Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το παρακάτω σύστημα, το είχα φτιάξει το 2013

CPU: AMD FX-8350 70€

MOTHERBOARD: ASUS SaberTooth 990FX R2.0 90€

RAM: 2 X Geil Evo Leggera 8GB DDR3-1866MHz 90€

COOLER: CoolerMaster Hyper 212 EVO push/pull 20€

GPU: 2 x GIGABYTE GeForce GTX 650 Ti BOOST GV-N65TBOC-2GD 2GB SLI 60+60€

PSU: Thermaltake Smart SE 730W 50€

SSD: Samsung 850 Evo 500GB 115€

HDD: Seagate Barracuda 1TB 30€

CASE: CoolerMaster HAF X (+1 200 mm fan στο πάνω μέρος) 60€?

+ ASUS USB-N53 USB 2.0 Wifi Adapter, Konig Micro Bluetooth v4.0 Dongle

πόσο πιστεύετε μπορώ να το πουλήσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Γεια σας και καλές γιορτές.

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση, θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά τις τιμές πώλησης των παρακάτω πλήρως λειτουργικών κομματιών.

mobo: Link.png Site: GA-P55-USB3

 

cpu: Intel Core i5 750 @ 2.67GHz Socket 1156 LGA

 

Ψήκτρα: Link.png Site: THERMALTAKE_ISGC-300

 

εκτός και αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με νέο επεξεργαστή

 

 

ram: KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 8GB (4x2GB)

 

vga: Link.png Site: SAPPHIRE_HD_5670_1GB_GDDR5_PCIE

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλές γιορτές.

 

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση, θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά τις τιμές πώλησης των παρακάτω πλήρως λειτουργικών κομματιών.

 

mobo: Link.png Site: GA-P55-USB3 70€

 

cpu: Intel Core i5 750 @ 2.67GHz Socket 1156 LGA 30€

 

Ψήκτρα: Link.png Site: THERMALTAKE_ISGC-300 20€

 

εκτός και αν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με νέο επεξεργαστή

 

 

ram: KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 8GB (4x2GB) 40€

 

vga: Link.png Site: SAPPHIRE_HD_5670_1GB_GDDR5_PCIE 25€

 

Ευχαριστώ

Όλα μαζί στα 150€ νομίζω είναι μια χαρά

Η ψύκτρα ταιριάζει αν πας σε 1151 σύστημα.Αν έχεις την στοκ ψύκτρα θα βόλευε να το έδινες με αυτήν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

W17UzG.jpgPnfYvL.jpg

 

 

 

Το παραπανω ηχοσύστημα ήταν ξεχασμένο για χρόνια στη ντουλάπα και ανακαλύφθηκε λόγω μετακόμισης.Δυστυχώς ο ενισχυτής πρέπει να πετάχτηκε καταλάθος και έμεινε μόνο το remote control. το μπάσο είανι 45W , το κεντρικό 120W και οι δορυφόροι 100W.
 

Τι τιμή μπορεί να πιάσει λετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεσε στα χερια μου πολυ hardware απο ενα λογιστικο γραφειο

pentium 2

pentium 3

pentium 4 - 1.8 - 3ghz (2001)

athlon 64 3500+ 3200+

αντίστοιχες μητρικες

μπολικες ραμ sdram ton 256mb

μερικες ddr1 1gb

πολες agp καρτες

καμια 10αρια κουτια υπολογιστων με τα τροφοδοτικα τους

και δυο ωραια καγκουρικα κουτια με τζαμακι στο πλαι

πουλιούνται αυτα εστω και 5 ευρω το κομματι; ή τσαμπα καθομαι να τα τεσταρω ενα ενα εαν δουλευουν;

 

---->  http://www.insomnia.gr/topic/103999-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%B4%CF%8E-part-2/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να πουλήσω το pc μου πόσο πιάνει περιπου;

Nzxt h440 - i5 3570k -asrock z77 extreme 4-corsair vengeance 8gb-gpu gigabyte gtx 960 4gb G1- corsair h80i V2 - psu silverstone 850w full modular- ssd hyperx 240gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα help και για μένα;

Καλημέρα έχω το παρακάτω Laptop αγορασμένο από Κοτσώβολο με όλα τα παρελκόμενα.

 

Hp 15-ay027nv

 

Χαρακτηριστικά   Επεξεργαστής CPU Intel® Core™ i3-5005U (2.00 GHz)

RAM Memory 6 GB

Τύπος Δίσκου SSD Χωρητικότητα Δίσκου 256 GB

Κάρτα Γραφικών AMD Radeon R5 M430 Μνήμη κάρτας γραφικών 2 GB

Μέγεθος Οθόνης σε Ίντσες 15.6

Σειρά Επεξεργαστή CPU Intel Core i3
Λειτουργικό Σύστημα Windows 10 Ταχύτητα Επεξεργαστή σε Ghz 2.00 GHz
Τύπος Panel Full HD Ανάλυση 1920 x1080 Τύπος Μνήμης RAM DDR3L - SDRAM
Sound Card DTS Studio Sound, δύο ηχεία
Οπτικό Μέσο DVD SuperMulti Συμβατότητα με Κάρτα Μνήμης SD
Webcam Διαθέτει
HDMI 1
USB 3.0 1
USB 2.0 2
Bluetooth Bluetooth 4.0 WiFi 802.11b/g/n Κάρτα Δικτύου Διαθέτει
Επιπλέον Τρόποι Σύνδεσης 1 σύνθετη ακουστικών/ μικροφώνου
Τύπος Μπαταρίας 4 Cell, 41 Wh (Ιόντων λιθίου)
Χρώμα Μαύρο Βάρος σε Kg 1.96 Διαστάσεις σε mm (Υ x Π x Β) 24.3 x 384.3 x 254.6

 

 

έχει ένα χρόνο εγγύηση ακόμα πόσο να πιάσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Σκέφτομαι να πουλήσω το πισί μου (χαρακτηριστικά φωτό http://www.insomnia.gr/topic/467542-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF-%CF%83%CE%B1%CF%82/page-657?do=findComment&comment=56092394 + ssd 840evo 256GB kai to fan einai corsair 140mm)

 

Σαν hardware στοιχίζει απόσο βγάζω τα κομμάτια από εδώ μέσα βγαίνει 350 με 400 ευρώ. Τα μόνα που αναβαθμίζονται όπως το έχω στήσει, είναι μνήμη σκληρός δίσκος και επεξεργαστής όπου και σηκώνει και 95watt χαλαρά και δοκιμασμένα και απο θερμοκρασίες και απο ρευματα. H καρτα γραφικών είναι η εκδοση που έβγαζε η nvidia και έχει αλλαχτεί η ψύκτρα με παθητική για λιγότερη φασαρία με μέγιστες θερμοκρασίες 75 βαθμούς. επεξεργαστής με την μαμα ψύκτρα βγάζει 70 βαθμούς χωρίς να ακούγεται (είναι ρυθμισμένος να δουλέυει στους 65 απο τα bios)

 

η απόδοση σε παιχνίδια σαν setup είναι περισσότερη από PS4 με μετρημένη κατανάλωση 130watt με όλα τα stresstest (occt psu)

Σύμφωνα με την δουλειά / μελέτη που έχω ρίξει στο case ποσο πιστεύετε ότι θα έπρεπε να το βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ειδική περίπτωση, δεν πάει με τα κομμάτια η τιμή πιστεύω. Πρέπει να βρεθεί κάποιος να εκτιμήσει τη δουλειά σου.

Για αυτο τον λόγο είπα σύμφωνα με την δουλεια που έχω κάνει ποσο θα έπρεπε να το κοστολογήσω san systhma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο τον λόγο είπα σύμφωνα με την δουλεια που έχω κάνει ποσο θα έπρεπε να το κοστολογήσω san systhma

Για μένα δεν έχει κοστολόγιο. Το βάζεις με συζητήσιμη τιμή και βλέπεις τι προτάσεις έχεις. Μπορεί να πάρει καιρό να έρθει πρόταση που θα σε ικανοποιεί.

 

Αν οπωσδήποτε πρέπει να πούμε μια τιμή εγώ θα έλεγα όσο θα έκανε αν ήταν απλό pc με τέτοια specs συν 100-150€ για τη δουλειά και τη μοναδικότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να θιξω την δουλεια που εριξες για να το φτιαξεις μιας και εκανες και το κεφι σου.Εμφανισιακα λες οτι εφτιαξες κατι ρετρο κατα τα δικα μου δεδομενα πιο πολυ φαινεται σαν προχειροδουλεια και παλιατζουρα μιας και το σασι του ps2 βρισκεται σε κακη κατασταση και ταλαιπωρημενο.Γενικα ισχυει οτι πρεπει καποιος να το εκτιμησει αλλα για μενα ουτε πληρωνεται ο κοπος σου και ο χρονος σου αλλα και απο την αλλη ουτε αξιζει καποιος να δωσει τρελο ποσο για αυτο το πραγμα.

Πραγματικα ειναι η γνωμη μου και τροπος που αντιλαμβανομαι απο αποψης αισθητικης το ολο σου εγχειρημα και τιποτα παραπερα οποτε μην παρεξηγησεις τα λογια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να θιξω την δουλεια που εριξες για να το φτιαξεις μιας και εκανες και το κεφι σου.Εμφανισιακα λες οτι εφτιαξες κατι ρετρο κατα τα δικα μου δεδομενα πιο πολυ φαινεται σαν προχειροδουλεια και παλιατζουρα μιας και το σασι του ps2 βρισκεται σε κακη κατασταση και ταλαιπωρημενο.Γενικα ισχυει οτι πρεπει καποιος να το εκτιμησει αλλα για μενα ουτε πληρωνεται ο κοπος σου και ο χρονος σου αλλα και απο την αλλη ουτε αξιζει καποιος να δωσει τρελο ποσο για αυτο το πραγμα.

Πραγματικα ειναι η γνωμη μου και τροπος που αντιλαμβανομαι απο αποψης αισθητικης το ολο σου εγχειρημα και τιποτα παραπερα οποτε μην παρεξηγησεις τα λογια μου

Τα μόνα κομμάτια που θα μπορούσες να πεις ότι φαίνονται ταλαιπωριμένα είναι ότι καπάκι έφτιαξα για να να κλείσω τις εργοστασιακες τρύπες τα οποία είναι 3d τυπωμένα και δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα καπακια που εφτιαξες ακομη και το σασι του ps2 περα οτι ειναι ταλαιπωρημενο ειναι και βρωμικο(οπως πχ οι αεραγωγοι που φαινονται γκρι απο την σκονη) και αυτο χαλαει την συνολικη εικονα του.Φαινεται λες και ητανε στο σκουπιδια και εσυ το εκανες κατι.Συμβουλη μου θα ηταν πριν το συναρμολογησεις ισως θα επρεπε το σασι αφου τα ειχες ξηλωσει ολα και δεν ειχε τιποτα παραμονο σκετο πλαστικο να το βουτηξεις σε νερο με κανα απορυπαντικο η καποιο καθαριστικο υγρο να φυγει ολη η βρωμια.

Πιστεψε με κ απο αυτο χανει απο την συνολικη του εικονα.Δεν ξερω κατα ποσο θα ητανε εφικτο να βαφτει το συγκεκριμενο πλαστικο πχ με ενα πιο γυαλιστερο μαυρο χρωμα αλλιως μια αλλη λυση θα ητανε να το ντυσεις με καμια μεμβρανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...