Προς το περιεχόμενο

The Steam Universe [Steam Machines][Steam Controller][Steam Link]


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί στο έστειλαν από Αμερική αφού υποτίθεται ότι για την Ευρώπη τα Steam Link στέλνονται από την Ολλανδία?

Το έψαξα πριν παραγγείλω την συσκευή αγοράζοντας το πακέτο με το Icey και στο faq τους και λένε ότι για αγορά από ευρωπαϊκές χώρες στέλνονται από την Ολλανδία ("NL").

Μήπως επειδή επρόκειτο για αντικατάσταση αλλάζει η πολιτική και το στέλνουν από τις ΗΠΑ?

Το ρωτάω γιατί αν τα στέλνουν όλα από ΗΠΑ καήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί στο έστειλαν από Αμερική αφού υποτίθεται ότι για την Ευρώπη τα Steam Link στέλνονται από την Ολλανδία?

 

Το έψαξα πριν παραγγείλω την συσκευή αγοράζοντας το πακέτο με το Icey και στο faq τους και λένε ότι για αγορά από ευρωπαϊκές χώρες στέλνονται από την Ολλανδία ("NL").

 

Μήπως επειδή επρόκειτο για αντικατάσταση αλλάζει η πολιτική και το στέλνουν από τις ΗΠΑ?

 

Το ρωτάω γιατί αν τα στέλνουν όλα από ΗΠΑ καήκαμε...

 

Τι να σου πώ , εγώ το πρώτο το είχα πάρει απο Αγγλία σε κάποιο black friday.

Το θέμα είναι αφού ήταν δωρεάν γιατί είναι αντικατάσταση λόγω εγγύησης , είναι νόμιμο το να με χρεώνουν κάποιο ποσό?

Πάνω σε τι κόστος υπολόγισαν τα ποσά αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος για το τι ισχύει με αυτά.

Ενδεχομένως αυτοί να θεωρούν ότι οτιδήποτε (π.χ. αν σου στείλει κάτι ένας γνωστός από Αμερική) εκτελωνίζεται για να περάσει στην Ελλάδα και άρα έχει έξοδα εκτελωνισμού και κάποια επιβάρυνση ΦΠΑ με βάση την εκτίμηση της αξίας.

Υπάρχει πιθανότητα να μπορείς να αποφύγεις το κόστος του ΦΠΑ με τη δικαιολογία ότι πρόκειται για αντικατάσταση προϊόντος και όχι αγορά.

 

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος να σου πω δυστυχώς... Κάνε μια αναφορά και Link.png Site: εδώ ή Link.png Site: εδώ που τα παιδιά ασχολούνται περισσότερο.

Έχει ενδιαφέρον πάντως το αν προσβάλλεται ή όχι η συγκεκριμένη περίπτωση κοστολόγησης τελωνειακών δασμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ήρθε ειδοποίηση πρέπει να πληρώσω 26Ε, έλεος δλδ. έτσι θα γίνεται απο εδώ και στο εξής? Θα πληρώνεις κάτι που θα σου έρχεται λόγω εγγύησης?

 

εγώ σου προτείνω να πας και να διαμαρτηρηθείς ότι δεν είναι αγορά αλλά repair προϊόντος αγορασμένο με πληρωμένο ήδη το φπα του και να στείλεις και email στην steam για τη ιστορία

Οι εκτελωνιστές εδώ στην Ελλάδα κάνουν ότι θέλουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σου προτείνω να πας και να διαμαρτηρηθείς ότι δεν είναι αγορά αλλά repair προϊόντος αγορασμένο με πληρωμένο ήδη το φπα του και να στείλεις και email στην steam για τη ιστορία

Οι εκτελωνιστές εδώ στην Ελλάδα κάνουν ότι θέλουν .

 

Προφανώς και θα το κάνω αυτό αλλά δεν νομίζω να βγάλω κάποια άκρη, και δυστυχώς εννοείται  ότι με συμφέρει σε σχέση με αγορά καινούριου οπότε αν δεν βγάλω άκρη θα τα σκάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να προσθέσω πάλι για όποιον δεν το γνωρίζει ότι αν η TV του είναι Android TV (ή αν έχει Android Box) υπάρχει το Moonlight app που κάνει την ίδια δουλειά με 4Κ αναλύσεις και τα ρέστα.

 

Και για όσους δεν έχουν NVDIA κάρτα υπάρχει και το Remotr  για Android και IOS που κάνει καλή δουλειά όσο πρόλαβα να το δοκιμάσω.

 

Αυτό το καιρό προσπαθώ να περάσω  android +Remotr σε ένα RaspberryPi 3 B που έχω για να κάνω κάτι σαν DIY SteamLink, δυστυχώς δεν έχω κάρτα NVDIA για να μπορώ να βάλω Recalbox ή RetroPie + Moonlight. 

 

Πάντως από ότι είδα η Valve δεν σκοπεύει να βγάλει το SteamOS και το SteamApp για ARM για να μπορούμε μεσώ In-Home Streaming οπότε ότι κάνουμε με το  Moonlight και το Remotr

 

Όπως και να έχει άμα βρείτε το SteamLink σε καλή τιμή (15ε-25ε) νομίζω αξίζει να το πάρετε (εγω περιμένω την επόμενη προσφορά για να το πάρω)

Επεξ/σία από AndreasBoo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και από εμένα. Μπήκα στο club καθως χτες μου ήρθε το πακετάκι απο game.co.uk.

Το τεστάρισα μέσω wifi και μου εκανε μερικά glitches στο fallout 4 που δοκιμασα αλλά και στο deathroad to canada, αλλά και σε βιντεο youtube. Από εκεί και πέρα να πω οτι το συστημα μου είναι αυτο της υπογραφής με ενα modem router VR200 με υποστηριξη ac στην 5αρα μπαντα και όλα είναι συνδεδεμένα μεσω της 5αρας.

Τα ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν για αρχή είναι τα παρακάτω:

α) να υποθέσω οτι χωρίς καλώδιο δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω χωρίς τα μικροκολλήματα?

β) αν πάω σε powerlines να πάρω 1000αρια ή και πιο μικρά. σκεφτόμουν να πάρω ενα 1000αρι σετ από το pc μεχρι το router και απο εκεί και πέρα  να πεταω ενα καλώδιο οταν θα παίζω. Η αλλη επιλογή είναι  να εχω ενα από τα δύο ασυρματα(pc ως modem ή steam link με modem) και το αλλο καλώδιο(μπορεί να δουλεψει σωστα?)

γ)υπάρχει κάποιος οδηγός για τις ρυθμίσεις που θα πρέπει να έχω  στο steam link Και τον host?για την ώρα εχω ρυθμίσει από host τη συνδεση στα 50mbps και hardware acceleration.

δ) μπορώ να παίξω και παιχνίδια εκτός steam?αν ναι πως γίνεται αυτό γιατι δεν μπορώ να το καταλάβω.

ε) μπορω να δω και τίποτα αλλο εκτός απο το steam surface πχ να βαλω κανα Κodi κλπ?

ευχαριστω!

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ασύρματο ούτε εγώ μπορώ να παίξω σωστά. Συνέχεια παγώνει ή/και αποσυνδέεται. Το έχω συνδεδεμένο με LAN και όλα τρέχουν άψογα.

Με το steam link μπορείς να streamάρεις το desktop του υπολογιστή σου, αρκεί να πάς στο power button και να επιλέξεις "Minimize Big Picture". Αν έχεις συνδέσει πληκτρολόγιο & ποντίκι μπορείς να κάνεις ότι θα έκανες και αν καθόσουν μπροστά στον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

 

 

Steam adds official Switch Pro Controller support with latest Steam Client Beta

Τεράστια νέα. Το Switch Pro Controller είναι αντιγραφή του X1S gamepad με τη διαφορά ότι έχει και γυροσκόπιο μέσα, που λένε ότι δουλεύει κανονικά στα Steam games! Θα το δοκιμάσω αργότερα στο Steam Link μου και θα γράψω εντυπώσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Malthador said:

Steam adds official Switch Pro Controller support with latest Steam Client Beta

Τεράστια νέα. Το Switch Pro Controller είναι αντιγραφή του X1S gamepad με τη διαφορά ότι έχει και γυροσκόπιο μέσα, που λένε ότι δουλεύει κανονικά στα Steam games! Θα το δοκιμάσω αργότερα στο Steam Link μου και θα γράψω εντυπώσεις.

Αν μπορούσες μαζί με τις εντυπώσεις, να συμπεριλάβεις και μερικές εντυπώσεις του χειριστηρίου γενικώς θα ήμουν ευγνώμων. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το gamepad είναι εξαιρετικό, για εμένα είναι καλύτερο από το X1S gamepad:

- Μου γεμίζει καλύτερα το χέρι.

- Έχει μεγάλα ABXY πλήκτρα και μεγάλα  αναλογικά, που για μένα το καθιστούν βολικότερο επειδή έχω μεγάλα χέρια.

- Έχει γυροσκόπιο, πράγμα που το καθιστά εξαιρετικό σε shooterάκια. Πολύ πιο σωστή σκόπευση από το αναλογικό.

Το μόνο του αρνητικό είναι ότι δεν έχει αναλογικές σκανδάλες. Σε όλα τα υπόλοιπα το κατουράει το X1S gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...