Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό μπορω να βρω έναν ιντελ πεντιουμ g3258 ε?

καπου 70 εκανε καινουργιος οποτε οτιδιποτε πανω απο 50 μαξ ειναι για γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλοστημένη αγγελία είναι, θα φύγει μην σε νοιάζει ;)

 

Αν θες δοκίμασε 90 επεξεργαστής σκέτος και μητρική με i7 920 και 12 gb ραμ στα 220. Θα φύγει άνετα. Να σπρώξω και εγώ τον 920 :-)

δεν ξερό πολλά είναι 90, στον ebay τον βρίσκεις περίπου στα 70, μπορεί να τον βάλω αύριο στα 80 για δοκίμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο λέτε να το δώσω? η καλύτερη προσφορα σε inbox το αγοράζει άμεσα

 


Περιγραφή:

CPU : i3 540 @ 3ghz 50 eurw


 


MEMORY : 8GB RAM 1666mhz kingston HYPER 30 eurw


 


GFX : 1GB 5750 SAPPHIRE ATI 70euro


 


MB: Gigabyte H55M USB 3 50 euro


 


PSU : Power supply XIGMATIC gamer edition 500 watts 50 euro


 


MIDI TOWER SUPERCASE 20euro


 


OPTICAL DRIVE read write 15 euro


 


HDD1: 640 GB Western Digital Formatted 100% health 40 euro


 


HDD 2 : SSD -OCZ 240 GB super fast


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις το τσαταλιάσαμε.

 

Εγώ δεν θα έδινα πάνω από 250 με τίποτα.

Εγώ δεν είμαι όλοι οι άλλοι.

Το ίδιο ισχυει και με εσάς.

 

Όσο λογικό μου φαίνεται το 200 για αυτό το cpu, άλλο τόσο λογικό μου φαίνεται και το 280.

 

Όλα παίζουν ανάλογα με την καϊλα του πωλητή σε συνδυασμό με την καϊλα του αγοραστή

και πάντα σε συνάρτηση με τη διαθεσιμότητα στις αγγελίες τη δεδομένη περίοδο.

 

Οι αγγελίες δεν είναι οργανωμένη αγορά σαν το skroutz, τράβα πές σε ένα πωλητή

ότι τα 280 είναι πολλά όταν για τρεις μέρες είναι το μόνο Haswell τσιπάκι στις αγγελίες,

ή τα 200 είναι λίγα όταν έχεις απέναντι 2-3 4790Κ που τα πουλάνε για να αλλάξουν

στο 'καινούριο' 6700Κ.

 

Με το τρόπο σας και οι δύο δίκιο έχετε, εγώ να ξανακάνω τον σπαζοκλαμπάνια και να πω ότι

δεν έχουν και πολύ σχέση και αυτά που γράφω εγώ και εσείς με αυτό που ρώτησε ο άνθρωπος.

 

Στους επεξεργαστες παλι υπαρχει μια καποια λογικη συνηθως. Ειναι ενα προιον που δυσκολα χαλαει, για αυτο και οι τιμες ειναι αρκετα σταθερες. Τωρα το αν ενας θελει να δωσει τον 4770κ στα 200 ευρω ενταξει, μαλλον θελει να παρει τον νεο οπως ειπες.

 

Τα τραγικα παραδειγματα τα βλεπουμε στις καρτες γραφικων που βαζουν οτι τιμες ναναι πραγματικα. 5870 80 Ευρω ?? Ο αλλος πουλαει τωρα στις αγγελιες την 950 στα 75 που ειναι καλη ευκαιρια, ποιος θα παει να παρει την 5870 στα 80? Επρεπε να υπαρχει ενας ενδεικτικος καταλογος για καρτες με τις τιμες τους γιατι εγω οσες φορες ηθελα να παρω καρτα εβγαλα ακρη με μεγαλη δυσκολια. Μια 6870 τωρα πανω απο 40 ευρω δεν αξιζει για εμενα - μπορει να χαλασει, δεν εχει εγγυηση. Οπως και μια 5870 στην ιδια τιμη. Βλεπω τις 6950 στα 80-100 ευρω, τοσο εκαναν και πριν απο 1 χρονο, δεν ειναι πλεον λογικο. Επρεπε να κανουν 50-60 ευρω το πολυ τωρα. Γιατι εχω δει καρτες καινουριες ιδιων επιδοσεων με μια 6950 στα 70 ευρω (με εγγυηση).

 

Οι εποχες αλλαζουν αλλα οι τιμες στις καρτες παραμενουν ιδιες εδω και κατι χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πριν κάτι μήνες έδωσα στα 45 ευρώ μια 5770

 

Παρα πολλα ζητησες. Μπροβο παντως. Αυτη ειναι ιδια με μια 4870. Πλεον ενα 25αρι καλα ειναι. Πριν 1-2 χρονια τοσο εκαναν παντως, 40-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγκεκριμενα πωλουνται τοσο γιατι οι 6πυρηνοι  xeon απο το ebay ειναι παμφθηνοι και οι 4πυρηνοι σχεδον τσαμπα . επισης γιατι δεν βρισκεις μητρικες. μια χαρα ειναι ο 920 κατα τα αλλα

 

τωρα ειδα ημερομηνια σορρυ ..αλλα η αληθεια παραμενει..

Για μενα δεν εχει αλλαξει τιποτε απο τοτε.Ο πιο μικρος intel quad Haswell η Sκylake ειναι καλυτερος και κατα πολυ ανωτερος του 920. Και επεξεργαστη 7αετιας προσωπικα δεν τον θελω ουτε τσαμπα.Αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη την εχω τεκμηριωσει για οποιον εχει λογικη,τωρα αν καποιος θελει να παρει τα αποφαγια ενος πωλητη δηλαδη υλικο 7,8 ετων (και χωρις εγγυηση που αυριο μπορει να καει)και να του κανει και θετικη δικαιωμα του,δεν θα μαθω εγω στον καθενα να σκεπτεται,ουτε θα επιβαλω την αποψη μου. Απο ενα σημειο και επειτα δεν θελω να καταντησω βαρετος και να λεω τα ιδια,ο καθενας με την αντιληψη του.

 

Οριστε καινουργιο ,ισχυρο,με εγγυηση combo για midrange συστημα : Τι θα κανω υποβαθμιση για 70 ευρω και θα κανω ταξιδι στο μακρινο παρελθον ? Συνηθως κανουμε αναβαθμιση,παμε μπροστα χρονικα και τεχνολογικα.

post-73690-0-27063900-1461098738_thumb.png

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα ζητησες. Μπροβο παντως. Αυτη ειναι ιδια με μια 4870. Πλεον ενα 25αρι καλα ειναι. Πριν 1-2 χρονια τοσο εκαναν παντως, 40-50.

 

Καλυτερη ειναι γιατι υποστηριζει dx11 και ειναι περιπου ισαξια (αν οχι rebrand) της 6850. Μια χαρα καλυπτει και σημερα μη απαιτητικα παιχνιδια. Η 4870 αντιθετως ειναι πλεον αχρηστη.

Νομιζω οτι 35 ειναι λογικοτατη τιμη.

 

 

Ποσο να δωσω ενα netbook toshiba NB100?

http://www.toshiba.co.uk/discontinued-products/toshiba-nb100-12a/

 

Ναι ξερω ειναι πολυ ξεπερασμενα πλεον αυτα. Αλλα τουλαχιστον του εχω βαλει 2GΒ ram. H μπαταρια δουλευει αλλα δεν κραταει και με τις ωρες πλεον. Εχω και το κουτι του.

 

Κανα 60ρι το πιανει πιστευω. Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη ειναι γιατι υποστηριζει dx11 και ειναι περιπου ισαξια (αν οχι rebrand) της 6850. Μια χαρα καλυπτει και σημερα μη απαιτητικα παιχνιδια. Η 4870 αντιθετως ειναι πλεον αχρηστη.

Νομιζω οτι 35 ειναι λογικοτατη τιμη.

 

 

Ποσο να δωσω ενα netbook toshiba NB100?

http://www.toshiba.co.uk/discontinued-products/toshiba-nb100-12a/

 

Ναι ξερω ειναι πολυ ξεπερασμενα πλεον αυτα. Αλλα τουλαχιστον του εχω βαλει 2GΒ ram. H μπαταρια δουλευει αλλα δεν κραταει και με τις ωρες πλεον. Εχω και το κουτι του.

 

Κανα 60ρι το πιανει πιστευω. Τι λετε?

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι χρησιμο πρακτικα ακομη,αλλα ποιος θα ενδιαφερθει? Παντως προσπαθησε δεν ειναι κακη τιμη τα 60. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2 gb που εχει, δεν ειναι για πολλα. Ειδικα στο internet. Αυτο που λεει ο φιλος απο πανω. Ποιος θα ενδιαφερθει ειναι το θεμα. Εχω ενα με 2gb και τι Linux του εβαλα τι xp πειραγμενα ελαφρια τι 7 τι 8.1 οτι θες. Offline πηγαιναν ικανοποιητικα. Σε ολα ομως στο ιντερνετ ειδικα σε βαριες σελιδες, αγανακτουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εν λόγω μητρική για πούλημα (5 χρονων) http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3794

Κάπoυ πρέπει να υπάρχει η απόδειξη, αλλα δεν θα μπω στον κόπο να την βρω (αγορασμενη απο Multirama)

Η εγγύηση έχει λήξει. Την αλλαξα πριν μια εβδομαδα με την εν λόγω Ζ77 της υπογραφής μου, λογω ανάγκης sata ports.

Έχω κουτι,manuals, 1 sata cable, ζελατίνα, Ι/Ο shield, όλα εκτος από CD βασικά. Βλέπω είναι από τις μοναδικες Η61 με USB 3 και στο skroutz όλες δεν έχουν usb 3 (έχει 4+1 power phase) που την αναδεικνύει λίγο στα μάτια μου. Tης άλλαξα και μπαταρια πριν 2 χρόνια.

 

Λέω να την βάλω ένα 35 ευρώ, και αν κάποιος την θελήσει για 30 να την δώσω. Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...