Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θυμάμαι φίλε, οι am3 είναι για athlon & phenomIIx2,x4,x6... Οι am3+(όπως και η δικιά μου) είναι για έως οχταπύρηνους, και συμπεριλαμβάνονται και οι phenom II οι προγενέστεροι δηλαδή

 

σε ρωταο γτ οι αμ3+ μητρικες που ειναι με παλιο chipset και εχουν βγει σε νε revision εχουν μαυρο σοκετ.θελω να δω αν οντος κουμπονουν πανο οι fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

καλα ξερω ποσο πορβλημα εχεις με την amd αλλα οκ.

δεν θα σχολιάσω τον δυπηρινο ιντελ που εβαλες 2 γενιες πισω.

 

 

πες μου μια ζ68 μητρικη που να εχει 6 στα 3 και 2χ8 pci-e στα 70 ευρο??????

 

Κανένα πρόβλημα δεν έχω. Σου εξηγώ γιατί. Σου έβαλα τον διπύρηνο για να σου δείξω ότι το "πωλειται ακόμα σε αυτήν την τιμή" δεν στέκει. Την δικιά μου μητρική 70 ευρώ την κοστολογώ (και κάνει και sli).

 

Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι στα ιδια χρήματα θα επιλέξει κάποιος σετ μεταχειρισμένο phenom με τη μητρική σου αντί του i5 + z68? Εγώ είμαι fanboy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με τα windows 8 παρρηγοριά στον άρρωστο είναι, με το συμπάθειο. Καθόλου κακοί δεν έιναι οι fx αλλά υπάρχουν και καλύτεροι.

 

Σε κάθε περίπτωση το θέμα με το μηχάνημά σου δεν είναι στον επεξεργαστή αλλά σε όλα τα άλλα.

 

κάνε το λίγο ποιο λιανό φίλε.. οκ εντάξει νομίζω εννοείς το ότι δεν φοράω κάρτα γραφικών, αλλά αυτό είναι προσωρινό, σκοπεύω να διαθέσω ως 80-100€ για κάποια μεταχειρισμένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα Ελληνικές σελίδες, δεν νομίζω να είχες τόσα λεφτά και να κατέφευγες στο εξωτερικό για cpu ενώ θα μπορούσες να πάρεις fx από Ελλάδα.

 

Επίσης τελευταία παρατηρώ ότι όλοι μόνο βαφτίζουν και προσπαθούν να διώξουν τις ανασφάλειες τους... Ας βγούνε τα καινούρια windows 8 και όσο θα βγαίνουνε και προγράμματα καινούρια, και νέες εκδόσεις των ήδη γνωστών υπάρχοντων προγραμμάτων, θα δείτε ότι οι νέοι amd fx που δίνουν έμφαση στο multitasking δεν είναι και τόσο κακοί :)

 

εγω ειμαι συγουρος οτι οι fx θα εχουν καλυτερες επηδοσεις στα win8.αλλα μεχρι στιγμης ειναι πισω ακομα και απο τους φενομ.

αν ειχα σελιδα απο ελλαδα συγουρα θα την εβαζα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ρωταο γτ οι αμ3+ μητρικες που ειναι με παλιο chipset και εχουν βγει σε νε revision εχουν μαυρο σοκετ.θελω να δω αν οντος κουμπονουν πανο οι fx.

 

άσπρο έχει φίλε... άνοιξα το τζαμάκι και το κοίταξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσπρο έχει φίλε... άνοιξα το τζαμάκι και το κοίταξα

 

 

 

ωραια αρα δεν υπαρχη θεμα ασυμβατότητας του σοκετ με τους fx. nice very nice για την asrock. :mrgreen::wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε το λίγο ποιο λιανό φίλε.. οκ εντάξει νομίζω εννοείς το ότι δεν φοράω κάρτα γραφικών, αλλά αυτό είναι προσωρινό, σκοπεύω να διαθέσω ως 80-100€ για κάποια μεταχειρισμένη...

 

Όχι δεν εννοώ αυτό. Καταρχήν έχεις συνδυάσει την πιο φτηνή μητρική της αγοράς με υδρόψυξη... + ότι έχεις ένα κακό τροφοδοτικό. Θα μπορούσες με το κόστος της υδρόψυξης (εικάζω) να πάρεις μια καλύτερη μητρική + αξιοπρεπή αερόψυκτρα και με τα ίδια λεφτά που πήρες το lamtech ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Έτσι κι αλλιώς για το 90% των καρτών δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο από ποιοτικό 500αρι και το άλλο 10% αποκλείτεται λόγω μπάτζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δις εξαμαρτείν... :P

 

απλώς έχω κόλλημα με τα μεγαλύτερα μηχανήματα πάντα, όπως και στα αμάξια οι v8 μόνο αφουγκράζονται την καρδιά των Αμερικάνων :P.. Θα μου πεις" πήγες και πείρες την κατασκευή των 32 νανομέτρων και μου λές για μεγάλα?" Εδώ θα πώ αυτό που λέει και η cosmote "πας εκεί που σου δίνουν τα περισσότερα" :P.. Δεν θάβω καμιά εταιρία από τις δυο, αλλά απλώς εκφράζω τη γνώμη και το γούστο μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ nothing beats capacity λένε οι Αμερικάνοι, όντως. Μόνο που υπάρχουν v8 κινητήρες με 150 άλογα και τετρακύλινδροι με 300... Και αυτό συμβαίνει γιατί όπως οι κύλινδροι, έτσι και οι πυρήνες (αναλογικά βέβαια) δεν είναι ίδιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν εννοώ αυτό. Καταρχήν έχεις συνδυάσει την πιο φτηνή μητρική της αγοράς με υδρόψυξη... + ότι έχεις ένα κακό τροφοδοτικό. Θα μπορούσες με το κόστος της υδρόψυξης (εικάζω) να πάρεις μια καλύτερη μητρική + αξιοπρεπή αερόψυκτρα και με τα ίδια λεφτά που πήρες το lamtech ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Έτσι κι αλλιώς για το 90% των καρτών δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο από ποιοτικό 500αρι και το άλλο 10% αποκλείτεται λόγω μπάτζετ.

 

φίλε την μητρική την πείρα ξέροντας ότι θα την αλλάξω μόλις θα επανέλθω με τα οικονομικά μου. Η επόμενη θα είναι με δυνατότητα crossfire, και αυτό εξηγεί τον λόγο που πείρα το 700άρι τροφοδοτικό :) Δεν σταματάω να πειράζω pc, ήδη φέτος έκανα 4, και αυτό το τωρινό θα το φουλάρω όσο πάει σταδιακά, και θα φύγει σε κάποια καλή τιμή με κονέ εδώ κοντά όπως συνήθως γίνετε :)... Εδώ ένα πεντακοσάρι θα το δώσω έτσι όπως είναι με μια μικρή καρτούλα, όπως δίνω τα περισσότερα...Η φιλοσοφία του να τα πουλάς από το ίντερνετ είναι αλλιώς όμως γιατί παίζουνε ρόλο πολοί παράγοντες, αρχίζοντας από τις γνώσεις του αγοραστή, και φτάνοντας στην εμπιστοσύνη και την έρευνα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε την μητρική την πείρα ξέροντας ότι θα την αλλάξω μόλις θα επανέλθω με τα οικονομικά μου. Η επόμενη θα είναι με δυνατότητα crossfire, και αυτό εξηγεί τον λόγο που πείρα το 700άρι τροφοδοτικό :) Δεν σταματάω να πειράζω pc, ήδη φέτος έκανα 4, και αυτό το τωρινό θα το φουλάρω όσο πάει σταδιακά, και θα φύγει σε κάποια καλή τιμή με κονέ εδώ κοντά όπως συνήθως γίνετε :)... Εδώ ένα πεντακοσάρι θα το δώσω όπως δίνω τα περισσότερα...Η φιλοσοφία του να τα πουλάς από το ίντερνετ είναι αλλιώς όμως γιατί παίζουνε ρόλο πολοί παράγοντες, αρχίζοντας από τις γνώσεις του αγοραστή, και φτάνοντας στην εμπιστοσύνη και την έρευνα.. :)

 

Ναι, αλλά δεν είναι καλό το τροφοδοτικό. Το ότι είναι 700αρι (στα χαρτιά) δεν σημαίνει ότι θα αντέξει το φόρτωμα που θα του κάνεις. Μπορεί να σε αφήσει και να πάρει κι ότι βρει μαζί. Τώρα, αν κατάλαβα καλά, μου λες ότι φτιάχνεις pc για να τα πουλάς ακριβότερα απ ότι κοστίζουν κοροϊδεύοντας αγοραστές - υποψήφια θύματα? Τον μαυραγορίτη μέσω ιντερνετ δεν τον έκανα ποτέ οπότε δε γνωρίζω αυτή τη φιλοσοφία για να το λες κάτι παραπανω θα ξέρεις. Το θετικο είναι ότι πολλοί ανοίγουν θέμα και ρωτάν πριν αγοράσουν από τις αγγελίες οπότε στο βαθμό του εφικτού δεν τους κλεβουν στα μούτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν είναι καλό το τροφοδοτικό. Το ότι είναι 700αρι (στα χαρτιά) δεν σημαίνει ότι θα αντέξει το φόρτωμα που θα του κάνεις. Μπορεί να σε αφήσει και να πάρει κι ότι βρει μαζί. Τώρα, αν κατάλαβα καλά, μου λες ότι φτιάχνεις pc για να τα πουλάς ακριβότερα απ ότι κοστίζουν κοροϊδεύοντας αγοραστές - υποψήφια θύματα? Τον μαυραγορίτη μέσω ιντερνετ δεν τον έκανα ποτέ οπότε δε γνωρίζω αυτή τη φιλοσοφία για να το λες κάτι παραπανω θα ξέρεις. Το θετικο είναι ότι πολλοί ανοίγουν θέμα και ρωτάν πριν αγοράσουν από τις αγγελίες οπότε στο βαθμό του εφικτού δεν τους κλεβουν στα μούτρα.

 

Δεν τους κλέβω βέβαια, αλλά τα λεφτά που βγαίνουν συνήθως από κάθε pc που φτιάχνω είναι από 20-50€, Αν γυρίσεις όλη την πόλη και ψάξεις υπολογιστάδικα, ο ίδιος προϋπολογισμός δεν θα σου βγει φθηνότερα, αλλά κατά πολύ ακριβότερα, πράμα που σημαίνει ότι υπάρχει και για'μένα κέρδος, αλλά και για τον αγοραστή, γιατί p.x. e__sys γνωστή εταιρία έβγαζε 200-300€ από κάθε pc που έφτιαχνε πέρυσι που δούλευα εκεί, ενώ εγώ θα αρκεστώ στο μισό κέρδος, και θα κάνω την ίδια δουλειά και ο πελάτης θα με προτημήσει επειδή τον παίρνει φθηνότερα από εμένα. Η κάθε e__sys θα το δίνει 600€(χωρίς απόδηξη) από κοντά στα παιδιά που καταφθάνουν αγχωμένα μαζί με τους γονείς και από άγνοια πληρώνουν οι γονείς στην ουσία ένα τεράστιο κόστος κατασκευής, ενώ εγώ θα το δώσω με διασυνδέσεις στα 500€, και αντίστοιχα στο ίντερνετ στα 450€. Αυτό σημαίνει ότι από το ίντερνετ βγάζω ένα κέρδος π.χ. 20€, σε κοντινές αποστάσεις που τα παραδίδω βγάζω 40€, και στο μέρος όπου μένω το κέρδος μπορεί να τριπλασιαστεί από το αρχικό που είναι 20-30€. Τιμή όμως που ποτέ δεν βρίσκεις σε κανένα υπολογιστάδικο, για να μην αναφέρω αλυσίδες όπως multirama που αυτοί κι'αν κλέβουν τον κόσμο. Αυτός είναι ο λόγος που έφυγα από την e__sys βέβαια. Και του στραβού το δίκαιο είναι ότι αν θέλεις κάτι να στο δώσει ό άλλος ολοκαίνουριο χτισμένο, δεν μπορείς εσύ να τον πληρώσεις όσο κοστίζουν τα υλικά και μόνο σωστά? Από εκεί και πέρα παίζουν και άλλοι παράγοντες. Πλέον από δευτέρα κολλητός μου άνοιξε υπολογιστάδικο στην επαρχία από όπου κατάγομαι, και με πίρε να το δουλεύω εγώ το μαγαζάκι. Από μια γρήγορη ματιά, φέραμε φλασάκια των 16gb τα οποία τα πουλάμε 12€ στο μαγαζί, 10€ θα βγούνε online, και πάει λέγοντας(απλό παράδειγμα, η τιμή αληθεύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους κλέβω βέβαια, αλλά τα λεφτά που βγαίνουν συνήθως από κάθε pc που φτιάχνω είναι από 20-50€, Αν γυρίσεις όλη την πόλη και ψάξεις υπολογιστάδικα, ο ίδιος προϋπολογισμός δεν θα σου βγει φθηνότερα, αλλά κατά πολύ ακριβότερα, πράμα που σημαίνει ότι υπάρχει και για'μένα κέρδος, αλλά και για τον αγοραστή, γιατί p.x. e__sys γνωστή εταιρία έβγαζε 200-300€ από κάθε pc που έφτιαχνε πέρυσι που δούλευα εκεί, ενώ εγώ θα αρκεστώ στο μισό κέρδος, και θα κάνω την ίδια δουλειά και ο πελάτης θα με προτημήσει επειδή τον παίρνει φθηνότερα από εμένα. Η κάθε e__sys θα το δίνει 600 από κοντά στα παιδιά που καταφθάνουν αγχωμένα μαζί με τους γονείς και από άγνοια πληρώνουν οι γονείς στην ουσία ένα τεράστιο κόστος κατασκευής, ενώ εγώ θα το δώσω με διασυνδέσεις στα 500€, και αντίστοιχα στο ίντερνετ στα 450€. Αυτό σημαίνει ότι από το ίντερνετ βγάζω ένα κέρδος π.χ. 20€, σε κοντινές αποστάσεις που τα παραδίδω βγάζω 40€, και στο μέρος όπου μένω το κέρδος μπορεί να τριπλασιαστεί από το αρχικό που είναι 20-30€. Τιμή όμως που ποτέ δεν βρίσκεις σε κανένα υπολογιστάδικο, για να μην αναφέρω αλυσίδες όπως multirama που αυτοί κι'αν κλέβουν τον κόσμο. Αυτός είναι ο λόγος που έφυγα από την e__sys βέβαια. Και του στραβού το δίκαιο είναι ότι αν θέλεις κάτι να στο δώσει ό άλλος ολοκαίνουριο χτισμένο, δεν μπορείς εσύ να τον πληρώσεις όσο κοστίζουν τα υλικά και μόνο σωστά? Από εκεί και πέρα παίζουν και άλλοι παράγοντες.

 

ενας γνωστης απο pc hardware δεν θα αγοράσει ενα τετοιο συστημα.εσυ μαλον τα πουλας σε ατομα που δεν ξερουν απο αυτα.αρα τους εκμεταλεβεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας γνωστης απο pc hardware δεν θα αγοράσει ενα τετοιο συστημα.εσυ μαλον τα πουλας σε ατομα που δεν ξερουν απο αυτα.αρα τους εκμεταλεβεσε.

 

Το συγκεκριμένο pc το δρομολογώ στο μυαλό μου, για κάποιον ατίθασο κυρίως νεαρό που θέλει μεγάλο μηχάνημα για gaming, βέβαια θα γίνει και πρόταση για overclocking, και θα προστεθεί και κάρτα γραφικών, καθώς και οι μνήμες ραμ θα υπερχρονιστούν στην αμέσως μεθεπόμενη μεγαλύτερη συχνότητα, οπότε ένα 500άρι θα φύγει. Το pc έχει ακόμα τις "μπάλες" να βελτιωθεί, όταν φτάσει στο σημείο που θα είναι καλυμμένο από κάθε πλευρά, τότε θα φύγει βέβαια στην επιθυμητή τιμή. Αν πρόσεξες ακόμα δεν φοράει καν κάρτα γραφικών, και ύστερα αφού θα του βάλω vga, θα προστεθούν και πινελιές που κερδίζουν από τη λεπτομέρεια κυρίως εμφανισιακά, άρα δεν το δίνω έτσι όπως είναι στα 500€, αλλά όταν θα τελειώσει θα φύγει στα 500€, τα όσα σκοπεύω να ρίξω από πάνω φτάνουν ήδη τα 100€ με μια πρώτη ματιά. Έτσι σταδιακά φτιάχνω συνήθως κάθε μήνα ένα pc, και φεύγει άνετα μπορώ να πώ, γιατί συνήθως τους παροτρύνω να κάνουνε έρευνες αγορών σε καταστήματα και αλυσίδες είτε μέσα στη πόλη, είτε αλλού.. Και πάλι από ότι φαίνεται συμφέρω να τον σηκώσουν από μένα:) Στο ίντερνετ βέβαια όπως είπα, θα φύγει με το ποιο ελάχιστο κέρδος, γνωστοί οι λόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...