Προς το περιεχόμενο

The Steam Universe [Steam Machines][Steam Controller][Steam Link]


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Malthador said:

Το gamepad είναι εξαιρετικό, για εμένα είναι καλύτερο από το X1S gamepad:

- Μου γεμίζει καλύτερα το χέρι.

- Έχει μεγάλα ABXY πλήκτρα και μεγάλα  αναλογικά, που για μένα το καθιστούν βολικότερο επειδή έχω μεγάλα χέρια.

- Έχει γυροσκόπιο, πράγμα που το καθιστά εξαιρετικό σε shooterάκια. Πολύ πιο σωστή σκόπευση από το αναλογικό.

Το μόνο του αρνητικό είναι ότι δεν έχει αναλογικές σκανδάλες. Σε όλα τα υπόλοιπα το κατουράει το X1S gamepad.

Χρησιμοποιώ εδώ και κάμποσο καιρό του XboxOne και έχω απογοητευτεί τρομερά από το Dpad του (προβλήματα με το κάτω που άλλες φορές δεν πατιέται και άλλες φορές πατιέται διπλά). Αν έχει καλύτερης ποιότητας και λειτουργεί και κομπλε με steam δεν με πειράζουν και τόσο τα Triggers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 minute ago, Aruil said:

Χρησιμοποιώ εδώ και κάμποσο καιρό του XboxOne και έχω απογοητευτεί τρομερά από το Dpad του (προβλήματα με το κάτω που άλλες φορές δεν πατιέται και άλλες φορές πατιέται διπλά). Αν έχει καλύτερης ποιότητας και λειτουργεί και κομπλε με steam δεν με πειράζουν και τόσο τα Triggers.

Δεν έχω πρόβλημα με το dpad του Pro Controller, αλλά δεν έχω και πρόβλημα με το dpad των X1S gamepads μου. Μήπως έχεις πέσει σε προβληματική παρτίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Malthador said:

Δεν έχω πρόβλημα με το dpad του Pro Controller, αλλά δεν έχω και πρόβλημα με το dpad των X1S gamepads μου. Μήπως έχεις πέσει σε προβληματική παρτίδα;

Δεν είμαι σίγουρος να σου πω την αλήθεια. Έχω διαβάσει ότι είναι γνωστό πρόβλημα και έχει να κάνει με τον τρόπο κατασκευής του εσωτερικά. Μπορώ να το φτιάξω για ένα χρονικό διάστημα (πίεζοντας το έλασμα που έχει) αλλά ξαναχαλάει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Λέει ακόμα και το Elite το παρουσιάζει. Σε dualshock δεν μπορώ να πάω γιατί είναι για μικρότερα χέρια, και τα καλά 3rd party είναι πανάκριβα οπότε έχω μείνει να ψάχνομαι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/5/2018 στις 2:05 ΠΜ, Malthador είπε

Για να δούμε. Φοβερή ιδέα αν δουλέψει φυσικά χωρίς lag.

Και εδώ η ανακοίνωση από το steam

https://store.steampowered.com/news/39998/

πάντως για μένα το streaming είναι το επόμενο βήμα στο gaming. Το είχα γράψει και πριν χρόνια όταν είχε πρωτοεμφανιστεί αυτή η ιδέα ότι στο μέλλον δεν θα χρειαζόμαστε καν κονσόλες, pc η gaming συσκευές. Απλά μια οθόνη η τηλεόραση μια γρήγορη γραμμή και ένα gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω πάρει το steam link και πέρα από παιχνίδια το χρησιμοποιώ και για να βλέπω ταινίες στη τηλεόραση.

Είναι συνδεδεμένο με hdmi και ethernet και streamarei από το p.c στο άλλο δωμάτιο. 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στον ήχο. Παίζει μια χαρά απλά σε χαμηλή ένταση κόβει εντελώς ήχους. Τι εννοώ, αν π.χ υπάρχει στη ταινία background ήχος(ας πούμε θρόισμα φύλων, κίνηση, κλπ) και δεν είναι αρκετά δυνατά τότε το κάνει mute, με αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις να κάνει mute unmute τους ήχους αυτούς και να ακούγεται παράξενα το σύνολο της ταινίας.

Δεν κάνει mute τα πάντα απλά ήχους από μια ένταση και κάτω. Λογικά δεν φταίει η τηλεόραση (μια samsung smart tv είναι) και ούτε το hdmi καλώδιο μιας και έβαλα και άλλο και κάνει το ίδιο.

Γνωρίζει κανείς επί του θέματος κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Γνωρίζει κανείς επί του θέματος κάτι?

Ίσως αυτό βοηθάει;

https://steamcommunity.com/app/353380/discussions/0/485623406938888911/
https://steamcommunity.com/app/353380/discussions/0/451850020338246664/
https://steamcommunity.com/groups/homestream/discussions/0/405691491107024393/

Αναφέρουν αρκετοί ότι έχουν αυτό το θέμα. Ένας λέει ότι το έλυσε με uninstall των realtek sound drivers στο host PC. Άλλοι (και ο τύπος από Valve support) προτείνουν έλεγχο των ρυθμίσεων για τους speakers και του τι έχει ανιχνεύσει το Steam Link για speaker setup. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 minutes ago, Xvipes said:

Καλησπέρα, έχω πάρει το steam link και πέρα από παιχνίδια το χρησιμοποιώ και για να βλέπω ταινίες στη τηλεόραση.

Είναι συνδεδεμένο με hdmi και ethernet και streamarei από το p.c στο άλλο δωμάτιο. 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στον ήχο. Παίζει μια χαρά απλά σε χαμηλή ένταση κόβει εντελώς ήχους. Τι εννοώ, αν π.χ υπάρχει στη ταινία background ήχος(ας πούμε θρόισμα φύλων, κίνηση, κλπ) και δεν είναι αρκετά δυνατά τότε το κάνει mute, με αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις να κάνει mute unmute τους ήχους αυτούς και να ακούγεται παράξενα το σύνολο της ταινίας.

Δεν κάνει mute τα πάντα απλά ήχους από μια ένταση και κάτω. Λογικά δεν φταίει η τηλεόραση (μια samsung smart tv είναι) και ούτε το hdmi καλώδιο μιας και έβαλα και άλλο και κάνει το ίδιο.

Γνωρίζει κανείς επί του θέματος κάτι?

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι όταν είναι πολύ χαμηλά ο ήχος στο πισί μέσα στα windows, τότε πρέπει να δυναμώσω πάρα πολύ την τηλεόραση για να ακούγεται μέσω streaming. Οπότε κράτα τον ήχο του πισιού ψηλά, τουλάχιστον στη μέση και δοκίμασε αν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Ίσως αυτό βοηθάει;

https://steamcommunity.com/app/353380/discussions/0/485623406938888911/
https://steamcommunity.com/app/353380/discussions/0/451850020338246664/
https://steamcommunity.com/groups/homestream/discussions/0/405691491107024393/

Αναφέρουν αρκετοί ότι έχουν αυτό το θέμα. Ένας λέει ότι το έλυσε με uninstall των realtek sound drivers στο host PC. Άλλοι (και ο τύπος από Valve support) προτείνουν έλεγχο των ρυθμίσεων για τους speakers και του τι έχει ανιχνεύσει το Steam Link για speaker setup. 

Σε ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω αν και δε με ενοχλεί το ότι δεν έχει μπάσα, αλλά ίσως αυτό ευθύνεται και για την δικιά μου συμπεριφορά.

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι όταν είναι πολύ χαμηλά ο ήχος στο πισί μέσα στα windows, τότε πρέπει να δυναμώσω πάρα πολύ την τηλεόραση για να ακούγεται μέσω streaming. Οπότε κράτα τον ήχο του πισιού ψηλά, τουλάχιστον στη μέση και δοκίμασε αν παίζει ρόλο.

Τον ήχο στο p.c τον έχω τέρμα και δυναμώνω μόνο από την τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 minutes ago, Xvipes said:

Σε ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω αν και δε με ενοχλεί το ότι δεν έχει μπάσα, αλλά ίσως αυτό ευθύνεται και για την δικιά μου συμπεριφορά.

Πάντως το πρόβλημα που περιγράφεις φαίνεται να υποδεικνύει ότι κόβονται ήχοι που παίζουν σε ξεχωριστό κανάλι σε ταινίες με πολυκάναλο (5.1?) ήχο. Οπότε κοίταξε κυρίως τις προτάσεις που αναφέρονται σε αυτό το θέμα (και ότι το Link υποστηρίζει μόνο stereo -- ή τουλάχιστον υποστήριζε όταν γραφόταν εκείνα τα μηνύματα, δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει τώρα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα σε όλους έχω την εξής ερώτηση σκέφτομαι να αγοράσω το steam link οταν ξαναβγει σε 5 ευρω που το ειχα δει λογικα στα επομενα steam sales αλλα αναρωτιεμαι 2 πραγματα πέρα απο παιχνίδια μπορώ να βλέπω και ταινίες να χρησιμοποιήσω τον chrome και γενικα υπολοιπες λειτουργιες του υπολογιστη?Επισης το συστημα μου (ι5 6500 rx 480 8gb 16gb ram ) είναι αρκετο για τη λειτουργία του?Το internet μου ειναι 50αρα vdsl θα εχω θεμα?Γιατι εχω και τη μανα μου που σχεδον παντα θα ειναι στο tablet ..Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

 

 

 

ΥΓ:Εχω xbox 360 controller ενσυρματο είναι συμβατο με το steam link?

 

Οποιος μπορει να απαντησει το εκτιμω..

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Malthador είπε

για να δούμε. To κάνω εγκατάσταση και το δοκιμάζω asap.

Εδώ είναι το link από το google play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.valvesoftware.steamlink

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...