Προς το περιεχόμενο

Αγορά PlayStation 4 από εξωτερικό (κόστος, δασμοί, region lock θέματα και άλλα)


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες για πείτε τη γνώμη σας για το region lock.

 

Έστω αγοράζω ένα PlayStation 4 από Αμερική. Ότι παιχνίδια πάρω σε φυσική μορφή (δισκάκι δλδ) από όπου και να είναι (Ευρώπη, Αμερική), θα παίζει παντού. Σωστά;

 

Αν πάρω παιχνίδια σε ψηφιακή μορφή από το Αμερικάνικο playstation store, και μετακομίσω σε Ευρώπη, τί γίνεται; Τα χάνω; Δεν μπορώ απλά να αλλάξω περιοχή στο account μου και να αγοράζω πλέον από Ευρώπη, έχοντας όμως και ότι πάρω από Αμερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι κωδικοί (online pass, extra content etc) είναι region locked.

Πχ αν έχεις αμερικάνιο λογαριασμό και φέρεις παιχνίδι απο Ιαπωνία, το online pass δεν θα το δέχεται, θα λέει invalid code.

Λογαριασμό μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, όπου κι αν είσαι.

Πχ έκανα μαλαισιανό λογαριασμό για την κοπέλα μου, όπου καταχώρησα τα extras του Journey CE, γιατί στον δικό μου (EU) έλεγε invalid code.

 

Με άλλα λόγια, τα παιχνίδια σου θα παίζουν κανονικά στην Ευρώπη με αμερικάνικο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν θες να αγοράσεις νέα παιχνίδια από Ευρώπη μεριά (από το store) θα πρέπει να έχω Ευρωπαϊκό λογαριασμό. Αυτά που πιθανόν να έχω από τον Αμερικάνικο λογαριασμό, τι θα γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις αμερικάνιο λογαριασμό, θα μπαίνεις στο αμερικάνικο store, όπου κι αν βρίσκεσαι.

Θα παίζουν κανονικά και απο τον αμερικάνικο. Τουλάχιστον το Pac-Man μου έπαιζε κανονικά και απο τον μαλαισιανό, το οποίο (Pac-Man) είναι αγορασμένο με ευρωπαϊκό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που αλλάζεις λογαριασμό, πρέπει να ξανακατεβασεις τα παιχνίδια που έχεις στο αντίστοιχο store;

 

Η για να το πω πιο απλά, παιχνίδια που έχεις στο αμερικάνικο store, όταν αλλάξεις λογαριασμό, τι γίνονται. Παίζουν η θα πρέπει να αλλάξεις πάλι πίσω, χάνοντας αυτά που έχεις πχ από το ευρωπαϊκό;

 

Το αντίστοιχο παράδειγμα είναι από το steam. Τα παιχνίδια που έχω με ακολουθούν ανεξάρτητα από πιο store τα αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γίνεται να αγοράσεις απο εξωτερικό και αμερική γενικότερα , να ξέρεις ομως οτι θα πληρώσεις τελωνείο λογο οτι ειναι εκτος ευρωπαικής ένωης , αυτο πρακτικά σημαίνει οτι αν πχ αγοράσεις το ps4 400 euro (χωρις τα μεταφορικά) το πιθανότερο ειναι να πληρώσεις αλλα 200 + για να περάσει απο το τελωνείο στην ελλάδα.

 

Edit : Για την μετατροπή euro σε $ και το αντίστροφο αλλα και για αλλα νομίσματα μπες εδω http://www.xe.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δε καταλαβαινω γιατι να το παρει απο εξω

Λιγακι να ψαχτει καποιος το βρισκει ανετα στην Ελλαδα απο κανονικο μαγαζι

Διοτι φίλε μου από 410 το βρίσκεις 260 έξω.. Αν πάρεις και +1 game πάει στα 310 ευρώ.. Δεν σου λέω να το παραγγείλω, να μου το πάρει γνωστός μου από εκεί ρωτάω αν αξίζει!! Βλέπω ότι οι τιμές στον καναδά είναι άθλιες:s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...