Προς το περιεχόμενο

Gotham


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν άρεσε. Θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία αλλά ο πιλότος δεν άρεσε καθόλου.Συγκεκριμένα 

 

1.Ψεύτικη για μένα εμφάνιση των πολλών χαρακτήρων.Λες και ο σκηνοθέτης είναι ένα μικρό παιδάκι που έλεγε στον βλάκα θεατή "κοίτα αυτός είναι ο τάδε ήρωας,καλό ε?"

2.Ο Γκόρντον θυμίζει μόνο σε μένα τον Ράσσελ Κρόου από LA Confidential ?

3.Εκνευριστική γκόμενα του μπάτσου που ανησυχεί για βαθμό τιμιότητας του καλού της.Σεναριακά είναι κουλό

4.Σκηνή με τον Γκόρντον και Πιγκουίνο στο τέλος δεν συζητώ καν.Σκατά γυρισμένη όπου λογική δεν υπάρχει.

 

Από τα συν μόνο ο Πιγκουίνος (άρεσε αρκετά ο ηθοποιός) και σχετικά καλή ατμόσφαιρα (που δεν απογειώνει,αλλά προσπαθώ απεγνωσμένα να βρω κάποια θετικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ μετριος ο πιλοτος, αλλα θα δειξει που θα το πανε στη συνεχεια.Πολυ αχταρμας, εχει συμπαθητικη ατμοσφαιρα ομως, θα δειξει στη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βρήκα θετικό σαν πιλότο.Τα μείον είναι η κοπέλα του Γκόρντον,ο partner του και η catwoman που μοιάζει σαν να έχει σύνδρομο down και ίσως δεν έπρεπε να υπήρχε καν στην σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα κακος πιλοτος, βασικα περιμενεις μια action σειρα στιλ arrow και βλεπεις μια σειρα που εχει να κανει με την εγκληματικοτητα. Θα δω βεβαια 2-3 ακομα επεισοδια μπορει απλα να ξεκινησε χαλαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πραγματικά με μερικούς απο σας. Απο την πρώτη μέρα ξέραμε πως η σειρά θα επικεντρώνεται στον Gordon ο οποίος είναι ντετεκτιβ - πως να μην έχει να κάνει με την εγκληματικότητα στο Gotham, την διαβόητη πόλη εκληματικότητας?!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα τι θα πραγματευεται η σειρα απλα ειδα Gotham και λεω ωραια action σειρα. Anyway τετοιου στιλ υπαρχει το boardwalk empire που ειναι καλυτερο για μενα. Τεσπα την γνωμη μου ειπα σε αλλους μπορει να αρεσει, εγω θα της δωσω την ευκαιρια να μου αλλαξει γνωμη για 2-3 επεισοδια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τα αιωνια 48 λεπτα". Ετσι πρεπει να ονομαστει ο πιλοτος.

 

Μετετρεψαν καλο χτισμενους χαρακτηρες των τελευταιων 50 χρονων+ σε καρικατουρες, με επιφανειακους διαλογους, εμετικη σκηνοθεσια με συνεχομενα ζουμ, αθλια μουσικη κατα την διαρκεια των διαλογων και λιγο max richter για την κουλτουρα αποκαλυπτοντας κιολας ολους τους χαρακτηρες της σειρας απο το πρωτο μισαωρο. Λες και εβλεπα csi gotham city

Διαφωνω καθετα οριζοντια διαγωνια και παραλληλα

 

Απο τις πιο καλες προσαρμογες χαρακτηρων σε δεδομενα τηλεορασης. Ποιες ειναι ακριβως οι διαφωνιες σου?

 

Εξαιρετικες οι λιγες σκηνες του μικρου Μπρους (καλυτερες απο του Νολαν τις ταινιες)

Εξαιρετικος Αλφρεντ

Πολυ καλος νεαρος Γκορντον απο εποχες Year One

Σουπερ ο Μπουλοκ που ηταν ο πιο επικινδυνος να γινει γελοιος - και στα κομικς πολλες φορες γελοιος δειχνει

Παρα πολυ καλος στην μια του σκηνη ο Φαλκονε (ο τυπος απο το The wire δεν ειναι?)

 

Τι ακριβως σε χαλασε? Εγω για τις δεδομενες φασεις στο timeline του Μπατμαν Mythology τις βρηκα εξαιρετικες τις σκιαγραφησεις των χαρακτηρων

 

Ο Κομπλποντ, ο Νιγκμα, η Καιλ ακομα και οσους αλλαξαν ονομα ΑΝ αλλαξαν ονομα πχη Αιβι απλά υποθετουμε θα γινει Poison Ivy (το ονομα της στα κομικς ειναι Παμελα Αισλι) ειναι ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, οχι αυτο που εχουμε μαθει απο κομικς και ταινιες

 

Anyway, μπορει να εχει 10 κακα η σειρα, για μενα ευχαριστη εκπληξη ειναι οι χαρακτηρες. Το οτι η Σελινα Καιλ ειναι 6-7 χρονια μεγαλυτερη απο τον Μπρους, οτι ο Αλφρεντ εχει μαλλια, δεν ειναι για μενα "λαθη"

 

Ενα αλλο κακο που ΔΕΝ εχει, ειναι η ατμοσφαιρα. Θυμισε πολυ Νολαν και σαν live-action αναπαραγωγη του Batman The Animated Series που εδειχνε το Star Και ο Αντ1

 

Απορώ πραγματικά με μερικούς απο σας. Απο την πρώτη μέρα ξέραμε πως η σειρά θα επικεντρώνεται στον Gordon ο οποίος είναι ντετεκτιβ - πως να μην έχει να κάνει με την εγκληματικότητα στο Gotham, την διαβόητη πόλη εκληματικότητας?!

Αυτο ακριβως. Ο καθενας κρινει μια σειρα με αυτο που εχει στο μυαλο του ο ιδιος.

Και εχει πλακα που βγαζουμε συμπερασμα απο 1 επεισοδιο "Μαπα σειρα γιατι εγω περιμενα sci fi και τελικα ηταν ρομαντικη κομεντι"

 

Ε τοτε τι μπαινεις να μας το πεις? Πως ειναι μαπα απλα επειδη δεν ειναι κατι επειδη εσυ το νομιζες?

Δεν ηξερα τι θα πραγματευεται η σειρα απλα ειδα Gotham και λεω ωραια action σειρα. Anyway τετοιου στιλ υπαρχει το boardwalk empire που ειναι καλυτερο για μενα. Τεσπα την γνωμη μου ειπα σε αλλους μπορει να αρεσει, εγω θα της δωσω την ευκαιρια να μου αλλαξει γνωμη για 2-3 επεισοδια ακομα.

Αδελφε σορρυ κιολας...ΤΙ ΛΕΣ? Boardwalk Empire vs Gotham? Το οτι δειχνει πιο reality based και δεν εχει υπερηρωες δεν αναιρει οτι παραμενει comic-originated σειρα.

Ναι θα εχει CSI στοιχειο, ναι θα γινει αστυνομικο Arrow αλλα τι σχεση μπορει να εχει με το Boardwalk Empire?

 

Συμβουλη, αν θες την δεχεσαι...γιατι να του δωσεις 2-3 επεισοδια? Τον χρονο σου θα χασεις. Ισα-ισα συνηθως τα 2-3 επεισοδια μετα τον πιλοτο ειναι αυτα που δεν εχουν τοσο αξια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ DKNI αλλά σίγουρα η Seline είναι τουλάστιχον για μπουνίδια με τέτοια φάτσούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι? (Σελινα, οχι Σελιν)

 

Ειναι προφανες οτι ΔΕΝ θα ειναι ακριβως οπως στα κομικς. Ειναι based και οχι ακριβες adaptation (εξαλλου και στα κομικς συνεχως αλλαζουν)

 

Εμενα δεν με χαλαει (αν εξαιρεσεις το γεγονος της ηλικιας οποτε θα φανει κουλο το love interest)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που βγήκε η διαφορά ηλικίας?

Η ηθοποιός πάντως είναι 15. Δεν νομίζω να την έχουν μεγαλύτερη στη σειρά. 

Εκτός αν είπε κάπου ηλικία και το έχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηθοποιος κανει για 15, ο Μπρους κανει για 10 οσο θα επρεπε

γνωριζοντας οτι μελλοντικα ο Μπρους στην χειροτερη εχει ιδια ηλικια με Σελινα, ειναι λιγο περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηθοποιος κανει για 15, ο Μπρους κανει για 10 οσο θα επρεπεγνωριζοντας οτι μελλοντικα ο Μπρους στην χειροτερη εχει ιδια ηλικια με Σελινα, ειναι λιγο περιεργο

13 είναι ο ηθοποιός. 12 στα 13 πιστεύω πως είναι και στη σειρά.

Νταξει δεν έχει και τόση σημασία αλλά κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...