Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ χαμηλή τιμή 300€ όσο είπε και ο shogorath, και όχι Δεν γερνάνε καθόλου άσχημα οι Χ πλατφόρμες το αντίθετο, απλά πρέπει να έχεις λίγο υπομονή και θα βρεθεί ο κατάλληλος αγοραστής, εφ' όσον ΔΕΝ καίγεσαι για μετρητό άμεσα και δεν έχεις την όρεξη να χαρίσεις ένα ικανότατο καινούριο ακόμη επεξεργαστή στον κάθε γύφτο που θέλει να του τον χαρίσεις σε συμβολικό τίμημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Επισκέπτης

Πολύ χαμηλή τιμή 300€ όσο είπε και ο shogorath, και όχι Δεν γερνάνε καθόλου άσχημα οι Χ πλατφόρμες το αντίθετο, απλά πρέπει να έχεις λίγο υπομονή και θα βρεθεί ο κατάλληλος αγοραστής, εφ' όσον ΔΕΝ καίγεσαι για μετρητό άμεσα και δεν έχεις την όρεξη να χαρίσεις ένα ικανότατο καινούριο ακόμη επεξεργαστή στον κάθε γύφτο που θέλει να του τον χαρίσεις σε συμβολικό τίμημα

Έχει ενα σωρό απο αυτές στις αγγελίες με τιμή 150 και 200 ευρώ κάτω απο αυτή της αγοράς και δεν πάνε πουθενά. Αντίθετα μητρικές των 50 ευρώ πεντε και επτά ετών φεύγουν για 20 και 30. Σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς κατι αξίζει οσο ακριβώς είναι διατεθειμενος να πληρώσει κάποιος. Έχω αγοράσει ολα τα Χ απο το 975Χ,ξέρω πόσο τα έδωσα, δεν είμαι fanboy, το οτι δε με συμφέρει κατι δεν το κάνει ψέμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τον φιλο με τον 5820κ εγω θα συμφωνησω στα 250 που σκεφτηκες και βασικα για μενα βαλτο 270 κ αν σου κανει καποιος παζαρι κοψε αναλογα τα κεφια σου 10-20 ευρω. Και θα εξηγησω το σκεπτικο μου περα οτι σε λιγοτερο απο χρονο ο επεξεργαστης θα ειναι χωρις εγγυηση βαλε σε αυτο αν καποιος παει σε αυτο το σοκετ γιατι να μην τσιμπησει εναν 6800κ που ειναι και καλυτερος και στα 374 https://www.skroutz.gr/s/9141628/Intel-Core-i7-6800K-Box.html. Επισης στο σκρουτζ ο 5820κ εχει τσιμπημενη τιμη που προφανως καταστηματα κανουν το κλασσικο κολπο μπας κ το πουλησουν σε κανεναν που εχει αγνοια(τι στιγμη που οπως ειπα υπαρχει ο 6800κ σε καλυτερη τιμη και πιο γρηγορος).Αρα θεωρω οτι τα 400+ ευρω δεν αντιπροσωπευει την πραγματικη αξια την δεδομενη στιγμη. https://www.skroutz.gr/s/5297910/Intel-Core-i7-5820K-Box.html?from=most-popular&keyphrase=5820k

Δηλαδη θα σκασεις 300 ευρω και θα κολλησεις στα 70 για να παρεις κατι με φουλ εγγυηση κ πιο γρηγορο επεξεργαστη??Δεν ξερω ετσι σκεφτομαι εγω ισως σκεφτομαι λαθος τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 6800 δεν είναι πιό γρήγορος από τον 5820K ας πούμε ενα 5% out of the box, ο haswell-e έχει μεγαλύτερο οc potential (χωρίς να είναι κανόνας) άρα και καλύτερες επιδόσεις, απο την άλλη το κόστος μιας μητρικής χ99 παίζει 250-300€, αν λοιπόν πάρεις μτχ για παράδειγμα έναν 5820Κ 300€, και μια μητρική 150€ τότε με ένα 450αρι έχεις κορυφαίο σύστημα που πρίν λίγο καιρό ήθελες 650-700€ για μητρική και επεξεργαστή να το φτιάξεις και απευθύνεσαι σε κάποιον που θέλει HEDT όχι σε κάποιον που συγκρίνει 2011 vs. 1151 ή am4 ή τι είναι πιό οικονομικό να την βγάλω πιό φθηνά. ούτε σε κάποιον πού έχει ήδη Χ99 να ξανά αγοράσει 5820Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν δίνεις μητρική, οι οποίες σε αυτό το socket είναι πανάκριβες, θα έλεγα ότι αυτός που θα επιλέξει τον 5820k θα έχει και την εναλλακτική ενός r7 1700 ή καλύτερου, με φθηνότερη mobo. Αν πιστεύεις ότι σε αυτό το δίλημμα κάποιος θα επιλέξει τον 5820k τότε βάλτον στα 300. Αν όχι αναγκαστικά φθηνότερα. Αλλιώς οι μόνοι ενδιαφερόμενοι είναι αυτοί που έχουν ήδη μητρική και για κάποιο λόγο δεν έχουν cpu. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O 6800 δεν είναι πιό γρήγορος από τον 5820K ας πούμε ενα 5% out of the box, ο haswell-e έχει μεγαλύτερο οc potential (χωρίς να είναι κανόνας) άρα και καλύτερες επιδόσεις, απο την άλλη το κόστος μιας μητρικής χ99 παίζει 250-300€, αν λοιπόν πάρεις μτχ για παράδειγμα έναν 5820Κ 300€, και μια μητρική 150€ τότε με ένα 450αρι έχεις κορυφαίο σύστημα που πρίν λίγο καιρό ήθελες 650-700€ για μητρική και επεξεργαστή να το φτιάξεις και απευθύνεσαι σε κάποιον που θέλει HEDT όχι σε κάποιον που συγκρίνει 2011 vs. 1151 ή am4 ή τι είναι πιό οικονομικό να την βγάλω πιό φθηνά. ούτε σε κάποιον πού έχει ήδη Χ99 να ξανά αγοράσει 5820Κ

Στην πλατφόρμα πηγαίνεις αν αυτό που έχει να προσφέρει επιπλέον (6+ cores, 64+ quad channel Ram, 40+ pcie lanes) παίζει ρόλο στις εφαρμογές που τρέχεις εδω και τώρα. Όχι αύριο, τώρα. Αυτό αγοράζεις (ακριβά). Αλλιώς, οι mainstream επεξεργαστές σε 2-3 περίπου χρόνια λόγω βελτίωσης της αρχιτεκτονικης και του clock θα σου ρίχνουν ξύλο. Τα πολύ περισσότερα traces ενός Χ99 Pcb που δέχεται πιο πολλά thermal/mechanical stresses απο τα ενεργοβόρα components και τις ψύκτρες τους σημαίνει χαμηλότερη αξιοπιστία. Και θα είσαι εκτός εγγύησης. Θες να δεις απο Supermicro μεριά αν αυτό σε ενοχλεί; Οπότε όχι, 300 δεν είναι λίγα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of the box ειναι πιο γρηγορος κ παρε δες συγκριτικα απο ποσους χρηστες bench http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6800K-vs-Intel-Core-i7-5820K/3607vs2579 Οσο για το oc καποιοι δεν τους νοιαζει το σπορ η δεν ξερουν απο αυτα οποτε.. αλλα και εκει https://www.youtube.com/watch?v=UCArqPgA7rM παλι ειναι πισω..τωρα αν φτανει πανω απο 4.4 ο 5820κ φανταζομαι 200-300mhz το πολυ δηλαδη στα 4.7 αν εχεις τετοιο oc σε επεξεργαστη δεν τον βλεπω για πολυ καιρο ζωντανο ο οποιος μαλιστα ειναι κ μεταχεισμενος για να πεις οτι εδωσα 300 ευρω και τα αξιζε και παιρνω παραπανω απο τον 6800κ που θα ητανε καινουργιος κ μαλιστα με φουλ εγγυηση.Μεγαλη κουβεντα οπως καταλαβαινεις και δεν χρειαζεται να παιξουμε την κολοκυθια γιατι το θεμα ειναι καθαρα ο καθενας αγοραζει με τα δικα του κριτηρια και τσεπη εγω απλα εβαλα την δικη μου κριτικη σκεψη και θεωρω ημουν δικαιος στην τιμη.Με λιγα λογια βαση παλαιοτητας, εγγυησης και τι υπαρχει στην αγορα με παρομοιες επιδοσεις πιστευω οτι τα 250 που εβαλε το παιδι ειναι μια δικαια τιμη και για τον αγοραστη και για τον πωλητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mtsalla, δε μου λές και την mainstream πλατφόρμα που "ρίχνει ξύλο" στον haswell-e???? Το 10% ανώτερο single core performance του skylake στο 1151? Και με multicore τι? 

Από την άλλη ο haswell-e έχει υπέρτερο single core performance από τον ryzen και υπερέχει και σε multicore του επίσης 6 πύρηνου 1600Χ

 

@icenex, την άποψη σου έγραψες και εγώ την δική μου ούτε χρειάζεται να συμφωνήσουμε ούτε πρόβλημα υπάρχει, αλλά

1.το site που μου παρέθεσες είναι αντίστοιχου επιπέδου με το gpu boss κλπ δηλαδή η χαρά του άσχετου....., πληροφοριακά πάλι 6% μεγαλύτερο single core performance δίνει,

2. Εχεις δεί πολλά καμμένα cpu από oc? Πληροφοριακά 20 χρόνια από χόμπι και επαγγελματικά ασχολούμενος δεν έχω δει ακόμη, αν έχεις εσύ τίποτα υπ' όψιν μου λες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@madfury

1151, το βρήκες μόνος σου, στο 1/2 του κόστους. Αν τώρα το multicore και μόνο θα καθορίσει την απόφασή σου θέλεις Xeon και ECC. Αν σου φαίνεται ακριβός, θες threads και δεν σε νοιάζουν pcie lanes/quad memory controller μπορείς να ψάξεις στους "απέναντι", με πάλι χαμηλότερο κόστος και πλήρη εγγύηση. Εν πάση περιπτώσει διάβασε καλύτερα το προηγούμενο post μου για την πλατφόρμα γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ένας φίλος μία R9 280x πόσο να τη βάλει για πούλημα είναι από παιχνίδι όχι από mining???

110?

 

Πόσο να πουλήσω ένα σετάκι mobo ASUS P5V-VM DH (Socket 775)  & cpu : Intel Pentium 4 630 & ram : DDR2 1,00GB@266MHz ?

20?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ένας φίλος μία R9 280x πόσο να τη βάλει για πούλημα είναι από παιχνίδι όχι από mining???

Κανα 90αρι-100.

Πόσο να πουλήσω ένα σετάκι mobo ASUS P5V-VM DH (Socket 775) & cpu : Intel Pentium 4 630 & ram : DDR2 1,00GB@266MHz ?

Κάπου στα 20.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...