Προς το περιεχόμενο

Τα Win 8 μου σέρνονται


Jack25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά, έχω τα Windows 8 σε ένα καινούριο λάπτοπ που πήρα με core i5 2,6 και 4GB Ram. Επειδή έβλεπα ότι αργούσαν να κλείσουν σε σχέση με φίλων μου που είχαν μηχανήματα με κατώτερα χαρακτηριστικά και κυρίως επειδή κολλούσαν (π.χ. άνοιγα το store και η οθόνη κινούταν μόνη της ή με πέταγε, ο task manager άνοιγε 1 λεπτό μετά) έκανα refresh (μια λειτουργία η οποία σου επαναφέρει το σύστημα διατηρώντας τα αρχεία σου). Καλύτερα να μην το έκανα γιατί μετά το refresh σέρνονται ακόμη περισσότερο. Για να ανοίξουν κάνουν πιο πολύ ώρα από τα windows 7, όταν επιλέγω να ανοίξω έναν φάκελο κολλάνε, έχω ανοιχτά 2 παράθυρα ταυτόχρονα και χρειάζεται να τα κλείσω γιατί κολλάει ο υπολογιστής και γενικώς η κατάσταση είναι τραγική και έχω φρικάρει. Γιατί συμβαίνει αυτό; Φταίνε τα windows? Στην εκκίνηση έχω βάλει να εκτελούνται μόνο οι βασικές εφαρμογές και το antivirus (mcafee). Επίσης για ιο δεν παίζει να έχω πιάσει γιατί δεν έχω μπει σε περίεργα sites. Γενικά έχω ψάξει τα πάντα να δω τι φταίει, έχω κάνει όλα τα Updates θα κάνω και μια ανασυγκρότηση αλλά θέλω και μια γνώμη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του Η/Υ σου.

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις κάποια βλάβη υλικού, δύο πράγματα θα σε βοηθήσουν να δεις καλύτερη ταχύτητα:

 

1. Στο startup για να αργεί να το ολοκληρώσει το πιο πιθανό είναι ότι έχει απενεργοποιηθεί το Hybrid Boot. Δες στη Google πως να το ελέγξεις και να το ενεργοποιήσεις να χρειάζεται.

 

2. Αν δεν έχεις SSD δίσκο, ένα tweak που βελτιώνει σημαντικά την ταχύτητα είναι η απενεργοποίηση του Indexing των περιεχομένων του δίσκου (δεξί click στο δίσκο από το εικονίδιο στο My Computer, Properties και βρίσκεις και απενεργοποιείς το σχετικό checkbox (δε θυμάμαι τώρα σε ποια καρτέλα ακριβώς είναι). Και για αναζητήσεις να εγκαταστήσεις και να χρησιμοποιείς το Everything που είναι πολύ καλύτερο.

 

Το mcafee είναι εφαρμογή που σε παλαιότερες εκδόσεις του επιβράδυνε τη λειτουργία του Η/Υ ειδικά στο startup αλλά όχι κι έτσι. Απεγκατέστησε το πάντως δοκιμαστικά και δες αν βελτιώνεται η κατάσταση. Δώσε μας και ένα screenshot του task manager για να δούμε τι διεργασίες τρέχουν. Μπορεί να είναι κάποιο confict διεργασιών, κάποιος driver κλπ

 

Στη θέση σου θα εξέταζα και την επιλογή του πλήρους format (reset) για ένα καθαρό ξεκίνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ δεν πειραξες τιποτε,

ΕΑΝ τσεκαρες το πσ σου με malwarebytes και δεν βρηκε τιποτε,

ΕΑΝ δεν εχεις chrome,

ΕΑΝ εκανες ΟΛΑ τα update,

ΕΑΝ δεν παιζει στις διεργασιες τιποτε παραξενο απο χρηση cpu και μνημης(ανεβασε φωτο απο τον task manager),

 

 TOTE,δοκιμασε απλα να πεταξεις το mcafee,διοτι αυτο ΔΕΝ ειναι antivirus!Οτι χειροτερο υπαρχει ειναι.

Κανε μια δοκιμη,δεν εχεις να χασεις τιποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ δεν πειραξες τιποτε,

ΕΑΝ τσεκαρες το πσ σου με malwarebytes και δεν βρηκε τιποτε,

ΕΑΝ δεν εχεις chrome,

ΕΑΝ εκανες ΟΛΑ τα update,

ΕΑΝ δεν παιζει στις διεργασιες τιποτε παραξενο απο χρηση cpu και μνημης(ανεβασε φωτο απο τον task manager),

 

 TOTE,δοκιμασε απλα να πεταξεις το mcafee,διοτι αυτο ΔΕΝ ειναι antivirus!Οτι χειροτερο υπαρχει ειναι.

Κανε μια δοκιμη,δεν εχεις να χασεις τιποτε.

 

+1000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κανει και κανα τεστ με malwarebytes και ειδικα superantispyware

Δυστυχως, εχε στο πισω μερος του μυαλου σου πως ακομα και εαν βγουν "καθαρα" δεν σημαινει πως εισαι οντως "καθαρος".

Προτρεχω ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα τρέχω scan με malwarebytes. Μου εμφάνισε και ένα Update πριν λίγο και το έκανα. Έχω επισυνάψει κάποιες εικόνες από task manager

Hawk7 chrome έχω.

post-273402-0-18720000-1378732032_thumb.png

post-273402-0-27619600-1378732043_thumb.png

post-273402-0-16227300-1378732055_thumb.png

post-273402-0-34234900-1378732065_thumb.png

post-273402-0-03874900-1378732076_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειτε παιξε με τις ρυθμισεις του McAfee ωστε να μην καταναλωνει ~19% CPU, ειτε αντικατεστησε το τελειως. Προτεινεται το 2ο.

Επισης, προταση: Bγαλε το "Toshiba PC Health Monitor", ειμαι σιγουρος πως το pc σου τα καταφερνει και χωρις αυτο. Γενικα προσπαθησε να απαλλαχτεις απ ολο το crapware με το οποιο φορτωνουν οι laptop vendors το λειτουργικο συστημα με το οποιο συνοδευουν τα μηχανηματα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην απεγκατάσταση του McAfee. Επίσης αν δε βρεθεί κάποιος ιός το πρόβλημα θα βρίσκεται στο σκληρό δίσκο :( κάτι τέτοια έκανε και ο δικός μου πριν αναπαυτεί εν ειρήνη....      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ θέμα είναι ότι πριν το refresh δεν σερνόταν έτσι αν και είχα το mcafee. Επίσης στο toshiba health monitor μου εμφανίζει την κατάσταση του σκληρού μου καλή. Μάλλον για φορμάτ το πάω...
Ποιό δωρεάν antivirus είναι καλό και ελαφρύ; Τα δωρεάν έχουν real time scan?



Το ότι o task manager ανοίγει μετά από 2-3 λεπτά είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφησεις αυτο που εχουν τα win , με τα 8.1 να ειναι πολυ κοντα δεν προτεινω καποιο αλλο γιατι ειναι πολυ πιθανον να συναντησεις ασυμβατοτητες με αποτελεσμα το λειτουργικο να γινει μπιλιες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ δεν εχεις chrome,

 

Τι θέμα έχεις παρατηρήσει με τον chrome στα 8; 

 

Να αφησεις αυτο που εχουν τα win , με τα 8.1 να ειναι πολυ κοντα δεν προτεινω καποιο αλλο γιατι ειναι πολυ πιθανον να συναντησεις ασυμβατοτητες με αποτελεσμα το λειτουργικο να γινει μπιλιες .

 

Πολύ το αμφιβάλω αλλά... μια hands-on experience θα πείσει και τους δυο μας φαντάζομαι. 

 

Κάνε ότι σου είπε ο GiJoe Gi0* πιο πάνω. Και +1 σε αυτό που σου πρότειναν για το McAfee. 

 

 

*κατάρες! Βλέπω παντού G.I. Joes :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκεινο το McAfee στα 18,4 συνεχεια ειναι ετσι;εαν ναι,απεγκατεστησε το.Σου ρημαζει την cpu.Λογικο.

Συνεπως.

1-Βγαλε το McAfee.

2-Bγαλε και τον chrome.

 Δες πως παει το μηχανημα σου,και πες μας.Εαν δεν κανεις απο αυτα που σου λεμε,μην περιμενεις να λυθει το προβλημα απο μονο του.

 

Δοκιμασε τα ενα ενα.Πρωτα McAfee.Κανε restart,και δες πως παει το πσ.

Εαν διορθωθηκε το προβλημα σου,αυτος ειναι ο ενοχος.

Δοκιμασε και τον chrome.Το ιδιο.

Εαν δεν δεις διαφορα,θα δουμε μετα εις βαθος...αλλα εκεινο το 18,4 βρωμαει απο χιλιομετρα.Απαραδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...