Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Billator είπε

Αν μπορώ να δώσω την μητρική 50-70 ευρώ βλέπω ότι θα μου κοστίσει σχεδόν το ίδιο μιας και κοιτάζοντας αγγελίες κανένας δεν πουλάει τόσο φθηνά κάποια i7-6700.

Άρα πάω για καινουριο σετάκι όπως το προτείνατε.

Οπότε μια τίμια τιμή για την ASUS Z170-A πόσο θα ήταν;

Οσο είπες καλά είναι νομίζω και όπως σου είπε και ο spy94.. Δηλαδή 50-70.. Ξεκίνα 70 ή 65 και βλέπεις αναλόγως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Billator είπε

Αν μπορώ να δώσω την μητρική 50-70 ευρώ βλέπω ότι θα μου κοστίσει σχεδόν το ίδιο μιας και κοιτάζοντας αγγελίες κανένας δεν πουλάει τόσο φθηνά κάποια i7-6700.

Άρα πάω για καινουριο σετάκι όπως το προτείνατε.

Οπότε μια τίμια τιμή για την ASUS Z170-A πόσο θα ήταν;

δες αυτόν εδώ άλλα δεν ξέρω αν θα παίξει στην μητρική σου αν τον δοκίμαζες πρώτου την αγορά ίσως θα έκανες την δουλεία σου άλλη λύση που να συμφερει δεν υπάρχει έκτος το να πουλήσεις την μητρική που λες

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Billator είπε

Αν μπορώ να δώσω την μητρική 50-70 ευρώ βλέπω ότι θα μου κοστίσει σχεδόν το ίδιο μιας και κοιτάζοντας αγγελίες κανένας δεν πουλάει τόσο φθηνά κάποια i7-6700.

Άρα πάω για καινουριο σετάκι όπως το προτείνατε.

Οπότε μια τίμια τιμή για την ASUS Z170-A πόσο θα ήταν;

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από 60 και αν χρειαστεί να πέσεις στα 50.Εκει πρέπει να φύγει εύκολα.Ειναι μια καλή μητρική παλιότερα έπαιζε στα ~140 αλλα στα τελευταία έπαιζε στο 80αρι όπως είχαν πέσει αρκετές asus z170 μητρικες.Στα 70 αρχίζουν να υπάρχουν z270 επιλογές και ίσως να ναι αποτρεπτικό για κάποιους αν και δεν είναι ίδιων δυνατοτήτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ziaba είπε

δες αυτόν εδώ άλλα δεν ξέρω αν θα παίξει στην μητρική σου αν τον δοκίμαζες πρώτου την αγορά ίσως θα έκανες την δουλεία σου άλλη λύση δεν υπάρχει έκτος το να πουλήσεις την μητρική που λες

Γενικά βλέπω ότι δεν παίζει out of the box με το bios από της asus, το είχα τσεκάρει όταν είδα την αγγελία. Κάποιοι μπόρεσαν να το λειτουργήσουν κάποιοι όχι, ρώσικη ρουλέτα δηλαδή.

Πουλάω την μητρική και πάω για το σετάκι που αναφέραμε. Για πείτε είμαστε καλά στο σύνολο; Θα παώ για αρχή με 8gb ram.

 

Screenshot_27.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Billator είπε

Γενικά βλέπω ότι δεν παίζει out of the box με το bios από της asus, το είχα τσεκάρει όταν είδα την αγγελία. Κάποιοι μπόρεσαν να το λειτουργήσουν κάποιοι όχι, ρώσικη ρουλέτα δηλαδή.

Πουλάω την μητρική και πάω για το σετάκι που αναφέραμε. Για πείτε είμαστε καλά στο σύνολο; Θα παώ για αρχή με 8gb ram.

Screenshot_27.png

Καλά είσαι,απλά μερικές παρατηρήσεις

Βεβαιωσου ότι τα 8 σου φτάνουν,και ότι η έλλειψη dual channel δεν θα σε κρατήσει πίσω όσον αφορά τα γραφικά.Και δεδομένου ότι δεν θα χρησιμοποιησεις πολλά καλώδια ψάξε κάνα modular (ακόμη και το ιδιο)αν δεν ανεβαίνεις ιδιαίτερα,ειδικά αν δεν υπάρχει χωρίς για cable management.

Τώρα που το σκέφτομαι μπορείς άνετα να κάνεις δουλειά και με a320!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy94 είπε

Καλά είσαι,απλά μερικές παρατηρήσεις

Βεβαιωσου ότι τα 8 σου φτάνουν,και ότι η έλλειψη dual channel δεν θα σε κρατήσει πίσω όσον αφορά τα γραφικά.Και δεδομένου ότι δεν θα χρησιμοποιησεις πολλά καλώδια ψάξε κάνα modular (ακόμη και το ιδιο)αν δεν ανεβαίνεις ιδιαίτερα,ειδικά αν δεν υπάρχει χωρίς για cable management.

Σωστος για dual channel αλλα οσον αφορά στα γραφικά, είπε οτι έχει και καρτα ξεχωριστά απλά δεν μας είπε πια είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy94 είπε

R5 2400G για να μην χρησιμοποιήσεις έξτρα κάρτα γραφικών.

Δεν με παρακολουθείς ζελο.. :P

Βεβαια ανάλογα την κάρτα πάντα και πόση ισχύ χρειάζεται.Αν την βάλει πιθανώς να αξίζει και ο 2600 ο 1700 κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy94 είπε

Δεν με παρακολουθείς ζελο.. :P

Βεβαια ανάλογα την κάρτα πάντα και πόση ισχύ χρειάζεται.Αν την βάλει πιθανώς να αξίζει και ο 2600 ο 1700 κλπ..

Α μπράβο... Γι αυτο το λέω αυτό μιας και στην ουσία δεν ξέρουμε καν τι κάρτα έχει γιατι αν είναι κατι καλύτερο απο τα ενσωματωμένα, μάλλον θα την βάλει πανω..🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Α μπράβο... Γι αυτο το λέω αυτό μιας και στην ουσία δεν ξέρουμε καν τι κάρτα έχει γιατι αν είναι κατι καλύτερο απο τα ενσωματωμένα, μάλλον θα την βάλει πανω..🙂

Δεν είναι κάτι τρομερό μία R7 260x 1Gb, απλά θα την χρησιμοποιούσα αν πήγαινα σε κάποια υλοποίηση cpu χωρίς ενσωματωμένη gpu.

44 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Σωστος για dual channel αλλα οσον αφορά στα γραφικά, είπε οτι έχει και καρτα ξεχωριστά απλά δεν μας είπε πια είναι..

Γιατί αν πάρω δύο ακριβώς ίδιες Ram δεν λειτουργούν ώς dual channel?

50 λεπτά πριν, spy94 είπε

 

Τώρα που το σκέφτομαι μπορείς άνετα να κάνεις δουλειά και με a320!

Γενικά ποιες θα είναι οι διαφορές μεταξύ τους; Τι θα έχω παραπάνω αν πάω στην B450; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Δεν είναι κάτι τρομερό μία R7 260x 1Gb, απλά θα την χρησιμοποιούσα αν πήγαινα σε κάποια υλοποίηση cpu χωρίς ενσωματωμένη gpu.

Γιατί αν πάρω δύο ακριβώς ίδιες Ram δεν λειτουργούν ώς dual channel?

Ναι 2 ιδιες μνημες κανουν dual channel και εισαι οκ..

Αρα μην την  βάλεις καν πανω την κάρτα εφοσον πας σε ryzen 2400G και θα είναι και πιο οικονομικο(σε κατανάλωση) και πιο ήσυχο το σύστημα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, spy94 είπε

 

Βεβαια ανάλογα την κάρτα πάντα και πόση ισχύ χρειάζεται.Αν την βάλει πιθανώς να αξίζει και ο 2600 ο 1700 κλπ..

Παιδιά δεν γνωρίζω οπότε πείτε μου εσείς :P Τελευταία φορά που ασχολήθηκα με το άθλημα ήμασταν σε socket 775 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Δεν είναι κάτι τρομερό μία R7 260x 1Gb, απλά θα την χρησιμοποιούσα αν πήγαινα σε κάποια υλοποίηση cpu χωρίς ενσωματωμένη gpu.

Γιατί αν πάρω δύο ακριβώς ίδιες Ram δεν λειτουργούν ώς dual channel?

Όπως τα είπες δεν αξίζει να την χρησιμοποιήσεις.Θα λειτουργήσει το dual channel όταν βάλεις και 2η απλά λέμε για το ενδιαμεσο και το πόσο θα σε επηρεασει η ελλειπή απόδοση.Αν δεν κάνεις oc σκέψου και το a320,δεν είναι κακη λύση και δεν χάνεις κάτι στην τελική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spy94 είπε

Όπως τα είπες δεν αξίζει να την χρησιμοποιήσεις.Θα λειτουργήσει το dual channel όταν βάλεις και 2η απλά λέμε για το ενδιαμεσο και το πόσο θα σε επηρεασει η ελλειπή απόδοση.Αν δεν κάνεις oc σκέψου και το a320,δεν είναι κακη λύση και δεν χάνεις κάτι στην τελική.

1. Η διαφορά dual channel με χωρίς πόσο ειναι στην πράξη;

2. Προς το παρών δεν θα παίξω ούτε με oc ούτε με τίποτα, θέλω μόνο μια αξιόπιστη μητρική που να δουλεύει σαν σκυλί. Αν η διαφορά είναι μόνο για τις oc δυνατότητες και όχι σε stability να πάω σε a320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Billator είπε

Παιδιά δεν γνωρίζω οπότε πείτε μου εσείς :P Τελευταία φορά που ασχολήθηκα με το άθλημα ήμασταν σε socket 775 :P 

Φρέσκος φρέσκος... :P

Η διαφορές που ίσως σε ενδιαφέρουν είναι τα 2 σλοτς ραμ έναντι των συνήθως 4 στις b450 και το cpu oc που υποστηρίζει μόνο το b450.Στις περισσοτερες A320 υποστηρίζεται ram oc αλλά τσεκαρε για σιγουριά την συγκεκριμένη που σκέφτεται να πάρεις.Τωρα λοιπές διάφορες όπως multi gpu δεν νομίζω να μας ενδιαφέρουν...

6 λεπτά πριν, Billator είπε

1. Η διαφορά dual channel με χωρίς πόσο ειναι στην πράξη;

2. Προς το παρών δεν θα παίξω ούτε με oc ούτε με τίποτα, θέλω μόνο μια αξιόπιστη μητρική που να δουλεύει σαν σκυλί. Αν η διαφορά είναι μόνο για τις oc δυνατότητες και όχι σε stability να πάω σε a320

Ανάλογα την περίπτωση αλλά ας πούμε χονδρικά 30% στα γραφικά και ίσως και παραπάνω.Δεν τίθεται θέμα σταθερότητας σε Α320.

Απλα να ξέρεις ότι οι μνήμες θα ειναι στα 2133 πρέπει να τις βάλεις εσύ στα 3000,είτε σε a320 είτε σε β450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Γενικά βλέπω ότι δεν παίζει out of the box με το bios από της asus, το είχα τσεκάρει όταν είδα την αγγελία. Κάποιοι μπόρεσαν να το λειτουργήσουν κάποιοι όχι, ρώσικη ρουλέτα δηλαδή.

Πουλάω την μητρική και πάω για το σετάκι που αναφέραμε. Για πείτε είμαστε καλά στο σύνολο; Θα παώ για αρχή με 8gb ram.

Screenshot_27.png

αφού έχεις κάρτα πάρε ryzen 5 μτχ πριν μέρες έπαιξαν 2 1600 στα 90 ευρώ και 2 1500χ στα 80-90 ευρώ ακόμα και με τον 1400 είσαι κομπλέ 70-80€ , b350 μητρική 55€, μνήμες μτχ 2χ4gb 2666 και ανω 40-50€.... μετά μάζεψέ για μια rx480/580 μτχ + τροφοδοτικά με 8πιν και είσαι άρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...