Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι σχολες δικαιολογουν την αποκρυψη ανεργιας.8 στους 10 περνανε σε καποιο ανυπαρκτο τει κ "δε μπορειτε να βγαλετε καρτα δεν ειστε ανεργος" μετα.Αυτο συνεχιζεται μεχρι να παρεις πτυχιο που με το χαλι των ελληνικων πανεπιστημιων παιρνει πολλα ν+2..φαντασου..βγαλαμε νομο για ν+2..αντι να βρουμε τι φταιει τεσπα.

Αν θεωρουνταν οι φοιτητες ανεργοι η ανεργια θα ηταν πανω απο 50%.επισημα.

 

Κακως δε θεωρουνται,κ ειδικα τουλαχ μετα την παυση των "προνομιων" μισα εισητηρια κ φαι στη λεσχη,εισαι κυριολεκτικα ξεκρεμαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κακως δε θεωρουνται,κ ειδικα τουλαχ μετα την παυση των "προνομιων" μισα εισητηρια κ φαι στη λεσχη,εισαι κυριολεκτικα ξεκρεμαστος.

 

παλιοτερα οντως ηταν βλακεια τωρα νομιζω οτι δεν υπαρχει θεμα αφου μεχρι τα 25 ειναι τα φοιτητικά προνομια που στην ουσια εισαι ενα βημα πριν την διαγραφη πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΟΑΕΔ που είχα ρωτήσει εγώ πριν 1,5 χρόνο, μου είπαν οτι αν είσαι φοιτητής δεν επιτρέπεται να γραφτείς.

 

Στην πράξη βέβαια (και μέχρι στιγμής) δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξουν αν είσαι φοιτητής η οχι. Αλλά η καμπάνα θα χτυπήσει αν μελλοντικά θες να κάνεις κάτι με τον ΟΑΕΔ που θα πρέπει να αναφέρεις το πτυχίο που πήρες και διαπιστώσουν οτι μέχρι την ημερομηνία κτήσης πτυχίου ήσουν εγγεγραμμένος στο σύστημα.

 

Ο καθένας ας κάνει οτι νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα πεις οταν σε ρωτησουν γιατι δηλωνες ανεργος ενω ησουν φοιτητης ?

 

Θα τους πεις ότι ήσουν φοιτητής και δήλωνες και άνεργος και πως είχες το δικαίωμα γιατί είχες στο παρελθόν ένσημα ως φοιτητής.

Αν και το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθούν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους πεις ότι ήσουν φοιτητής και δήλωνες και άνεργος και πως είχες το δικαίωμα γιατί είχες στο παρελθόν ένσημα ως φοιτητής.

Αν και το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθούν καν.

 

αλλο αυτο που λες εμεις μιλαμε για ατομα που δεν εχουν αργαστει ποτε , γνωστος που το εκανε παλιοτερα δεν μπορουσε να δηλωσει θεσεις ΤΕ μονο ΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Την πρώτη σχολή την τελείωσα το 2014 σε περιόδο που δούλευα κιόλας. Μετά απο κάποιους μήνες που έφυγα, έβγαλα κάρτα ανεργίας (αφού τελείωσα τη σχολή) και μέχρι τώρα την έχω ακόμα. Πριν 1 μήνα πέρασα με κατατακτήριες σε μια νέα σχολή (ως προπτυχιακή φυσικά), αλλά δεν έχω πάσο, μόνο ακαδημαϊκή ταυτότητα (δηλαδή, δεν μπορώ να έχω μειωμένο τίποτα) και η κάρτα ανεργίας είναι ακόμα σε ισχύ και σκέφτομαι να την κρατήσω ως έχει γιατί τη χρειάζομαι για τα ΜΜΕ της Αθήνας (δεν παίρνω επίδομα ή κάτι τέτοιο). Μπορώ να την κρατήσω ή θα έχω πρόβλημα με τον νόμο; Διάβασα στο thread εδώ για το αν έχεις ένσημα κατά τη διάρκεια της φοίτησης μπορείς, αλλά τα δικά μου είναι κατα τη διάρκεια της προηγούμενης σχολής, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.

 

Το 2ο θέμα μου είναι με την ασφάλεια. Επειδή φέτος δεν έχω ασφαλιστεί ακόμα και πέρασα στη σχολή, είπαμε με τη μητέρα μου να με ασφαλίσει εκείνη μιας και είμαι μέσα στο όριο ηλικίας και ανησυχεί για το αν δουν ότι είμαι γραμμένη και ως άνεργη και φάμε κάποιο πρόστιμο. Να ασφαλιστώ ως άνεργη; Ως φοιτήτρια; Ποιες είναι οι πιθανές λύσεις;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη βέβαια (και μέχρι στιγμής) δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξουν αν είσαι φοιτητής η οχι. Αλλά η καμπάνα θα χτυπήσει αν μελλοντικά θες να κάνεις κάτι με τον ΟΑΕΔ που θα πρέπει να αναφέρεις το πτυχίο που πήρες και διαπιστώσουν οτι μέχρι την ημερομηνία κτήσης πτυχίου ήσουν εγγεγραμμένος στο σύστημα.

 

Ο καθένας ας κάνει οτι νομίζει.

,με αφμ κ αμκα γίνεται η διασταύρωση δεν ειναι κάτι δύσκολο με ΠΛΕΟΝ συνδεδεμενες τις εφορίες μεταξυ τους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Την πρώτη σχολή την τελείωσα το 2014 σε περιόδο που δούλευα κιόλας. Μετά απο κάποιους μήνες που έφυγα, έβγαλα κάρτα ανεργίας (αφού τελείωσα τη σχολή) και μέχρι τώρα την έχω ακόμα. Πριν 1 μήνα πέρασα με κατατακτήριες σε μια νέα σχολή (ως προπτυχιακή φυσικά), αλλά δεν έχω πάσο, μόνο ακαδημαϊκή ταυτότητα (δηλαδή, δεν μπορώ να έχω μειωμένο τίποτα) και η κάρτα ανεργίας είναι ακόμα σε ισχύ και σκέφτομαι να την κρατήσω ως έχει γιατί τη χρειάζομαι για τα ΜΜΕ της Αθήνας (δεν παίρνω επίδομα ή κάτι τέτοιο). Μπορώ να την κρατήσω ή θα έχω πρόβλημα με τον νόμο; Διάβασα στο thread εδώ για το αν έχεις ένσημα κατά τη διάρκεια της φοίτησης μπορείς, αλλά τα δικά μου είναι κατα τη διάρκεια της προηγούμενης σχολής, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.

 

Το 2ο θέμα μου είναι με την ασφάλεια. Επειδή φέτος δεν έχω ασφαλιστεί ακόμα και πέρασα στη σχολή, είπαμε με τη μητέρα μου να με ασφαλίσει εκείνη μιας και είμαι μέσα στο όριο ηλικίας και ανησυχεί για το αν δουν ότι είμαι γραμμένη και ως άνεργη και φάμε κάποιο πρόστιμο. Να ασφαλιστώ ως άνεργη; Ως φοιτήτρια; Ποιες είναι οι πιθανές λύσεις;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μα καλά αφού δεν έχεις φοιτητικά δικαιώματα που κολάς?

Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι σπουδάζεις?

Κι αν εγώ σπουδάζω για πάντα από χόμπι στον ελευθερό μου χρόνο δεν μπορώ να θεωρηθώ άνεργος? Γιατί?

Προφανώς και το πρόβλημα υφίσταται μόνο στο 1ο πτυχίο που έχει κανείς και φοιτητικά δικαιώματα.

Έτσι πιστεύω εγώ δηλαδή, οτιδήποτε άλλο θα ήταν παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,με αφμ κ αμκα γίνεται η διασταύρωση δεν ειναι κάτι δύσκολο με ΠΛΕΟΝ συνδεδεμενες τις εφορίες μεταξυ τους

 

Τι σχέση έχουν οι εφορίες με την σχολή που σπουδάζει κάποιος; Εγώ αναφέρομαι οτι δεν μπορούν να ξέρουν από τον ΟΑΕΔ αν είσαι και φοιτητής σε κάποια σχολή. Σιγά μην ψάχνουν από τον ΟΑΕΔ την κάθε σχολή σε όλη την Ελλάδα.

Κι αν εγώ σπουδάζω για πάντα από χόμπι στον ελευθερό μου χρόνο δεν μπορώ να θεωρηθώ άνεργος? Γιατί?

 

Άνεργος είναι αυτός που ψάχνει δουλειά και δεν βρίσκει ασχέτως όλων των υπόλοιπων δραστηριοτήτων του. Αν όλο αυτό το διάστημα που σπουδάζεις δεν αναζητείς εργασία τότε δεν είσαι άνεργος για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα η διασταύρωση μπορεί να γίνει μέσω εφορίας καθώς εκεί θα χεις δηλωθεί σαν φοιτητης. 

 

Α οκ τότε. Άρα λογικά υπάρχουν κάποια φορολογικά προνόμοια αν κάποιος είναι φοιτητής και το δηλώσει στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα βγαλει οσο ημουν φοιτητης στο παπει (το οποιο αφησα αργοτερα) δεν ειχα καποιο θεμα με τον ΟΑΕΔ , μια χαρα μου την εβγαλαν

χωρίς να χεις δουλέψει προηγουμένως? 

Α οκ τότε. Άρα λογικά υπάρχουν κάποια φορολογικά προνόμοια αν κάποιος είναι φοιτητής και το δηλώσει στο Ε1.

οι αδερφές μου φέτος  είχαν έκπτωση νομίζω στον ενφια αλλά κάθε χρόνο τα αλλάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αδερφές μου φέτος  είχαν έκπτωση νομίζω στον ενφια αλλά κάθε χρόνο τα αλλάζουν

 

Δεν ισχύει. Απλά κάτι για τους τόκους καταθέσεων και τα τεκμήρια είχανε πει για τους φοιτητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να χεις δουλέψει προηγουμένως? 

οι αδερφές μου φέτος  είχαν έκπτωση νομίζω στον ενφια αλλά κάθε χρόνο τα αλλάζουν

όχι δεν είχα δουλέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...