Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Πόσο θα μπορούσα να πουλήσω το παρακάτω σύστημα;

 

1.ΟΘΟΝΗ- TV LG 27” FHD FLATRON M2762D

2.ΚΟΥΤΙ COOLERMASTER CM690 II

3.ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ  CORSAIR CX600M * Εγγύηση μέχρι 12/2017

4.ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE GA-990FXA-D3 *Εγγύηση μέχρι 4/2016

5.ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ AMD FX-8350 * Εγγύηση μέχρι 4/2016

6.ΨΥΚΤΡΑ CPU SKYTHE MUGEN I

7.ΜΝΗΜΗ 16Gb KINGSTON 1333ΜHz * 

8.ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE RADEON 5770 1Gb

9.ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 1: SSD ADATA -INTEL 80 Gb

10.ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 2: HDD WD 500 Gb

11.DVD-WRITER

12.ΚΑΡΤΑ WIFI TPLINK TL-WDN4800 PCI EXPRESS * Εγγύση μεχρι 9/2017

13.ΚΑΜΕΡΑ LOGITECH C270

14. ΗΧΕΙΑ CREATIVE 2.1

15.ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ – ΠΟΝΤΙΚΙ LOGITECH EX100 (Ασύρματο)

Ευχαριστώ

Κανε έρευνα πόσο λεφτα κανούν καινούρια σήμερον ημέρα βάλε μείον 30% με 40% σε αυτά που εχεις της αποδειξεις για εγγυηση περίπου ανάλογα πόσο γρήγορα θες να τις δόσεις. και σε όλα τα αλλα ότι βρίς στο διαδικτυο από αγγελίες άλλον και αν δεν βρίσκεις τα ιδια ανταλλακτικα τοτε κοιτα στο περίπου ίδιον προδιαγραφών και βαλε μια αντιστοιχη τιμή. Γιατι μάλλον μια τιμη normal δεν θα έχεις. κάπως έτσι δουλευουν ολοι με εγγυηση απο 15% εως 40% και μεταχειρισμένα από 30% εως 60% και όπως είπα περίπου ανάλογα πόσο γρήγορα θες να τα δόσεις. Αλλιως βαζεις όσα σου λειπουν η Θέλεις να πάρεις και μη σπάς το κεφαλι σου. νομίζω ότι είναι μια γενική απάντηση για όλους που θελουν μια τιμη για διάφορα ανταλλακτικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε έρευνα πόσο λεφτα κανούν καινούρια σήμερον ημέρα βάλε μείον 30% με 40% σε αυτά που εχεις της αποδειξεις για εγγυηση περίπου ανάλογα πόσο γρήγορα θες να τις δόσεις. και σε όλα τα αλλα ότι βρίς στο διαδικτυο από αγγελίες άλλον και αν δεν βρίσκεις τα ιδια ανταλλακτικα τοτε κοιτα στο περίπου ίδιον προδιαγραφών και βαλε μια αντιστοιχη τιμή. Γιατι μάλλον μια τιμη normal δεν θα έχεις. κάπως έτσι δουλευουν ολοι με εγγυηση απο 15% εως 40% και μεταχειρισμένα από 30% εως 60% και όπως είπα περίπου ανάλογα πόσο γρήγορα θες να τα δόσεις. Αλλιως βαζεις όσα σου λειπουν η Θέλεις να πάρεις και μη σπάς το κεφαλι σου. νομίζω ότι είναι μια γενική απάντηση για όλους που θελουν μια τιμη για διάφορα ανταλλακτικά.  

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Τελικά περιμένοντας απόψεις έκανα αυτό που λες.Μείωσα τις τρέχουσες τιμές των κομματιών που υπάρχουν ακόμα στην αγορά γύρω στο 45% και όσα δεν υπάρχουν πήρα τιμές παρόμοιων πάλι μειωμένες κατά το ίδιο ποσοστό.Το θέμα είναι ότι οι καιροί είναι χαλεποί για αυτό και το ποσό συνολικά για το PC "ακούγεται" υψηλό ακόμα και με τόση μείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Τελικά περιμένοντας απόψεις έκανα αυτό που λες.Μείωσα τις τρέχουσες τιμές των κομματιών που υπάρχουν ακόμα στην αγορά γύρω στο 45% και όσα δεν υπάρχουν πήρα τιμές παρόμοιων πάλι μειωμένες κατά το ίδιο ποσοστό.Το θέμα είναι ότι οι καιροί είναι χαλεποί για αυτό και το ποσό συνολικά για το PC "ακούγεται" υψηλό ακόμα και με τόση μείωση.

Το προβλημα με αυτη τη συνθεση σας,ειναι οτι δεν ειναι ισης αξιας.Καποια πραγματα ξεχωριστα θα μπορουσαν να φυγουν σε καλη τιμη και καποια αλλα,με βαση την τεχνολογικη και τιμολογιακη εξελιξη στην χωρα μας,εχουν μηδαμινη μεταπωλητικη αξια.

 

Προσοχη δεν εννοω οτι δεν αξιζουν σαν hardware ,αλλα καθαρα μεταπωλητικα,δηλαδη για πωληση σαν μεταχειρισμενα.

 

Για παραδειγμα για τον ssd δεν αξιζει να δωσει κανεις πανω απο 35 ευρω για την μικρη χωρητικοτητα του. Οι μνημες που πουλατε ειναι αργες στα 1333 για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη, που αποδιδει καλυτερα με πιο γρηγορες. Η καρτα ειναι κατα πολυ ξεπερασμενη και σε επιδοσεις και σε μνημη. Πληκτρολογιο καποιος μπορει να εχει καλυτερο και να μην το χρειαζεται ,οποτε δεν θα συμφωνησει μαζι σας αν τον αναγκασετε να το αγορασει.

 

Προσωπικη μου αποψη,μονο αν τα πουλησετε ξεχωριστα,υπαρχει ελπιδα να φυγουν. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο (Το θέμα είναι ότι οι καιροί είναι χαλεποί για αυτό και το ποσό συνολικά για το PC "ακούγεται" υψηλό ακόμα και με τόση μείωση.) Απλος παντα ειναι πιο δυσκολα να παρεις τα χρηματα που θελεις οταν εχεις ενα συνολο PC, για να παρεις πιο πολλα λεφτα πρεπει να τα πουλησεις ολα χώρια, που θελει πολυ υπομονη και χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο να δώσω ssd intenso 128gb με χρήση ούτε 5 ημερών;

Έχω βάλει αγγελία στα 40 και μου στέλνουν διάφοροι για 20 και 25€.

 

35-40 Όχι παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο (Το θέμα είναι ότι οι καιροί είναι χαλεποί για αυτό και το ποσό συνολικά για το PC "ακούγεται" υψηλό ακόμα και με τόση μείωση.) Απλος παντα ειναι πιο δυσκολα να παρεις τα χρηματα που θελεις οταν εχεις ενα συνολο PC, για να παρεις πιο πολλα λεφτα πρεπει να τα πουλησεις ολα χώρια, που θελει πολυ υπομονη και χρονο.

Δοκιμαστε μια τιμη για ολα κοντα στα 400 ευρω και βλεπετε αναλογως την ζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστε μια τιμη για ολα κοντα στα 400 ευρω και βλεπετε αναλογως την ζητηση.

Δεν είναι λίγα όταν υπάρχει και η οθόνη-TV ;

 

 

 

Για παραδειγμα για τον ssd δεν αξιζει να δωσει κανεις πανω απο 35 ευρω για την μικρη χωρητικοτητα του. Οι μνημες που πουλατε ειναι αργες στα 1333 για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη, που αποδιδει καλυτερα με πιο γρηγορες. Η καρτα ειναι κατα πολυ ξεπερασμενη και σε επιδοσεις και σε μνημη. Πληκτρολογιο καποιος μπορει να εχει καλυτερο και να μην το χρειαζεται ,οποτε δεν θα συμφωνησει μαζι σας αν τον αναγκασετε να το αγορασει.

 Τον SSD μαζί με τις μνήμες θεωρώ ότι μια μείωση της τάξης του 60% από τις τρέχουσες τιμές είναι λογική.Τώρα όσον αφορά τα περιφερειακά εξαρτήματα  δεν υπολογίζονται στην συνολική αξία απλά τα κατέγραψα σαν συνολικό πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες,φιλος πηγε και αγορασε PAYSAFE των 50Ε ωστε να κανει αγορες για games απο digital sites,kinguin στυλ κτλπα,επειδη ακουσε οτι δεχονται πλεον. Ελα μου ομως που απο παντου τρωει ακομα ακυρο και εχει μεινει με την ..καρτα στο χερι και δεν ξερει τι να κανει. Σκεφτοταν να την πουλησει κανα 45Ε ξερω εγω,πιστευετε ειναι καλη λυση?? Μπορει να κανει κατι αλλο?  Κανενα Site με digital games δεν την δεχεται απο οσο εχουμε κοιταξει στα γνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγα όταν υπάρχει και η οθόνη-TV ;

 

 Τον SSD μαζί με τις μνήμες θεωρώ ότι μια μείωση της τάξης του 60% από τις τρέχουσες τιμές είναι λογική.Τώρα όσον αφορά τα περιφερειακά εξαρτήματα  δεν υπολογίζονται στην συνολική αξία απλά τα κατέγραψα σαν συνολικό πακέτο.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί κάποιος που να θέλει να αγοράσει ακριβώς αυτά τα κομμάτια που δίνεις, και αυτό δεν ισχύει μόνο για τον δικό σου υπολογιστή αλλά και για οποιονδήποτε άλλον. Αλλά και να βρεθεί κάποιος, θα πρέπει να έχει διαθέσιμα όλα τα χρήματα για το πακέτο.

 

Για αυτούς τους λόγους, έστω κατά την ταπεινή μου άποψη, ο Η/Υ σου σαν πακέτο θα πιάσει κάπου 20% λιγότερα από ότι θα έπιανε πουλώντας ξεχωριστά κάθε κομμάτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες,φιλος πηγε και αγορασε PAYSAFE των 50Ε ωστε να κανει αγορες για games απο digital sites,kinguin στυλ κτλπα,επειδη ακουσε οτι δεχονται πλεον. Ελα μου ομως που απο παντου τρωει ακομα ακυρο και εχει μεινει με την ..καρτα στο χερι και δεν ξερει τι να κανει. Σκεφτοταν να την πουλησει κανα 45Ε ξερω εγω,πιστευετε ειναι καλη λυση?? Μπορει να κανει κατι αλλο? Κανενα Site με digital games δεν την δεχεται απο οσο εχουμε κοιταξει στα γνωστα.

45 φευγει γρηγορα!

 

για να μην εχει χασουρα, ας παιξει σε κανα στοιχηματζιδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 φευγει γρηγορα!

 

για να μην εχει χασουρα, ας παιξει σε κανα στοιχηματζιδικο

 

Ναι μονο αυτα τα site την δεχονται κανονικα.Αλλα μαλλον θα την βαλει για πουλημα. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU : A8 6600k με εγγυηση

MAINBOARD : ASUS A88 X GAMER με εγγυηση

RAM : 2X4 1600 DDR3 KINGSTON με εγγυηση

PSU : COOLER MASTER 400w

CASE : CORSAIR 200R

DVD-RW

4x Fans

 

το εχω βαλει 280 σας φενονται πολλα εσας;;;βλεπω κατι αλλα παρομια που τα δινουν απο 300+

?????τι λετε για αυτο εδω???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...