Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκέφτομαι για τον δίσκο και επειδή δεν πολυξέρω από ssd προσπαθώ να καταλάβω πόσο αρχαίος είναι και αν αξίζει.

Αξίζει,μπορεί να μην είναι πολύ γρήγορος αλλά είναι 240άρης ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Αξίζει,μπορεί να μην είναι πολύ γρήγορος αλλά είναι 240άρης ;)

 

Αυτό το δεν είναι γρήγορος είναι πρακτικά αντιληπτό ή απλά παίζουμε με τους δείκτες?

 

Το μηχάνημα που θα τον βάλω αν τον πάρω είναι ένα laptop HP G72

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δεν είναι γρήγορος είναι πρακτικά αντιληπτό ή απλά παίζουμε με τους δείκτες?

 

Το μηχάνημα που θα τον βάλω αν τον πάρω είναι ένα laptop HP G72

Το μηχάνημα είναι SATA1 (1.5Gbps) οπότε δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά,οποιονδήποτε SSD και να βάλεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να πουλήσω την κάρτα γραφικών μου Sapphire R9 280 3GB 

http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

ποσο πιστεύετε ότι πιάνει?

η κάρτα έχει αγοραστεί στις 14-08-2014 με 2 χρονια εγγύηση δεν έχει υποστεί κάποιο OC ούτε τροποποίηση απλά θέλω να την πουλήσω για να πάρω την 290! 

ευχαριστώ εκ των προτερων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα είναι SATA1 (1.5Gbps) οπότε δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά,οποιονδήποτε SSD και να βάλεις. ;)

 

Και γιατί δε θα καταλάβει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δε θα καταλάβει διαφορά;

Γιατί οι ταχύτητες περιορίζονται στα 130MB/s οπότε σε απλή χρήση δεν πρόκειται να καταλάβει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει περισσότερη σημασία το σχεδόν μηδενικό access time όμως, και όχι τόσο η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων;

 

Μήπως αυτό είναι το μεγαλύτερο προσόν των SSD's;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει περισσότερη σημασία το σχεδόν μηδενικό access time όμως, και όχι τόσο η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων;

 

Μήπως αυτό είναι το μεγαλύτερο προσόν των SSD's;

Ναι αλλά τόσο πολύ διαφέρει το access time από SSD σε SSD και επίσης,τόσο πολύ θα επηρεάσουν την εμπειρία χρήσης σε office pc;;Εννοείται πως από HDD θα δει τεράστια διαφορά όποιον SSD και αν βάλει επάνω (ακόμα και τον V300 :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα είναι SATA1 (1.5Gbps) οπότε δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά,οποιονδήποτε SSD και να βάλεις. ;)

 

Εγώ διαβάζω πως είναι sata II.

Μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να δω με σιγουριά τι υποστηρίζει η μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω πως είναι sata II.

Μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να δω με σιγουριά τι υποστηρίζει η μητρική?

Αα σόρρυ,δεν ήξερα το ακριβές μοντέλο του laptop σου.Εδώ:http://www.cnet.com/products/hp-g-series-g72/specs/διάβαζα εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα σόρρυ,δεν ήξερα το ακριβές μοντέλο του laptop σου.Εδώ:http://www.cnet.com/products/hp-g-series-g72/specs/διάβαζα εγώ...

 

Βασικά ούτε εγώ είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο οπότε δεν ξέρουμε σίγουρα ποιο είναι το σωστο.

 

Από το pc wizard μπορεί να βγει άκρη? :

 

post-123340-0-53153700-1423946240_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ούτε εγώ είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο οπότε δεν ξέρουμε σίγουρα ποιο είναι το σωστο.

 

Από το pc wizard μπορεί να βγει άκρη? :

 

attachicon.gif1.JPG

"3GB/s" λέει οπότε φαντάζομαι SATA2 είναι...τσέκαρε και με αυτό:http://www.sisoftware.co.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο σημαντικό σε μια συσκευή είναι η καλή λειτουργία του. Όχι το περιτύλιγμα.

Πχ ενα iphone 6 ποιο σημαντικό είναι η εξωτερική του εμφάνιση...

Παρόλα αυτά ο επεξεργαστής αν και δυνατός είναι διπύρηνος. Η μνήμη είναι μόνο 1 γιγα. Τετια μνήμη έχουν μόνο τα σημερινά μουφα κινητά ή τα καλά κινητά του 2011-2012 περίπου.

Ενώ αντίθετα σε ενα συμβατικό κινητό αυτο που μετράει στον αγοραστή είναι τα χαρακτήριστικα του και εαν είναι απο μαρκα καλή (zte, Samsung,Nokia...) ή του ποπου (turbo-x και κινεζικές εταιρίες που δεν εχουν αρκετά χρόνια παρουσίας).

Όσο αφορά την κατάσταση λειτουργίας του, πρέπει να είσαι τεχνικός για να καταλάβεις τι βαθμό φθοράς και καταπόνηση έχει υποστεί η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"3GB/s" λέει οπότε φαντάζομαι SATA2 είναι...τσέκαρε και με αυτό:http://www.sisoftware.co.uk/

 

Τί κάνει αυτο ακριβώς γιατί δεν πολυβγάζω άκρη. Ταχύτητα μετράει?

 

Αν είναι όντως sata 2, ο δίσκος αυτός για τον οποίο ρώτησα ξεπερνάει τα όρια του μηχανήματός μου ή θα μπορούσα να πάρω και καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί κάνει αυτο ακριβώς γιατί δεν πολυβγάζω άκρη. Ταχύτητα μετράει?

 

Αν είναι όντως sata 2, ο δίσκος αυτός για τον οποίο ρώτησα ξεπερνάει τα όρια του μηχανήματός μου ή θα μπορούσα να πάρω και καλύτερο?

Off-Topic

 

Το πρόγραμμα το βρήκα εδώ:http://www.ghacks.net/2012/12/28/find-out-if-your-pc-supports-sata-mode-3-0-6gbs/Ουσιαστικά με αυτό μπορείς να δώσεις τι SATA controller έχει το PC/laptop σου.Καλύτερο από άποψη ταχύτητας εννοείται πως μπορείς να πάρεις στα ίδια χρήματα πλέον αλλά όχι 240GB.Αν σε ενδιαφέρει η χωρητικότητα πήγαινε σε αυτόν αλλιώς αν είσαι οκ και με τα 120GB πάρε κάποιον καινούργιο Crucial/OCZ/Sandisk/Kingston στα ~70 ευρώ και θα έχεις καλύτερες ταχύτητες (ο 335 είναι που είναι αργός αν έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά θα έχει πέσει και άλλο η απόδοση του) και εγγύηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...