει με το τι σου εκαναν! εγω οταν πηγα το κινητο για αλλαγη καμερας οταν το πηρα απο το σερβις ειχε και μια αποδειξει που ελεγε τι ακριβως εκαναν στο κινητο!!

 

απόδειξη αγοράς εννοώ, όχι παραστατικό αντικατάστασης/ επισκευής. Αυτό είναι άλλο. Η εγγύηση ξεκινά από την ημέρα αγοράς και αφορά βλάβες που υπήρχαν την μέρα αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τωρα ειδα οτι την τσακισα την ορθογραφια πριν :P

 

απο τη στιγμη που αλλαζεται κατι θα πρεπει να εχει νεα εγγυηση απο την μερα της αλλαγης! 

να γινει αυτο δεν προκειται οποτε ολα τα αλλα ειναι περιττα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η sony στου όρους εγγύησης λέει ότι όταν αντικαθιστάτε η κονσόλα με άλλη η εγγύηση είναι είτε 3 μήνες είτε η υπόλοιπη από την αρχική εγγύηση ότι είναι περισσότερο,όποτε μάλλον η αρχική σου εγγύηση ήταν μεγαλύτερη και γιαυτό παρέμεινε αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρά τα όσα έγραψα παραπάνω και τα οποία σίγουρα αποτελούν συνήθη πρακτική, το έψαξα λίγο και βρήκα ότι:

βάση του νόμου 2251 του 1994 (άρθρο 5, παράγραφος 5) "Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό".

άρα, θα έπρεπε να ανανεωθεί η εγγύηση.

όλα αυτά βέβαια με κάθε επιφύλαξη αφού δεν είμαι νομικός και ίσως να έχουν υπάρξει στην πορεία τροποποιήσεις του νόμου ή διευκρινιστικές εγκύκλιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κονσολα ειναι καινουρια οχι ανακατασκευη

 

 

παρά τα όσα έγραψα παραπάνω και τα οποία σίγουρα αποτελούν συνήθη πρακτική, το έψαξα λίγο και βρήκα ότι:

βάση του νόμου 2251 του 1994 (άρθρο 5, παράγραφος 5) "Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό".

άρα, θα έπρεπε να ανανεωθεί η εγγύηση.

όλα αυτά βέβαια με κάθε επιφύλαξη αφού δεν είμαι νομικός και ίσως να έχουν υπάρξει στην πορεία τροποποιήσεις του νόμου ή διευκρινιστικές εγκύκλιοι

οι όροι εγγύηση της sony(οι οποίοι ισχύουν για όλα τα προϊόντα ps) λένε καθαρά "η αντικατάσταση θα γίνει με καινούργιο ή κατά τη διακριτική ευχέρεια της SCEE,ανακατασκευασμένο εξάρτημα ή σύστημα,τα οποία θα καλύπτονται από την εγγύηση για 3(τρεις) μήνες ή το υπόλοιπο της αρχικής περιόδου εγγύησης,όποιο χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

η κονσολα ειναι καινουρια οχι ανακατασκευη

 

 

παρά τα όσα έγραψα παραπάνω και τα οποία σίγουρα αποτελούν συνήθη πρακτική, το έψαξα λίγο και βρήκα ότι:

βάση του νόμου 2251 του 1994 (άρθρο 5, παράγραφος 5) "Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό".

άρα, θα έπρεπε να ανανεωθεί η εγγύηση.

όλα αυτά βέβαια με κάθε επιφύλαξη αφού δεν είμαι νομικός και ίσως να έχουν υπάρξει στην πορεία τροποποιήσεις του νόμου ή διευκρινιστικές εγκύκλιοι

οι όροι εγγύηση της sony(οι οποίοι ισχύουν για όλα τα προϊόντα ps) λένε καθαρά "η αντικατάσταση θα γίνει με καινούργιο ή κατά τη διακριτική ευχέρεια της SCEE,ανακατασκευασμένο εξάρτημα ή σύστημα,τα οποία θα καλύπτονται από την εγγύηση για 3(τρεις) μήνες ή το υπόλοιπο της αρχικής περιόδου εγγύησης,όποιο χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο"!
Και μπορεί η sony και καθε sony να ακυρώνει νόμο του κράτους με εναν δικό της όρο; (εαν ισχύει βέβαια ο παραπάνω νόμος)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορεί η sony και καθε sony να ακυρώνει νόμο του κράτους με εναν δικό της όρο; (εαν ισχύει βέβαια ο παραπάνω νόμος)

η sony δεν ακύρωσε κανένα νόμο απλά έκανε μια άλλη μαγκιά,έβαλε τους όρους εγγύησης που είναι σας να σου λέει έλα να κάνουμε μια συμφωνία σου δίνω το μηχάνημα αλλά αν πάθει κάτι θα κάνουμε αυτό και αγοράζοντας το συμφωνείς!εδώ υπάρχει νόμος που λέει ότι η εγγύηση πρέπει να είναι 2 χρόνια πανευρωπαϊκός αλλά βλέπεις την sony να την έχει δύο χρόνια,η βλέπεις κανέναν από αυτούς που βγάζουν τους νόμους να την κάνει κάτι(μήνυση ας πούμε)!όλα ένα κύκλωμα είναι παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...