Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Καθαρά πληροφοριακά και πραγματικά χωρίς να εχω σκοπό να ειρωνευτώ/θίξω κανέναν.

Ο υπολογιστής έφυγε πρίν λίγο στα 140 ευρώ(μετα απο παζάρια)

Αυτο το γράφω μονο και μόνο για να δείξω οτι δεν ειναι σωστό να απαξιώνετε τόσο πολύ το παλιότερο hardware και δεν μπορεί υπολογιστή 6-7 ετών να τον θεωρούμε για πέταμα!

Ευχαριστώ για αλλη μια φορά για την φιλοξενία των απόψεων μου.

Εγώ έκανα ανταλλαγή την 4gb 1333 με 8gb 1600 fury kingston λευκή μια η άλλη χωρίς να δώσω χρήματα.

Άσε που ταιριάζει με την msi gtx 960 γιατί είναι λευκές και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Καθαρά πληροφοριακά και πραγματικά χωρίς να εχω σκοπό να ειρωνευτώ/θίξω κανέναν.

Ο υπολογιστής έφυγε πρίν λίγο στα 140 ευρώ(μετα απο παζάρια)

Αυτο το γράφω μονο και μόνο για να δείξω οτι δεν ειναι σωστό να απαξιώνετε τόσο πολύ το παλιότερο hardware και δεν μπορεί υπολογιστή 6-7 ετών να τον θεωρούμε για πέταμα!

Ευχαριστώ για αλλη μια φορά για την φιλοξενία των απόψεων μου.

Απλά το pc που έγραψες δεν είναι για 140€,τώρα αν καταφέρεις να τα πάρεις οκ μπορεί να τύχει.Είναι ενα pc που δεν έχει ούτε προοπτικές ούτε καλή βάση(κακό κουτί,τροφοδοτικό,μικρός ssd) οπότε το καθιστά άμεσα κατάλληλο μόνο για δουλειά γραφείου.Αν το δεχτείς πας σε ετοιμο dell,hp να γλυτώσεις χώρο και να χεις και ένα τροφοδοτικό της προκοπής.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1427613-lenovo-i5-3th/

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1400214-i5-συστημα/

Γενικά το μινιμουμ που σου προτάθηκε ήταν 100€ που μάλλον έχει δόση αλήθειας

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1434904-intel-i5-pc-ολοκληρωμένο/

Αν θέλεις να πιάσεις 150+ μάλλον πρέπει να χει και κάτι το pc

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1432517-pc-i5-3470-320ghz-8gb-ram-ssd-240gb/

Μάλλον αυτές τις αγγελίες δεν τις είδες,μιας που ψάχνεις μόνο αυτές που δίνουν ραμ σε τιμές καινούργιων.Λες και ο πιθανός αγοραστής δεν θα αφιερώσει 10 λεπτά να ψάξει μερικές σελίδες ή ακόμη περισσότερο αν θα πάρει ένα ολόκληρο pc των 150€.Δεν μπορείς να απαξιώνεις εντελώς υλικό 8 χρονών ναι,αλλά να υπάρχει μια λογική,ένα όφελος για αυτόν που θα το πάρει,κάτι να γλυτώνει στην τελική,όχι μόνο να υπάρχει η πιθανότητα να σου καεί αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spy94 είπε

Απλά το pc που έγραψες δεν είναι για 140€,τώρα αν καταφέρεις να τα πάρεις οκ μπορεί να τύχει.Είναι ενα pc που δεν έχει ούτε προοπτικές ούτε καλή βάση(κακό κουτί,τροφοδοτικό,μικρός ssd) οπότε το καθιστά άμεσα κατάλληλο μόνο για δουλειά γραφείου.Αν το δεχτείς πας σε ετοιμο dell,hp να γλυτώσεις χώρο και να χεις και ένα τροφοδοτικό της προκοπής.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1427613-lenovo-i5-3th/

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1400214-i5-συστημα/

Γενικά το μινιμουμ που σου προτάθηκε ήταν 100€ που μάλλον έχει δόση αλήθειας

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1434904-intel-i5-pc-ολοκληρωμένο/

Αν θέλεις να πιάσεις 150+ μάλλον πρέπει να χει και κάτι το pc

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1432517-pc-i5-3470-320ghz-8gb-ram-ssd-240gb/

Μάλλον αυτές τις αγγελίες δεν τις είδες,μιας που ψάχνεις μόνο αυτές που δίνουν ραμ σε τιμές καινούργιων.Λες και ο πιθανός αγοραστής δεν θα αφιερώσει 10 λεπτά να ψάξει μερικές σελίδες ή ακόμη περισσότερο αν θα πάρει ένα ολόκληρο pc των 150€.Δεν μπορείς να απαξιώνεις εντελώς υλικό 8 χρονών ναι,αλλά να υπάρχει μια λογική,ένα όφελος για αυτόν που θα το πάρει,κάτι να γλυτώνει στην τελική,όχι μόνο να υπάρχει η πιθανότητα να σου καεί αύριο.

Ασχετο αλλα το cable management στην τελευταια αγγελια ειναι τραγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασχετο αλλα το cable management στην τελευταια αγγελια ειναι τραγικο.

Που το είδες εσύ το management? Εγώ μόνο cable βλέπω :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, spy94 είπε

Απλά το pc που έγραψες δεν είναι για 140€,τώρα αν καταφέρεις να τα πάρεις οκ μπορεί να τύχει.Είναι ενα pc που δεν έχει ούτε προοπτικές ούτε καλή βάση(κακό κουτί,τροφοδοτικό,μικρός ssd) οπότε το καθιστά άμεσα κατάλληλο μόνο για δουλειά γραφείου.Αν το δεχτείς πας σε ετοιμο dell,hp να γλυτώσεις χώρο και να χεις και ένα τροφοδοτικό της προκοπής.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1427613-lenovo-i5-3th/

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1400214-i5-συστημα/

Γενικά το μινιμουμ που σου προτάθηκε ήταν 100€ που μάλλον έχει δόση αλήθειας

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1434904-intel-i5-pc-ολοκληρωμένο/

Αν θέλεις να πιάσεις 150+ μάλλον πρέπει να χει και κάτι το pc

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1432517-pc-i5-3470-320ghz-8gb-ram-ssd-240gb/

Μάλλον αυτές τις αγγελίες δεν τις είδες,μιας που ψάχνεις μόνο αυτές που δίνουν ραμ σε τιμές καινούργιων.Λες και ο πιθανός αγοραστής δεν θα αφιερώσει 10 λεπτά να ψάξει μερικές σελίδες ή ακόμη περισσότερο αν θα πάρει ένα ολόκληρο pc των 150€.Δεν μπορείς να απαξιώνεις εντελώς υλικό 8 χρονών ναι,αλλά να υπάρχει μια λογική,ένα όφελος για αυτόν που θα το πάρει,κάτι να γλυτώνει στην τελική,όχι μόνο να υπάρχει η πιθανότητα να σου καεί αύριο.

Τα δυο πρωτα που μου δειχνεις σε τεχνικα χαρακτηριστικα εγω θα ελεγα οτι υπολοιπονται.

Το μεν lenovo εχει καλυτερο cpu αλλα μονο αυτο ενω το hp(8200 elite αν βλεπω καλα)ουτε επεξεργαστη.

Για το τροφοδοτικο παντως θα συμφωνησω

Αλλα το κατοσταρι που μου λες οτι εχει δοση αληθειας βασει των τιμων που εχουν μπει στην αναλυση βγαινει 110 και εχει κοστολογησει την μνημη 10€.

Αν θεωρησουμε οτι η σωστη τιμη της μνημης ειναι κοντα στα 25 αυτοματα το 110 γινεται 125 και ειναι κοντα στην τιμη που ειπα οτι ειναι συζητησιμη απο μερους μου.

Εγω δεν απειχα πολυ απο την αναλυση των επιμερους τιμων αλλα ιδιαιτερα μερικα πραγματα (πχ κυριως η ραμ) μου φανηκαν πολυ απαξιωτικα...γιαυτο και αντεδρασα!

Δεν μπορει να θεωρουμε οτι κατι που το πουλανε σε μια Α+ τιμη ολοι(ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι) να κανουν λαθος και εμεις που λεμε οτι η σωστη τιμη ειναι Α/2 να εχουμε δικιο...

Τελος παντων δεν υπαρχει κανενας λογος να την συνεχισουμε αυτη την κουβεντα.

Εγω ειμαι ευχαριστημενος γιατι το πουλησα(νωριτερα αποτι πραγματικα περιμενα) αυτα τα χρηματα θα πανε για στηριξη καποιου που εχει αναγκη και αυτος που το αγορασε θεωρω οτι θα μεινει ευχαριστημενος και δεν θα μετανιωσει την επιλογη του.

Ευχαριστω και παλι

Καλο βραδυ και καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Τα δυο πρωτα που μου δειχνεις σε τεχνικα χαρακτηριστικα εγω θα ελεγα οτι υπολοιπονται.

Το μεν lenovo εχει καλυτερο cpu αλλα μονο αυτο ενω το hp(8200 elite αν βλεπω καλα)ουτε επεξεργαστη.

Για το τροφοδοτικο παντως θα συμφωνησω

Αλλα το κατοσταρι που μου λες οτι εχει δοση αληθειας βασει των τιμων που εχουν μπει στην αναλυση βγαινει 110 και εχει κοστολογησει την μνημη 10€.

Αν θεωρησουμε οτι η σωστη τιμη της μνημης ειναι κοντα στα 25 αυτοματα το 110 γινεται 125 και ειναι κοντα στην τιμη που ειπα οτι ειναι συζητησιμη απο μερους μου.

Εγω δεν απειχα πολυ απο την αναλυση των επιμερους τιμων αλλα ιδιαιτερα μερικα πραγματα (πχ κυριως η ραμ) μου φανηκαν πολυ απαξιωτικα...γιαυτο και αντεδρασα!

Δεν μπορει να θεωρουμε οτι κατι που το πουλανε σε μια Α+ τιμη ολοι(ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι) να κανουν λαθος και εμεις που λεμε οτι η σωστη τιμη ειναι Α/2 να εχουμε δικιο...

Τελος παντων δεν υπαρχει κανενας λογος να την συνεχισουμε αυτη την κουβεντα.

Εγω ειμαι ευχαριστημενος γιατι το πουλησα(νωριτερα αποτι πραγματικα περιμενα) αυτα τα χρηματα θα πανε για στηριξη καποιου που εχει αναγκη και αυτος που το αγορασε θεωρω οτι θα μεινει ευχαριστημενος και δεν θα μετανιωσει την επιλογη του.

Ευχαριστω και παλι

Καλο βραδυ και καλη συνεχεια

Ενδεικτικά τα έβαλα να δεις ότι σε αυτές τις τιμές δεν φεύγουν και άμεσα και είναι αρκετά φθηνότερα και ακόμη και με προσθήκες δεν φτάνουν τα 140.Τα 10€ ήταν υπερβολικά αυτό δεν το συζητάμε,20 σου είπα εγώ και 120 σε όλο.Αλλά κόλλησες με την μνήμη και είναι +10€ στο σύνολο.Για τα άλλα δύο αλήθεια γιατί δεν σχολίασες κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, spy94 είπε

Ενδεικτικά τα έβαλα να δεις ότι σε αυτές τις τιμές δεν φεύγουν και άμεσα και είναι αρκετά φθηνότερα και ακόμη και με προσθήκες δεν φτάνουν τα 140.Τα 10€ ήταν υπερβολικά αυτό δεν το συζητάμε,20 σου είπα εγώ και 120 σε όλο.Αλλά κόλλησες με την μνήμη και είναι +10€ στο σύνολο.Για τα άλλα δύο αλήθεια γιατί δεν σχολίασες κάτι?

Το 3470 θεωρω οτι πουληθηκε αρκετα φθηνοτερα αποτι μπορουσε να πουληθει.

Εγω τονισα νομιζω οτι δεν θελω να το σκοτωσω και ξαναλεω οτι το 120 μπορει να ηταν συζητησιμο απο μερους μου(αλλο ομως 120 απο 150 και αλλο 100)

Το αλλο που ειναι σε εκκρεμοτητα ειναι με χαμηλοτερο(ελαφρως εστω) cpu,2gb ram  και μηχανικο δισκο.Ψυξη cpu και κουτιου να μην συγκρινω!Αληθεια, σε αυτο αναφερεσαι;

Αστο ρε φιλε μου σε παρακαλω.

Ο καθενας εχει την αποψη του(σωστη-λαθος δεν εχει σημασια) και τις εχουμε αναλυσει ολες τα μαλα οπως θα ελεγε και ο επικουρος!

Καληνυχτα και παλι απο μενα και ελπιζω οτι δε θα χρειαστει να ασχοληθουμε αλλο με αυτο.

Αν θελει καποιος mod μπορει να σβησει τα ασχετα με το θεμα

Ευχαριστω

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

 

Το αλλο που ειναι σε εκκρεμοτητα ειναι με χαμηλοτερο(ελαφρως εστω) cpu,2gb ram  και μηχανικο δισκο.Ψυξη cpu και κουτιου να μην συγκρινω!Αληθεια, σε αυτο αναφερεσαι;

Αστο ρε φιλε μου σε παρακαλω.

Βάλε σε αυτό το pc +20 για ραμ και +20 για ssd και ήρθε στα ισα,μόνο που πλέον στην ίδια τιμή έχεις τροφοδοτικό της προκοπής,μητρική σαφώς ανώτερη,κάρτα γραφικών,2ο δίσκο..

Τεσπα είναι προφανές οτι το βλέπεις πάντα όπως σε συμφέρει,καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spy94 είπε

Βάλε σε αυτό το pc +20 για ραμ και +20 για ssd και ήρθε στα ισα,μόνο που πλέον στην ίδια τιμή έχεις τροφοδοτικό της προκοπής,μητρική σαφώς ανώτερη,κάρτα γραφικών,2ο δίσκο..

Τεσπα είναι προφανές οτι το βλέπεις πάντα όπως σε συμφέρει,καλή συνέχεια

Επίσης όταν έγραψα εγώ τα 10 εννοώ καθαρό κέρδος όχι τα μεταφορικά που θα πληρώσει ο αγοραστής αν περιμένει να πληρώσει ο άλλος 20+μεταφορικά δεν νομίζω να την αγόραζε κιόλας επίσης με 140-150 καταφέρνει κάποιος να πάρει υπολογιστή με κομμάτια 2018-2019 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμουλα για τα παρακατω για να φευγουν γρηγορα?

xbox one 500GB (Το πηρα με το που βγηκε) . Ολοκαινουργειο δεν το εχω αναψει ουτε μια φορα  (Χωρις παιχνιδια και μοχλο).

Macbook air 13' 128gb ssd (Ελαχιστη χρηση)

Ipad air 2 16gb (ελαχιστη χρηση).

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα price check plz. :)

Intel Core i7 3770K, Asus P8Z68-V Pro, Kingston HyperX LE 4x4GB 2400CL11 DDR3

3TB WD Caviar Red (100%/100% Health/Perfomance)

Draytek 2760n Delight

Devolo Dlan 500 Duo Kit (Passthrough)

Όλα χωρίς εγγύηση.

Thnx!

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2019 στις 3:15 ΠΜ, LLLEFTERIS είπε

Ποσο να δωσω το κουτι μου αριστο

Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass

Θελω να παω σε αυτο

Lian Li PC-O11 Dynamic Black

Ξεχασα να γραψω με τρεις 140 PWM Phanteks ολομαυρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Τιμή για Laptop Lenovo Thinkpad R500 type 2718 σε άριστη κατάσταση μιας και το είχε ο πατέρας μου, 70 χρονων πλέον και δεν το άνοιγε ποτέ.

 

 

r500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sleepless_102 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Τιμή για Laptop Lenovo Thinkpad R500 type 2718 σε άριστη κατάσταση μιας και το είχε ο πατέρας μου, 70 χρονων πλέον και δεν το άνοιγε ποτέ.

r500.jpg

Θα έλεγα ένα 60 τι αν και δεν είμαι ειδικός στα λάπτοπ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...