Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω το bitdefender Free, ειχα Kaspersky πριν , ευχαριστημενος και με τα δυο

 

Φίλε έχω κάνει ένα σχόλιο σχετικό με bitdefender free ediiton και windows 10 λειτουργικό σήμερα

http://www.insomnia.gr/topic/622318-windows-10-πρόταση-antivirus/?p=55153308

πήγαινε στο φάκελο του στα προγράμματα εφόσον το έχεις εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου και θα βρεις ένα pdf μέσα διάβασε το δεν θα αργήσεις να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει συμβατότητα με τα δεκάρια παρότι αφήνει η εταιρία να το εγκαταστήσει ο χρήστης!

 

Για free AV θα πρότεινα avast και θα έμενα εκεί δεν νομίζω ότι οι επιπλέον εκδόσεις τους είναι καλύτερες των δωρεάν για σχεδόν το σύνολο των χρηστών.

https://www.youtube.com/watch?v=LdnmoIvEy4U

Παιδια ειναι φυσιολογικο το 16 % usage που εχω στην cpu απο το avast?Δουλευει συνεχεια το "avast service 32bit".

 

Θα προχωρήσεις στη διαδικασία της απεγκατάστασης του avast μέσα από το γνωστό δρόμο των windows αλλά στην ερώτηση 

επισκευή ή απεγκατάσταση 

θα επιλέξεις το πρώτο, δεν παίρνει χρόνο ίσως όμως χρειαστεί επανεκκίνηση.

Όσα προβλήματα προέρχονται από το πρόγραμμα θα λυθούν με αυτή τη διαδικασία δεν θυμάμαι αν διατηρεί τις ρυθμίσεις του προγράμματος μετά τη διαδικασία αυτή γιαυτό το λόγο καλό είναι να έχεις κάνει back up μέσα από την επιλογή στο μενού του προγράμματος έτσι ώστε να τις επαναφέρεις με μία κίνηση.

Η αληθεια ειναι πως οντως, σε καποιες περιπτωσεις μενουν αρχεια απο το προηγουμενο antivirus (συνηθως στο μητρωο) με αποτελεσμα να δημιουργουνται προβληματα.. Συνηθως οι περισσοτερες εταιριες εχουν βγαλει δικο τους προγραμμα αφαιρεσης. Δηλαδη, πχ, αν πατησεις στο google "avast removal tool" η κατι παρομοιο, θα δεις οτι η εταιρια εχει δικο της uninstaller που δεν αφηνει τιποτα στο τελος. Αν το antivirus που εχει η εταιρια δεν εχει βγαλει κατι, προτιμω το revo uninstaller pro. Προτιμω το pro γιατι ειναι πολυ καλυτερο απο την free εκδοση. Ειναι επι πληρωμη, αλλα μπορεις να το βρεις...ξερεις που...

 

Στο avast ακόμα κι αν κάνεις την απόλυτη απεγκατάσταση θα μείνουν αρχεία μέσα στο λειτουργικό στο φάκελο C:\Windows\WinSXS περισσότερα http://www.howtogeek.com/174705/how-to-reduce-the-size-of-your-winsxs-folder-on-windows-7-or-8/ αλλά δεν δημιουργούν πρόβλημα στο επόμενο antivirus είτε σε επανεγκατάσταση του avast.

Για το μητρώο ένα καθάρισμα από τη δυνατότητα του ccleaner και καθάρισες αν και δεν υπάρχει θέμα να επεμβαίνει κανείς κάθε τόσο στο μητρώο ιδιαίτερα με ssd σαν μέσο αποθήκευσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@thepoint σ ευχαριστω για την ενημερωση, ναι , μολις ειδα και διαβασα το pdf ,αναφερει σε ποιες εκδοσεις win λειτουργει , για τα 10αρια δεν λεει πουθενα κατι , λες να υπαρχει προβλημα; προς το παρων δεν αντιληφθηκα το παραμικρο ,βλεπω να δουλευει σωστα αφου εβαλε σε quarantine 2-3 αρχεια , τωρα εαν εχει κενα ασφαλειας δεν ξερω 

Για το avast δεν θελω με τιποτα να το περασω ,βαρυ και ασηκωτο μου φαινετε το οποιο καταλαβαινεις κατα το ανοιγμα των σελιδων ,μιλαμε για το συστημα της υπογραφης μου 

 

edit επισης με μια γρηγορη αναζητηση στον γουγλι ,ειδα να προτεινουν bitdefender την δωρεαν εκδοση για τα 10ρια ,μαλιστα τα παει περιφημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arma1

 

Κάτσε γιατί κάπου λάθος είσαι αν το avast δημιουργούσε πρόβλημα στο σύστημα που διαβάζω κάτι άλλο συνέβαινε κανονικά έπρεπε πριν κάνεις απεγκατάσταση να επιλέξεις επισκευή αν το είχες κάνει θα διόρθωνε τυχόν ανωμαλία είναι σαν να περνάει από την αρχή το AV αλλά αυτόματα.

Πάω στοίχημα αν βάλεις το avast πάλι θα δεις τεράστια διαφορά ίσως το είχες πειράξει και σάρωνε και αυτά που δεν έπρεπε το έχουν πάθει πολλοί στη πορεία της γνώσης!

 

Ώστε το έχει και στο δικό σου φάκελο το pdf τρομάρα τους.

Πεποίθησή μου είναι ότι το δωρεάν bitdefender δεν έχει σχέση με το επί πληρωμή εκτός του ότι απέχει χρονολογικά από αυτό της πληρωμής νομίζω είναι του 2013 έκδοση υστερεί από το αντίστοιχο του avast το οποίο συμβαδίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι τελειως καθετος το να πειραζεις το μητρωο. Ειδικα με προγραμματα που το "καθαριζουν" και το "διορθωνουν". Ο αλγοριθμος του καθαριζει μεν τα αχρηστα, αλλα αφαιρει και σημαντικα κλειδια "καταλαθος" με αποτελεσμα αργοτερα καπου να σου δημιουργηθει προβλημα μελλοντικα. Καπου το ειχε αναφερει και ενας developer της ms να μην περνας τετοιου ειδους προγραμματα αλλα δεν μπορω να το βρω.

 

Anyway. Οταν εχεις ssd, δεν το ξερω. Οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Αλλα πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και με το ssd. Το μητρωο ειναι μητρωο και ειναι μερος του λειτουργικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thepoint καποια στιγμη φιλε θα το δοκιμασω παλι το avast ,με αυτα που αναφερεις θα τον κανω τον κοπο ,

τωρα δεν θυμαμαι να πειραξα κατι, δεν λεω ισως να μη καθισε κατι καλα.

 

Οταν θα εχω νεα οσο αφορα το avast θα σ ενημερωσω :)

 

edit @Alex αν αναφερεσαι σε μενα δεν εχω πειραξει αρχεια μητρωου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε @thepoint δοκιμαζω τωρα το avast (το εχω μια εβδομαδα περιπου), σε γενικες γραμμες πολυ καλο φαινετε , προς το παρων αναιρει αυτα που ειπα πιο πανω, φορτωνουν ολα γρηγορα σαν να μην υπαρχει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είχα το Avira free που το έδινε η εταιρία για 1 χρόνο σε W7 Ultimate 64 bit και έχω κάνει format πρίν λίγες ημέρες.Δεν θυμάμαι όμως πώς το είχα εγκαταστήσει και αν έχω το set up.Βρήκα 1 set up αλλά έχει ημερομηνία λήψης το 2014.

 

Κατέβασα χθές το Malwarebytes και δεν βρήκε κάτι.Θέλω όμως να βάλω και 1 antivirus.

 

Για πόσο καιρό δίνουν οι εταιρίες το Avira και το Avast;Για να απεγκατασταθούν και τα 2 χρειάζεται removal tool;Οι διαφορές τους ποιές είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λήγει το kaspersky AV και ψάχνω για καινούργιο antivirus. Τι προτείνετε; Να μείνω με το windows defender ή να αγοράσω κάτι άλλο;

Παίζει τίποτα οικονομικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος ν αγορασεις ,δοκιμασε ενα απο το avast free και bitdefender free ,οποιο σου αρεσει κρατας, εγω μετα απο kaspersky κατεληξα στο avast ,αλλα και το bitdefender δεν με χαλουσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος ν αγορασεις ,δοκιμασε ενα απο το avast free και bitdefender free ,οποιο σου αρεσει κρατας, εγω μετα απο kaspersky κατεληξα στο avast ,αλλα και το bitdefender δεν με χαλουσε 

μου τη σπανε τα pop up των free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω μια αδεια για Avast Internet Security 2016 με υπολοιπο 9 μηνες . Αν ενδιαφερεται κανεις ας μου στειλει μνμ (δεν θελω χρήματα)

(περασα σε ESET απο την δουλεια οπότε δεν μου χρειάζεται πλεον..)

 

Το Avast δεν ειναι βαρύ σε καμμια περιπτωση παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια αδεια για Avast Internet Security 2016 με υπολοιπο 9 μηνες . Αν ενδιαφερεται κανεις ας μου στειλει μνμ (δεν θελω χρήματα)

(περασα σε ESET απο την δουλεια οπότε δεν μου χρειάζεται πλεον..)

 

Το Avast δεν ειναι βαρύ σε καμμια περιπτωση παντως..

πως το βλεπεις ; καλυτερο το ESET;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...