Προς το περιεχόμενο

σύνδεση ραδιοφώνου αυτοκινήτου με τροφοδοτικό υπολογιστή


tatshs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας
δύσκολοι καιροί!!!!
εχω στην αποθήκη μου ενα ψηφιακό ραδιοκασετοφωνο απο προηγούμενο μου αυτοκίνητο και ενα παλιό ουσιαστικά άχρηστο υπολογιστή.
σκεπτομαι να  παντρέψω το ραδιοκασετοφωνο με το τροφοδοτικό του υπολογιστή 12v και τα δυο βλέπω, γίνετε; το τροφοδοτικό βγάζει συνεχές ρεύμα;
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμός από οδηγούς, βίντεο και κείμενο, https://www.google.gr/search?q=power+car+stereo+with+psu&oq=power+car++stereo+with+p&aqs=chrome.1.69i57j0l3.6745j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 αν πετύχει πες, το ψήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα στη παραπομπή σου φιλε angmar αλλα δύστυχος για εμενα δεν βοηθήθηκα, οι περισσοτεροι εκει καμαρώνουν οτι τα κατάφεραν χωρίς να εξηγούν, ασε που ποτέ μου δεν τα πήγα καλα με τα αγγλικά. λιγη περισσοτερη βοηθεια παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλυσα το πρόβλημα με το τροφοδοτικό προσθέτοντας αντιστάσεις στα 5v όμως θέλω να αυξήσω τα V και τα A γίνετε αυτό αν προσθέσω μεγαλύτερη αντίσταση στα 5v?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΛΟΝ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΔΙΑΤΎΠΩΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΗ
έλυσα το πρόβλημα με το τροφοδοτικό προσθέτοντας αντιστάσεις στα 5v όμως θέλω ομως να αυξήσω τα V και τα A στα κιτρινα καλωδια των 12V ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΡΑΔΙΟΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ 13.8V γίνετε αυτό αν προσθέσω μεγαλύτερη αντίσταση στα 5v?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω η προσθήκη αντίστασης δεν μεγαλώνει την τάση, αν κατάλαβα καλά αυτό θέλεις να κάνεις. Περίμενε όμως μήπως σου απαντήσει κάποιος που ξέρει περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τάση που υπάρχει στο αυτοκίνητο δεν είναι ποτέ σταθερή.

έχει διακυμάνσεις και μπορεί άνετα να "παίζει" από 11,5 volt έως και 13+ χωρίς πρόβλημα.

αυτό εξαρτάται από το αν ο κινητήρας δουλεύει ρελαντί ή φουλ αλλά και τι φορτία έχει απάνω (αν δηλαδή δουλεύει ταυτόχρονα στερεοφωνικό, προβολείς, ηλεκτρική αντίσταση πίσω παραθύρου, υαλοκαθαριστήρες, κλπ.)

ο λόγος που το μηχάνημά σου γράφει 13,8 είναι γιατί μπορεί να δουλέψει μέχρι εκείνη την τάση.

δηλαδή αν το συνδέσεις με το τροφοδοτικό παίρνοντας 12 volt (το καλώδιο των 12 και των 0) τότε θα είσαι οκ.

υπάρχει πάντα βέβαια η περίπτωση ενώ σου δίνει οκ τάση να μην φτάνουν τα ampere οπότε πολύ απλά δεν θα δουλέψει.

ή να ξεκινάει να "παίζει" αλλά αν ανεβάσεις το volume που σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις ο ενισχυτής σε ρεύμα τότε να δουλέψει η προστασία του τροφοδοτικού και να κόψει (σβήσει).



σε καθαρά ενημερωτικό επίπεδο τοποθετώντας μια αντίσταση δεν πετυχαίνουμε αύξηση τάσης αλλά το αντίθετο.

μείωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δε παιζει ενα τροφοδοτικο απο pc να μη σηκωσει ενα ραδιο-cd αυτοκινητου... ακομα και 200W 5A στη 12ρα θα τα εχει! ;p 

 

@ts πιασε ενα κιτρινο και ενα μαυρο απο ενα 4pin molex  και δωστου ρευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος καλο...τα καταφερα ...φυσικα με τη βοηθεια σας..... ευχαριστω πολυ!!!! ενα μικρο προβληματάκι εχω μονο....ειναι πολυ αδύνατες οι ενδείξεις στην οθονουλα του.... που οφείλεται αυτο? διορθωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία και από εμένα. Στον υπολογιστή μου τα molex του τροφοδοτικού δεν δίνουν ρεύμα όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής(τουλάχιστον στο 12v που το έχω δοκιμάσει). Αν θελήσω να κάνω ότι και ο ts, πως μπορώ να κάνω τα molex του τροφοδοτικού να δίνουν ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία και από εμένα. Στον υπολογιστή μου τα molex του τροφοδοτικού δεν δίνουν ρεύμα όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής(τουλάχιστον στο 12v που το έχω δοκιμάσει). Αν θελήσω να κάνω ότι και ο ts, πως μπορώ να κάνω τα molex του τροφοδοτικού να δίνουν ρεύμα?

κανωντας μια  γεφυρα...οταν ανοιγεις τον διακοπτη λειτουργη σαν απλο τροφοδοτικο

μαυρο με πρασινο

 

αυτο π εχω κανει εγω ειναι..

εχω ξεκολησει ολα τα καλωδια απο μεσα..

εκανα 1 γεφυρα απο το πρασινο στο μαυρο εσωτερικα στην πλακετα  και οχι με την 20αρα 24αρα φυσα.

εβαλα λιγο ποιο χοντρα καλωδια στην γειωση 12v και 5v και εφτιαξα πανελακι..

READY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανωντας μια  γεφυρα...οταν ανοιγεις τον διακοπτη λειτουργη σαν απλο τροφοδοτικο

μαυρο με πρασινο

 

αυτο π εχω κανει εγω ειναι..

εχω ξεκολησει ολα τα καλωδια απο μεσα..

εκανα 1 γεφυρα απο το πρασινο στο μαυρο εσωτερικα στην πλακετα  και οχι με την 20αρα 24αρα φυσα.

εβαλα λιγο ποιο χοντρα καλωδια στην γειωση 12v και 5v και εφτιαξα πανελακι..

READY.

Δηλαδή όπως φαίνεται στο παρακάτω σχέδιο:

 

http://lh5.googleusercontent.com/-Lk-STyjRZjo/TYrZ92xHanI/AAAAAAAAAQQ/PVDriP4_8X8/s400/psu+color.jpg

 

σε 24 pin atx απλά χρειάζεται να γεφυρώσω μόνιμα το 16 με το 24?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...