Προς το περιεχόμενο

Nexus 5, διέρρευσαν τα πρώτα τεχνικά χαρακτηριστικά


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το πάρεις εσύ με 220€-300€ μην ασχοληθείς με τα 16gb και το αν παίρνει κάρτα.

Αλλά επειδή θα το πάρεις στα 2πλάσια λεφτά καλό είναι να τα ζυγίζεις όλα.

 

Το πόσο θα το πάρεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το nexus 4 (16αρι)που έχω μου βγήκε 389$ με φόρους και μεταφορικά...

 

Και πάλι συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις... το άρθρο έχει να κάνει με το nexus 5 και όχι με την πολιτική που ακολουθούν όλες οι εταιρίες πλην της samsung να μην έχουν micro sd slot στα τηλέφωνα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτειτε οτι το nexus 5 εχει σχεδον ιδιο μηκος , αλλα μικροτερο πλατος σε σχεση με το lumia 920 που εχει 4.5" οθονη.

Ή οτι το nexus 5 εχει λιγο μεγαλυτερο μηκος(3 χιλιοστα μεγαλυτερο) , αλλα μικροτερο πλατος σε σχεση με το lumia 900 που εχει 4.3" οθονη.

Ή οτι το nexus 5 εχει ~60% μεγαλυτερη οθονη απο το iphone, αλλα μονο 6.5% μεγαλυτερο μηκος.

 

 

---------------------------------------------

Διαστασεις nexus 5:

https://plus.google.com/116252656973193786075/posts/P5ELxWddesS

Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά λάθος!   5inch+softkeys < 5inch+physical keys.

 

Οι 5 ίντσες μιας οθόνης με softkeys δεν είναι 5, είναι λιγότερες, αφού ένα μέρος της οθόνης είναι (σχεδόν πάντοτε) μαύρο και δε χρησιμοποιείται. Δε ξέρω ακριβώς το ύψος της μπάρας των softkeys στο nexus 5, μπορεί να είναι μικρότερη σε ύψος από αυτή του nexus 4, αλλά εκτιμώ ότι η καθαρή οθόνη που απομένει δεν πρέπει να ξεπερνά τις 4,7 ίντσες. Άρα οι υπολογισμοί σου είναι ελαφρώς εσφαλμένοι.

 

Φαντάζομαι ότι με root υπάρχουν λύσεις που κρύβεται η μπάρα και μπορούμε να εκμεταλλευτούμε ολόκληρη την οθόνη, αλλά τότε προσθέτουμε μια ακόμα ενέργεια στην κάθε μας επαφή με τη συσκευή (εκτός από το root που από μόνο του είναι ένα θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά λάθος!   5inch+softkeys < 5inch+physical keys.

 

Οι 5 ίντσες μιας οθόνης με softkeys δεν είναι 5, είναι λιγότερες, αφού ένα μέρος της οθόνης είναι (σχεδόν πάντοτε) μαύρο και δε χρησιμοποιείται. Δε ξέρω ακριβώς το ύψος της μπάρας των softkeys στο nexus 5, μπορεί να είναι μικρότερη σε ύψος από αυτή του nexus 4, αλλά εκτιμώ ότι η καθαρή οθόνη που απομένει δεν πρέπει να ξεπερνά τις 4,7 ίντσες. Άρα οι υπολογισμοί σου είναι ελαφρώς εσφαλμένοι.

 

Φαντάζομαι ότι με root υπάρχουν λύσεις που κρύβεται η μπάρα και μπορούμε να εκμεταλλευτούμε ολόκληρη την οθόνη, αλλά τότε προσθέτουμε μια ακόμα ενέργεια στην κάθε μας επαφή με τη συσκευή (εκτός από το root που από μόνο του είναι ένα θέμα).

Kαλα, λαθος δεν ειναι.

Μιλαω για την οθονη.

 

Εσυ μιλας για την ωφελιμο χρησιμοποιουμενο μερος της οθονης σε μη full screen εφαρμογες(πχ οχι σε video).

 

Aλλα οπως και να εχει,  τα παραπανω νουμερα ειναι σωστα για το μεγεθος της οθονης.

 

---------

 

Ειμαστε ομως συμφωνοι οτι σε πολλες εφαρμογες η οθονη ενος 5" galaxy s4 που εχει physical buttons θα εχει λιγο μεγαλυτερη ωφελιμη χρησιμοποιουμενη επιφανεια απο ενα κινητο 5" με softkeys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο σημαντικό βλέπω να είναι, αν επιβεβαιωθούν οι διαστάσεις, ότι έχουμε το καινούριο Nexus να έχει μεγαλύτερη οθόνη σε μικρότερο σώμα, έστω και λίγα χιλιοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την εποχή, 16 ή 32gb είναι αρκετά.

 

Ποιος το λέει αυτό?

 

Μάλλον τότε καμιά εταιρεία δεν ξέρει, και συνεχίζει να βγάζει τηλέφωνα με 16gb χωρίς επέκταση μνήμης. Άχρηστοι...

 

Και τηλέφωνα με 8GB βγαίνουν χωρίς επέκταση. Άρα και αυτά είναι αρκετά.

Αλλά βγαίνουν και τηλέφωνα με 32GB και επέκταση. Τι συμβαίνει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος το λέει αυτό?

 

 

 

 

Η αγορά. Όταν όλα τα premium τηλέφωνα βγαίνουν στα 16gb,ασχέτως τιμής, μάλλον καλά είναι. Μερικά εκατομμύρια πωλήσεις iphone αυτό δείχνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συζήτηση περί των διαθέσιμων GBs στα Nexus καλό θα ήταν να περιλαμβάνει και πραγματικούς χρήστες Nexus (π.χ. εμένα :-) ), σας λέω με αγάπη, φροντίδα, στοργή και proderm ότι στο SGNex μου (16GB), έχοντας φορτώσει μερικά videos της μικρής/για τη μικρή (π.χ. Little People, Dora κλπ, όλα σε VGA ανάλυση), μερικά τραγουδάκια σε χαμηλό br, 3-4 βαριά παιχνίδια καθώς και τις κλασσικές φωτογραφίες που τραβάω με το κινητό, συνεχώς πρέπει να μετακινώ/σβήνω πράγματα γιατί έχει τιγκάρει...

 

Άρα όποιος λέει ότι με 16GB (και τέρμα) διαθέσιμου χώρου είμαστε ΟΚ, απλά δεν ξέρει τι λέει. Προσωπική εμπειρία, καθώς και συνχρηστών SGNex/LGN4, αυτό αποδεικνύει. Βέβαια στο SGNex έχουμε OTG, άρα το πρόβλημα λύνεται -εν μέρει....

 

Πάντως το N5 θα είναι η λογική εξέλιξη της Nexus σειράς: λογικά και καλά specs (όχι turbo special) και άμεση αδιάλλειπτη υποστήριξη Google. Όποιος τα θέλει, μόνο Nexus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά. Όταν όλα τα premium τηλέφωνα βγαίνουν στα 16gb,ασχέτως τιμής, μάλλον καλά είναι. Μερικά εκατομμύρια πωλήσεις iphone αυτό δείχνουν.

Τελευταία φορά που κοίταξα το iPhone δεν βγαίνει μόνο στα 16GB.

Όπως και σε άλλα συμβαίνει αυτό.

Επίσης μερικά εκατομμύρια πωλησεις Galaxy S3 και S4 δείχνουν πως μάλλον δεν είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα απάντηση επόμενη τον Ace. πρέπει να είσαι ο μόνος που έχει galaxy, άρα και ο μόνος που δικαιολογειται να μιλά.

 

Από περιέργεια και μόνο, έχεις βίντεο, μουσική, εφαρμογές, φωτογραφίες μαζί σου. Τι άλλο θα ήθελες δηλαδή. Ρητορικό το ερώτημα, δεν με ενδιαφέρει η απάντηση. Καλυφθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συζήτηση περί των διαθέσιμων GBs στα Nexus καλό θα ήταν να περιλαμβάνει και πραγματικούς χρήστες Nexus (π.χ. εμένα :-) ), σας λέω με αγάπη, φροντίδα, στοργή και proderm ότι στο SGNex μου (16GB), έχοντας φορτώσει μερικά videos της μικρής/για τη μικρή (π.χ. Little People, Dora κλπ, όλα σε VGA ανάλυση), μερικά τραγουδάκια σε χαμηλό br, 3-4 βαριά παιχνίδια καθώς και τις κλασσικές φωτογραφίες που τραβάω με το κινητό, συνεχώς πρέπει να μετακινώ/σβήνω πράγματα γιατί έχει τιγκάρει...

 

Άρα όποιος λέει ότι με 16GB (και τέρμα) διαθέσιμου χώρου είμαστε ΟΚ, απλά δεν ξέρει τι λέει. Προσωπική εμπειρία, καθώς και συνχρηστών SGNex/LGN4, αυτό αποδεικνύει. Βέβαια στο SGNex έχουμε OTG, άρα το πρόβλημα λύνεται -εν μέρει....

 

Πάντως το N5 θα είναι η λογική εξέλιξη της Nexus σειράς: λογικά και καλά specs (όχι turbo special) και άμεση αδιάλλειπτη υποστήριξη Google. Όποιος τα θέλει, μόνο Nexus...

Εσύ μάλλον νομίζεις ότι όλα κρίνονται εξ'ιδίων.

Δεν έχουν όλοι τις δικές σου ανάγκες και όσο βλακώδες είναι να λες η χψ χωρητικότητα είναι επαρκής για όλους,άλλο τόσο είναι να βγάζεις συμπέρασμα ότι τα 16 δεν φτάνουν.

 

Εγώ έχω N4 με 8αρα μνήμη και μέχρι τώρα δεν την έχω γεμίσει.Δεν θέλω το κινητό μου να είναι φορητή μνήμη,δεν θέλω να χώσω 10^12 βίδεα ούτε όλη την συλλογή παιχνιδιών του play store.

Έχω data plan και ότι χρειάζομαι(κυρίως χάρτες,νέα,email και internet)το έχω εκείνη την στιγμή.Στην απίθανη περίπτωση μη ύπαρξης ίντερνετ(όπως όταν πάω σε γειτονικές χώρες και δεν θέλω να δώσω τα γαμησιάτικα του roaming) απλά αποθηκεύω προσωρινά 5-10 πράγματα που θα χρειαστώ.

Όλα αυτά σε λιγότερα από 4γιγα μνήμης.

Φωτογραφίες ανεβαίνουν στο dropbox-email και σβήνονται εντός της ημέρας.

 

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία.

Δεν μπορώ να κρίνω γιατί θέλουν οι άλλοι 32+64giga και ούτε με πολυνοιάζει να μάθω,αλλά ποτέ δεν θα τους έλεγα ψεύτες ή ανόητους που δεν ξέρουν τι λεν επειδή δεν ξέρω-κατανοώ τι χρειάζονται τόση μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλοασχημο ειναι σε σχεση με n4 παντα,αλλα τουλαχιστον οι ιντσες πανε προς το οριο των 5" και ελπιζω να μεινουν εκει και να μην λεμε για nexus με οθονη super ips amoled lsd truecolor με καιμακι στις 6,5 ιντσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Google θα βγάλει το LG Nexus 5  τότε το Moto X τι το θέλουν? Η Motorola είναι της Google...γιατί δίνει την παραγωγή των κινητών/tablet της σε άλλες εταιρίες;

http://www.motorola.com/us/FLEXR1-1/Moto-X/FLEXR1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μισά πόστ και παραπάνω αναφέρονται στο αν κάνει καλά ή όχι η Google με το να μην έχει memory slot και για το αν τα 8gb ή 16gb είναι αρκετά για τον μέσο χρήστη. Ο καθένας χρησιμοποιεί με δικό του τρόπο το κινητό όπότε έχει και διαφορετικές απαιτήσεις στην χωρητικότητα.

 

Το Nexus το παίρνεις γιατί είναι συνήθως VFM και έχει πλήρη υποστήριξη από την Google όπως και από το XDA για αυτούς που θέλουν να "παίξουν" με το κινητό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία specs αλλά δεν είναι και κάτι που κάνει εντύπωση πλέον. Το θέμα είναι σε τι τιμή θα βγεί.

 

Όσο για το "λογικά επεκτάσιμη", με ποιά λογική βγήκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...