Προς το περιεχόμενο

The Steam Universe [Steam Machines][Steam Controller][Steam Link]


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

Είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου με το customer support του Steam για το Steam link.

Εδώ και κανα 2μηνο άρχισε να μου κάνει νερά ( να κολλαει στο boot , να κόβεται ο ήχος όταν έβλεπε ταινίες απο το KODI και να χάνει το χειριστήριο).

Έστειλα εχθές ένα μήνυμα χωρίς να περιμένω κάτι ιδιαίτερο επειδή το είχα πάρει όταν είχε black friday με την προσφορά απο το Αγγλικό site (δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν έχω ούτε απόδειξη ούτε τίποτα.

Μου απάντησαν σήμερα χωρίς άλλες ερωτήσεις τα στοιχεία μου να μου στείλουν καινούριο (βέβαια τους έστειλα και τα logs οπότε είδαν ότι όντως είχα θέμα)

 

Αυτά απλά ενθουσιάστηκα και είπα να το πώ και σε εσάς , αν τυχών κάποιος σκέφτεται να το αγοράσει και τον προβληματίζει το after shales support.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

I have processed your request.  Once the new device has shipped, you will receive an automatic email with tracking information.

Also, please feel free to keep the damaged Steam Link.

If you have any further questions, please let us know - we will be happy to assist you.

Steam Support

 

Ποιο τούμπανο δεν γίνεται 3 μέρες υπόθεση :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει ενα price glitch σημερα για το Steam Link, στο bundle με το παιχνιδι Icey. Ουσιαστικα παιρνετε το παιχνιδι με 8.50 και το Steam Link με 1 ευρω...συν τα ταχυδρομικα (15 ευρω στην περιπτωση μου). Λογικα θα διορθωθει συντομα

 

http://store.steampowered.com/bundle/5025/ICEY__Steam_Link_Bundle/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα price glitch σημερα για το Steam Link, στο bundle με το παιχνιδι Icey. Ουσιαστικα παιρνετε το παιχνιδι με 8.50 και το Steam Link με 1 ευρω...συν τα ταχυδρομικα (15 ευρω στην περιπτωση μου). Λογικα θα διορθωθει συντομα

 

http://store.steampowered.com/bundle/5025/ICEY__Steam_Link_Bundle/

Δεν είναι γκλιτσ το διάβασα σε ένα άρθρο τώρα.

 

https://www.pcmag.com/news/356921/valve-offers-steam-link-for-1-with-icey-game-purchase

 

Αλλά εμένα βγαίνει 34€, αξίζει λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτή την τιμή αξίζει. Το βάζεις στην tv και μπορεί να βλέπεις και τα streaming των pc games από τον καναπέ η αν έχεις δίπλα το router να παίξεις και κανά game αν και τα περισσότερα θα σου λαγκάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανα χρονο τωρα και το χρησιμοποιω καθε μερα σχεδον, αν το βαλεις στο local lan δε λαγκαρει τιποτα σε 1080p, με wifi ισως. Αν εχετε samsung tv 2016/2017 εχει βγει app steam link που στην ουσια κανει το ιδιο πραγμα δωρεαν, στις tv του 2017 μαλιστα παιζεις και σε 4k ενω στο link εισαι max 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και να προσθέσω πάλι για όποιον δεν το γνωρίζει ότι αν η TV του είναι Android TV (ή αν έχει Android Box) υπάρχει το Moonlight app που κάνει την ίδια δουλειά με 4Κ αναλύσεις και τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει στο Moonlight ή αν η έκδοση στ Android TV παίζει καλύτερα, αλλά την τελευταία φορά που το δοκίμασα (σε wired network από PC με NVidia ShadowPlay προς PC με Moonlight (Chrome app) και προς Android Xperia Z5 compact phone με moonlight-android) είχε αισθητό lag στο mouse responsiveness.

Και αυτό σε point and click adventure game.

Και πάλι βέβαια είναι μια καλή λύση (αν υπάρχει περιθώριο για ανοχή στο input delay) όταν το in-home streaming του Steam δεν παίζει καθόλου -- το παιχνίδι είναι αρκετά παλιό και ουσιαστικά ήθελε desktop capture για να έχει εικόνα και χειρισμό με mouse/keyboard στον client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω το Steam Link μου επάνω στην Android TV μου. Οπότε μπορώ και δοκιμάζω άμεσα το ίδιο game τόσο στο Link όσο και στο Moonlight. Γαι εμένα και οι δύο μέθοδοι έχουν και τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

 

Το Steam Link υποστηρίζει σωρεία περιφερειακών (gamepads, mice, keyboards) τα οποία το Android δεν τα υποστηρίζει από τη μαμά του και πολλές φορές χρειάζονται 3rd-party apps που συχνά δεν είναι καν διαθέσιμα σε Android TV's. Το Steam Link έχει τεράστια παραμετροποιησιμότητα, έχει enormous community από πίσω του και ολόκληρο team να το υποστηρίζει. Στο Moonlight app, ο κακόμοιρος ο Cameron πολεμάει μόνος του χωρίς να πληρώνεται (κακώς που δεν πουλάει το app του imho), αν και όσες φορές έχω επικοινωνήσει μαζί του προσπαθεί να είναι φιλότιμος και να βοηθάει.

 

Το Moonlight app σε ορισμένα games εμφανίζει λιγότερο lag και εκτός αυτού όταν εμφανίζει lag, απλά «σπάει» το flow της κίνησης του χαρακτήρα, ενώ αντίθετα το SL σου καρφώνει ένα spike μέχρι το φεγγάρι και δεν κουνιέται φύλλο, όταν αυξάνεται το lag. Επίσης, μερικά games που αρνούνται να τρέξουν στο SL (π.χ. το πρώτο NWN ή το Arkham Knight), παίζουν κομπλέ στο Moonlight. Και μην ξεχνάμε ότι το Moonlight είναι android app, πράγμα που σημαίνει ότι τρέχει και σε κινητά/tablets, πράγμα που δεν θα γίνει ποτέ με το SL.

 

Σε κάθε περίπτωση αν θέλετε να streamάρετε με οποιοδήποτε από τα δυο σε wifi, πρέπει να είστε σε 5GHz δίκτυο και να κάθεστε πρακτικά πάνω στο router. Και πάλι όμως, το ασύρματο δεν συγκρίνετε με το wired.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανα χρονο τωρα και το χρησιμοποιω καθε μερα σχεδον, αν το βαλεις στο local lan δε λαγκαρει τιποτα σε 1080p, με wifi ισως. Αν εχετε samsung tv 2016/2017 εχει βγει app steam link που στην ουσια κανει το ιδιο πραγμα δωρεαν, στις tv του 2017 μαλιστα παιζεις και σε 4k ενω στο link εισαι max 1080p.

 

σε local lan πως το έχεις βάλει? έχεις το router κοντά? γιατί σε μένα με powerlink είχα λαγκάρισμα ρε γμτ. Μπορεί να είναι και θέμα router βέβαια να μη μπορεί να κάνει σωστή διαχείριση. Ποιο router έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κανα τελωνείο? Το έστειλαν με USPS

 

μπα δεν νομίζω. Για repair δεν πληρώνεις τίποτα αφού είναι ήδη αγορασμένη η συσκευή με πληρωμένο τον φόρο της εδώ Ελλάδα.

 

Μόλις ήρθε ειδοποίηση πρέπει να πληρώσω 26Ε, έλεος δλδ. έτσι θα γίνεται απο εδώ και στο εξής? Θα πληρώνεις κάτι που θα σου έρχεται λόγω εγγύησης?

post-66997-0-68138500-1509034874_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε local lan πως το έχεις βάλει? έχεις το router κοντά? γιατί σε μένα με powerlink είχα λαγκάρισμα ρε γμτ. Μπορεί να είναι και θέμα router βέβαια να μη μπορεί να κάνει σωστή διαχείριση. Ποιο router έχεις?

Εχω lan πριζα διπλα στην tv, με powerline ισως χανεις. 

 

Εχω το asus ac68u αλλα και με το παλιο μου παλι δεν ειχα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...