Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους βγάλαμε άκρη.

Παράλογο και άδικο πάντως να πρέπει να έχεις δουλέψει κάποτε για να θεωρηθείς άνεργος.

Πολυ παραλογο.

Σορρυ που στο λεω αλλα αν δεν εχεις δουλεψει ποτε δε θεωρησε ανεργος αλλα αεργος.

 

*ναι ξερω θα μου πεις για μαυρη εργασια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε μου καταθετεις το Ε1 ειτε δικο σου ειτε τον γονιων σου που φαίνεται αν εισαι φοιτητης η οχι

Συγνώμη, που ακριβώς φαίνεται ότι είμαι φοιτητής (σε δικό μου Ε1, μιας και είμαι 29), ειδικά εάν δεν νοικιάζω σπίτι; Πεδίο, συγκεκριμένα please: http://www.taxheaven.gr/pagesdata/entypo_e1_2015.pdf

 

Αλλά ακόμα και να φαίνεται, έχω τονίσει με μεγάλα γράμματα το τι γράφει το site του ΟΑΕΔ που πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται: Όσοι έχουν δουλέψει στο παρελθόν και όσοι πιθανώς συνεχίζουν να σπουδάζουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, θεωρείται ότι βάζουν πρώτα την εργασία και μετά την σχολή, άρα εγγράφονται στον ΟΑΕΔ χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, που ακριβώς φαίνεται ότι είμαι φοιτητής (σε δικό μου Ε1, μιας και είμαι 29), ειδικά εάν δεν νοικιάζω σπίτι; Πεδίο, συγκεκριμένα please: http://www.taxheaven.gr/pagesdata/entypo_e1_2015.pdf

 

Αλλά ακόμα και να φαίνεται, έχω τονίσει με μεγάλα γράμματα το τι γράφει το site του ΟΑΕΔ που πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται: Όσοι έχουν δουλέψει στο παρελθόν και όσοι πιθανώς συνεχίζουν να σπουδάζουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, θεωρείται ότι βάζουν πρώτα την εργασία και μετά την σχολή, άρα εγγράφονται στον ΟΑΕΔ χαλαρά.

αν είσαι προστατευόμενο μέλος γράφεται στον πίνακα 8, για την ατομική δεν μπορώ να το βρω πάντως ο λογιστής μου ζήτησε την βεβαίωση του οαεδ έτσι φέτος πλήρωσα και μισό ενφια

όσο γι αυτό που λες δεν διαφωνώ αυτοί είναι άλλη κατηγορία έτσι κ αλλιώς, δεν αναφέρομαι σε άτομα που συμπλήρωσαν ενσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει έναν συμφοιτητή μου πώς είχε βγάλει κάρτα ανεργίας εφόσον υποτίθεται πως δε γίνεται ενώ σπουδάζεις. Μου είπε ότι πήγε πριν γραφτεί στη σχολή και μπορεί να την ανανεώνει κανονικά (ακόμα και πριν βάλουν την ανανέωση μέσω διαδικτύου) αλλά ακόμα και σαν φοιτητής δεν έχω κάτι να χάσω αν πάω να δοκιμάσω διότι εξαρτάται και ποιος θα τύχει να σε εξυπηρετήσει.

 

Πήγα λοιπόν μια μέρα, λέω στην κυρία που με εξυπηρετούσε ότι θέλω να βγάλω κάρτα ανεργίας και ενώ της έδινα τα στοιχεία, λέει "μα εδώ γράφει ότι είστε φοιτητής στο τάδε πανεπιστήμιο". Επιτόπου αυτοσχεδιάζω και της λέω χωρίς καν να είμαι πειστικός, ότι έχω διαγραφεί από τη σχολή και ότι δεν έχω πάρει ακόμα τη βεβαίωση αλλά έχω παραδώσει το πάσο μου, οπότε θα φανεί σύντομα και στο σύστημα. Το πώς το έχαψε ακόμα μου κάνει εντύπωση αλλά αυτή τη στιγμή έχω κάρτα ανεργίας και την ανανεώνω κανονικά παρόλο που σπουδάζω. Οπότε απλά μπορείτε να πάτε να δοκιμάσετε όσοι το σκέφτεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ παραλογο.

Σορρυ που στο λεω αλλα αν δεν εχεις δουλεψει ποτε δε θεωρησε ανεργος αλλα αεργος.

 

*ναι ξερω θα μου πεις για μαυρη εργασια κλπ.

 

Όχι δεν χρειάζεται καν να στο πω αυτό.

Μιλάμε για φοιτητές, δηλαδή πολύ νέα άτομα που είναι πιθανόν υπό τις παρούσες συνθήκες να μην έχουν βρει ποτέ δουλειά.

Για να θεωρηθεί λοιπόν κάποιος από αυτούς άνεργος πρέπει πρώτα να βρει δουλειά και να την χάσει.

Συνεχίζω να το βλέπω παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! 

Θέλω να βγάλω κάρτα ανεργίας, δεν έχω πάρει ακόμα πτυχίο αλλά το πάσο μου έχει λήξει (δηλαδή είμαι πάνω από το ν+2 όριο). Με αυτό ως δεδομένο, μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας, εφόσον έχω χάσει τις φοιτητικές παροχές μου; Δεν έχω ένσημα πέρα από κάποια που είχα στα 15 μου απο Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δηλαδή εγω που είμαι φοιτητής και δούλεψα 1.5 μήνα (με ένσημα, με ασφάλιση) και μετά με έφυγαν, μπορώ να βγάλω κάρτα ανέργου?...κάποιος μπορεί να διαφωτίσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χιλιοαναλυθεί το θέμα, διάβασε πιο πίσω.

Σύμφωνα με αυτά που είπαν σε μένα μπορείς.

Αυτός που μπορεί να σε διαφωτίσει σίγουρα είναι ο ΟΑΕΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χιλιοαναλυθεί το θέμα, διάβασε πιο πίσω.

Σύμφωνα με αυτά που είπαν σε μένα μπορείς.

Αυτός που μπορεί να σε διαφωτίσει σίγουρα είναι ο ΟΑΕΔ.

 

ναι, τα χω διαβασει, απλως δε ξερω αν υπαρχει καποιο ελαχιστο διαστημα γιατι εμεινα πολυ λιγο στη δουλεια αυτη...ευχαριστω πολυ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην γραφεστε στον οαεδ αν εισθε φοιτητες γιατι αυριο που θα παρετε πτυχιο θα εχετε προβλημα δεν θα μπορειτε να μπειτε σε προγραμματα για πτυχιουχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτο που λες. Πας και καταθέτεις το πτυχίο σου και αλλάζεις κατηγορία.

 

και τι θα πεις οταν σε ρωτησουν γιατι δηλωνες ανεργος ενω ησουν φοιτητης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...