Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Παιδια καλησπερα συγνωμη να κανω μια ερωτηση σπουδαζω στο ιεκ ακμη και απολυθηκα προσφατα απο τη δουλεια μ μπορω να παρω το ταμειο ανεργιας και να βγαλω καρτα ανεργιας οποιος μπορει να μ απαντηση ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να παρεις το επίδομα αναεργίας αν έχεις τα απετούμενα ένσημα. Δεν έχεις καμμία υποχρέωση να δηλώσεις ότι σπουδάζεις. 

Το Επίδομα ανεργίας σε φοιτητές δίνεται με προϋποθέσεις. Απλά μην το δηλωσεις για να μην μπλέξεις 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είμαι άνεργος εδώ και 3 χρόνια (οι ανανεώσεις του δελτίου ανεργίας γίνονται κανονικά).

50 χρονών

με περίπου 6500 ένσημα , τα τελευταία κολλήθηκαν αρχές το 2018.

Έδωσα πανελλαδικές φέτος και πέρασα , δεν έχω γραφτεί ακόμη στην σχολή.

Θα μπορώ να κρατήσω το δελτίο ανεργίας ή θα πρέπει να το ακυρώσω;

Δεν θέλω να κάνω κάτι που δεν είναι νομικά σωστό π.χ. να αποκρύψω ότι είμαι φοιτητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κρατήσεις το δελτίο ανεργίας εφόσον αναζητάς απα;σχόληση. 

Στην περίπτωση σου δεν είναι εμπόδιο να είναι άνεργος και φοιτητής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα , εάν εχουμε ξεπεράσει τα έτη φοιτησης δηλαδή έχει λήξει το πάσο , μπορούμε να βγάλουμε κάρτα ανεργείας ή θεωρούμαστε ακόμα φοιτητές για τον οαεδ οπότε οχι; !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/8/2021 στις 12:26 ΜΜ, Vasileios-gr είπε

Μπορείς να κρατήσεις το δελτίο ανεργίας εφόσον αναζητάς απα;σχόληση. 

Στην περίπτωση σου δεν είναι εμπόδιο να είναι άνεργος και φοιτητής.

 

Έχω και εγω ακριβως την ιδια ερώτηση ...
Εχω ήδη τελειωσει Τει στο παρελθον ...Δουλεψα με ενσημα...Τωρα άνεργος.
Εδωσα πανελληνιες . Περασα . Αν γραφτώ δεν θα κοπει η κάρτα ανεργιας μου ?
Δεν παιρνω κανενα επιδομα...την χρησιμοποιώ μονο σε προκηρύξεις για μορια.
Αυτο που με φοβιζει ειναι οτι επειδη θελουν συνεχως να μειωνουν την ανεργια μηπως τωρα πια που με αφμ και αμκα φαινομαστε παντου βρισκουν ποιος ειναι φοιτητης και διαγραφουν τις καρτες ανεργιας. Και με φοβιζει γιατι μπορει καποιος απλα να παει να διαγραψει την καρτα ανεργιας χωρις να εξεταει αν ισχυουν οι παραπανω προυποθεσεις παραμονης και μετα αντε τρεχα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.
ΕΤσι οπως το γραφει ο οαεδ λεει οτι αν εισαι φοιτητης και βρεις δουλεια (αφου πρωτα εχεις γινει φοιτητης) και μετα την χασεις τοτε μπορεις να γραφτεις και να παρεις καρτα ανεργιας. Δεν διευκρινιζει ομως τι γινεται αν πρωτα δουλευες , εχασες την δουλεια σου και μετα εγινες φοιτητης . Ειναι παραλογο αυτο το ξερω αλλα οταν μιλαμε με νομους δεν χωρανε οι λογικες εξηγησεις .
Εχετε λοιπον εσεις καποια απαντηση (επισημη??) απο τον οαεδ για αυτο το θεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΑΕΔ λέει ότι πρέπει να αναζητάς ενεργά εργασία. 

Αν ήσουν κάποτε εργαζόμενος και είσαι φοιτήτης  δέχετε ότι είσαι άνεργος και ψάχνεις δουλειά.

Αντιθέτως αν δεν είχες δουλέψει  ποτέ και είσαι φοιτητής δεν θεωρείσαι άνεργος.

Εγώ [πρωσοπικά απολύθηκα σε ηλικία 47 ετών μετά από 23 χρόνια δουλιάς. Θα ήταν παράλογο να μην χαρακτηριστώ ά;νεργος ,γιατί πράγματι ήμουν σε τρίτο πτυχίο. 

Αλλά προτίμησα να μην το δηλώσω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μου ακυρωσανε την καρτα ανεργιας

Ειμαι φοιτητρια στο 4ο ετος των σπουδων μου.Στο 3ο ετος απο τον 03 εως και τον 07 δουλευα απλα λιγες μερες 4ωρο και εμαθα οτι εφοσον ειμαι φοιτητρια που εργαζομουν κατα τη διαρκεια των σπουδων μου και εχασα για οποιονδηποτε λογο την εργασια μου δικαιουμε κανονικα καρτα ανεργιας.Με ενημερωσαν οτι μου την κοψαν γιατι δεν εχω πολλα ενσημα ζητησα να μου αναφερουν τον σχετικο νομο που οριζει ποσα ενσημα πρεπει να χω και δε γνωριζαν μαλιστα μου παν εμεις στην κοβουμε κανε ενσταση και ο λογος που γραψαν για την διακοπη της καρτας ειναι "αλλοι" με ενημερωσαν πως επειδη ειμαι φοιτητρια χρειαζεται να πληρω τα ενσημα για το επιδομα για να μου δωσουν καρτα ομως εγω δεν θελω επιδομα θελω απλα καρτα .Εφοσον ημουν εργαζομενη και μαλιστα οχι σε εποχιακο επαγγελμα νομιζω πως θεωρουμε κανονικα εργαζομενη.Ας απαντησει καποιος που γνωριζει παρακαλω γιατι επικρατει ενα αλαλουμ και οποιον καλω μου λεει κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...