Προς το περιεχόμενο

Σύγκρουση ιατρικών διαγνώσεων: Δικαιολογημένη στα ανθρώπινα πλαίσια, αποτέλεσμα ασχετοσύνης ή οικονομ. συμφέροντος ή σύγκρουσης ειδικοτήτων?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε επαγγελματίας είναι εξειδικευμένος σε κάτι συγκεκριμένο. Αυτό ξέρει, αυτό εμπιστεύεται.

Ο χειρουργός έχει μάθει να λύνει τα προβλήματα χειρουργικά, ενώ ο γαστρεντερολόγος συντηρητικά. Και μεταξύ δυο χειρουργών, ο ένας μπορεί να είναι καλός σε μια τεχνική και ο άλλος σε μια δεύτερη. Όταν λοιπόν βλέπουν έναν ασθενή, το μυαλό τους πάει σε αυτό που έχουν εκπαιδευθεί να κάνουν.

Ο χειρουργός εννοείται ότι θα σου προτείνει χειρουργείο, έτσι έχει μάθει να κάνει.

Οι περισσότεροι έχετε τη λανθασμένη εντύπωση ότι ο χειρουργός είναι κάτι παραπάνω από τον ειδικό ιατρό και "αν δε βρω άκρη με τον ειδικό τότε θα πάω πιο ψηλά -> στον χειρουργό" Ο χειρουργός δε βρίσκεται εκεί για να κάνει διάγνωση, βρίσκεται εκεί για να χειρουργεί και αυτό προτείνει πάντα σαν λύση.

Πολλές φορές οι γιατροί κάνουν διάγνωση βάσει ειδικότητας.

Πολλές φορές όμως και οι ασθενείς ζητάνε την πιο εύκολη και ανώδυνη θεραπεία και δεν ακούνε τον ιατρό. Πρακτικά όμως και αυτό ενέχει κινδύνους.

 

Η τακτική κάθε ειδικότητα να κάνει διάγνωση και να προτείνει λύση ανάλογα με αυτά που έχει μάθει περισσότερο μου φαίνεται τελείως αντιεπιστημονική. Δηλαδή για τους χειρούργους δεν υπάρχουν όρια μη εγχείρισης και προτείνουν μόνο αυτό ανεξαρτήτως έκτασης του προβλήματος?

 

Βέβαια ακόμα και στους 3 χειρούργους δεν υπήρχε η ίδια κοινή διάγνωση ώστε να δικαιολογήσω μια θεραπευτική τάση λόγω ειδικότητας:

Ο 1ος είπε πως βρήκε οξεία ραγάδα που δεν θεραπεύεται σε καμία περίπτωση με συντηρητική θεραπεία και πρόταση θεραπείας με πλάγια σφιγκτηροτομή + προληπτική peter lord για την ήπια αιμορροιδοπάθεια.

Ο 2ος είπε πως βρήκε οξεία ραγάδα που δεν θεραπεύεται σε καμία περίπτωση με συντηρητική θεραπεία και πρόταση θεραπείας με πλάγια σφιγκτηροτομή ενώ η αιμορροιδοπάθεια θα αποχωρήσει από μόνη της.

ο 3ος δεν βρήκε ραγάδα και επέμενε πως είναι 100% βέβαιος πως δεν υπάρχει, εντόπισε μόνο μια φλεγμονή και μου έδωσε κορτιζονούχα αλοιφή.

 

Μιλάμε δηλαδή για μεγάλες αποκλίσεις ειδικά στον 3ο.

 

Ο δε γαστρεντερολόγος δεν έβρισκε την ραγάδα με τίποτα και μετά απο επιμονή κατάφερε λέει να εντοπίσει ένα ίχνος με πάχος μιας τρίχας που όπως είπε δεν χρήζει επέμβασης σε καμία περίπτωση.

 

Εφόσον όπως λες έχει το πρόβλημα εδώ και μήνες, μάλλον έχεις κάνει ήδη φαρμακευτική θεραπεία...  παρόλα αυτά το πρόβλημα σου ενώ ήταν ήπιο επιδεινώθηκε. Η λογική δείχνει ότι χρειάζεσαι κάτι πιο δραστικό.

 

Ναι ακολούθησα κάποιες φαρμακευτικές αγωγές, όχι για ραγάδα (μιας και δεν είχε εντοπιστεί) αλλά για την εσωτερική αιμορροιδοπάθεια που είχε εντοπιστεί μόνο. Απ ότι διαβάζω υπάρχουν πάρα πολλές δυνατότητες συντηρητικής θεραπείας και επίσης διαβάζω πως η επέμβαση πρέπει να γίνεται μόνο όταν εξαντληθούν όλες οι άλλες δυνατότητες.

OP, στη θέση σου θα αναρρωτιόμουν γιατί ο γαστρεντερολόγος με έστειλε σε χειρούργο και στην επανεξέταση διαπίστωσε ότι δεν χρειάζεται χειρουργείο, τελικά.

 

Συμφωνώ με τον Physics_Rulez, πήγαινε και σε άλλον γαστρεντερολόγο.

 

Ναι αυτό είναι κάτι που προβληματίζει κι εμένα. Απ ότι κατάλαβα περίμενε να μου υποδείξουν κάποια πιο εξειδικευμένη συντηρητική θεραπεία. Μάλλον θα πάω και σε άλλον. Δεν ξέρω και δεν βγάζω άκρη πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ζήτημα είναι ποιον πρέπει να εμπιστευτείς; Όλοι έχουν κέρδος με την διάγνωσή τους.

 

Ο γαστρεντερολόγος θέλει να σε βλέπει κάθε μήνα για να κόβει επίσκεψη και να γράφει φάρμακα ενώ οι χειρουργοί θέλουν να κάνουν την επέμβαση για να πληρωθούν. Κατανοώ ότι είναι δύσκολη η απόφασή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τρέλα με τους γιατρούς πολλοί την έχουμε ζήσει και δυστυχώς τελικά εμείς αποφασίζουμε στο τέλος.

Τα χα περάσει και εγώ παλιά με ένα πρόβλημα στο γόνατο που έτρεχα σε ορθοπεδικούς και μου λέει ο πρώτος ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ δεν γίνεται τίποτα θα έχεις δυσκαμψία μπλα μπλα μπλα ο δεύτερος τα ίδια (ιδιώτες και οι δύο).

Πάω σε νοσοκομείο στον διευθυντή της ορθοπεδικής (τυχαία με έστειλαν στον διευθυντή) και μου λέει "χειρουργείο; για αυτό εδώ???"

 

Είχε μείνει ο άνθρωπος...

 

Και φέτος πάλι τα ίδια.

Πάλι άλλο πρόβλημα στο γόνατο που κράτησε 9-10 μέρες κάτι σα φλεγμονή απλά. Πάω σε ορθοπεδικό ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ο πόνος και το πιάσιμο. Με εξετάζει 3 λεπτά δε με αφήνει καν να μιλήσω (ιδιώτης μάγκας με 500 τίτλους) και μου λέει χειρουργείο. Μα του λέω εγώ έχει περάσει ήδη και είχε 3 χρόνια να με πιάσει και μου λέει αν το αφήσεις θα χειροτερεύει θα πονάς θα θα θα...(καταστροφολογία και εκφοβισμός από τον μαλάκα)...

 

Πάω σε φυσίατρο (τυχαία) και μου λέει αποκλείεται να φταίει αυτό που σου είπε ο ορθοπεδικός (ένα μικρό οστεόφυτο) και θέλεις απλά γυμναστική.

 

Πάω νοσοκομείο (κλασική λύση απελπισίας όταν με έχουν κουφάνει οι ιδιώτες) βλέπει την ακτινογραφία με εξετάζει μου παίρνει ιστορικό (ναι ναι σε κρατικό νοσοκομείο!!!) και μου λέει χειρουργείο για αυτήν εδώ την κουτσουλιά (δε θυμάμαι πως το πε) που ίσα ίσα που ψηλαφείται...

 

Εκεί που καταλήγω (και μου το πε και θεία νοσηλεύτρια) είναι ότι πολλές φορές ιδιώτες προτείνουν χειρουργείο είτε για τα χρήματα είτε για να μάθουν.

Γιατί ο ιδιώτης πόσες ευκαιρίες έχει για χειρουργείο ώστε να αποκτήσει εμπειρία και να γίνει έμπειρος και παλιός.

 

Ενώ στα νοσοκομεία που έχουν βαρεθεί να κάνουν χειρουργεία και δεν πληρώνονται έξτρα ανα χειρουργείο γενικά χειρουργούν μόνο όταν πραγματικά χρειάζεται. Εκεί κατέληξα τελικά.

 

Δεν έχω πετύχει ως τώρα γιατρό σε νοσοκομείο που να θέλει να με χειρουργήσει για πλάκα.

Και στο διάφραγμα τα ίδια. Πάω σε ιδιώτες και άκουγα από τεράστιο διάφραγμα στη μύτη μέχρι μέτριο και μικρό. Οι περισσότεροι πρότειναν χειρουργείο σε προνομιακές τιμές 900-1500€...

 

Πάω σε νοσοκομείο και με εξετάζει με ξαναεξετάζει μου βάζει εκείνη την βλακεία που αναρωτιέσαι πως δεν χτυπά εγκέφαλο και  μου λέει "δε βλέπω τίποτα" ούτε διάφραγμα ούτε κρεατάκια ούτε τπτ

 

Και πάλι με εξέτασε ο νοσοκομειακός πολύ περισσότερο από τους άλλους (ίσως λόγο επιμονής μου).

 

Γιαυτό προσοχή στους ιδιώτες γιατί τα 500 € με 2 ώρες δουλειάς του χειρουργείου δύσκολα τα απαρνιέται κάποιος.

Και οκ το χειρουργείο φαίνεται να "λύνει" το πρόβλημα αλλά οι επιπλοκές είναι άγνωστες.

 

Και εμένα θα με βόλευε να μπω χειρουργείο για το γόνατο παρά να κάνω κάθε μέρα ένα βουνό ασκήσεις αλλά όταν βλέπω πως στο μήνα πάνω είμαι super ενώ με το χειρουργείο θα είχα ατροφία άρα ΠΑΛΙ θα έκανα ασκήσεις που καταλήγουμε;;;

 

Δώστε μια ευκαιρία σε συντηρητικές προσεγγίσεις όσο αντέχετε. Τα χειρουργεία είναι μόνο για όταν έχουν αποτύχει όλα τα άλλα και η καθημερινότητα μας έχει γίνει μη λειτουργική

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καλύτερες και εν τέλει σωστές διαγνώσεις τις έχω πάρει από κρατικά νοσοκομεία.

 

Πριν 2 χρόνια με είχε πιάσει οξεία κνίδωση. Πάω σε έναν και αρχίζει να μου γράφει καμιά 30ρια εξετάσεις (καρκίνο, ρευματοειδή αρθρίτιδα κ.τ.λ.) για να βρει τι προκαλεί την κνίδωση. Γύρω στα 500 € οι εξετάσεις. Επιλέγω να μην τις κάνω και πάω σε έναν πολύ καλό μου φίλο καρδιολόγο. Με βλέπει, παίρνει τις εξετάσεις που μου είπαν να κάνω τις κοιτά και τις πέταξε στο καλάθι. Μου είπε πως έχω οξεία κνίδωση και απλά θα χρειαστώ αντισταμινικά κτλ για μερικές μέρες. Μετά από αυτό με έστειλε σε έναν δερματολόγο και ρευματολόγο στο πανεπιστημιακό στην Λάρισα.

 

Μόλις με είδαν εκεί σε δευτερόλεπτα και οι δύο είπαν οξεία κνίδωση. Μου έγραψαν κάτι χαπάκια, τα πήρα για κανα 2 εβδομάδες και τέλος.

 

Όταν ανέφερα τις εξετάσεις που μου είπαν να κάνω, συμφώνησαν πως ναι, μπορεί να προκαλείτε και από αυτά μία κνίδωση. Δεν ξεκινάμε από εκεί όμως. Όπως είπε ο ένας "Όταν βλέπουμε φώτα στον νυχτερινό ουρανό λένε για αεροπλάνα και όχι για εξωγήινους".


Είχα και με το γόνατο ένα θέμα, και οι έξω μου είπαν χειρουργείο. Ο του νοσοκομείου με βλέπει ένα λεπτό και ρωτάει αν είμαι αθλητής. Του λέω όχι και με έστειλε στην ευχή του θεού με εντολή να κόψω το ποδήλατο για μερικές μέρες. Αν ήμουν αθλητής θα μου έλεγε για χειρουργείο.

 

Ο πατέρας μου δεν μπορούσε να ουρήσει με ευκολία και να αδειάσει εντελώς. Ο έξω του είπε για επανορθωτική εγχείρηση της ουρήθρας που κάπου έχει στένωμα. Ο του νοσοκομείου του είπε όχι. Θα βάζουμε ανά μέρες και μεγαλύτερο καθετήρα και βλέπουμε μετά για επέμβαση. Σε μεγάλο ποσοστό ασθενών φτιάχνει με τον καθετήρα. Μετά από 3 εβδομάδες ήταν όλα μια χαρά.

 

 

Προσωπικά επιλέγω την ποιο απλή λύση για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω νοσοκομείο (κλασική λύση απελπισίας όταν με έχουν κουφάνει οι ιδιώτες) βλέπει την ακτινογραφία με εξετάζει μου παίρνει ιστορικό (ναι ναι σε κρατικό νοσοκομείο!!!) και μου λέει χειρουργείο για αυτήν εδώ την κουτσουλιά (δε θυμάμαι πως το πε) που ίσα ίσα που ψηλαφείται...

 

Ειχες την εντυπωση οτι το κρατικο νοσοκομειο εχει μεσα τενεκεδες και αχρηστους?.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες την εντυπωση οτι το κρατικο νοσοκομειο εχει μεσα τενεκεδες και αχρηστους?.....

 

Όχι βέβαια αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η αντιμετώπιση και η προσοχή που δίνουν είναι άθλια είτε γιατί ο φόρτος εργασίας είναι τεράστιος είτε γιατί δεν υπάρχει οικονομικό κίνητρο. Έτσι ελπίζεις να πέσεις σε σωστό άνθρωπο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η αντιμετώπιση και η προσοχή που δίνουν είναι άθλια είτε γιατί ο φόρτος εργασίας είναι τεράστιος είτε γιατί δεν υπάρχει οικονομικό κίνητρο. Έτσι ελπίζεις να πέσεις σε σωστό άνθρωπο...

 

Φιλε μου, τον Παντελη ρωτησα που το ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η αντιμετώπιση και η προσοχή που δίνουν είναι άθλια είτε γιατί ο φόρτος εργασίας είναι τεράστιος είτε γιατί δεν υπάρχει οικονομικό κίνητρο. Έτσι ελπίζεις να πέσεις σε σωστό άνθρωπο...

Μ' όλα αυτά που ακούω και διαβάζω (χωρίς να υπονοώ πως είναι ψέμματα, μιας και μου έχουν πει διάφορα και μέλη της οικογένειας μου), νοιώθω πολύ τυχερή. Τρεις φορές χρειάστηκε να πάω σε νοσοκομείο και σε καμία απ' αυτές τις φορές δεν περίμενα πάνω από τέταρτο. Συν του ότι οι γιατροί ήταν όλοι ευγενέστατοι και άκρως εξυπηρετικοί. Μήπως να παίξω κάνα τζόκερ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funbreaker στη δική μου περίπτωση όπως θα σου έχω ξαναπεί στο στρατό που εμφάνισα και το πρόβλημα ήθελαν αν με χειρουργήσουν όλοι όσοι με εξέτασαν (3 συνολικά) , μάλλον για εξάσκηση 

 

όταν τους "στρίμωχνα" και τους ρώταγα αν το κρίνουν απολύτως απαραίτο, κανείς δεν έλεγε ότι είναι επείγον το θέμα, αλλά καλό είναι, θα με ανακουφίσει κτλ (μου έταζαν και άδειες, λες και είμαι κάνα από τα 18χρονα που πήγαιναν να βγάλουν φρονιμίτες ή να εγχειριστούν για το παραμικρό )

 

όταν λοιπόν ήρθα Αθήνα και πήγα σε οικογενειακό γιατρό χειρούργο (χάρη στον οποίο και ζει ο πατέρας μου ) , με εξέτασε και μου είπε ότι αποκλείει τελείως το χειρουργίο και απλά μου είπε να κάνω κάποια πράγματα για να ζω με αυτό και να μη ενοχλεί στη καθημερινότητά μου, πράγμα που σε γενικές γραμμές προσπαθώ και καταφέρνω

 

το θέμα είναι να μιλάς με κάποιο που εμπιστεύεσαι γιατί αυτά τα πράγματα δεν είναι και παιχνίδια

 

δεν είμαι σε θέση να καταλάβω ακριβώς πόσο σε ενοχλεί και σίγουρα δεν είμαι γιατρός. όμως σαν απλό άνθρωπος που επίσης ενοχλούμαι διαρκώς από ανάλογο θέμα,  σου λέω ότι πριν πας για επέμβαση ψάξτο μέχρι τέλους γιατί δυστυχώς ειδικά οι χειρούργοι ψάχνονται για να σε βάλουν κάτω για  σφάξιμο 

 

πάντως αν το θέμα δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου αποφυγέ την, αυτή είναι η αποψή μου και αυτό κάνω στο κάτω κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, τον Παντελη ρωτησα που το ειπε.

Γενικά δεν είχα μεγάλη επαφή με νοσοκομεία και απλά άκουγα από τον περίγυρώ μου πολύ άσχημα λόγια για τα νοσοκομεία.

Μετά που έτυχε να πάω εγώ γενικότερα δεν είχα πρόβλημα.

 

Είχα πέσει όμως και σε γιατρό σε νοσοκομείο που μου ζήτησε στην ψύχρα φακελάκι για κάτι πολύ απλό και άλλο γιατρό να ζητάει από συγγενή ασθενούς φακελάρα...

 

Έχω πάει και σε ραντεβού κανονικά κλεισμένο στις 9 και ήρθε ο γιατρός στις 11 γιατί έπινε καφέ έξω (με έστειλε η υπεύθυνη να τον βρω να τον φωνάξω γιατί ήταν κάπου στο κυλικείο...)...

 

Οι τελική εντύπωση πάντως είναι καλή.

Σαν εμπειρία θεωρω ότι είναι πολύ καλύτεροι από τους ιδιώτες λόγω πλήθους ασθενών-χειρουργείων κτλ

Απλά πολλές φορές βαριούνται ή ζητάνε έξτρα χρήματα από τους ασθενείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφηνουν να διαρρεει αυτη η φημολογια για να απαξιωθουν τα δημοσια νοσοκομεια και να στρεψουν το κοσμο στα ιδιωτικα.

 

Τα φακελακια δυστυχως ειναι μια μονιμη πληγη, συχνα ενθαρρυνεται απο τον ιδιο τον ασθενη/θυμα.

Το φακελακι ομως δε κανει ενα γιατρο ανικανο.

 

Προλαβαινε ο γιατρος να πινει καφε? Αυτοι εχουν τοσο κοσμο που δε προλαβαινουν να κατουρησουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φακελακι ομως δε κανει ενα γιατρο ανικανο.

οχι, απλα προσβαλει την ιδιοτητα του, τον ορκο του, και ολα οσα αντιπροσωπευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πηγαινεις σε κανενα γιατρο. Για μια εβδομαδα τρωγε φρουτα, ξηρους καρπους (αν βρεις τους καταλληλους) και ωμο αυγο. Κανε κρυο ντουζ και καθημερινο περπατημα (το καθησιο θα χειροτερεψει τη κατασταση).

 

1)Οχι φρουτα οπως μπανανα και μηλο. Αλλα σταφυλια, αχλαδια, δαμασκηνα, ροδακινα κτλ. Φροντισε να μην ειναι επεξεργασμενα φουτα. Πανε στο παζαρι και λογικα θα βρεις τα καταλληλα.

2)Ξηρους καρπους αναλατα εννοειτε. Και οπως και με τα φρουτα οσο πιο φυσικα γινετε.

3)Το ωμο αυγο θα το τρως στο τελος και για περιπου δυο ωρες δεν θα τρως τιποτα αλλο. Θα ξεκουραζεσαι.

4)Κρυο ντουζ γενικο αλλα και στην περιοχη (θα σε ανακουφιση).

5)Περπατημα και οχι καθησιο.

6)Απεφευγε να σηκωνεις βαρει.

 

Το αποτελεσμα θα σου αρεσει απο πολλες πλευρες!

 

Γενικες συμβουλες

 

1)Βαλε την αεροβικη γυμναστικη στη ζωη σου.

2)Μην τρως "τροφες" με ζαχαρη, με αλατι, με γλουτενη (υπαρχει σχεδον σε ολα τα προιοντα των σουπερμαρκετ και το σαπιο ψωμι). Μειωσε τα οσο γινετε. Αυτες οι συνηθειες για να αλαξουν θελουν μηνες/χρονια.

Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που μπορειτε να φατε αρκει να ψαχτειτε εφοσον δεν ξερετε. Θα εκλπαγειτε.

 

Προσωπικα εχω να παρω το οποιοδηποτε φαρμακο (ουτε καν δεπον) πανω απο 3 χρονια και ειμαι πιο καλα απο ποτε.

 

Αυτα ΑΝ θες να γινεις καλα απο αυτο το βασανο. Ελπιζω να μην ξεχασα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, απλα προσβαλει την ιδιοτητα του, τον ορκο του, και ολα οσα αντιπροσωπευει.

 

Δε το συμπληρωσα πριν γιατι νομιζα πως ηταν ευνοητο. Το φακελακι δε κανει το γιατρο ανικανο. Τον κανει ομως κλεφτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...